Autor Wątek: Melitta calibra (1027-01) na początek przygody z kawą  (Przeczytany 2923 razy)

Offline Raczykk Kobieta

  • Wiadomości: 31
  • Ekspres: V60-2; ap; kawiarka; kalita wave 185; moccamaster
  • Młynek: Commandante
Melitta calibra (1027-01) na początek przygody z kawą
« dnia: 25 Luty 2021, 10:38:08 »
Założyłam konto aby zadać to pytanie, bo im więcej czytam - tym mniej jestem zdecydowana.
Ale do brzegu.. Popijam kawę z domowego ekspresu DeLonghi i przyznam szczerze - już mnie to znudziło. Zainspirowana wieloma filmami na yt zapragnęłam kupić AeroPress, ale żeby mieć co tam wrzucić rozpoczęłam poszukiwania idealnego w moim budżecie (do 400PLN) młynka do kawy.
Wybór padł na Wilfa Svart WSCG-2 lub Melitta Calibra. Co do tego pierwszego doczytałam, że nie nadaje się do kolby (którą za jakiś czas planuję również kupić). No i tu pojawia się dylemat, który z w/w młynków kupić.
Cena podobna, opinie podobne, a ja jako totalny laik nie wiem już na co zwracać uwagę.. :(
« Ostatnia zmiana: 25 Luty 2021, 12:02:12 wysłana przez ranGo »

Offline Tasak69 Mężczyzna

  • Wiadomości: 316
  • Ekspres: Slowpresso, V60, QM Andreja Premium
  • Młynek: Q1, WSFB-100S, ZF64W
Odp: Melitta calibra (1027-01) na początek przygody z kawą
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Luty 2021, 12:12:20 »
Oba te młynki są podobnej klasy.
Żaden z nich nie nadaje się do kolby.
Oba bdb sprawdzą się przy Aero i np. przelewach.
Wilfa ma ugruntowaną pozycję na rynku.
Melitta to stosunkowo nowy model ale też przyzwoicie zrobiony no i ma wbudowaną wagę co upraszcza nieco proces kawowy.
Zdrówka!
Tasak

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6233
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Melitta calibra (1027-01) na początek przygody z kawą
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Luty 2021, 12:21:14 »
Cześć, fajnie, że coraz więcej dziewczyn jest na forum.

Tasak, do espresso nie, ale jednak czasem przydaje się drobniejszy przemiał niż proponuje Wilfa, np. do metalowych sitek czy Prismo w AeroPressie i przepisów a la moka.

Jeśli chcesz mieć od bardzo drobnego do grubego przemiału, to w opcjach elektrycznych jest Baratza Encore, Nivona Cafe Grano 130,  Wspomniana Melitta, albo młynek el. od Tchibo, bardzo podobny do Melitty. Jednak Najlepszą jakość w budżecie do ok 400 zł da Ci młynek ręczny typu 1zpresso Q2, Barista Space lub Timemore C2 / slim. Wszystkie te ręczne będą trochę lepsze od elektrycznych w tym budżecie.

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Melitta calibra (1027-01) na początek przygody z kawą
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Luty 2021, 12:22:34 »
A nie myślałaś o ręcznym? przy przelewach - nie ma żadnego problemu z mieleniem młynkiem ręcznym!!!
w podobnych pieniądzach będziesz miała lepszy młynek natomiast za 200zł tez kupisz solidny ręczny do alternatyw

a rytuał szykowania kawy jest jeszcze piękniejszy ;)
Never Give UP †

Offline Raczykk Kobieta

  • Wiadomości: 31
  • Ekspres: V60-2; ap; kawiarka; kalita wave 185; moccamaster
  • Młynek: Commandante
Odp: Melitta calibra (1027-01) na początek przygody z kawą
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Luty 2021, 12:44:32 »
Żaden z nich nie nadaje się do kolby.
Czyli muszę uzbroić się w cierpliwość co do kolby. Ale na to jeszcze mam trochę czasu :) Przyznam, że ta waga bardzo do mnie przemawia, ale w ramach alternatywy mam wagę jubilerską, którą mogę precyzyjnie co do mg odmierzyć pożądaną wartość - czytałam, że ta od Malitty lubi przekłamać o ~1,5g

Jednak Najlepszą jakość w budżecie do ok 400 zł da Ci młynek ręczny typu 1zpresso Q2, Barista Space lub Timemore C2 / slim. Wszystkie te ręczne będą trochę lepsze od elektrycznych w tym budżecie.

Przyznam, że musiałam wygooglować wszystkie podane przez Ciebie młynki i zastanawiam się co najbardziej pasuje do moich laickich potrzeb. Czy taki Barista Space (o mój boże, jest różowy!!) będzie w moim przypadku lepszą opcją dla aeropressu/moki aniżeli Molitta czy Baratza ?
A nie myślałaś o ręcznym? przy przelewach - nie ma żadnego problemu z mieleniem młynkiem ręcznym!!!
w podobnych pieniądzach będziesz miała lepszy młynek natomiast za 200zł tez kupisz solidny ręczny do alternatyw

a rytuał szykowania kawy jest jeszcze piękniejszy

Dzięki odpowiedzi @krystians zaczęłam się nad tym zastanawiać. Z chęcią przyjmuję każde polecenie/ uwagę - w końcu jestem na początku swojej drogi :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6233
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Melitta calibra (1027-01) na początek przygody z kawą
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Luty 2021, 15:30:23 »
Czy taki Barista Space (o mój boże, jest różowy!!) będzie w moim przypadku lepszą opcją dla aeropressu/moki aniżeli Molitta czy Baratza ?
Tak, z dwóch względów:
1. W dobrych, ręcznych młynkach jest lepsza stabilizacja i mocowanie żaren, a co za tym idzie równiejszy przemiał.
2. W elektrycznych młynkach zawsze zostaje mniej lub więcej resztek kawy, które najlepiej wymielić po zmianie nastawy grubości. W ręcznych wystarczy że zważysz ile wrzucasz, i praktycznie tyle samo wylatuje po lekkim opukaniu młynka.

W związku z tym Barista Space tak jak pozostałe wymienione młynki będzie mielił lepiej niż elktryki w porodobnej cenie. Barista Space ma te same żarna co Timemore, porównywalne z tymi z 1zpresso Q2.

Offline Raczykk Kobieta

  • Wiadomości: 31
  • Ekspres: V60-2; ap; kawiarka; kalita wave 185; moccamaster
  • Młynek: Commandante
Odp: Melitta calibra (1027-01) na początek przygody z kawą
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Luty 2021, 11:58:35 »
Panowie, wybór padł na Barista Space - oczywiście różowy :)
Zamawiam i rozpoczynam swoją przygodę z kawami. Bardzo dziękuję za wskazówki i jeśli mielibyście jeszcze jakieś - z chęcią ich wysłucham. :szampan:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi