Autor Wątek: Młynki od Chińczyka  (Przeczytany 157277 razy)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Młynki od Chińczyka
« Odpowiedź #60 dnia: 24 Lipiec 2017, 12:43:33 »
No nie do końca. Załóżmy dwie skrajne sytuacje 50% pyłu + 50% gruzu VS 100% średniego przemiału. Czas będzie ten sam, a smak zupełnie inny.

Na tym przykładzie nie będzie nic powtarzalnego tym bardziej w czasie. Sprawdź to  :taktak: mimo, że na logikę tak powinno być jak piszesz.

Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynki od Chińczyka
« Odpowiedź #61 dnia: 24 Lipiec 2017, 12:45:55 »
Donkiszot, pan z comandante pokazywal na wykresie jak wyglada frakcje - jest troche pylu, ale najwiecej czasteczek jest w okolicach zadanej grubosci przemialu ;) także teoretycznie przemial rowny + troche pylu. I chyba chodzilo o Nitro Blade AFAIR.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynki od Chińczyka
« Odpowiedź #62 dnia: 24 Lipiec 2017, 12:51:04 »
Sprawdź to
Bardzo bym chciał mieć czas i sprzęt sprawdzać takie rzeczy :-\ To wymaga sporo zaangażowania.

Donkiszot, pan z comandante pokazywal na wykresie jak wyglada frakcje - jest troche pylu, ale najwiecej czasteczek jest w okolicach zadanej grubosci przemialu ;) także teoretycznie przemial rowny + troche pylu. I chyba chodzilo o Nitro Blade AFAIR.
Widziałem. Mam też Kruve.

W każdym młynku jest część pyłu, część oczekiwana i część gruzu. W zależności od jakości młynka oczekiwana część będzie rosnąć, ale nadal 60% to znakomity wynik. To nam daje po ~20% na pozostałe cząstki. Co nie zamienia faktu, że to tylko wielkość cząstek ich jakość też jest ważna.

Offline robert-o Mężczyzna

  • Wiadomości: 117
  • Ekspres: Cafelat Robot, Venus 4tz; FP, AP, V60-01
  • Młynek: DF64, Timemore G1S, 1Zpresso E, Hiku, Timemore Go
Odp: Młynki od Chińczyka
« Odpowiedź #63 dnia: 10 Sierpień 2017, 02:16:12 »

1. Inspirowany C40 - MYY47 za 110 USD.

2. Podróżny MYY48 ze składaną rączką za 90 USD.

Jeśli ktoś się zastanawia nad którymś z tych młynkòw to sprzedawca wystawił wersje z włoskimi żarnami. Ja już zamówiłem MYY47. Trochę się zastanawiałem czy nie lepiej od razu dopłacić do MK3 albo kinu. Jednak ciekawość wygrała, także zobaczymy co Chińczyk potrafi:)

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 711
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: Młynki od Chińczyka
« Odpowiedź #64 dnia: 10 Sierpień 2017, 11:09:06 »
O, to czekamy na zdjęcia, opisy, refleksje ;)
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynki od Chińczyka
« Odpowiedź #65 dnia: 11 Sierpień 2017, 12:52:13 »
no ciekawe, wygląda że to te same żarna co w Knocku i Kinu m38. Kwestia na ile dobrze to osadzone i jak z ustawianiem i użytokwaniem.
« Ostatnia zmiana: 11 Sierpień 2017, 12:54:58 wysłana przez krystians »

Offline robert-o Mężczyzna

  • Wiadomości: 117
  • Ekspres: Cafelat Robot, Venus 4tz; FP, AP, V60-01
  • Młynek: DF64, Timemore G1S, 1Zpresso E, Hiku, Timemore Go
Odp: Młynki od Chińczyka
« Odpowiedź #66 dnia: 11 Wrzesień 2017, 13:59:55 »
Na wstępie chciałbym poprosić administrację o edycje linków lub ewentualnie dodanie z nich zdjęć.
 
Jak już wcześniej wspomniałem, zamówiłem jeden z chińskich młynków, wymienionych przez DrUsagi. Prawidłowa nazwa młynka to Chestnuts G1S, firmy Timemore. Jako że jest bardzo mało informacji o nim, pozwolę sobie opisać moje wrażenia po kilku dniach korzystania. Z góry uprzedzam że to nie będzie typowy test (przemiału i smaku), przynajmniej na razie.

Młynek zamówiony poprzez portal Aliexpress, dotarł do mnie po 17 dniach – o dziwo do rąk własnych. Po rozpakowaniu ukazało się całkiem przyjemne dla oka czarne pudełko a w nim, zanurzony w gąbczastym wypełnieniu młynek. Do młynka dołączony jest pokrowiec oraz krótka instrukcja obsługi(również w wersji angielskiej) Materiał pokrowca przypomina trochę „jeans”. Młynek dostępny jest w 2 wersjach żaren oraz w 3 wersjach kolorystycznych, z trzema rodzajami pojemników na kawę do wyboru – drewnianym, aluminiowym lub z tworzywa sztucznego. Mój egzemplarz jest grafitowy z drewnianym pojemnikiem no i włoskim żarnem, określonym przez producenta hasłem – G1S.

Konstrukcja młynka jest bardzo zbliżona do Helor 101, jak zauważył wcześniej JanekdF. Porównując oba młynki mam wrażenie, że to ten sam projekt, jedynie lekko zmodyfikowany. Upraszczając, jest to stalowa oś na 2 łożyskach maszynowych zamknięta w korpusie, wyciętym z kawałka aluminium. W teorii powinno dać to świetną stabilizację żaren. Waga wskazała 517,2g. Całość mierzy 15,5cm wysokości (9,5cm samego korpusu), 5,2cm grubości ( 5,7 po przekątnej prostokątnego przekroju). Aluminiowy korpus jest precyzyjnie wycięty i anodowany. Pozostałe części mechanizmu też sprawiają wrażenie wykonanych precyzyjnie z porządnych materiałów. Brakuje może polerki na częściach regulacyjnych, ale mi te ślady po obrabianiu CNC nie przeszkadzają.

Pokrętło wykonane jest ze stalowego pręta. W gniazdo o sześciokątnym przekroju wstawiony jest gumowy o-ring, który „utrzymuje” pokrętło na osi. Drewniana gałka zamocowana jest za pośrednictwem magnesu. Magnes trzyma dosyć mocno, jednak na początku kilka razy, podczas mielenia gałka zostawała w dłoni.

Drewniany pojemnik na kawę posiada 4 zatrzaski kulkowe, którymi łączy się z korpusem młynka.  Mieści około 25-27g kawy i tyle również wejdzie do komory mielenia. Wszystko jest dobrze spasowane i pomimo moich wstępnych obaw, pojemnik nie wypada podczas mielenia. Mam dosyć szczupłą dłoń, więc nie wiem jakie odczucia będzie miał ktoś z masywniejszą „łapą”. Pojemnik jest czymś zaimpregnowany od wewnątrz i trochę się zastanawiam czy spełnia europejskie wymogi kontaktu z żywnością :) Jednak jego właściwości antystatyczne oceniam na duży „plus”. Nie miałem  jednak wyboru, inaczej wziąłbym raczej aluminiowy lub z tworzywa, które dodatkowo są tańsze.

Teraz może trochę informacji na temat samego mechanizmu. Oś obraca się gładko. Widać minimalne bicie żarna jednak jest ono na prawdę niewielkie (usunięte na prośbę Autora). Mam wrażenie że wynika to  bardziej z tego iż podstawa stożka(żarno wew.) może nie być idealnym kołem. Praktycznie od razu rozebrałem młynek żeby poznać bliżej jego budowę. Jednak samej osi i łożysk na razie nie demontowałem. Żarno górne mocowane jest w korpusie za pomocą podkładki przykręcanej na 2 śruby torx(całe szczęście bo na renderach były na krzyżak). Przed ich dokręceniem można pozycjonować żarno górne względem dolnego. Sama podkładka ma kołnierz który też nie występuje na zdjęciach renderowanych. Na pewno działa usztywniająco, ale też gromadzi trochę przemiału. Pędzelek sobie z tym radzi. Zaobserwowałem że zostaje tam najdrobniejszy pył, co można potraktować jako część odsiewania :). Żarno dolne osadzone jest na osi na „gładko”,  tzn. nie jest zablokowane bezpośrednio. Dopiero stalowy dysk z widocznym wypustkiem służy do zablokowania żarna względem osi, na jej nagwintowanym końcu. Dysk od drugiej strony posiada 12 nacięć i nawiertów pod  „kuleczki” samego pokrętła regulacji stopnia mielenia. Daje to 12 „kliknięć” na pełny obrót. Od razu rzuciła mi się w oczy możliwość modyfikacji pierścienia regulacyjnego na 24 kliki. Kwestia wykonania dodatkowych delikatnych nawierceń pomiędzy te oryginalne.

Zanim zdecydowałem się na zakup, długo zastanawiałem się czy brać tańszą wersje z żarnem Chińskim(G1) i ewentualnie dokupić później G1S. Czy od razu dołożyć do wersji G1S. Z jednej strony G1 podobno bardziej nadaje się pod alternatywy i grubszy przemiał jest równiejszy. Natomiast wersja G1S(podobno od Italmill) dedykowana jest pod espresso. Tak samo pisze Helor, gdyż oferuje identyczne żarna w modelu 101. Większe zaufanie do włoskiej marki przeważyło. Mimo iż w poczekalni stoi u mnie AP i FP to aktualnie używam głównie kawiarki. A że przemiałowi do kawiarki bliżej wg mnie do espresso, taką decyzję podjąłem. Mam nadzieję, że słuszną. Żarno jak widać na zdjęciu zostało trochę przerobione. Oryginalnie jest zeszlifowane tylko z jednej strony. Natomiast tutaj występuje drugi szlif. Zastanawia mnie czy widoczne przebarwienie od przegrzania, nie zaszkodziło mu w jakiś sposób.  Jeśli ktoś zdecyduje się na wersję G1 i będzie chciał dokupić żarna np. w ATP, będzie musiał je zeszlifować.

Czas na kilka uwag z użytkowania młynka. Mieli się nim całkiem przyjemnie(to mój pierwszy młynek ręczny, więc nie mam zbytniego porównania) Jest kilka niuansów ale do przełknięcia. Ta drewniana gałka mogłaby być lepiej połączona z ramieniem. Korpus natomiast, przez swoją matową (szkiełkowaną?) strukturę nie zapewnia idealnego chwytu. Wolałbym coś wypolerowanego lub okleinę jak w C40. Nie ma wprawdzie tragedii, trzeba jedynie porządnie zacisnąć dłoń. Tak sobie myślę, że jakaś silikonowa opaska załatwi sprawę.
Mielę, jak na razie głównie w zakresie 13-15 klików. Idzie całkiem gładko. Przy testowym mieleniu na 6 kliku musiałem mocniej trzymać młynek, bo opór był bardziej wyraźny.
Ciężko mi polecić ten młynek bo zwyczajnie brakuje mi porównania. Może będzie okazja skonfrontować go z innymi ręczniakami, to okaże się czy jest wart swojej ceny.

Podsumowując, jestem zadowolony z zakupu. Kawa mi smakuje. Chciałem cichy ręczny młynek to mam. Niska retencja też mi się podoba. Tak sobie myślę, że może też sprawdzi się gdybym chciał zacząć przygodę z espresso. Pewnie w końcu przyjdzie pora na zmianę, może do tego czasu pojawi się coś jeszcze w przedziale Comandante i Kinu.

Jeśli chodzi o „plusy” tego młynka to w szczególności wymieniłbym:
- stabilizację całego mechanizmu
- jakość przemiału ( podkreślam że to moja subiektywna ocena )
- dostępność żarna w razie wymiany (chociaż nie wiem czy sama konstrukcja przetrwa dłużej niż oryginalne żarna :))
- wygląd (chociaż to kwestia gustu i niekoniecznie ważny aspekt)

Na „minus”:
- śliska powierzchnia korpusu (ten prostokątny profil też raczej nie ułatwia chwytu)
- zamocowanie gałki pokrętła na magnes

Poniżej kilka zdjęć młynka i przemiału. Z góry przepraszam za jakość zdjęć przemiału ale mój obiektyw nie radzi sobie najlepiej w zdjęciach makro a słońce ostatnio nie pomagało(fotografem też nie jestem :)). Przemiał w kolejności od lewej górnej strony, na kilkach: 6, 10, 15, 20 i poniżej 25, 30 i 35

https://images84.fotosik.pl/787/32489ff87f7d4db2.jpg
Młynki od Chińczyka

https://images84.fotosik.pl/787/cba047c9dbfc486d.jpg
Młynki od Chińczyka

https://images81.fotosik.pl/788/3f3d055126171ce3.jpg
Młynki od Chińczyka

https://images83.fotosik.pl/786/834ae10fdcd5ca7b.jpg
Młynki od Chińczyka

https://images83.fotosik.pl/786/66a215bfdff7f16d.jpg
Młynki od Chińczyka

https://images81.fotosik.pl/796/2d62094822ca6d51.jpg
Młynki od Chińczyka

https://images82.fotosik.pl/797/10913ade93ec5742.jpg
Młynki od Chińczyka

https://images84.fotosik.pl/796/7db19409f87abec0.jpg
Młynki od Chińczyka

https://images83.fotosik.pl/795/ed59ef71c90bc752.jpg
Młynki od Chińczyka



« Ostatnia zmiana: 12 Wrzesień 2017, 07:09:21 wysłana przez Spinacz »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynki od Chińczyka
« Odpowiedź #67 dnia: 11 Wrzesień 2017, 15:07:06 »
Wygląda całkiem fajnie, chętnie bym spróbował jak to mieli. Jaki wyszedł całkowity koszt z transportem w PLN? Możesz zmierzyć jaka jest średnica dolnego i górnego żarna ?

Ten przeskok między 6-10-15 widać, że jest spory więc modyfikacja z dodatkowymi nacięciami przy próbach z espresso pewnie by się przydała. Grubsze przemiały wyglądają bardzo dobrze.
« Ostatnia zmiana: 11 Wrzesień 2017, 15:22:49 wysłana przez krystians »

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Młynki od Chińczyka
« Odpowiedź #68 dnia: 11 Wrzesień 2017, 15:08:32 »
Bardzo fajnie się prezentuje.
Świetny opis.
LMWDP #469

Offline robert-o Mężczyzna

  • Wiadomości: 117
  • Ekspres: Cafelat Robot, Venus 4tz; FP, AP, V60-01
  • Młynek: DF64, Timemore G1S, 1Zpresso E, Hiku, Timemore Go
Odp: Młynki od Chińczyka
« Odpowiedź #69 dnia: 11 Wrzesień 2017, 17:41:12 »
Jaki wyszedł całkowity koszt z transportem w PLN? Możesz zmierzyć jaka jest średnica dolnego i górnego żarna ?

W promocji oraz z wykorzystaniem kuponu na 8$ wyszło łącznie 112,5$ co po ówczesnym kursie dało 413zł. Dolne żarno ma 29,5mm a górne 38mm.

Bardzo fajnie się prezentuje.
Świetny opis.

Dziękuje. Muszę Tobie dodatkowo podziękować za wyszukanie tego młynka w gąszczu tandetnej chińszczyzny:)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Młynki od Chińczyka
« Odpowiedź #70 dnia: 11 Wrzesień 2017, 18:42:17 »
Fajna recenzja, Dzieki!
Jedna sprawa. W Comandante mk3 c40 bicie jest ledwie zauważalne, naprawde trzeba sie mocno przypatrzeć, natomiast z Twojego postu wynika, ze jest ono duże. Taki szczególik ;)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Młynki od Chińczyka
« Odpowiedź #71 dnia: 11 Wrzesień 2017, 20:46:15 »


Teraz może trochę informacji na temat samego mechanizmu. Oś obraca się gładko. Widać minimalne bicie żarna jednak jest ono na prawdę niewielkie(na pewno nie takie jak we wspomnianych wcześniej filmach z Comandante).



Jak ten Chiński młynek w obudowie odlewanej ma mniejsze bicie żarna na boki od Comandante wykonanego z rury ciągnionej to dowodzi, :mhh:  że Chińczycy włożyli niemało pracy w wykonanie dobrej formy. [emoji106]
Do tego cena ponad połowę niższa od Comandante.  :ok:  :brawa:

EDIT: PLUS dla kolegi za opis młynka. Klik i jest.  :)
« Ostatnia zmiana: 11 Wrzesień 2017, 20:56:18 wysłana przez Tedi »
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Młynki od Chińczyka
« Odpowiedź #72 dnia: 11 Wrzesień 2017, 20:53:40 »
Ech, robert-o pisał ze nie widział nawet przemiału z innego młynka, a co dopiero samego Comandante. Te filmiki były kręcone przy Comandante mk2 i to pewnie z jakimś defektem. W c40 jesli nie założę okularów to nie widzę żadnego bicia, a nie mam dużej wady ;)
Poza tym bicie tak naprawde nic nie znaczy, komendant ma przemiał porównywany do porządnych gastro młynków, fantastyczne wykonanie, długa gwarancje i dystrybutorów wszędzie. Nawet przy podobnym przemiale (w co bardzo wątpię) z chińczyka, nie zainwestował bym w cos co nie wiem jak sie bedzie sprawować za rok. Jak to mawiał Rockefeller: Jestem zbyt biedny, zeby kupować tanio :)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Młynki od Chińczyka
« Odpowiedź #73 dnia: 11 Wrzesień 2017, 21:02:04 »
Jest pierwsza szt. pojawią się kolejne młynki. Czas pokaże. Ja stawiam na tą konstrukcję za dokładniejsze spasowanie. Obym się tylko nie pomylił. Bo sporo oszczędności przy zakupie młynka można przeznaczyć na zakup kawy.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 683
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Młynki od Chińczyka
« Odpowiedź #74 dnia: 11 Wrzesień 2017, 23:08:04 »
Szczympek nie karm trolla proszę. Chyba tylko jego tak bardzo boli te kilka filmików. Szkoda tylko, że nie miał tego młynka w ręku, nie pił kawy zmielonej w tym młynku i nic o nim nie wie

Odnośnie recenzji, super i rzetelnie zrobiona.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi