Autor Wątek: Fiorenzato F4 E NANO V2 lub Eureka SPECIALITA - który bardziej wszechstronny?  (Przeczytany 1685 razy)

Offline Carlos68

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Eureka mignon XL
Dzień dobry
0statnio oprócz espresso zaciekawiły mnie również metody przelewowe ( tak dla zabawy, porównania, po prostu coś innego niż urządzenie z pompą). Miałem dotychczas eurekę mignon z żarnami 50mm, jednak młynek skonfiskowały dzieci i dlatego rozglądam się nad nowym. Wiem że młynki wymienione w tytule są dedykowane pod espresso, jednak może któryś z nich da radę również pod przelew? Moja dotychczasowa eureka nie dawała rady, przy grubym przemiale zwyczajnie się blokowała, dlatego boję się że eureka specjalista ma tę samą bolączkę. Jeżeli ktoś ma doświadczenia z powyższymi młynkami w mieleniu pod przelew, to proszę o opinię.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4814
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Moim zdaniem do takiego przestawiania mielenia lepiej nadaje się F4 E Nano. Jeszcze lepszy będzie ZF64W. W zaplanowanej dostawie mam jeszcze kilka wolnych - czarne i białe. Jeśli natomiast brak programowania dozy Ci nie przeszkadza to bardzo dobrze sprawdzi się ZF64 - niestety ale dopiero z kolejnej dostawy.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Carlos68

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Eureka mignon XL
Nie mam porównania gabarytów młynka ZF64W  z fiorenzato nano a w ocenie żony, młynek ma nie zagracać kuchni, dlatego myślałem o Specjalita (jednak boję się że tak jak wcześniejszy mignon będzie się blokował). Nawet ten fiorenzato nano wydaje mi się już za duży, jednak jak wyboru nie ma to trzeba iść na kompromis.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4814
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Masz ekspres DUO. Jeśli zajrzysz do tego wątku
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=9069.120

to zobaczysz w nim zestawy ekspresów DUO właśnie z młynkiem ZF64W (np. strona 9).
Jeśli chcesz młynek mniejszy gabarytowo, typu SD, z bardzo prostą i szybką zmianą grubości mielenia, uniwersalny (do różnych rodzajów kaw), z minimalną retencją i...tańszy to DF64 spełni te oczekiwania.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Carlos68

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Eureka mignon XL
Do DF64 można jednorazowo wsypać 40-50g ziarenek?

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4814
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Jeśli założysz mini - hopper harmonijkę to w sumie możesz wsypać 80 g ziarna.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Carlos68

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Eureka mignon XL
Wszystko już się wyjaśniło. Poświęciłem pół nocy aby znaleźć rozwiązanie mego dylematu. Nie wiedziałem że są testy młynka fiorenzato nano w kwestii przydatności tego młynka do espresso i metod alternatywnych. Niestety - dla mnie- jest to młynek głównie do espresso i metod alternatywnych wymagających nie za grubego mielenia, z grubym przemiałem się nie radzi. Eurekę specialitet odpuszczam ze względu na jego trochę mniejszego brata który doprowadzał mnie do szewskiej pasji przy grubym mieleniu. Poszukuję dalej w miarę małego i uniwersalnego młynka. Chyba mógłby być DF64 (teraz jest już inna nazwa), jednak na razie jest niedostępny. Trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Offline montecjusz

  • Wiadomości: 46
  • Ekspres: Ascaso UNO PID White
  • Młynek: Fiorenzato F4 nano, Graef CM 702
@Carlos68 Gdzie wyczytałeś informację jakoby F4 nano nie nadawał się do alternatyw? Bo nie bardzo widzę powód, ani przykład, nie radzenia sobie fiolka z grubszym przemiałem.

Offline Carlos68

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Eureka mignon XL
Cytat: "You might even be able to brew coffee in an Aeropress or Moka pot using the coffee grounds from the F4 E Nano. However, this grinder is incapable of producing a grind coarse enough for Chemex or French Press."
Wcześniej bardzo był chwalony za przemiał pod espresso. W tej dziedzinie był przyrównany do młynków z wyższej półki. Jak sobie sprawię jakiś ręczny pod alternatywy to może ten fiorenzato będzie do espresso , i wydaje mi się że jego stosunek ceny do jakości jest jest jednym z najlepszych na rynku. Ciągle rozważam różne opcje i jednym z nich jest również młynek SD. U mnie niestety gabaryty młynka są ważne.
« Ostatnia zmiana: 03 Marzec 2021, 22:26:31 wysłana przez Carlos68 »

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 857
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Cóż to za tekst, skąd pochodzi? Od kogoś, kto poświęcił czas na testy czy tylko tak napisał? Osobiście nie widzę absolutnie żadnego powodu by twierdzić, że młynek z płaskimi żarnami, mający bardzo szeroki zakres regulacji, przy którym można otrzymać nawet połówki ziaren wysypujące się z gardzieli (tak, kiedyś incydentalnie do tego doprowadziłem) miałby nie nadawać się do alternatyw.
Chyba, że kształt żaren jest tu przeszkodą i produkcja nadmiernej ilości pyłu, która dla espresso problemem nie jest. Bez konkretów ze strony autora tego cytatu ciężko się jednak odnieść.
« Ostatnia zmiana: 04 Marzec 2021, 09:50:52 wysłana przez Kekacz »
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Carlos68

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Eureka mignon XL
W czym problem? Nie każdy ma wszystko naj... . Pod alternatywy fiorenzato wypuściło F4 Filter w podobnej cenie z żarnami 64mm. Punkt widzenia zawsze jest zależny od punktu odniesienia. Przy odpowiednim założeniu, każdy młynek będzie dobry do wszystkiego. Ze względu na oszczędności szukam młynka uniwersalnego, z łatwą zmianą grubości mielenia, w miarę "kompaktowego", dobrą jakością przemiału w określonym przedziale cenowym. Do tych założeń, jakie sobie wyznaczyłem, najbliżej ma właśnie F4e nano, co nie znaczy że  jest idealny.
« Ostatnia zmiana: 04 Marzec 2021, 12:02:03 wysłana przez Carlos68 »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi