Autor Wątek: Nowy LELIT ANNA PL41E nie leci kawa  (Przeczytany 4477 razy)

Offline satma

  • Wiadomości: 4
Nowy LELIT ANNA PL41E nie leci kawa
« dnia: 24 Marzec 2020, 17:01:22 »
Dostałem dzisiaj nowo zakupiony ekspres jak w tytule i jestem zdruzgotany bo kompletnie sobie nie radzi z robieniem kawy.
Otóż mam młynek Sette 30 i dopiero gdzieś od  ustawienia na 16 (w instrukcji młynka napisane jest, że 1-10 espresso, >20 alternatywa) zaczyna wypływać kawa. W niższych ustawieniach wypływa z 5 kropli i koniec (wyłączam ekspres jak stoper dojdzie do minuty żeby go nie uszkodzić).
Zaskoczenie tym większe, że mój 10-letni DeLonghi za 300 zł daje radę robić kawę od ustawień 14.

Zaznaczam, że używam jedną miarkę kawy dołączonej do zestawu, a tempera przykładam tylko żeby wyrównać kawę, a nawet nie ubijam.


Tak więc pytanie czy mam uszkodzony ekspres i wymieniać czy to jest normalne w tym egzemplarzu

Offline Maestro1984 Mężczyzna

  • Wiadomości: 24
  • Ekspres: Lelit Anna PL041E
  • Młynek: Baratza Sette 30 AP (+regulator przemiału z 270)
Odp: Nowy LELIT ANNA PL41E nie leci kawa
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Marzec 2020, 12:39:36 »
Mam dokładnie ten sam zestaw, z tym że jeszcze żarna w młynku nie dotarte (zmielony może 1kg kawy do tej pory). Zauważyłem jednak, że bardzo mocno stopień mielenia jest uzależniony od kawy. Teraz np. mam Ariadnę i przy niej żeby uzyskać ratio 1:2 przy czasie 25s muszę ustawić młynek na pozycję 18-19. Przy poprzedniej Columbii było to bliżej 16. Także zakładam, że po prostu "ten typ tak ma" ;-)

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1062
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Nowy LELIT ANNA PL41E nie leci kawa
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Kwiecień 2020, 09:38:06 »
@satma pokaż zdjęcie jak wygląda zmielona kawa tj. jaka jest jej gradacja. Parzysz w pojedynczym czy podwójnym sitku? ile dokładnie kawy używasz?
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

avidrock

  • Gość
Odp: Nowy LELIT ANNA PL41E nie leci kawa
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Kwiecień 2020, 10:52:10 »
Po prostu za drobno. Kto nie kombinuje nie pije  :szampan:

skansen

  • Gość
Odp: Nowy LELIT ANNA PL41E nie leci kawa
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Kwiecień 2020, 10:56:48 »
Po prostu za drobno.
Raczej bym obstawiał za dużą dozę...

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2395
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Nowy LELIT ANNA PL41E nie leci kawa
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Kwiecień 2020, 10:59:49 »
Po prostu za drobno.
Raczej bym obstawiał za dużą dozę...
A ja kiepską kawę i brak umiejętności

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Nowy LELIT ANNA PL41E nie leci kawa
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Kwiecień 2020, 11:18:34 »
Jest bardzo dużo zmiennych. Każdy na początku zabawy z kolbą musi wylać po prostu troche kawy do zlewu ;) ale ta zabawa i umiejętności przynoszą duże i smaczne efekty jak się wytrwa w staraniach.

Offline JarekB

  • Wiadomości: 262
Odp: Nowy LELIT ANNA PL41E nie leci kawa
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Kwiecień 2020, 12:08:00 »
Mam baratza sette 30 i ekspres Lelit Anna PL41TEM.
Miele zależnie od kawy na 14-16.
Kawy około 16g.
Ekstrakcja około 30 sekund 2:1
Wychodzi lepsza niż w byle kawiarni.

Offline wielkik

  • Wiadomości: 75
  • Ekspres: Gaggia Classic 2019/Gaggia Baby Twin 2010
  • Młynek: Saeco M50
Odp: Nowy LELIT ANNA PL41E nie leci kawa
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Kwiecień 2020, 16:59:56 »
Tak jak koledzy piszą, jest dużo zmiennych które mogą być przyczyną. Najlepiej jakbyś wrzucił zdjęcie kolby zasypanej kawą przed tampowaniem z informacją jakiego sitka używasz. Pomocna byłaby informacja ile gram kawy sypiesz do kolby ale nie wiem czy masz wagę.

Offline satma

  • Wiadomości: 4
Odp: Nowy LELIT ANNA PL41E nie leci kawa
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Kwiecień 2020, 16:42:53 »
Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Prawdę mówiąc stwierdziłem, że już będzie bez odzewu ichciałem zamknąć temat, no i przestałem zaglądać co godzinę ;)

@Michał zdjęcia poniżej. Pojedyncze sitko, nawet nie próbowałem w podwójnym.
Wiem, podstawowy błąd kawosza, nie mam wagi kuchennej żadnej, więc nie ustalę jaka jest rzeczywista ilość.

A ja kiepską kawę i brak umiejętności
Kawa na pewno nie z tych kolekcjonerskich choć też nie z tych najtańszych. Trudno do nauki używać od razu rarytasów, a przynajmniej mnie na to nie stać.
O umiejętnościach nawet nie mówię bo, co prawda, kolbowego ekspresu używam od wieków ale to nie ten poziom.

Muszę przyznać, że po wielu próbach, 5 kawach w godzinę i wielu wylanych do zlewu bo na pierwszy rzut oka wyglądały, jakby zwykła pluja była milion razy lepsza od nich, masę zmielonych ziaren w różnej ilości i gradacji, ekspres (wraz ze mną) trochę się rozkręcił.
Może kwestia dotarcia sprzętu czy coś ale teraz wychodzi kawa na ustawieniach młynka 13. W czasie 30 sekund mam, w zależności od siły ubicia, ok 20-30 ml napoju (mierzeone dosownikiem do lekarstw;) jak poniżej. Crema zdecydowanie za krótko się trzyma i jest jeszcze trochę do poprawy ale wychodzi smaczne i daje mięsistego kopa, jak należy.

Z początku byłem przerażony bo instrukcja młynka mówi o stopniu 1-10, a tu wykosztowany i oczekiwany ekspres w 10 nawet kawy nie zaczyna robić, tym bardziej, że wyglądał jakby ktoś coś koło niego robił albo był ze zwrotu bo w zbiorniku było kilka mililitrów wody.
Życzcie powodzenia w dalszym kawowaniu, chyba, że wg Was to co przesłałem to nie kawa albo, jednak, ekspres z takiej dozy powinien wycisnąć zdecydowanie co innego.



 


Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Nowy LELIT ANNA PL41E nie leci kawa
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Kwiecień 2020, 19:05:19 »
Pojedyncze sitko, nawet nie próbowałem w podwójnym.
Zacznij używac podwójnego sitka.
Jest dużo prostsze do opanowania.
Bez wagi będzie Ci cięzko pomóc na odległość.
I przestań upierać się na tej 10 na młynku. Jak kawa nie leci to znaczy, że mielisz za drobno.
To co masz to nie jest prawidłwe espresso. Kup świeżą kawę z palarnii. Inaczej, czeka Cię tylko dalsza frustracja.
2 x 0,5 tego np. - https://eurocafe.com.pl/arabica-9-mix.html
Albo paczkę - https://javacoffee.pl/pl/kawa/495-brazylia-cerrado-.html#/wybierz_rodzaj-ziarno_srednio_palone_espresso/gramatura-1000g
« Ostatnia zmiana: 02 Kwiecień 2020, 19:10:20 wysłana przez pj.w »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Nowy LELIT ANNA PL41E nie leci kawa
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Kwiecień 2020, 19:15:59 »
10 to mega drobno, nawet stara spalona kawa może zapchać ekspres. Przy świeżych kawach dochodzę nawet do 17 na Sette30
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Nowy LELIT ANNA PL41E nie leci kawa
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Kwiecień 2020, 20:08:18 »
Stara spalona kawa na pewno nie pomaga. Spróbuj zamówić coś świezopalonego, chociażby tego co @pj.w napisał. Coś o typowym przeznaczeniu do espresso.
Jeżeli kawa nie leci przez sitko to znaczy że jest jej albo za dużo, albo za drobno zmielona.
Spróbuj jak wszyscy: weź podwójne sitko, namiel kawę i ubij. Jak nie leci to albo daj trochę mniej kawy albo grubiej zmiel.

Jeżeli nie masz wagi to wypróbuj stary sposób: namiel tyle kawy w sitko, aby po lekkim rozprowadzeniu było jej na równo w sitku i wtedy ubij. Nie za mocno. Kawy musi być mniej niż do krawędzi sitka o kilka dobrych milimetrów.
Jak kawa nie poleci, to zmiel grubiej. Jak nie poleci, znów zmiel grubiej. Do skutku. Nie ma chyba możliwości, aby się nie udało.

Ewentualnie obejrzyj na YouTubie jakieś filmiki jak przygotować espresso, zobacz ile tej kawy sypią w kolbę, może będzie coś o twoim ekspresie i/lub mlynku.

Każdy na początku nieco się morduje, ale jak się nauczysz robić kawę, to jej smak wynagrodzi twoje trudy.

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1062
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Nowy LELIT ANNA PL41E nie leci kawa
« Odpowiedź #13 dnia: 03 Kwiecień 2020, 08:55:20 »
Nawet najprostsza waga kuchenna będzie bardzo przydatna, bo to co Ci się wydaje 14 gram może się okazywać 18 :)
Co do śladów wody w nowym ekspresie Lelit lub resztek kawy w nowych młynkach to zupełnie normalna sytuacja, sprzęty po prostu są testowane w fabryce.
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

avidrock

  • Gość
Odp: Nowy LELIT ANNA PL41E nie leci kawa
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Kwiecień 2020, 09:20:55 »
Ja na początku swojej drogi posłuchałem  forumowiczów szczególnie @pj.w i to mi bardzo pomogło ponieważ obecnie jestem po pysznym espresso w swoim domowym zaciszu. Polecam słuchać rad naszych kolegów kawka

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi