Autor Wątek: Eureka Mignon Specialita zapychanie  (Przeczytany 2072 razy)

Offline Zachar

  • Wiadomości: 4
Eureka Mignon Specialita zapychanie
« dnia: 01 Listopad 2021, 18:24:41 »
Witam.
Mam problem z tym młynkiem. Dziś rano go rozkręciłem i wyczyściłem dokładnie, bo się zapchał i nie leciała już kawa. Po czym wsypałem 17g ziarna i młynek oddał tylko 14,3g kawy. Reszta zmielonej kawy zatrzymała się w młynku, między otworem odbierającym zmieloną kawę od żaren a dwoma blaszkami niby zapobiegającym zbryleniu. Ktoś miał podobny problem? Z góry dzięki za pomoc.

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Eureka Mignon Specialita zapychanie
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Listopad 2021, 19:29:50 »
Powiedziałbym, że "it's not a bug, it's a feature". Młynek został zaprojektowany do użytkowania z zasypanym hopperem. Wszystkie tego rodzaju młynki posiadają blaszkę. Zapobiega ona zbrylaniu, statyce i  zapewnia jednostajny wysyp zmielonej kawy. Jeżeli będziesz próbował mielić pojedyncze dozy, to dla kaw wymagających drobniejszego mielenia efekt będzie jw.

Offline Zachar

  • Wiadomości: 4
Odp: Eureka Mignon Specialita zapychanie
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Listopad 2021, 21:12:09 »
Robiłem pojedyncze dozy, bo tak polecano w filmie na YT (Eureka Mignon Specialita Espresso Grinder Setup). Mówiono również o zerowej retencji.
Przez jakiś czas to działało. Czyli z tym młynkiem nie da rady pojedyncza doza?
Trochę też nie rozumiem, czemu zasypanie hoppera miałoby zapobiec temu efektowi.
« Ostatnia zmiana: 01 Listopad 2021, 21:17:28 wysłana przez Zachar »

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Eureka Mignon Specialita zapychanie
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Listopad 2021, 08:24:31 »
Nie ma takiej możliwości by młynek z płaskimi żarnami, które nie są pochylone w stronę wylotu, na dodatek z antyzbrylaczem, bez przedmuchu, choćby za pomocą harmonijki na zbiorniku, mógł oferować prawdziwą zerową retencję.

Należy odróżnić retencję czystego młynka, nazwijmy ją pierwotną, prawdziwą czy tam bezwzględną, od takiej z już wielokrotnie używanego młynka, z zalegającą w środku kawą - niech to będzie retencja wtórna czy względna (pewnie są na to fachowe określenia ale w tej chwili mój umysł jeszcze przysypia).
W pierwszym przypadku kawa odłoży się w wolnych przestrzeniach, zatrzyma się na antyzbrylaczu i będzie wynosić do kilku gramów. I tego właśnie doświadczyłeś przy wsypaniu 17g i uzyskaniu 14.3g na wylocie.
Kolejne przemiały, bez czyszczenia, będą coraz bardziej bliskie retencji zerowej ale wtórnej. Co prawda ile wsypiesz tyle wypadnie, bo nowa kawa będzie wypychać zalegającą starą, ale jednak kilka gramów świeżo zmielonej kawy będzie zawierać frakcję z poprzedniego mielenia. Głównie to co trzyma antyzbrylacz. Jeśli robisz przemiały jeden za drugim nie ma problemu. Zachomikowana kawa nie zdąży zauważalnie zwietrzeć. Jeśli będzie to odstęp kilkunastogodzinny wtedy może mieć to wpływ na smaki i aromaty.

U Ciebie używanie tego konkretnego młynka z zasypanym hopperem lub prawie pustym jak przy single dosing będzie miało wpływ tylko na występowanie popcorningu ziaren w drugim przypadku. W skrócie: grubsze i mniej jednorodne zmielenie ostatnich ziaren, które skaczą na żarnach. Wg jednych testów i badań ma to wyczuwalny wpływ na poziom ekstrakcji, wg innych znikomy.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Eureka Mignon Specialita zapychanie
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Listopad 2021, 09:18:58 »

Offline Zachar

  • Wiadomości: 4
Odp: Eureka Mignon Specialita zapychanie
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Listopad 2021, 12:12:53 »
Co prawda ile wsypiesz tyle wypadnie, bo nowa kawa będzie wypychać zalegającą starą, ale jednak kilka gramów świeżo zmielonej kawy będzie zawierać frakcję z poprzedniego mielenia. Głównie to co trzyma antyzbrylacz. Jeśli robisz przemiały jeden za drugim nie ma problemu. Zachomikowana kawa nie zdąży zauważalnie zwietrzeć. Jeśli będzie to odstęp kilkunastogodzinny wtedy może mieć to wpływ na smaki i aromaty.
Problem u mnie wystąpił taki, że po paru dniach użytkowania młynek się zablokował. Stara kawa tak się ubiła, że żarna nie były w stanie przepchać nowej.

Offline kfiatos

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Linea Micra
  • Młynek: Eureka Mignon XL
Odp: Eureka Mignon Specialita zapychanie
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Listopad 2021, 13:23:57 »
jestem na etapie kupowania Mignon XL. Zmartwiłeś mnie troszkę. Opiszesz dokładnie w jakich warunkach Ci się to dzieje? Jaka to kawa?

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Eureka Mignon Specialita zapychanie
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Listopad 2021, 15:20:21 »
jestem na etapie kupowania Mignon XL

W XL jest jeszcze dodatkowo problem z wadliwą partią która miała za długie śruby. Sprawdź przed zakupem czy nie z tego rzutu będzie Twój egzemplarz.

home-barista.com/grinders/eureka-mignon-xl-major-issue-single-dosing-t73522-10.html

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Eureka Mignon Specialita zapychanie
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Listopad 2021, 16:48:32 »
Trochę też nie rozumiem, czemu zasypanie hoppera miałoby zapobiec temu efektowi.
Jak i mi się zasklepiły żarna mielonką w 37S, to od tej pory schodzi mi połowa ziarna w hopperze 600g i dosypuje do pełna, a ten problem nie pojawił się ani razu. Po prostu musi być docisk na żarna o konstrukcji nieprzystosowanej do mielenia  SD. Tak myślę plus rodzaj ziarna, bardziej podatne lub mniej na sprasowanie z żarnem, mniej świeże, bardziej wilgotne czy inny czort.
« Ostatnia zmiana: 02 Listopad 2021, 17:40:15 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline kfiatos

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Linea Micra
  • Młynek: Eureka Mignon XL
Odp: Eureka Mignon Specialita zapychanie
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Listopad 2021, 19:51:43 »
jestem na etapie kupowania Mignon XL

W XL jest jeszcze dodatkowo problem z wadliwą partią która miała za długie śruby. Sprawdź przed zakupem czy nie z tego rzutu będzie Twój egzemplarz.

home-barista.com/grinders/eureka-mignon-xl-major-issue-single-dosing-t73522-10.html
Mam ten temat dogadany ze sklepem i z Eureką bezpośrednio ;)

Offline Zachar

  • Wiadomości: 4
Odp: Eureka Mignon Specialita zapychanie
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Listopad 2021, 16:08:57 »
Opiszesz dokładnie w jakich warunkach Ci się to dzieje? Jaka to kawa?
4-5 dość drobnych mieleń dziennie podwójnej dozy. Niemniej już nie polegam na tym, bo niestety ilość kawy wypadająca jest bardzo różna, co powoduje, że te pare stów więcej za ekran i dokładne czasowe dozowanie mija się z celem.
Co do kawy to mam od lokalnego sprzedawcy średnio paloną brazylijską arabikę. Zastanawiam się czy ten antyzbrylacz który powoduje zatrzymanie kawy w tej konstrukcji nie robi więcej szkody niż pożytku. Chyba że to tylko
mój egzemplarz tak ma?
« Ostatnia zmiana: 03 Listopad 2021, 16:16:34 wysłana przez Zachar »

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Eureka Mignon Specialita zapychanie
« Odpowiedź #11 dnia: 03 Listopad 2021, 20:16:43 »
Ja miałem przez 3 miesiące i nigdy nie miałem takiego problemu. Zostawało trochę kawy w środku, ale to tak jak mówili koledzy, typowe dla młynków on demand.
Na pewno zasypuj hopper minimum do połowy to ziarna będą dociskać.

Zgadzam się natomiast co do wątpliwej przydatności ekranu - u mnie to czasem i o gram się różniły te same nastawy więc i tak musiałem zawsze ważyć i odmierzać.

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Eureka Mignon Specialita zapychanie
« Odpowiedź #12 dnia: 03 Listopad 2021, 21:17:21 »
W wątku

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=6844.75

wrzucałem swoje pomiary. Wg mnie timer jest wystarczająco dokładny i na co dzień nie używam wagi. Trzeba tylko utrzymywać w miarę stałą ilość kawy w hopperze.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi