Autor Wątek: Plan poznawania kaw  (Przeczytany 7798 razy)

Offline Farin Mężczyzna

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Kawiarka Biletti Kitty, SAECO PICOBARISTO HD8924/09, Aeropress
  • Młynek: Eureka Mignon
Plan poznawania kaw
« dnia: 22 Wrzesień 2020, 13:16:59 »
Witajcie,
chciałbym zaplanować sobie poznawanie kaw, tak aby nie zginąć i nie zbankrutować w gąszczu ofert, a zdobyć mniej więcej kierunek dalszej drogi.
Chciałbym wybrać 3-6 krajów/regionów z których kawy znacząco się od siebie różnią (naczytałem się o tych korzeniach, kwiatach, owocach itp.), następnie kupić z każdego z krajów/regionów po 1-3 reprezentatywne kawy i z każdej z nich spróbować zrobić dobre espresso a docelowo cappucino.
I tutaj prośba do Was:
1. Czy możecie wytypować kraje/regiony z o znacząco różnym charakterze kaw oraz wskazać celne przykłady kaw charakterystyczne dla danego kraju? Najchętniej dostępne w Polsce w opakowaniach max 250g.


Co do mojego sprzętu/doświadczenia:
2 lata temu kupiłem: Młynek Eureka, tamper, wagę, ekspres kolbowy Zelmer Maestro. Wstępnie nauczyłem się poprawnie dobierać parametry aby uzyskać fajne espresso, potem kombinowałem z kawami ale z braku czasu skończyłem na klasycznej Illy, chyba tylko dlatego, że jej przypalonej goryczy nie przykryje nawet pół szklanki spienionego mleka. Teraz chciałbym zacząć jeszcze raz i to na poważnie. Może nawet bez mleka -> espresso.

Dzięki za pomoc.
Lubię wiedzieć.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Plan poznawania kaw
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Wrzesień 2020, 13:23:14 »
A co teraz pijasz? Dalej Illy?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Plan poznawania kaw
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Wrzesień 2020, 13:32:18 »
Z tym ekspresem to zagadka czy wyjdzie coś sensownego...

Offline Farin Mężczyzna

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Kawiarka Biletti Kitty, SAECO PICOBARISTO HD8924/09, Aeropress
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Plan poznawania kaw
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Wrzesień 2020, 13:48:38 »
Kilka dni temu skończyłem Illy, teraz piję Kimbo Gold. Przeszedłem przez kilkanaście kaw m.iin. tak jak poniżej ale wstyd mi przyznać już teraz nic o nich konkretnego nie pamiętam. Wiem tylko, że IZZO czy Luccafe były takie trochę nijakie dla mnie. Ani mocno aromatyczne, ani delikatne. Z kolei chyba HAYB Yellow była z kolei tak delikatna, że jak dodałem szczyptę mleka to w sumie nie czułem ani goryczki, ani aromatu.
Dlatego też chciałbym od nowa przejechać po kawach tym razem z jakimś planem.

Co do ekspresu - no mam taki jaki mam. Czyszczę i serwisuję na ile mogę, a zabieg z kawami robię żeby ostatecznie podjąć decyzję czy wybebeszyć 2-3 tyś zł na porządny ekspres kolbowy i alchemikować dalej czy kupić automat, zasypać świeżym ziarnem i zapomnieć o rozwoju. Dla odmiany mam kawiarkę Bialetti, na której też każdą z kaw staram się testować.


Kofi-Brand-Kofi-Brasil-250G
Caffe-Vergnano-100Procent-Arabica-Kawa-Ziarnista-250G
Arcaffe-Gorgona-250G
Coffeelab-Brazylia-Yellow-Bourbon-Fazenda-Rainha-Espresso
Etno-Cafe-Italian-Roast-250G
Hayb-Yellow-Republic-250G
Izzo-Gold-Puszka-250-G
Hard-Beans-X-Coffeedesk-Brazylia-Colibri-Santos-Espresso-250G
Lucaffe-Mister-Exclusive-Kawa-Ziarnista-Puszka

« Ostatnia zmiana: 22 Wrzesień 2020, 13:55:26 wysłana przez Farin »
Lubię wiedzieć.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Plan poznawania kaw
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Wrzesień 2020, 13:56:58 »
Jak już powiedziałeś A(kupiłeś młynek) to powiedz B(kup ekspres) ;) Kawy zaczną smakować zupełnie inaczej i różnice będą naprawdę wyczuwalne. Skąd jesteś? Może uda się polecić sensowną kawiarnię, która podpowie i pokaże na przykładzie jakie są różnice ;) ze sklepowych za dużo nie wyciągniesz, więc to możesz od razu odpuścić i przestać traktować jako punkt odniesienia w jakikolwiek sposób. W tym co masz wyjdzie "mocne" w smaku, w normalnym ekspresie w porównaniu z nawet podstawową, dobrej jakości brazylią wyjdzie na 99%, hm... dużo osób określa te smaki jako asfalt czy paloną gumę.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Plan poznawania kaw
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Wrzesień 2020, 13:57:37 »
Większość przez Ciebie podanych kaw to raczej Ameryki. Najlepiej zatem żebyś taką przygodę od Ameryki zaczął. Kup świeżo wypaloną kawę tak z 10 dni od daty palenia i zanotuj swoje odczucia. Potem spróbuj coś z Afryki co powinno stanowić już znaczący kontrast. Żeby nie naprowadzać Cię słodkie, kwaśne, owocowe czy orzechowe zachęcam do eksperymentu. To powinno przynieść więcej frajdy. Możesz zawsze podpytać forumowe palarnie aby przy zakupie kawy mogliby przygotować kilku próbek po 100g z innych krajów by wyznaczyć kierunek i popróbować inne smaki.

Offline Farin Mężczyzna

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Kawiarka Biletti Kitty, SAECO PICOBARISTO HD8924/09, Aeropress
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Plan poznawania kaw
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Wrzesień 2020, 14:12:00 »
Myślałem, o ekspresie, ale naczytałem się tyle, że odpuściłem temat, bo najnormalniej w świecie zgłupiałem. Jedni chwalą automat, bo klik i jest, a osobiście nie miałem szczęścia pić dobrej kawy z automatu, może dlatego, że teraz w domu co drugiego znajomego jest automat, tyle, że w tym automacie jest najczęściej Jacobs/Tchibo z marketu. Co do kolby to im bardziej wnikałem, tym było gorzej. Miałem budżet x, to pasował Ascaso Basi, potem zmieniłem zdanie na śliczną Rancilio Silvię ale jak poczytałem to lepszy niby był Lelit cośtam, bo miał coś więcej, dociułałem trochę kasy, to się okazało, że ten Lelit półkę wyżej jest lepszy, bo ma PID.. nie wiedziałem czy mi to wogóle potrzebne czy nie ale kazdy chwali więc dociułałem trochę kasy, to potem poczytałem, że jak wydawać kasę to bez sensu na Lelit z PID - trzeba koniecznie Ascaso Steel Duo... A potem miałem wywrotkę samochodem i odłożona kasa zamiast na ekspres poszła do komisu. Tak więc teraz zostałem z dobrym młynkiem i takim sobie ekspresem i dylematem czy iść w automat i dobrą kawę, czy iść w kolbę i dobrą kawę, czy zostać gdzie jestem i szukać "kawy pod ekspres".

Co do kawy - widziałem ranking na forum, może spróbuję wybrać coś z Ameryki ale z palarni Mastro Antonio / Coffe Proficiency czy Java Coffe. A szukać jakiego stopnia palenia? Może to błędne moje założenie ale zauważyłem, że najintensywniej pachną ciemno palone - ale też one trafiają się bardzo kwaśne/gorzkie no i najmniej aromatyczne innymi składowymi.

Teraz mieszkam w Giżycku ale średnio raz w miesiącu jestem w Warszawie (głównie w weekend).
« Ostatnia zmiana: 22 Wrzesień 2020, 14:29:24 wysłana przez Farin »
Lubię wiedzieć.

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Plan poznawania kaw
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Wrzesień 2020, 16:06:41 »
Goran ma bardzo fajne kawy pakowane w małe paczki 250 - myślę, ze do "próbowania" w sam raz

https://eurocafe.com.pl/espresso.html

Wybierz sobie np Brazylię Yellow Burbon, Gwatemala, Indie Monsooned Malabar, Polish Horse albo Mexico - i już masz przekrój w Espresso

Ale tak jak w/w powiedzieli - jeśli w tym ekspresie masz sitko ciśnieniowe (takie z jedną dziurką) to możesz mieć tak, że co nie wrzucisz - będzie podobnie smakowało ;)


Never Give UP †

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Plan poznawania kaw
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Wrzesień 2020, 16:11:35 »
Co do kawy - widziałem ranking na forum,
W forumowy ranking niestety wdarł się nieuczciwy marketing właśnie m.in. w wykonaniu Coffee Proficiency, więc wnioski skąd zamawiać kawę wyciągnij sam...
Do 'próbowania' EuroCafe będzie na pewno dobrym wyborem -  jakość, szeroki wybór i bardzo dobre ceny.
« Ostatnia zmiana: 22 Wrzesień 2020, 16:15:00 wysłana przez Kasper »

Offline Farin Mężczyzna

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Kawiarka Biletti Kitty, SAECO PICOBARISTO HD8924/09, Aeropress
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Plan poznawania kaw
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Wrzesień 2020, 16:19:24 »
Ale tak jak w/w powiedzieli - jeśli w tym ekspresie masz sitko ciśnieniowe (takie z jedną dziurką) to możesz mieć tak, że co nie wrzucisz - będzie podobnie smakowało

No takie mam:


Czyli co? To że często gęsto espresso wychodzi jakby przeparzone albo że wywala kawę między kolbą a grupą gdy chce mieć odpowiednio duży uzysk to może być jednak wina sitka/ekspresu? (mielenie mam opanowane bo Eureka wg mnie fajnie mieli).

To szukać innego sitka do tego ekspresu? Czy też nie ma sensu i iść odrazu w "droższy" kolbowy?

Lubię wiedzieć.

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Plan poznawania kaw
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Wrzesień 2020, 16:30:08 »
może uda CI się kupić podwójne sitko bezzaworkowe - ma dużo dziurek a nie jedną - i powinno na początek wystarczyć

a jeśli chcesz tani prosty ekspres ok 1200-1500 - pomyśl nad Gaggia Classic albo Lelit Anna
a jeśli droższy - ok 2500 - poszukaj Lelit Glenda albo Rancillo Silva

chyba, że może być używany - wtedy poszukaj na pchlim targu
Never Give UP †

Offline Farin Mężczyzna

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Kawiarka Biletti Kitty, SAECO PICOBARISTO HD8924/09, Aeropress
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Plan poznawania kaw
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Wrzesień 2020, 16:41:23 »
Przerabiałem temat ekspresów. Nie wiem tylko na ile cisnąć w ten cały magiczny PID. Bo jeśli bez tego to za wygląd itd. wybrał bym RS lub Ascaso Dream, a jeśli faktycznie ten PID działa cuda to w moim zakresie budżetu pozostaje tylko Lelit Glenda, bo na Ascaso Duo prawie 5 tysi to już wg. mnie przesada.
Lubię wiedzieć.

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Plan poznawania kaw
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Wrzesień 2020, 16:50:57 »
PID nie jest ani magiczny ani nie działa cudów - dzięki niemu temperatura w małym bojlerze jest stabilniejsza, ot cała filozofia. Do RS zamontujesz go bez problemu samodzielnie kupując części za ok 150 zł.

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Plan poznawania kaw
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Wrzesień 2020, 16:51:30 »
Nie wiem tylko na ile cisnąć w ten cały magiczny PID
Lelit Glenda to całkiem ok wybór

Czy warto dopłacać do PID?
nikt Ci nie odpowie na to pytanie ;)
bo majac do wyboru Lelit Anna z PID i Lelit Glenda bez PID - moim zdanie warto brać lepszy ekspres bez pid

jaki masz budżet?
Jeśli pójdziesz w Lelit - poproś np. @skansen  o radę

Never Give UP †

Offline Farin Mężczyzna

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Kawiarka Biletti Kitty, SAECO PICOBARISTO HD8924/09, Aeropress
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Plan poznawania kaw
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Wrzesień 2020, 18:20:51 »
Skąd zdobyć wiedzę, że Glenda jest lepsza od Anny? Jak porównuję oba to Anna ma o 1mm mniejsza grupę i raptem o 50ml mniejszy bolier - tyle. ?
Glenda tez jest z PIT-em. Tyle, że prawie 600zł droższa.

Budżet powiedzmy 2000-3000zł max.
Lubię wiedzieć.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi