Autor Wątek: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów  (Przeczytany 14871 razy)

Offline Andi1978 Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Linea Classic.
  • Młynek: Mazzer Kony.
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #120 dnia: 28 Maj 2022, 21:14:24 »
Tak miało być? Opcja trzecia?

A może czwarta? Uruchamiasz system, celujesz w tackę ociekową, czekasz aż się rozpędzi, wyłączasz na tyle sekund ile potrzebujesz żeby umieścić końcówkę różdżki w dzbanku i włączasz ponownie?
Możliwe że tak trzeba. Nagrałem krótkie video.




Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #121 dnia: 28 Maj 2022, 21:19:42 »
Tak miało być? Opcja trzecia?

A może czwarta? Uruchamiasz system, celujesz w tackę ociekową, czekasz aż się rozpędzi, wyłączasz na tyle sekund ile potrzebujesz żeby umieścić końcówkę różdżki w dzbanku i włączasz ponownie?

Zgadza się. Brawo !
Andi1978, nie wiem o co Ci chodziło w tym filmie. Nie widać spieniania mleka tylko parę wychodzącą z dyszy. W poniedziałek wrzucę filmik z mlekiem. Sorry ale w domu nie mam DUO Black.

A tymczasem poniżej filmik z naszego FB z tym ekspresem DUO PID White & Wood:

https://www.facebook.com/Ekspresdokawypl-1873763999315579/videos/1997167587256068

https://www.facebook.com/Ekspresdokawypl-1873763999315579/videos/cappuccino-espresso-kawa-coffeemachines-co%EF%AC%80ee-barista-ascaso%C5%82%C3%B3d%C5%BA-universalcaffe-/420734352097651
« Ostatnia zmiana: 28 Maj 2022, 21:25:20 wysłana przez Janusz »
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Andi1978 Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Linea Classic.
  • Młynek: Mazzer Kony.
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #122 dnia: 28 Maj 2022, 21:47:14 »
Dzięki za linki, popróbuję jeszcze z mlekiem. Sorry za pojechanie po Ascaso,może faktycznie robie jakiegoś babola. Nigdy nie spieniałem w ten sposób mleka.
Pozdro

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 791
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #123 dnia: 28 Maj 2022, 21:48:55 »
Po prostu obserwuj mleko w dzbanku i wystarczy




Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #124 dnia: 28 Maj 2022, 21:54:03 »
 kawka:piwko:
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #125 dnia: 28 Maj 2022, 23:55:22 »
Crem to na pewno fajna maszyna. Pewnie byłaby popularniejsza gdyby produkowano ją w Europie. Kilka osób z Forum nie zdecydowało się na nią ze względu na to, że jest produkowana w Chinach.
Wiesz, to takie myślenie jak o cienkich blachach w Lelicie, bo 95 % części jest dostępnych z katalogu dawnego Expobara, który nigdy nie był chiński.
Nie ma co mieszać w to Lelita. To raczej podobna sytuacja jak z Sage (Breville) Dual Boiler. Jest on popularny w USA, cieszy się bardzo dobrą opinią m.in. na amerykańskim forum Home-Barista. U nas nie zjednał sobie zbyt wielu zwolenników. Zupełnie niesłusznie, bo to świetny ekspres. Niewielkiej popularności upatruje m.in. właśnie w kraju produkcji...

Decent był zdecydowanie tańszy swego czasu, teraz cena jest dość zaporowa.
Był zapowiadany jako maszyna w cenie poniżej 1000USD.
Niestety cena ta została tylko w zapowiedziach. Nabyć go można za cenę kilku tysięcy a nie jednego...

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #126 dnia: 29 Maj 2022, 00:03:00 »
Pamiętam to nawet, później twórca szybko się zreflektował i stwierdził, że jednak nie da się zrobić dobrej maszyny do 1k dolarów. Stanęło, o ile dobrze pamiętam na około 2k pierwotnie. Teraz to jakieś minimum 3,5k USD + koszt wysyłki, czyli wyjdzie ponad 4k USD/E - tak jak wcześniej napisałem - nieźle odpłynęli.
« Ostatnia zmiana: 29 Maj 2022, 00:07:43 wysłana przez MSL »

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 791
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #127 dnia: 29 Maj 2022, 07:44:18 »


Nie ma co mieszać w to Lelita. To raczej podobna sytuacja jak z Sage (Breville) Dual Boiler. Jest on popularny w USA, cieszy się bardzo dobrą opinią m.in. na amerykańskim forum Home-Barista. U nas nie zjednał sobie zbyt wielu zwolenników. Zupełnie niesłusznie, bo to świetny ekspres. Niewielkiej popularności upatruje m.in. właśnie w kraju produkcji...

Pozwól, że się z Tobą nie zgodzę. Crem dla większości ludzi to firma "no name", ale jest jakoś niespecjalnie tańsza od porównywalnych modeli bardziej rozpoznawalnych marek. Dostępność części nie stanowi tu problemu jak w przypadku Sage, ale brak know how już tak.
Milwaukee, potentat na rynku amerykańskim,  raczej drogi w Europie, produkuje już większość swojego sprzętu w Chinach, ale także w Stanach, no i składa w Niemczech. Kupując od nich elektronarzędzie nigdy nie wiesz skąd pochodzą części i jaki będzie jego kraj produkcji.
Porządny but Nike, 15 lat temu, made in USA, szyty, w skórze i kauczuku, kosztował około 120 USD.
Teraz w tej cenie otrzymujesz kawałek odlewu z bliżej nieidentyfikowalnego tworzywa, made in China, więc zaczynasz zastanawiać się nad fenomenem ludzkiej próżności. Z drugiej strony, jak ci ktoś wmawia, że ten kawałek plastiku jest super to skłaniasz się ku temu, ale tylko dlatego że nigdy nie użytkowałeś porządnego buta Nika za 1000 pln, bo cię na niego po prostu nie stać.
To tylko dwa przykłady, a są ich tysiące, gdzie kraj produkcji i jego jakość, nie ma żadnego znaczenia, bo liczy się jedynie rozpoznawalność marki.









Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #128 dnia: 29 Maj 2022, 13:25:02 »
ktoś wmawia, że ten kawałek plastiku jest super to skłaniasz się ku temu, ale tylko dlatego że nigdy nie użytkowałeś porządnego buta Nika za 1000 pln

No tak, bo ten "kawałek plastiku" to za 3 zeta jest...

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #129 dnia: 29 Maj 2022, 16:53:42 »
To tylko dwa przykłady, a są ich tysiące, gdzie kraj produkcji i jego jakość, nie ma żadnego znaczenia, bo liczy się jedynie rozpoznawalność marki.
Ale przecież ja nie pisałem nic o jakości. Są osoby które starają się nie kupować wyrobów produkowanych w Chinach, jeśli mogą wybrać inne. Sam staram się kupować wyroby wyprodukowane w Polsce lub w Europie.
Nie zawsze jest to jednak możliwe i stąd od lat używam chińskich produktów TP-Link, Huaweii (ale nie telefonów), Viofo, z "ekosystemu" Tuya itp. Nie mam zastrzeżeń do ich jakości.

nigdy nie użytkowałeś porządnego buta Nika za 1000 pln, bo cię na niego po prostu nie stać.
To niezbyt trafne porównanie. Pomijam już nawet moje możliwości finansowe. Kupuje głównie buty Ecco. Te produkowane w Europie są zdecydowanie trwalsze niż Ecco produkowane w Chinach. Europejskie mogę nosić dłużej. Można żona ich nienawidzi, bo buty z słowackich fabryk Ecco potrafię nosić kilkanaście lat...

Pamiętam to nawet, później twórca szybko się zreflektował i stwierdził, że jednak nie da się zrobić dobrej maszyny do 1k dolarów. Stanęło, o ile dobrze pamiętam na około 2k pierwotnie. Teraz to jakieś minimum 3,5k USD + koszt wysyłki, czyli wyjdzie ponad 4k USD/E - tak jak wcześniej napisałem - nieźle odpłynęli.
Moim zdaniem to kwestia skali produkcji. Pracowałem w firmach produkcyjnych zatrudniających 50 000 osób jak i 50, różnica w kosztach, dostępności materiałów, organizacji i kosztów produkcji jest ogromna.
Sage, sprzedając przez dystrybutorów potrafi oferować Dual Boilera za ok. 1000USD. Decent sprzedaje bezpośrednio, nie musi z nikim dzielić się marżą. Gdyby więc Decent osiągnął większy wolumen sprzedaży, zlecił produkcję swoich maszyn np. Eugster/Frismag (czyli firmie produkującej dla Jury i Melitty) to cena mogłaby być niższa.
« Ostatnia zmiana: 29 Maj 2022, 17:42:50 wysłana przez skansen »

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #130 dnia: 30 Maj 2022, 00:33:49 »
Cytat: ROSS JB w 28 Maj  2022, 17:16:03
To fakt, że ładny, jedyny mankament to lekko  za duży bojler  jak do domu, (SB) 1,7 l. DB 1,7/15 l.

Dlaczego tak sądzisz?
Ty który walczysz o stabilność temperaturową, negujesz wyższą stabilność cieplną dużego układu?
Nie rozumiem Twojego toku rozumowania.

To chyba przesada  podgrzewać w domu bojler  1,7 litra by zrobić espresso, niechby i  podwójne. Ślad węglowy jak cholera.  :ogien: Chyba że ktoś prowadzi otwarty dom, w tym sensie, że niemal kawiarnię dla sąsiadów i znajomych.  Albo ma dużą wielopokoleniową rodzinę, ale teraz to rzadkość. Ciekawe ile się podgrzewa  ekspres SB z  1,7 litra?

Offline kyeelt

  • Wiadomości: 71
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP MN Poprzednio: La Pavonii Europiccola
  • Młynek: Ceado E37J Poprzednio: Barazza Sette 270
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #131 dnia: 30 Maj 2022, 00:56:11 »
1,7 l to przeciętny czajnik, a zalewasz tylko szklankę. Chyba że tylko ja gotuję pełne.   ???

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #132 dnia: 30 Maj 2022, 06:03:24 »
To chyba przesada  podgrzewać w domu bojler  1,7 litra by zrobić espresso, niechby i  podwójne

No właśnie takie coś jest u mnie, 1 x dziennie 1 espresso i żadnego spieniania mleka i co tutaj wybrać oto jest pytanie ??? kompromis czy nie.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #133 dnia: 30 Maj 2022, 07:38:11 »
Prawie każde popularne agd to ok 25% ceny detalicznej w koszcie wytworzenia.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 791
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Ekspres kolbowy do domu bez kompromisów
« Odpowiedź #134 dnia: 30 Maj 2022, 07:42:58 »

To chyba przesada  podgrzewać w domu bojler  1,7 litra by zrobić espresso, niechby i  podwójne. Ślad węglowy jak cholera.  :ogien: Chyba że ktoś prowadzi otwarty dom, w tym sensie, że niemal kawiarnię dla sąsiadów i znajomych.  Albo ma dużą wielopokoleniową rodzinę, ale teraz to rzadkość. Ciekawe ile się podgrzewa  ekspres SB z  1,7 litra?

Wolałbym abyś jednak  odpowiedział na moje pytanie odnośnie stabilności temperatury w dużym i małym ekspresie. Ale niech tam...
Cały miesiąc pracy Crem 2b, 2b znaczy DB, na moje potrzeby, to zużycie energii rzędu 25-26 kWh. U mnie jest załączany przeciętnie 3 razy dziennie na 1 godzinę Dane są w miarę dokładne, bo pochodzą z inteligentnej wtyczki.
Poza tym pojemność bojlera 1.7 l nie oznacza, że tyle jest w nim wody i  chyba każdy przeciętny  użytkownik zdaje sobie z tego sprawę. Po 15 min, jak kogoś przypili, może z powodzeniem zrobić espresso. U mnie z reguły trwa to dłużej, bo nie śledzę tego z zegarkiem na ręku.
Dla mnie najwążniejsze jest smaczne espresso
W kwestii jakości i smaku kawy nie mam żadnych kompromisów. Jak ktoś śledzi ślad węglowy to powinien kupić zmieloną kawkę i zalać filiżanką wrzątku.
Forum jest jak najbardziej merytoryczne i poważne, ale niektóre posty to dziecinada.


« Ostatnia zmiana: 30 Maj 2022, 08:12:21 wysłana przez fill »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi