Autor Wątek: Ascaso Arc czy może coś innego?  (Przeczytany 11186 razy)

Offline Draakhan

  • Wiadomości: 5
Ascaso Arc czy może coś innego?
« dnia: 20 Wrzesień 2016, 07:39:05 »
Cześć!

Jako że ostatnio mój kilkuletni Zelmer 13Z018 dokonał żywota i koszty naprawy okazały się być takie, jak zakupienie nowego egzemplarza, to pojawiła się okazja do przejścia na poziom wyżej :).

Od jakichś dwóch lat parzę w domu kawę, w zdecydowanej większości przypadków jest to espresso, więc możliwość zrobienia espresso "prawie" jak w dobrej kawiarni jest dla mnie głównym kryterium wyboru. Edukuję się i eksperymentuję (na miarę możliwości starego ekspresu), tak aby kawa wychodziła coraz lepsza i powtarzalna (z tym trochę ciężko mi szło do tej pory). Jakiś czas temu zasmakowało mi też ristretto, więc możliwość zrobienia go w domu byłaby bardzo cennym atutem. Od czasu do czasu robię też, najczęściej dla gości, inne rodzaje kaw, np. jakieś mleczne. Zainteresowało mnie, aczkolwiek jeszcze bez żadnych prób w tym kierunku, latte art, więc możliwość poprawnego spienienia mleka też by się przydała. Mam dostęp do dobrych, świeżo palonych pod espresso ziaren kawy. Na blacie stoi młynek Graef CM702.

Po lekturze forum jestem dosyć przekonany do wyboru Ascaco Arc. I tutaj jest moje pytanie, czy ten ekspres do takich zastosowań i dalszych planów co do edukacji i praktyki kawowej to dobry wybór, czy może jednak polecilibyście coś innego? Jeśli chodzi o budżet, to mniej więcej taki, jak ten, który na razie wybrałem.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ascaso Arc czy może coś innego?
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Wrzesień 2016, 07:54:37 »
Arc to będzie dobry wybór. Espresso robi poprawne. Spienianie też się udaje mu choć trochę trwa. Osobiście bym dopytał Janusza czy w Arcu będzie ten nowy elektroniczny termostat - dałby możliwość wiekszej zabawy z temperaturą i smakiem.

Nie wiem tylko czy Graef podoła z przemiałem.  Zelmer miał odblokowanie sitka?
LMWDP #469

Offline kursor

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: La Pavoni Prof;Flair Espresso Maker;Aeropress
  • Młynek: Commandante Mk3 ; Ceado E5P ; Lido E
Odp: Ascaso Arc czy może coś innego?
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Wrzesień 2016, 08:35:07 »
Daje radę z UNO PROF  to pewnie z ARC też sobie poradzi. :taktak:

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 285
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Ascaso Arc czy może coś innego?
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Wrzesień 2016, 09:57:54 »
Ekspres na pewno da radę jeżeli tylko poświęcisz mu odpowiednią ilość czasu na zaprzyjaźnienie się :)
Co do termostatu elektronicznego... nie jest on przewidziany do ARC'a więc w fabryce nie montują. Oczywiście można go założyć u nas tylko nie bardzo się to opłaca moim zdaniem.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Ascaso Arc czy może coś innego?
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Wrzesień 2016, 11:25:19 »
Arc to solidny sprzęt i dzięki termoblokowi banalnie prosty w użytkowaniu.
Rozważyłbym jedynie zmianę młyna na coś lepszego z płaskimi żarnami, bardzo ułatwi to korzystanie z ekspresu. U mnie po zakupie arc-a przejście z graefa na eurekę dużo poprawiło. Do obserwacji i ewentualnego korygowania błędów ekstrakcji przydaje się NPF - widzisz co i jak się robi:
« Ostatnia zmiana: 20 Wrzesień 2016, 11:31:12 wysłana przez grex »

Offline Draakhan

  • Wiadomości: 5
Odp: Ascaso Arc czy może coś innego?
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Wrzesień 2016, 19:27:29 »
Dzięki za wszystkie odpowiedzi :). Ok, to jak nie ma przeciwwskazań do moich planów, to w takim razie decyzja podjęta.

Poświęcić nowemu ekspresowi czasu na pewno poświęcę sporo. Nawet na Zelmerze miałem radochę z uczenia się i kombinowania, to na nowym tym bardziej.

O młynkach z płaskimi żarnami, to po prawdzie dowiedziałem się dopiero teraz, jak szukałem ekspresu, i mam już swój typ w postaci i-1. Jednak na razie trzeba się wstrzymać i pozbierać kasę, bo i tak ten nowy ekspres to niespodziewany wydatek.

@DrUsagi, sitka wyglądały ok, przynajmniej jak na moje niefachowe oko. Podejrzewam, że mocno twarda woda z kranu musiała w ekspresie szkody narobić mimo regularnego odkamieniania. Serwis, do którego oddałem, dał mi wczoraj znać, że całkowicie poszedł zawór i trzeba by wymienić go na nowy. Teraz już mam postanowienie, że nowy ekspres tylko przefiltrowaną Primaverą będzie "pojony" :).

@grex, ciekawie wygląda ten NPF. Wpisane na listę przyszłych zakupów :D.


Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4887
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Arc czy może coś innego?
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Wrzesień 2016, 19:38:11 »
Mam NPFy i zapraszam na zakupy. 8)
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Dodo

  • Wiadomości: 49
  • Ekspres: Ascaso Steel Duo Prof Termoblok
  • Młynek: i-mini i1
Odp: Ascaso Arc czy może coś innego?
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Wrzesień 2016, 20:01:52 »
Do 3 tygodni będę sprzedawał mojego Arc-a (wersja z bojlerem)wraz NPF-m, tamperem, i orgonalnymi sitkami, może się skusisz.

Offline tapi

  • Wiadomości: 2
Odp: Ascaso Arc czy może coś innego?
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Wrzesień 2016, 11:07:55 »
Od którego roku produkcji ARC ma termoblok zamiast bojlera?

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4887
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Arc czy może coś innego?
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Wrzesień 2016, 11:15:25 »
Od 2012 roku.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Draakhan

  • Wiadomości: 5
Odp: Ascaso Arc czy może coś innego?
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Wrzesień 2016, 07:43:49 »
Do 3 tygodni będę sprzedawał mojego Arc-a (wersja z bojlerem)wraz NPF-m, tamperem, i orgonalnymi sitkami, może się skusisz.
Dzięki za propozycję, ale preferuję jednak nowy sprzęt :)

Offline Martinez

  • Wiadomości: 1
Odp: Ascaso Arc czy może coś innego?
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Październik 2016, 16:37:11 »
Witam Serdecznie!

Jako, że mój podstarzały ekspres przeżył ostatnio zawał zmuszony zostałem do zakupu nowego sprzętu. Młynek oczywiście mam, może bez żadnych szaleństw, na moje potrzeby wystarcza. Zastanawiam się właśnie nad zakupem Ascaso Arc (ew. Basic). Jaka kawa przelewa się w domu? Nad espresso przewagę ma jednak cappuccino, które nałogowo spożywa druga połowa, mój wybór? 50/50 espresso/'mleczny paździeż'.
W związku z powyższym prosiłbym o poradę; przy domowym użytku średnio 4-5kaw dziennie. Co kupić? Nie ukrywam, że mam dość marketówek z plastiku, natomiast cena Ascaso Arc to moje maksimum na chwilę obecną. Dlatego; polecicie czy odradzicie w/w maszynę? Czy nowy Basic różni się od Arc'a tylko obudową czy diabeł leży gdzieś głębiej w szczegółach? Aa.. i 'najważniejsze pytanie od Gośki'.. Jak wysoka filiżanka się zmieści przy standardowym portafilter'ze? Ew. Ile należy doliczyć sobie do NPF'a?
Jeżeli macie możliwość, to prosiłbym również o namiary gdzie zakupu dokonać.

Pozdrawiam!

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Ascaso Arc czy może coś innego?
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Październik 2016, 16:40:57 »
Forumowicz Janusz jest dystrybutorem Ascaso na Polskę — odpowie na wszystkie Twoje pytania a może i cenę zaproponuje miłą i przyjemną.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ascaso Arc czy może coś innego?
« Odpowiedź #13 dnia: 11 Październik 2016, 16:47:23 »
Pytanie tylko czy twój młynek wystarczy do sprzętu Ascaso? Chyba teraz tam są też zablokowane sitka, ale trochę szkoda marnować potencjał maszyny.

Basic i Arc bebechy mają te same. Jeśli Gośka marzy o podstawieniu szklanki - to nie wejdzie, z normalną filiżanką nie ma problemu.
LMWDP #469

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4887
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Arc czy może coś innego?
« Odpowiedź #14 dnia: 11 Październik 2016, 17:41:43 »
Na wyposażeniu jest obecnie pięć sitek. W tym dwa ciśnieniowe do kaw marketowych. Tego sposobu przyrządzania kawy jednak nie polecam. Skontaktuj się na priv lub e-mail a chętnie odpowiem na wszelkie pytania. Ocenimy też czy młynek da radę do sitek tradycyjnych. Mieści się filiżanka o wysokości 9 cm. Jeśli będzie włożony NPF to o ok. 2 cm więcej. Tyle, że NPF raczej nie służy do wykonywania dużej kawy... ;)
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi