Autor Wątek: Mazzer Super Jolly  (Przeczytany 50040 razy)

Offline stefunk

  • Wiadomości: 272
  • Ekspres: Rancilio Epoca DE 2GR, Lelit MaraX
  • Młynek: Mazzer, GnIOTA, Xeoleo, 1zpresso JX-PRO
Odp: Mazzer Super Jolly
« Odpowiedź #135 dnia: 25 Luty 2021, 12:46:04 »
Niestety problem z elektryzowaniem się wylotu powrócił. Próbowałem już łączenia rury z obudową, sprawdzałem multimetrem , wszystko było połączone z uziemieniem, ale kawa elektryzowała się jakby nawet gorzej. Na ten moment zastanawiam się nad umieszczeniem żyłek nie na rurce (może to powoduje elektryzowanie), a na samym młynku.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Mazzer Super Jolly
« Odpowiedź #136 dnia: 25 Luty 2021, 19:21:31 »
Spróbuj zwilżyć nieco kawę przed mieleniem. Elektryzowanie powinno zniknąć. Gdybyś miał kiedyś okazję, kup trochę kawy Indie  Monsooned Malabar, to będziesz wiedział co to jest elektryzowanie kawy  :taktak:
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline stefunk

  • Wiadomości: 272
  • Ekspres: Rancilio Epoca DE 2GR, Lelit MaraX
  • Młynek: Mazzer, GnIOTA, Xeoleo, 1zpresso JX-PRO
Odp: Mazzer Super Jolly
« Odpowiedź #137 dnia: 26 Luty 2021, 07:54:02 »
Widziałem te patenty z wodą i szczerze mówiąc zupełnie mnie nie przekonuje moczenie kawy. Zamówiłem rurę z nierdzewki, może to coś zmieni

Offline stefunk

  • Wiadomości: 272
  • Ekspres: Rancilio Epoca DE 2GR, Lelit MaraX
  • Młynek: Mazzer, GnIOTA, Xeoleo, 1zpresso JX-PRO
Odp: Mazzer Super Jolly
« Odpowiedź #138 dnia: 27 Luty 2021, 11:40:37 »
Problem zażegnany. Krótki przepis.

1. Podłączyć uziemienie do młynka
2. Za wydrukowany element włożyć kawałek folii aluminiowej, tak aby dotykał śrub i wkładanej rury
3. Sprawdzić połączenie między rurą, śrubami a uziemieniem w gniazdku

Jeżeli nadal kawa się elektryzuje to problem może leżeć w instalacji elektrycznej.
« Ostatnia zmiana: 27 Luty 2021, 11:45:42 wysłana przez stefunk »

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Mazzer Super Jolly
« Odpowiedź #139 dnia: 10 Marzec 2021, 16:17:48 »
Spróbuj zwilżyć nieco kawę przed mieleniem. Elektryzowanie powinno zniknąć. Gdybyś miał kiedyś okazję, kup trochę kawy Indie  Monsooned Malabar, to będziesz wiedział co to jest elektryzowanie kawy  :taktak:

Jak pisał Marek Hłasko,  kto nie był pobity przez francuskich żandarmów nie ma pojęcia, co to znaczy być pobitym.  :lol2:
No ale faktycznie, sucha elektryzując się kawa to przekleństwo młynków.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mazzer Super Jolly
« Odpowiedź #140 dnia: 07 Kwiecień 2021, 12:02:34 »
Szanowni! Podobno tytułowy młynek ma już 50 lat. Nieźle się sprawuje jak na swoje lata. Wciąż z niego korzystamy, wciąż może być sercem kawiarni.

Mazzer z okazji rocznicy odsłonił kolejną wersję tegoż młynka. Wygląda fajnie :)

-->> Mazzer Super Jolly V

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Mazzer Super Jolly
« Odpowiedź #141 dnia: 07 Kwiecień 2021, 14:08:51 »
Fakt, wygląda fajnie jak na MSJ ;-) Swojego czasu to był przecież młynek uznawany za jeden z najlepszych na świecie. A dzisiaj zdarza się do nabycia używany za 600 zł. Może będzie jak kiedyś z syrenką która sprawna kosztowała podobnie 500-600 zł a teraz ceny idą w tysiące.
Różnica jednak jest spora bo syrenką na co dzień nie dało się już jeździć a MSJ świetnie i niezawodnie działa każdego dnia i nadal nie wyszedł z produkcji.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mazzer Super Jolly
« Odpowiedź #142 dnia: 07 Kwiecień 2021, 14:23:38 »
Te najnowsze wersje są już trochę inne. Kilka lat temu widziałem z bliska najnowszą wtedy wersję. Bardzo fajnie to wyglądało. Np. w typowych młynkach wylot z komory żaren wierci się prostopadle do frontowej ścianki obudowy. W tymże SJ było to inaczej zrobione: całe wyjście z komory żaren było ukośnie skierowane tak, by kawowy pył wypadał z siłą odśrodkową na orbitę lejka wyjściowego. Kawowy wir (vortex) na wyjściu. Nie było tu żadnej zastawki ani antyzbrylacza. Wyobrażam sobie, że pył z impetem wpadał do lejka i okrężną trajektorią spadał do sitka. Niestety nie miałem okazji sprawdzić tego w "realu". A może była to jakaś koncepcja, która się nie sprawdziła bo ta najnowsza wersja ma jednak jakiś antyzbrylacz i chyba wyjście prostopadle ułożone.
« Ostatnia zmiana: 07 Kwiecień 2021, 14:25:51 wysłana przez Antonio »

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Mazzer Super Jolly
« Odpowiedź #143 dnia: 07 Kwiecień 2021, 14:53:24 »
Ja mam zdecydowanie prostopadle i bez antyzbylacza wylot. Taka harleyowa ta kolorystyka ;-)

Offline Grzegorz1987

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Lelit Anna
  • Młynek: Mazzer Super Jolly (on demand)
Odp: Mazzer Super Jolly
« Odpowiedź #144 dnia: 15 Kwiecień 2021, 16:23:03 »
Czy uważacie, że różnica między wersją manual a electronic będzie odczuwalna w domowym użytku i jest warta dopłaty? Nie mam za bardzo wyobrażenia jak to się sprawdza w praktyce, gdyż obecnie korzystam z młynka ręcznego, pozbawionego siłą rzeczy wszelkich udogodnień.

Ogólnie też, czy cena w granicach 1300 zł za kilkuletnią używkę wersji electronic w ładnym stanie wizualnym wydaje się akceptowalna, czy w podobnej kwocie warto by było zainteresować się jednak czymś innym? Nuova Simonelli MDX On demand? Macap M5D? Inne?
« Ostatnia zmiana: 15 Kwiecień 2021, 16:35:19 wysłana przez Grzegorz1987 »

skansen

  • Gość
Odp: Mazzer Super Jolly
« Odpowiedź #145 dnia: 15 Kwiecień 2021, 17:01:05 »
Do domu bym szukał wersji elektronicznej. Nie będziesz musiał przerabiać dozownika. W zasadzie młynek można powiedzieć docelowy, może pomijając retencję którą bym jednak przebolał.
« Ostatnia zmiana: 15 Kwiecień 2021, 17:21:25 wysłana przez skansen »

Offline dowbor

  • Wiadomości: 14
  • Ekspres: Lelit Elizabeth PL92T
  • Młynek: Mazzer Super Jolly
Odp: Mazzer Super Jolly
« Odpowiedź #146 dnia: 20 Wrzesień 2021, 16:01:48 »
Serwus. Mam mały problem, odrestaurowałem stary młyn MSJ, natomiast po 3 latach stania w bezruchu dzieje się coś takiego, że po włączeniu na poz. 1 cisza, zapala się lampka, pozycja 2 - zaczyna buczeć (jakby silnik dostawał prąd ale nie obracał), żarna stoją. Ktoś ogarnięty poradzi co mu jest tak na szybko? Nie mam blisko żadnego serwisu, może mogę sam coś zrobić/sprawdzić. Mogę podesłać filmik bo tutaj się nie zmieści. Dzisiaj wymieniłem włącznik na nowy, oryginał Bremas, wcześniej w ogóle się nie włączał. Rozebrany i złożony dokładnie 

skansen

  • Gość
Odp: Mazzer Super Jolly
« Odpowiedź #147 dnia: 20 Wrzesień 2021, 16:11:35 »
Wygląda jakby się zablokowały się żarna... Spróbuj ustawić maksymalną grubość mielenia i dopiero potem go włącz. Po włączeniu stopniowo zmniejszaj grubość na włączonym młynie...
 

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Mazzer Super Jolly
« Odpowiedź #148 dnia: 20 Wrzesień 2021, 16:31:42 »
Dolne żarna w ogóle się kręci jak pokręcisz ręką (może dobrze by było zdjąć górne czarno do testów)?

Offline dowbor

  • Wiadomości: 14
  • Ekspres: Lelit Elizabeth PL92T
  • Młynek: Mazzer Super Jolly
Odp: Mazzer Super Jolly
« Odpowiedź #149 dnia: 20 Wrzesień 2021, 16:59:13 »
Żarna górne wyjąłem, dolne się nie kręcą a powinny, tylko buczenie, nic więcej. Tak jakby silnik się zablokował. Może coś tam pordzewiało, chociaż w suchym stał.
Musiałbym go jakoś ręcznie ruszyć ale boję się że coś przekręcę. Na górnym żarnie jest śruba 13, jak dokręcam to teoretycznie powinny żarna też się kręcić w stronę w którą normalnie się kręca, ale wszystko stoi...szczotki w silniku?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi