Autor Wątek: Doppio, lura po ekstrakcji kawy  (Przeczytany 9893 razy)

Offline flexooo

  • Wiadomości: 556
  • Ekspres: Rocket R58, La Peppina, La Pavoni Europiccola, Syfon Hario TCA 5, Kalita, V60, Aeropress
  • Młynek: Mahlkoenig EK43, Comandante Iron Heart
Odp: Doppio, lura po ekstrakcji kawy
« Odpowiedź #30 dnia: 31 Sierpień 2017, 11:48:55 »
W sumie chciałbym porównania Tedipresso vs DrUsagi :) Przyjmując zakłady, to pewnie tylko Tedi postawiłby na swoje zwycięstwo :)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Doppio, lura po ekstrakcji kawy
« Odpowiedź #31 dnia: 31 Sierpień 2017, 11:49:16 »


Cytuj (zaznaczone)
Są trzy prawdy: świento prawda, tys prawda i gówno prawda.


I jedna cecha co je łączy.  Zawsze na wierzch wypływa.  ;)
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Doppio, lura po ekstrakcji kawy
« Odpowiedź #32 dnia: 31 Sierpień 2017, 11:55:26 »
@Edwin Jagger, @ Flexooo, to, że dla Was "wszystko" jest jasne jak słońce, nie znaczy, że to będzie zrozumiałe. Wyluzujcie.
No chyba, że celowo robicie zamęt w temacie. :mhh:  :wow2:
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Doppio, lura po ekstrakcji kawy
« Odpowiedź #33 dnia: 31 Sierpień 2017, 12:06:46 »


że jak zwykle jesteś sam przeciw wszystkim, to może inni mają rację.


Ja wszystkich rozumów nie pozjadałem. Tak więc Wy możecie mieć rację.
Myślę, że warto coś nie coś wnieść do tematu. Chyba, że osąd  :mhh:  zresztą jak to miało miejsce nieraz,  już zapadł.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Doppio, lura po ekstrakcji kawy
« Odpowiedź #34 dnia: 31 Sierpień 2017, 12:18:21 »
W dalszym ciągu nie odpisałeś jak sprawdziłeś poprawna ekstrakcję i ile wynosiła.
Ściema goni sciemę. Aż przykro sie czyta jak konkretne argumenty doświadczonych użytkowników, niejednokrotnie baristów, sa ignorowane.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Doppio, lura po ekstrakcji kawy
« Odpowiedź #35 dnia: 31 Sierpień 2017, 12:40:38 »
W dalszym ciągu nie odpisałeś jak sprawdziłeś poprawna ekstrakcję i ile wynosiła.
Przepraszam. :redface: W tym temacie. Doppio 15 g kawy, uzysk 50 g, czas 26-27 sek.  Sprawdzałem też smak przy ekstrakcji 1 do 2.

Aż przykro sie czyta jak konkretne argumenty doświadczonych użytkowników, niejednokrotnie baristów, sa ignorowane.

Źle mnie zrozumiałeś. Temat traktuję poważnie. Parametr, czyli ilość wody i jej wpływ bezpośredni na drobinę kawy względem smaku w trakcie stosownej ekstrakcji i ekstrakcji poza wyznaczonym czasie, zaciekawił mnie bardzo.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Doppio, lura po ekstrakcji kawy
« Odpowiedź #36 dnia: 31 Sierpień 2017, 12:59:04 »
W sumie chciałbym porównania Tedipresso vs DrUsagi :) Przyjmując zakłady, to pewnie tylko Tedi postawiłby na swoje zwycięstwo :)
Jeżeli Tedipresoo byśmy zrobili tak: Jasno palona myta Kenia, zmielona na EK43, 20g do sitka VST i uzysk z tego 60g, zdecydowanie do wypicia nie do zlewu ;).
Może nawet parę głosów w konfrontacji by to zdobyło.

Moim zdaniem: gdzieś tam w wątku o espresso, warto podać ogólnie akceptowalny przepis na klasyczne doppio jako punkt startu dla nowicjuszy. (16-18g -> 32-36g w 25-30 sek).

A, że później Tedi robi swoje wariacje, super, jak mu tak bardziej smakuje. W sumie czym więcej się pije kawy, w różnych konfiguracjach, od ristretto do lungo, americano, przeparzone, niedoparzone, za świeże za stare, tym lepiej. Najłatwiej wyłapać defekt w kawie, jak się go wcześniej posmakuje. A że dla jednego defekt to zaleta, to już inna dyskusja.
Natomiast, Tedi fajnie by było, żebyś zaakceptował, że początkujący nowicjusz powinien startować od ogólnie przyjętego standardu (nawet jak on nie jest optymalny Twoim zdaniem). Potem, jak chce Tedipresso bo mu bardziej smakuje, proszę bardzo. Ale niech zacznie od podstawy.

2_extractionratios_sm_1.png
« Ostatnia zmiana: 31 Sierpień 2017, 13:44:55 wysłana przez pj.walczak »

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Doppio, lura po ekstrakcji kawy
« Odpowiedź #37 dnia: 31 Sierpień 2017, 15:19:28 »
Moim zdaniem: gdzieś tam w wątku o espresso, warto podać ogólnie akceptowalny przepis na klasyczne doppio jako punkt startu dla nowicjuszy. (16-18g -> 32-36g w 25-30 sek).

Na pozór wydaje się to dobre. Dlaczego, bo może pasować do osoby która w temacie trochę wie.
Postaw się na miejscu początkującego. Doppio próbuje zrobić z kawy o której nie wie nic oprócz nazwy i gdzie ją kupił. Robi ją na sprzęcie powiedzmy przeciętnym.
Proponujesz mu "silną" mieszankę 1 do 2. Wybacz ja gdybym był pijany, to pewnie i tak bym tego nie ruszył. Oczywiście wypiję ją (1 do 2) ze smakiem ale tylko z kilku kaw. A cała reszta to mi jadaczkę wykrzywi.  :lol2:
Przyjemność z picia doppio jak diabli.  >:(  Wybacz nigdy tego nie kupię. Jak nie kupię, to nie będę tej metody polecał, tym bardziej osobie początkującej.
Pod tą metodę 1 do 2 trzeba mieć dobraną kawę pod względem smaku, odpowiednio zrobiony przemiał, nastawę temperatury itp.
Tam tolerancji ani w lewo ani w prawo nie ma. Dlatego jest tyle stron o pomocy przy robieniu espresso. A będzie jeszcze więcej.


A, że później Tedi robi swoje wariacje, super, jak mu tak bardziej smakuje.

Robię, bo o kawie wiem bardzo mało. Będę ją robił przez np. 5 lat, wiesz co powiem wtedy. Nadal wiem kawie bardzo mało. Mimo, że potrafię na 1 dobę 10 szt. doppio zrobić do samych celów porównawczych.
A co do smaku, to ja wiem jaka mi wyjdzie przed jej zrobieniem. Dla tego te, jak to nazwałeś "wariacje"  >:( są mi potrzebne.


Natomiast, Tedi fajnie by było, żebyś zaakceptował, że początkujący nowicjusz powinien startować od ogólnie przyjętego standardu (nawet jak on nie jest optymalny Twoim zdaniem).

OK. Mając na uwadze początkującą osobę w temacie 2 polecam moim zdaniem jedną słuszną drogę:

Espresso- 7,5 g kawy , 25 g kawy, ekstrakcja 25 sek.
Doppio -   15  g kawy, 50 g kawy, ekstrakcja 25 sek.
Tolerancja dla espresso i doppio (czas, waga, ml.) + - 10%


 

Potem, jak chce Tedipresso bo mu bardziej smakuje, proszę bardzo. Ale niech zacznie od podstawy.


Nie przypisuj do mojej osoby dziwacznych nazw kaw.  >:(   :ogien:

« Ostatnia zmiana: 31 Sierpień 2017, 16:26:11 wysłana przez DrUsagi »
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 683
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Doppio, lura po ekstrakcji kawy
« Odpowiedź #38 dnia: 31 Sierpień 2017, 15:43:03 »
Po co wszyscy karmią trolla, który do espresso dolewa wody przepływającej przez ciastko kawowe, która daje tylko gorycz i wmawia, że to smakuje. Chyba tylko on uważa, że mniejsza ilość wody na gram kawy daje gorszy efekt.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Doppio, lura po ekstrakcji kawy
« Odpowiedź #39 dnia: 31 Sierpień 2017, 15:51:23 »
Po co wszyscy karmią trolla, który do espresso dolewa wody przepływającej przez ciastko kawowe, która daje tylko gorycz i wmawia, że to smakuje. Chyba tylko on uważa, że mniejsza ilość wody na gram kawy daje gorszy efekt.

Proszę o usuniecie idiotycznej wypowiedzi Madera. Jak nie, to ja kończę rozmowę w tym temacie.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Doppio, lura po ekstrakcji kawy
« Odpowiedź #40 dnia: 31 Sierpień 2017, 16:03:51 »
myślę, że nazwa Tedipresso na stałe zagości w forumowym słowniku
proponowałbym dodaći jeszcze hasło "Tedipress - publikacje parapsychologiczne nt. kawy"

Mój głos w kwestii dalszej rozmowy nt parapsychologii kawowej jest na nie.


Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Doppio, lura po ekstrakcji kawy
« Odpowiedź #41 dnia: 31 Sierpień 2017, 16:27:24 »
The End
LMWDP #469

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi