Autor Wątek: Pomoc w wyborze pierwszego ekspresu  (Przeczytany 2096 razy)

Offline lukas098

  • Wiadomości: 5
Pomoc w wyborze pierwszego ekspresu
« dnia: 21 Maj 2020, 20:26:08 »
Czołem,
Forum przeglądam od dawna, a jeszcze dłużej noszę się z zamiarem kupna ekspresu i w końcu ośmieliłem się zadać to pytanie "Co wybrać ?".
Nie mam kompletnie doświadczenia, więc jak zaparzyć dobre espresso muszę nauczyć się od podstaw. Natomiast dodam, że chciałbym kupić docelowy ekspres. I tu pojawia się podstawowy problem, bo nie wiem ile warto zainwestować w sprzęt dla takiego laika jak ja i co dla mnie oznacza docelowy (podejrzewam również, że na te pytania muszę odpowiedzieć sobie sam  ;)).
Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na kawę, dziennie 4-6 kaw, z czego ja piję zarówno kawy mleczne jak i bezmleczne, natomiast moja żona tylko kawy mleczne. W przypadku gości,podejrzewam głównie będą to kawy mleczne ale nie chcę kupować ekspresu dla gości  8).
Z ekspresów które wpadły mi w oko to:
  • Ascaso Dream PID
  • Lelit Victoria
  • Lelit ELIZABETH
Rozważałem również Lelit Bianca, natomiast nie wiem czy to nie "przesadzony wybór" - ekspres kosztuje znacznie więcej niż inne wymienione, a ja jestem na początku swojej "kawowej przygody".
Nie zamykam się tylko na propozycje z listy i chętnie rozważę inne opcje. Z góry dziękuję za wszelkie opinie.

Na koniec dodam, bo często się pojawia w takich wątkach odpowiedź - "Najpierw kup młynek!", młynek już kupiłem (niche) i jestem bardzo zadowolony. Młynek jest cichutki, fajniutki i ładniutki a kawiarka zyskała drugie życie :)


Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4814
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pomoc w wyborze pierwszego ekspresu
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Maj 2020, 10:23:16 »
No to do tego młynka idealnie pasuje DREAM PID. Zajrzyj na nasz FB - są tam zdjęcia takich właśnie klientowskich zestawów.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 857
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Pomoc w wyborze pierwszego ekspresu
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Maj 2020, 10:38:57 »
Rozważałem również Lelit Bianca, natomiast nie wiem czy to nie "przesadzony wybór" - ekspres kosztuje znacznie więcej niż inne wymienione, a ja jestem na początku swojej "kawowej przygody".

Skoro spodobała Ci się Bianca to mniejsza i tańsza jest nowa odsłona HXa od Lelita - Mara X. W konesso możesz dostać jeszcze lepszą cenę. Victoria to jednobojlerowiec więc przygotowywanie kaw mlecznych jest trochę bardziej utrudnione i czasochłonne. W HXie nie trzeba przynajmniej czekać na parę i schładzać bojlera po spienianiu. I grupa zaparzająca E61 działa i wygląda spektakularnie.
« Ostatnia zmiana: 22 Maj 2020, 10:44:25 wysłana przez Kekacz »
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

skansen

  • Gość
Odp: Pomoc w wyborze pierwszego ekspresu
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Maj 2020, 10:51:21 »
Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na kawę, dziennie 4-6 kaw, z czego ja piję zarówno kawy mleczne jak i bezmleczne, natomiast moja żona tylko kawy mleczne. W przypadku gości,podejrzewam głównie będą to kawy mleczne

Do kaw mlecznych warto zakupić ekspres który umożliwi pienienie mleka i parzenie kawy bez czekana na nagrzanie/ostudzenie układu. Z Twojej listy będzie to wiec albo Lelit Elizabeth (mam i jestem więcej niż zadowolony) albo Lelit Bianca. Jeśli Twój budżet na to pozwala, to skusiłbym się na Biankę. Taką drogą poszedł forumowicz @origanum_vulgare - nie mając większego doświadczenia kupił młynek Niche a następnie po przeczytaniu forum Biankę. Może napisze tu kilka słów o swoich doświadczeniach, mam wrażenie, że jest zadowolony.

Na Twoim miejscu do listy dorzuciłbym jeszcze Lelit Mara X i Nuova Simonelli Oscar II. Oba świetnie sprawdzą się do kaw mlecznych.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4814
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pomoc w wyborze pierwszego ekspresu
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Maj 2020, 10:53:30 »
Jak tak Cię przekonują do Lelit to ja też mam dla Ciebie coś ciekawego. Trafił do nas na serwis ekspres DUO PID PROF White & Wood a więc dwa termobloki. Ekspres poleasingowy z Niemiec. Miał uszkodzoną obudowę. Wszystkie uszkodzone elementy zostały wymienione na nowe. Tacka ociekowa i tacka podgrzewacza filiżanek mają nawet folię ochronną. Wewnątrz wygląda jak nowy. Generalnie to po serwisie jest to nówka sztuka. No i cena będzie dobra - 4000 zł.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline MajkJaro

  • Wiadomości: 295
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Prof PID
  • Młynek: Mazzer Super Jolly Electronic
Odp: Pomoc w wyborze pierwszego ekspresu
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Maj 2020, 10:59:02 »
Niedawno stałem przed podobnym wyborem. Ostatecznie postawiłem na jeden bojler (thermoblock - poprawiam) - uznałem, że na razie robienie kaw dla 2 osob (mlecznych) to nie będzie wielki problem. I nie jest :)

Jeśli budżet nie jest problemem to droższy, często zdaje się lepszy. Czy ekspres może być duży?

Jeśli budżet ok 5000 to chyba konkurencja między Elizabeth/MaraX i Ascaso Duo Pid.

Jeśli kawy mleczne dla 2 osób to priorytet to eg mnie nie ma znaczenia czy dual czy single boiler. Każdy wybór będzie dobry. Ostatnio chyha było zdjęcie Niche z Dream białym. Fajnie sie komponuje (dla niektórych to ważne).

@Janusz czemu on nie dotarl do Was 2 tyg wczesniej?  :doh:
« Ostatnia zmiana: 22 Maj 2020, 11:19:47 wysłana przez MajkJaro »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4814
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pomoc w wyborze pierwszego ekspresu
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Maj 2020, 11:12:05 »
Ty masz chyba nie jeden bojler a jeden termoblok. ;)
No cóż...niekiedy mamy takie niespodzianki. Tym razem trafiły do nas nawet dwa takie z potłuczoną obudową - UNO PID Black & Wood oraz ten właśnie DUO PID White & Wood. UNO PID już jest zarezerwowany a na ten jeszcze czeka na swojego Pana / Panią. :)
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline sunder

  • Wiadomości: 65
  • Ekspres: Ascaso DUO PID Black Wood
  • Młynek: Sanremo 64 EVO
Odp: Pomoc w wyborze pierwszego ekspresu
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Maj 2020, 13:47:23 »
Ty masz chyba nie jeden bojler a jeden termoblok. ;)
No cóż...niekiedy mamy takie niespodzianki. Tym razem trafiły do nas nawet dwa takie z potłuczoną obudową - UNO PID Black & Wood oraz ten właśnie DUO PID White & Wood. UNO PID już jest zarezerwowany a na ten jeszcze czeka na swojego Pana / Panią. :)

Szkoda ze nie czarna obudowa bo bym sie zastanowil, tak samo UNO PID jakby byl wolny.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4814
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pomoc w wyborze pierwszego ekspresu
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Maj 2020, 13:57:01 »
Jest bardzo prawdopodobne, że trafi do nas więcej takich ekspresów. Te dwa to były świeżynki - jeden miał 6 miesięcy a drugi 12. Będę informował o nich w swoim wątku w Supermarkecie. Trzeba śledzić...
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline lukas098

  • Wiadomości: 5
Odp: Pomoc w wyborze pierwszego ekspresu
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Czerwiec 2020, 22:29:14 »
Wybór padł na Lelit Bianca :). Póki co dużo zabawy i nauki podstaw. Dziękuję wszystkim za pomoc.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomoc w wyborze pierwszego ekspresu
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Czerwiec 2020, 08:57:33 »
Strasznie wąski miałeś wybór -- nic dziwnego, że padło na tę maszynę.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi