Autor Wątek: Decent Espresso rewolucja?  (Przeczytany 33962 razy)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #315 dnia: 31 Grudzień 2023, 01:37:26 »
Ciekawe kto tym razem zapłacił Lance’owi?

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1970
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #316 dnia: 03 Styczeń 2024, 13:05:57 »
@Jka57  pisz wszystko 
By nie było że zlekceważyłem to o czym piszesz i byś nie pomyślał że jak potrzebowałem pomocy to pisałem do Ciebie.

Nie jest łatwo takiej osobie jak ja pisać totalnemu amatorowi nie przygotowanemu tematycznie i merytorycznie do tego o czyś na czym się nie zna, opisywać te skomplikowane sprawy kawowo /smakowe.
A nie zależy mi na tym byście codziennie rano widzieli tylko i wyłącznie moje wpisy tak jak to bywa nie jakość a ilość.

Inna dla mnie sprawa że nie będzie to takie łatwe jak się wydawało co niektórym co to już wszystko na temat tego ekspresu wiedzą i napisali a na oczy go na żywo go nie widzieli.
Bo tam jest np. jeszcze tyle nie wypełnionych "zakładek" i ja nie wiem czy to wszystko powinno być aktywowane, zaznaczone "kliknięte" itp. itd. nie mam takiej wiedzy szukać coś tam szukam ale nie bardzo wiem i potrafiem się w tym wszystkim odnaleźć.

20231231_101750.jpg

20231231_101816.jpg

20231231_101856.jpg

Może zacznę od bardziej przyziemnych spraw.
Decydując się na zakup warto zaopatrzyć się w taki "rysik" czy jak to się fachowo nazywa chyba że ktoś lubi widok wypalcowanego tableta :lol2:

20231231_121601.jpg

Jak nie to co wyżej to pomocne będą takie chusteczki.
Nie zaszkodziło by mieć jakieś podwyższenie pod filiżanki ja mam coś takiego i dopiero na tym stawiam wagę.

20240103_094933.jpg

Fajne jest też wolne miejsce pod ekspresem widziałem że ludzie drukują sobie jakieś takie szuflady i trzymaj a w nich sitka czy np. wagę muszę o tym pomyśleć.

Jest temat zbiornika na wodę, tacki ociekowej a o tym może przy okazji dzisiaj tylko na tyle mi sil starczyło.
Acha jak się pozna chociaż minimum obsługi to ekspres jest naprawdę bardzo wdzięczny w samej obsłudze - ot po prostu wszystko mamy w jednym miejscu ogromna zaleta..

Jka

« Ostatnia zmiana: 03 Styczeń 2024, 13:13:38 wysłana przez Jka57 »
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #317 dnia: 03 Styczeń 2024, 17:18:23 »
ot po prostu wszystko mamy w jednym miejscu ogromna zaleta..
Zwykle mamy wszystko w jednym miejscu... ;)

Offline ptx

    • kawa
  • Wiadomości: 46
  • Ekspres: ekspres
  • Młynek: młynek
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #318 dnia: 04 Styczeń 2024, 09:26:33 »
Poniżej znajdują się trzy sekcje z przełącznikami: "Saturating", "Prebrewing" i "Extracting", z możliwością włączenia lub wyłączenia każdej z tych opcji. Te ustawienia prawdopodobnie dotyczą etapów nasycania (zawilgocenia kawy przed zaparzeniem), preinfuzji (krótkie zamoczenie kawy przed pełnym ekstrakcją) oraz samej ekstrakcji (procesu wydobywania smaków i aromatów z mielonej kawy).
Po prawej stronie ekranu znajduje się opcja "Keysync woloskie espresso" z regulowaną wartością "Temp. structure shift" i możliwością zmiany temperatury w stopniach Celsjusza.
W dolnej części ekranu znajdują się przyciski nawigacyjne w kształcie strzałek oraz trzy przyciski z napisami "Fruity", "Smooth", "Mocha", które najprawdopodobniej służą do wyboru zaprogramowanych profilów smakowych kawy.

Saturating (Nasycanie): Ta funkcja prawdopodobnie kontroluje, jak długo woda ma kontakt z kawą przed rozpoczęciem właściwego zaparzania. Jeśli używasz świeżo zmielonej kawy o wysokim profilu kwasowości, możesz chcieć krótszy czas nasycania, aby uniknąć nadmiernego ekstrahowania kwasów.

Prebrewing (Preinfuzja): Jest to etap, na którym woda delikatnie zwilża kawę, co pozwala na ujednolicenie ekstrakcji. Dla delikatniejszych, jaśniejszych pieczeń można włączyć tę funkcję, aby zapewnić bardziej równomierny przepływ wody przez kawę.

Extracting (Ekstrakcja): Odpowiada za główny proces zaparzania. Dłuższa ekstrakcja zwykle prowadzi do mocniejszej kawy, ale też może wydobyć niepożądane gorzkie związki. Możesz chcieć eksperymentować z tą ustawą, zaczynając od standardowego czasu ekstrakcji zalecanego przez producenta kawy lub ekspresu.

Temperature Shift (Zmiana Temperatury): Temperatura wody może mieć duży wpływ na smak kawy. Zwykle, im ciemniejsze palenie, tym niższa temperatura wody może być lepsza. Możesz zacząć od 92-96°C, co jest powszechnie akceptowanym zakresem dla espresso.

DSx coffee templates (Szablony kawy DSx): "Fruity", "Smooth", "Mocha" to zapewne predefiniowane profile smakowe, które wpływają na różne aspekty parzenia, takie jak temperatura, czas, ilość wody itp. Wybierz profil, który najbardziej odpowiada Twoim preferencjom smakowym:

"Fruity" (Owocowy) - dla kawy z wyraźnymi nutami owocowymi,
"Smooth" (Gładki) - dla zrównoważonej, łagodnej kawy,
"Mocha" - dla kawy z czekoladowymi lub orzechowymi nutami.

Offline ptx

    • kawa
  • Wiadomości: 46
  • Ekspres: ekspres
  • Młynek: młynek
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #319 dnia: 04 Styczeń 2024, 09:28:46 »
Ekran konfiguracji motywu interfejsu użytkownika "DSx - Theme Setup Page" i zawiera różne opcje konfiguracyjne, z których niektóre są zaznaczone:

Heading Color: Opcja wyboru koloru nagłówka.
Font: Wybór czcionki, obecnie ustawionej na "Roboto-Regular".
Background: Możliwość wyboru między pięcioma różnymi tłami (background 1 do 5).
Use DSx 2021 home page: Opcja używania domyślnej strony głównej DSx z 2021 roku.
Bezel: Opcje obramowania - "Orig" (oryginalne) lub "DSx".
Clock: Wybór między oryginalnym zegarem a dwoma różnymi stylami "DE1.3".
Ring: Brak zaznaczonej opcji, ale prawdopodobnie dotyczy to stylu obramowania zegara.
Icons: Wybór między oryginalnymi ikonami a "DSx".
Layout: Wybór układu - "DSx" lub "CLB".
Po prawej stronie ekranu znajdują się dodatkowe ustawienia, w tym opcja przybliżenia grafiki wykresu (set zoomed graph default), z możliwością ustawienia poziomu przybliżenia od 6 do 15, oraz dodatkowe opcje dotyczące zegara, takie jak "Scale not used", "Hide Clock", czy "Original Clock font".

Na dole ekranu znajduje się notatka informująca, że opcje oznaczone na pomarańczowo wymagają ponownego uruchomienia aplikacji, aby zmiany zostały zastosowane. Ponadto widnieje informacja o wersji oprogramowania: "DSx Version 5.2
« Ostatnia zmiana: 04 Styczeń 2024, 10:20:39 wysłana przez ptx »

Offline ptx

    • kawa
  • Wiadomości: 46
  • Ekspres: ekspres
  • Młynek: młynek
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #320 dnia: 04 Styczeń 2024, 09:29:28 »
powysze opisy dotycza zdjecia 1 i 3.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1970
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #321 dnia: 04 Styczeń 2024, 23:54:28 »
Znowu kolejne Dzięki.

Trzeba sobie to wydrukować (na kororowo) i jak kiedyś z liczydłem to teraz z kartkami podejść do ekspresu. :redface:
Trzeba się temu uważniej przyjrzeć a czy to coś da pozytywnego w filiżance trudno zgadnąć nie dotykając tego.
 
Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline zdezintegrowany Mężczyzna

  • Wiadomości: 45
  • Młynek: Ceado E37S
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #322 dnia: 05 Styczeń 2024, 09:25:33 »
Jka57 ... opisuj proszę swoje przygody z tym ekspresem.
Jest w kręgu moich zainteresowań, chociaż trochę przeraża mnie mnogość tych ustawień ...
"honeste vivere, alterum non laedere, suum cuique tribuere"

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1970
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #323 dnia: 05 Styczeń 2024, 11:53:26 »
Jka57 ... opisuj proszę swoje przygody z tym ekspresem.

Wiesz to nie jest tak łatwo opisywać jak się niewiele albo wcale wie na taki temat.

Łatwiej mi jest pokazywać.
Dzisiaj przyszły uchwyty do kolby i grupy o takie w stylu (dysko polo) :lol2: zadanie tego to skrócenie wymiarów ekspresu by był bardziej kompaktowy :redface: bo niektórym a mniejsza z tym.
Czy to się sprawdzi nie wiem na razie założyłem i wygląda to tak.

RĄCZKI od CHIŃCZYKA 1 (4).jpg

RĄCZKI od CHIŃCZYKA 1 (7).jpg

RĄCZKI od CHIŃCZYKA 1 (15).jpg

Wczoraj spróbowałem spienić mleko i za późno wyjąłem dyszę z dzbanka i trochę wkoło nachlapałem bo dysza sama się czyści, chyba trzeba jej wydłużyć czas do tego.

Mleka nie udało mi się spienić zresztą na żadnym ekspresie się tego nie nauczyłem (o może tylko na tym z Lidla)
Za to mi się podgrzało bez przypalenia  :ups:

W filiżance wyglądało to tak, wylać tego nie wylałem wypiłem ale kawa ze spienionym mlekiem to jednak nie moje klimaty (suszy mnie po tym)

20240104_142752.jpg

Coś tam się jeszcze kiedyś napisze a przy okazji fotkę umieści

Jak i czym zabezpieczyłem sobie górę ekspresu by go nie porysować.

IMG-20240105-WA0014.jpeg

Jka


Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #324 dnia: 05 Styczeń 2024, 11:58:42 »
Pierwszy raz widzę ekspres który ma oczy ;-)

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #325 dnia: 05 Styczeń 2024, 13:08:44 »
Pierwszy raz widzę ekspres który ma oczy ;-)
😂😂😂

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1970
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #326 dnia: 06 Styczeń 2024, 15:35:26 »
Pierwszy raz widzę ekspres który ma oczy

Mała podpowiedz do ekspresu ze ślepiami :brawa:
 
Wczoraj rano ekspres tradycyjnie włącz się o 6:00 jakoś nie zwracałem na niego uwagi tablet był wyłączony jednak coś nie dawało mi spokoju bo światełko w grupie paliło się na niebiesko i tak jakby raz mocniej raz słabiej.

sygnał  1.jpg

Okazuje się że w ten sposób zasygnalizował mi niski stan wody/brak wody.

20240105_122322.jpg

Mały ekspres to i mały pojemnik na wodę, ceramiczny w opisie pisze że mieści 2l. na moje oko i wagę bezpiecznie wchodzi tam jak będzie widać 1800g wody piszę bezpiecznie bo my ten zbiornik przesuwamy i trzeba wziąć poprawkę że może to się nam rozbujać i wylać, o tym samym należy pamiętać przy przesuwaniu czy przestawianiu ekspresu.
Czy zbiornik ceramiczny  ma jakąś przewagę nad innymi nie wiem czy i jaki będzie w utrzymaniu czystości też jeszcze nie wiem, za to wiem że przydała by się na niego jakąś pokrywka która od 24grudnia idzie ze stanów i dzisiaj utknęła w Belgi.

20240105_124255.jpg

W filiżance też coś codziennie się pojawia a mając w szafce kawy za 80zł,120zł,160zl i za 240zl z kg. wczoraj pokusiłem się o zrobienie sobie takiej oto kawy ze "stolnicy" w nazwie, czytaj co to takiego a co czytać :lol2: niech będzie widać :redface: za całe 14zł za 250g. :picardpalm:

20240105_182303.jpg

Obniżyłem temperaturę ale chyba i tak za mało bo wyszło mi to cholernie gorzkie jak kiedyś ta kawa Jawa 00 coś tam >:(

20240105_184642.jpg

Tego się nie dało wypić no chyba żeby mlekiem to potraktować ale co zrobione co sprawdzone to tego mi nikt nie zabierze.

20240105_184800.jpg

Jka


« Ostatnia zmiana: 06 Styczeń 2024, 15:37:39 wysłana przez Jka57 »
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1970
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #327 dnia: 07 Styczeń 2024, 13:58:13 »
Ekspres ze ślepiami :lol2: po tych kilku dniach jakie jest u mnie robi tak powtarzalną i dobrą kawę że aż nudno się zrobiło.
No to sobie dla odmiany herbatę w nim zrobiłem a co wolno mi skoro można.

Takie sitko. ::)

20231220_161638.jpg

A tak to leciało  :taktak:

IMG-20240107-WA0003.jpg

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1970
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #328 dnia: 10 Styczeń 2024, 14:38:11 »
Dzisiaj tak bardziej wnikliwie zacząłem przyglądać się instrukcji / poradom na temat tego ekspresu zaczerpniętych stąd: https://public.3.basecamp.com/p/h3QZutp564ZKu7GqwuGMycec

Dział 5. Konserwacja i czyszczenie
Kiedy i jak czyścić filtr dopływu wody.
Kurna i tak sobie myślę jaki filtr wody, no to dawaj to sprawdzać a tam takie coś się znajduje, no to skoro już to wyjąłem to i to przepłukałem.
Wychodzi na to że ekspres nie zaciągnie mi do środka much jak mi wleci do zbiornika z wodą :lol2:

20240110_130447.jpg

20240110_130507.jpg

Jka

 
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #329 dnia: 10 Styczeń 2024, 14:47:05 »
Bardzo mądre rozwiązanie. Pojedynczy pyłek zmielonej kawy potrafi wyłączyć elektrozawór.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi