Autor Wątek: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym  (Przeczytany 31366 razy)

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #135 dnia: 29 Październik 2017, 15:14:13 »
Taka prosto z kawiarki mi nie smakuje bo jest za mocna. Zresztą nie wychodzi mi z kawiarki bo jest właśnie przeparzona, za gorzka. Z kawiarki jest dla mnie pijalna jedynie po rozcieńczeniu z gorącą wodą mniej więcej pół na pół. Kawiarkę na razie odstawiłem, jakoś nie potrafię jej ujarzmić.

Offline Pirx Mężczyzna

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: kawiarka, tygielek, przelew, Jura, V60-2,
  • Młynek: przedwojenny drewniany, Nivona CG130
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #136 dnia: 29 Październik 2017, 17:24:50 »
Fakt - kawiarka wymaga analitycznego podejścia. Jeden klik za daleko przestawienia na młynku i kibel. Zła startowa temp. wody w zbiorniczku i...kibel. Zły czas do przerwania ekstrakcji i ....wiadomo, kibel. Ect, ect.
Ale ujarzmiona - to cudo.
Natomiast kawa z niej przeparzona a mimo to rozcieńczona wodą? Szału nie ma...
Ewidentnie można to tłumaczyć jedynie....tytułowym  "ujęciem ekonomicznym"  [emoji14]   
 

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #137 dnia: 29 Październik 2017, 17:49:09 »
Jakoś na ogół nie mam problemu z przygotowaniem kawy w kawiarce. Najwięcej problemów z powtarzalnością i przeparzeniem miałem gdy próbowałem ubijać kawę. Wg mnie najważniejsze to równo rozdystrybuować kawę i odpowiednio zmielić do ilości wody i temperatury w zbiorniczku.

Co do różnych sposobów zaparzania w kawiarce. Znajomy kiedyś zaproponował że zrobi mi kawę. Patrząc jak ją przygotowuje trochę się przeraziłem. Sypał kilka łyżeczek (może połowę sitka) kawy na prawie cały zbiorniczek wody sporej kawiarki. Nie lubię robić ludziom przykrości, więc podnosząc filiżankę do ust myślałem "tylko żeby się nie skrzywić, tylko żeby się nie skrzywić". Biorę mały łyczek, a tu niespodzianka. Nic złego nie ma w tej kawie. Nie była to jakaś niezwykła kawa, ale smakowała powiedziałbym, że podobnie jak poprawna kawa z ekspresu przelewowego. Tak sobie myślę, że z jakichś 4 łyżeczek (ok 12 gram) zrobił mi filiżankę koło 180 g.  Więc wypraktykować można bardzo wiele sposobów niekoniecznie zgodnych ze sztuką, ale skutecznych.  Tak sobie myślę, że sitko było zajęte może w połowie, nie było pewnie zbyt dużego ciśnienia przy zaparzaniu i wyszło w porządku. 

Jednak czy bardzo małe dozy mogą być smaczne hmm. O ile nie przepuści się przez kawę zbyt dużej ilości wody (nadekstrakcja) to powinno być ok. Tzn będą bardziej rozwodnione. Mi osobiście napary przygotowane z ilości poniżej 5,5 g kawy na 100 g wody raczej nie smakują, gdyż są zbyt wodniste. Jednak nie widzę w tym problemu jeśli komuś tak smakuje. Najlepiej w takim wypadku będzie smakować jeśli poprawnie się zaparzy, tyle że mniejsza doza.

« Ostatnia zmiana: 29 Październik 2017, 18:17:58 wysłana przez krystians »

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #138 dnia: 29 Październik 2017, 20:22:55 »


Zła startowa temp. wody w zbiorniczku i...kibel. Zły czas do przerwania ekstrakcji i ....wiadomo, kibel. Ect, ect.

Możesz przybliżyć tą kwestię?

Woda w zbiorniku gorąca, taka tuż przed zagotowaniem, przerywam tuż przed tym zanim zaczyna 'prychać' z wylewki. Przemiał dobieram zwykle na przestrzeni 4 klików komendanta, doza 12-15g. Mam aluminiową 2tz. Wydaje mi się że efekty są bardzo powtarzalne.
To są jeszcze jakieś zmienne które mają wpływ na finalny napar?

Offline Pirx Mężczyzna

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: kawiarka, tygielek, przelew, Jura, V60-2,
  • Młynek: przedwojenny drewniany, Nivona CG130
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #139 dnia: 30 Październik 2017, 01:13:39 »
Intencjonalnie nie chciałem namnażać zmiennych i sprawić wrażenie, że kawiarka wymaga wiedzy tajemnej....raczej wyczulić na obserwację paru czynników.
I nie potrafię tak jak znajomy @krystiansa ...nalać, nasypać i już  :D  Pierdoła za duża jestem  :Bicz:

I tak - wg mnie:
- temperatura wody powyżej 90st  może powodować zbytnie podgrzanie kawy (suchej), jeśli dodatkowo ładujemy kawę w sitko wsadzone w zbiornik (podgrzewanie kawy już nastąpi w czasie ładowania, 
  równania, dosypywania ect). Ja staram się wodę 80-85st, natomiast sitko napełniam w ręku i dopiero po wyrównaniu - do zbiornika, zakręcenie i na palnik. Oczywiście absolutnie bez ubijania...choć ręka
  swędzi....żeby szyku zadać.

- dozy nie ważę - zawsze musi być prawie pełne sitko...więc ziarno nabieram sitkiem. Prawie, bo zauważyłem, że parę mm luzu potrzeba do rozprężenia kawy przy ekstrakcji. Jak się nasypie po sufit to
   wychodzi taka namiastka ubicia. Oczywiście nie ma mowy o innym dozowaniu kawy niż pełna opcja dla danej kawiarki. Nie można zrobić np z połowy sitka.       

- przemiał - niestety doświadczalnie, dla różnych gatunków kawy będzie się różnił klikiem w lewo/prawo. Trafiona grubość - przy ekstrakcji napar nie strzela po ścianach tylko wypływa jak lawa z wulkanu.

- przerwanie - tak jak piszesz. Ja przerywam (wsadzam w zimną wodę) jak para zaczyna przerywać ekstrakcję prychaniem. Wg mnie ważne, żeby początkowo postawić kawiarkę na silny płomień (skrócić czas 
  przegrzewania kawy) a jak zacznie już  wypływać - trochę zmiejszyć, dostosowując do czasu ekstrakcji ok 30s. To się po paru razach wyłapie bez problemu.
  Jak całą resztę zresztą...
 
Jak się zwróci uwagę, na te parę szczegółów...to tak jak piszecie Panowie, nie ma problemów.

Aha...jeszcze jedna ważna rzecz - przy aluminiowej trzeba (szczególnie zbiorniczek na wodę) zawsze wytrzeć do sucha. A nowy, parę razy wygotować samą wodą. ...no i wytrzeć zawsze do sucha  ;)     
   

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #140 dnia: 30 Październik 2017, 20:10:26 »
Słodka Etiopia w tych proporcjach raczej nie zadziała.

Daj linka do tej konkretnej słodkiej etiopii co ją masz na myśli. Może zakupię i spróbuję z nią przyeksperymentować...
Dzisiaj swoją drogą zwiększyłem dozę, dałem 25 gramów na 450 ml wody i w sumie kawa też wyszła okej moim zdaniem.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #141 dnia: 30 Październik 2017, 20:17:56 »
Nie wiem co podlinkować, mam na myśli coś w stylu opisywanej na forum Nensebo od Gardelliego, Kongi z Coffee Proficiency, legendarnej już w forumowych progach Rocko Mountain.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #143 dnia: 30 Październik 2017, 20:34:23 »
Kongi z Coffee Proficiency

Właśnie na ich stronie znalazłem przed chwilą przepis na FP gdzie proponują 55 gramów kawy na litr wody. Czyli też mniejsza doza niż zalecana, bliższa mojej dzisiejszej.
http://www.coffeeproficiency.com/french-press,113.html


Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #145 dnia: 30 Październik 2017, 20:40:13 »
55 gramów kawy na litr wody
To nadal jest golden cup standard :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #146 dnia: 30 Październik 2017, 21:49:32 »
@Pawcio, bardzo delikatna, słodka:
http://www.mastroantonio.pl/Etiopia-Gelana-Abaya,p,315

@Pirx, można sobie kupić Ancapa porcelanę i zapomnieć o problemach z moki zaparzaniem.

Offline Pirx Mężczyzna

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: kawiarka, tygielek, przelew, Jura, V60-2,
  • Młynek: przedwojenny drewniany, Nivona CG130
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #147 dnia: 30 Październik 2017, 21:58:13 »
(...) Czyli też mniejsza doza niż zalecana, bliższa mojej dzisiejszej.

Mało tego...Twoja doza była o 0,25g wyższa  :mrgreen:

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #148 dnia: 30 Październik 2017, 22:06:36 »
Dzisiaj swoją drogą zwiększyłem dozę, dałem 25 gramów na 450 ml wody i w sumie kawa też wyszła okej moim zdaniem.
jeśli z mniejszej dozy smakuje Ci, to ja bym nie przyzwyczajał się do większej. Zostanie więcej na inne przyjemności ;)

Offline Pirx Mężczyzna

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: kawiarka, tygielek, przelew, Jura, V60-2,
  • Młynek: przedwojenny drewniany, Nivona CG130
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #149 dnia: 30 Październik 2017, 22:57:27 »
@Pirx, można sobie kupić Ancapa porcelanę i zapomnieć o problemach z moki zaparzaniem.

Ja nie mam problemów z zaparzaniem w kawiarce. I mam do niej olbrzymi sentyment a ona mi robi za to....pyszną kawę.
Natomiast te Ancapy to piękna sprawa jest. Piękna w sensie dosłownym. Chętnie bym sobie pokolekcjonował takie....kwestia $

Ale czy one swoich humorów nie mają? Nie jestem przekonany...

       


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi