Autor Wątek: Decent Espresso rewolucja?  (Przeczytany 33915 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #210 dnia: 24 Grudzień 2023, 12:13:33 »
Ochota na zabawy ze zmianami parametrów jest wprost proporcjonalna do łatwości wprowadzania zmian i szybkości reakcji maszyny na takie zmiany. Jeśli obsługa tego tabletu jest prosta, ergonomiczna, to może ma to sens.

Miek

  • Gość
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #211 dnia: 24 Grudzień 2023, 12:30:31 »
Ja mam wrażenie że jest łatwo ale to moje odczucia.

Przy okazji Wesołych Świąt dla wszystkich kawoszy ☕️

Offline cpu

  • Wiadomości: 334
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #212 dnia: 25 Grudzień 2023, 14:56:22 »
Wybor miedzy DE a LMLM jest prosty - jak ktos potrzebuje tabletu do espresso to bierze DE a jak solidnego ekspresu to LMLM - prosciej sie nie da targetowac grup docelowych - to nie jest tlok jak w DB gdzie stoja obok siebie Proficteci ECMy Lelity Rockety - tam to roznice sa w detalach :-)

„Solidnego” ciekawe podejście. Ja wiem że Micra jest solidnia ale sugestia że nie Decent nie jest jest trochę słabe. Dwa lata i co dwa lata gwarancji dają mi spokój.
„Jak ktoś potrzebuje tabletu do espresso” kolejny cios 😜. Tablet służy do zaprogramowania i zmiany ustawień a nie do robienia espresso.Micra też ma apke i bez niej nawet temperatury nie zmienisz więc… Są ludzie co lubią klasykę a są tacy co lubią zmiany.



Po prostu mam takie zdanie - raczej nie zmienię go i tyle - mozesz kupić priusa i sie nie zepsuje na gwarancji, możesz kupić coś z v8 i też się nie zepsuje ale brzmiał będzie kompletnie inaczej - i tyle.

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 480
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #213 dnia: 25 Grudzień 2023, 15:49:21 »
Z logicznego, zdroworozsądkowego punktu widzenia Decent jest ekspresem bez sensu. Producent, twórca Decenta po prostu zagospodarował lukę rynku która stanowią kawosze grzebacze, gadżeciarze. Czy ten ekspres zrobi lepsza kawę niż Micra np , czy inny DB, czy dobry HX? Myśle, że nie, ale za to masz morze możliwości, inna sprawa, ze niepotrzebnych i bez sensu, ale masz. A wiadomo przecież, że jak masz więcej to lepiej, jak masz jakąś stałą to lepiej jak możesz ja sam zrobić stałą, ale zawsze masz możliwość jej zmiany. :)
To tak jak z ta ciemnotą, że na Decencie możesz zrobić profil dźwigni, możesz zrobić takie samo esppresso jak na dźwigni.

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #214 dnia: 25 Grudzień 2023, 18:30:22 »
 Sugerujesz, że "geekowi" klienci, którzy szukają ekspresu dających więcej możliwości dzięki przewadze technicznej -  to nisza dla niezdrowo rozsądkowych ludzi bez logiki? Ciekawe :D Sam myślałem o Decent, ale jedyne co dla mnie nie ma zdrowego rozsądku to cena.
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 480
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #215 dnia: 25 Grudzień 2023, 18:37:02 »
Sugerujesz, że "geekowi" klienci, którzy szukają ekspresu dających więcej możliwości dzięki przewadze technicznej -  to nisza dla niezdrowo rozsądkowych ludzi bez logiki? Ciekawe :D Sam myślałem o Decent, ale jedyne co dla mnie nie ma zdrowego rozsądku to cena.
Nie napisałem nic z tego o czym napisałeś. Ani o tym, ze Decent daje przewagę techniczną, ani że jego odbiorcy to ludzie bez rozsądku i logiki.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #216 dnia: 25 Grudzień 2023, 18:52:30 »
A może Decent jest dla ludzi, którzy sądzą, że maszyna zrobi za nich <=> dla nich najlepsze espresso, jak chociażby takie z dźwigni, o czym pisał Jozin.
》tertium non datur《

Miek

  • Gość
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #217 dnia: 25 Grudzień 2023, 19:02:23 »
A może Decent jest dla ludzi, którzy sądzą, że maszyna zrobi za nich <=> dla nich najlepsze espresso, jak chociażby takie z dźwigni, o czym pisał Jozin.

Dokładnie tak jest jak piszecie. A ja głupi wydałem tyle kasy i myślałem że ekspres zrobi za mnie wszytko 😜. Cóż w środę wstawię na OLX i kupię Micre albo Bianke. Będzie lepiej 🤑.

Wesołych Świąt.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #218 dnia: 25 Grudzień 2023, 19:09:02 »
Opacznie mnie zrozumiałeś. Nie ma nic złego w tym, że maszyna, z takimi funkcjami pomaga w zrobieniu, może lub nie lepszego espresso.
》tertium non datur《

Miek

  • Gość
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #219 dnia: 25 Grudzień 2023, 19:21:58 »
Opacznie mnie zrozumiałeś. Nie ma nic złego w tym, że maszyna, z takimi funkcjami pomaga w zrobieniu, może lub nie lepszego espresso.

Ja to wiem. To co ja opowiadam na forum to właśnie to że ten ekspres jest nie tylko dla zaawansowanych ale może przede wszystkim dla takim amatorów jak ja. Ja właśnie teraz dopiero zaczynam robić “lepsze” espresso ponieważ widzę wyraźnie co robiłem źle. Widzę na ekranie co mi daje rtd i wdt i jak zmienia się kawa jak zmienię ciśnienie lub flow. Po ciężkich bojach udało mi się z pomocą Lelit (podali mi jaki flow ma Elizabeth
podczas ekstrakcji) uzyskać taki sam lub bardzo zbliżony smak do Elizabeth na którym mi i żonie kawa bardzo smakowała. Czy robi lepszą kawę ? Nie, ale robi kawe którą mogę się bawić i dzięki temu zrozumieć a nie tylko trzepać te same espresso. Co do dźwigni. Nie będzie tak samo ponieważ to wynika z ilości wody jaką może podać decent w porównaniu do dźwigni. Tu jest chyba max 10ml. To są inne konstrukcje i ciężko zrobić dokładnie to samo ale to co daje jest pewnie w jakimś stopniu podobne a co najważniejsze dla mnie powtarzalne i w pełni modyfikowane.

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #220 dnia: 25 Grudzień 2023, 20:52:32 »
Nie ma nic złego w tym, że maszyna, z takimi funkcjami pomaga w zrobieniu, może lub nie lepszego espresso.
Jeżeli operator będzie potrafił wykorzystać zaawansowane funkcje ekspresu to oczywiście że zrobi lepsze, i wynika to z prostych praw fizyki które zachodzą podczas ekstrakcji i ograniczeń prostszego ekspresu.
« Ostatnia zmiana: 25 Grudzień 2023, 21:06:48 wysłana przez Artisz »

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #221 dnia: 25 Grudzień 2023, 21:43:40 »
Decent zrobi lepszą kawę od każdego HX jak i od wielu dwubojlerowych ekspresów , negowanie tego faktu świadczy tylko o technicznej ingnorancji :):)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #222 dnia: 25 Grudzień 2023, 22:22:58 »
Technicznej ignorancji... W kwestii "lepszego espresso" więcej do powiedzenia niż technicy mają konsumenci.

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 578
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #223 dnia: 25 Grudzień 2023, 22:42:10 »
W kwestii "lepszego espresso" więcej do powiedzenia niż technicy mają konsumenci.
Zgadza się bo przemawiają tym co w dzisiejszych czasach najważniejsze czyli mamoną, tylko co to za wykładnia jak większość z nich nie piła nigdy dobrego espresso.

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 480
Odp: Decent Espresso rewolucja?
« Odpowiedź #224 dnia: 25 Grudzień 2023, 22:55:52 »
Mnie się teraz pod rząd trafiły dwie kawy po 1kg, dwie różne kawy które ledwo „okiełznałem. Pierwszej praktycznie nie szło wypić, dawno nie miałem tak „trudnej” kawy. Obie kawy ze średniej półki cenowej, obie świeże. Z pierwszego kilograma pewnie połowa poszła do zlewu. Drugi kilogram też jakiś średni, piję, ale szału nie ma, czekam aż się skończy. Często mam tak, że wiem,  że espresso, które piję mógłbym jeszcze dopracować, ale najzwyczajniej szkoda mi kawy, coś tam poprawiam przy kolejnych shotach. Kawę robię na prostej maszynie jaką jest LM plus dźwignia, poruszam się w kilku zmiennych. Pierwszy kilogram udało mi się skorygować na LM tak, że był pijalny, na dźwigni wszystko wyładowało w zlewie bo musiałbym ciężką rzeźbę robić żeby to wyprowadzić.
Fajny był przypadek ostatnio opisywany na forum gdzie była „wyprowadzana” kawa z Domu Whisky. Ile kawy i czasu poszło żeby trafić w sweet point.
Ale to trzeba mieć trochę pokory, napewno rozumu, smaku żeby takie rzeczy rozumieć.
Na WBC kalibrują się na paletach jednej kawy, wiele razy o tym pisałem.
Tutaj miszczowie ćwiartki i zyliona zmiennych piszą o technicznej doskonałości. Cytując klasyka „ … no daj Pan spokój”.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi