Autor Wątek: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym  (Przeczytany 31376 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #120 dnia: 22 Październik 2017, 19:48:13 »
Chyba nie chodziło o ilość tylko substancje które pod ciśnieniem zostaną wypłukane. Dlatego napisałem że będą to inne napary. Nie wiem czy ktoś robi kawę po to aby miała idealny TDS. ja robię po to, aby smakowała.

Offline Pirx Mężczyzna

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: kawiarka, tygielek, przelew, Jura, V60-2,
  • Młynek: przedwojenny drewniany, Nivona CG130
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #121 dnia: 23 Październik 2017, 00:08:18 »
(...) Ale może ktoś z Was kto dysponuje miernikiem pokusiłby się o taki eksperyment: zrobić kawę z tej samej ilości surowca jako espresso i w Phinie, z tej samej wody i kawy (zmielonej w miarę podobnie), dbając o temperatury i poprawną ekstrakcję w obu metodach, następnie rozwodnić espresso do poziomu phina i zmierzyć TDS w obu naparach?

Nawet minimalna zmiana jednego z parametrów parzenia (warunki domowe) da różny wynik TDS nawet w obrębie tej samej metody. Czyli teoretycznie można by pokusić się jedynie o pewnien zakres od - do.
Jeśli natomiast zakresy z poszczególnych, porównywalnych metod się pokryją - a tak by można teorytcznie założyć - niczego się nie dowiedzie.
W mojej ocenie - eksperyment bez warunków labolatoryjnych nie może być wiarygodny.

Oczywiście zakładam, że tak sobie teoretyzujemy  :)  albowiem jak najbardziej się zgadzam:   

Cytat: krystians
(..)Nie wiem czy ktoś robi kawę po to aby miała idealny TDS. ja robię po to, aby smakowała.


     

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #122 dnia: 28 Październik 2017, 14:44:55 »
Bardzo ciekawą dyskusję Panowie tu prowadzą. Zatem, korzystając z okazji mam pytanko, które od jakiegoś czasu nie daje mi spać po nocach i nie mogę znaleźć na nie odpowiedzi, mimo przeszukania forum pod kątem historycznym  ;)
Mianowicie zauważyłem, że we wszystkich ( lub prawie wszystkich) alternatywnych metodach zaparzania kawy stosuje się dozę 6-7 gramów kawy na 100 mililitrów wody. Pytanie brzmi skąd się to wzięło? Kto, kiedy i na podstawie czego wymyślił, że taka doza jest najbardziej optymalna?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #123 dnia: 28 Październik 2017, 14:47:19 »
Wzięło się to z doświadczenia. Można samemu sprawdzić z mniejszym i większym stosunkiem kawy do wody.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #124 dnia: 28 Październik 2017, 15:21:02 »
Od jakiegoś czasu to sprawdzam i jak na razie najbardziej mi smakują kawy z dozą bliższą 4 gramy na 100 ml. Stosuję za to drobniejsze mielenie ( to tak a propos tytułowego ujęcia ekonomicznego :) ) Staram się mieścić w 4 minutach jeśli chodzi o czas zaparzania w FP. Kawa wychodzi smaczna, aromat intensywny, smak również, kolor czarny jak smoła. Nie jest gorzka co by było oznaką przeparzenia. Natomiast w przypadku zalecanej dozy 6-7 gramów wychodzi moim zdaniem za mocna, za intensywna, trochę już jak ekstrakt jakiś.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #125 dnia: 28 Październik 2017, 15:31:07 »
Kawa wychodzi smaczna, aromat intensywny, smak również, kolor czarny jak smoła. Nie jest gorzka co by było oznaką przeparzenia.

Jaką kawę parzysz?

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #126 dnia: 28 Październik 2017, 15:40:19 »
Dzisiaj na przykład piłem na śniadanie monsunowy malabar z xCafe, wczoraj w ten sam sposób potraktowałem próbkę kawy speciality otrzymaną  z Małej Czarnej i nic im w smaku nie brakowało. Zaparzane w FP, w zalewajce i ekspresie przelewowym wychodzi mi podobny efekt.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #127 dnia: 28 Październik 2017, 18:37:27 »
Jak dla mnie, to brakuje połowy dozy. Lurka z tego będzie, a nie kawa.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #128 dnia: 28 Październik 2017, 20:55:22 »
we wszystkich ( lub prawie wszystkich) alternatywnych metodach zaparzania kawy stosuje się dozę 6-7 gramów kawy na 100 mililitrów wody
bo ja wiem czy we wszystkich, w kawiarkach masz dozę 8.5-10.5/100, w AP czy phin/slowpresso w sumie można dowolnie, choć przepisy też zwykle podają w okolicach 8-9g/100.

Odnośnie wspomnianych w pytaniu 6-7g/100ml to chyba taka minimalna doza dla przeciętnego użytkownika, żeby napar był w miarę intensywny. Choć to oczywiście kwestia indywidualnych upodobań. Jak komuś smakuje 4g/100 to tym lepiej, mniej kasy wyda i więcej takich rozwodnionych kaw dziennie może dziennie wypić :)
« Ostatnia zmiana: 28 Październik 2017, 20:57:40 wysłana przez grex »

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 683
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #129 dnia: 28 Październik 2017, 21:03:12 »
Tylko jak kawa w FP przy takiej dozie  może wyjść czarna jak smoła? Tym bardziej kawa palona do przelewów?

Offline Pirx Mężczyzna

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: kawiarka, tygielek, przelew, Jura, V60-2,
  • Młynek: przedwojenny drewniany, Nivona CG130
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #130 dnia: 29 Październik 2017, 02:02:32 »
Mam tego malabara....u mnie z dozy 13/200 wychodzi co najwyżej ciemny brąz. Do smoły jeszcze dalekoooo....
Swoją drogą to niezbyt mi po drodze z tą kawą. Najbardziej przypomina mi "Orient Selekt" z czasów komuny (dla młodszego pokolenia: xxx://retro.pewex.pl/471533).



Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #131 dnia: 29 Październik 2017, 13:26:44 »
Tylko jak kawa w FP przy takiej dozie  może wyjść czarna jak smoła? Tym bardziej kawa palona do przelewów?

Te moje kawy to palone średnio- średnio ciemno są. Może dlatego taki kolor mają. To nie jest jasne prażenie do przelewów.
Natomiast opisany efekt wychodzi mi przy drobnych przemiałach, dużo drobniejszych niż standardowy gruz do dripa. Kawa wtedy oddaje więcej i pewnie dlatego nie wydaje mi się lurowata. W każdym razie dzięki wszystkim za podpowiedzi, będę eksperymentował dalej...
A ten malabar to faktycznie bardziej ciemno brązowy wychodzi niż czarny - tu się zgodzę.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #132 dnia: 29 Październik 2017, 13:44:17 »
Obstawiam, że nie masz poczucia lury, bo jest gorycz palenia i to odbierasz jako intensywność smaku. Słodka Etiopia w tych proporcjach raczej nie zadziała.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #133 dnia: 29 Październik 2017, 14:46:17 »
Właśnie nie, bo ta druga kawa z Małej Czarnej wcale ale to wcale nie ma goryczy. Intensywny, kwaskowaty i owocowy smak. Sam  zdziwiony jestem.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #134 dnia: 29 Październik 2017, 15:00:17 »
A z kawiarki też Ci smakuje?

Bo albo coś jest nie tak w pomiarach, albo po prostu lubisz lurkę -- nic w tym złego oczywiście.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi