Autor Wątek: Bardzo słaby ekspres - dobranie stopnia zmielenia  (Przeczytany 2074 razy)

Offline Olek619

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Zelmer 13Z014
  • Młynek: Graef CM800
Bardzo słaby ekspres - dobranie stopnia zmielenia
« dnia: 18 Październik 2018, 10:02:41 »
Witam,
Używam w akademiku taniego ekspresu kolbowego Zelmer 13Z014.
Wiem, że jest to sprzęt pracuje poniżej forumowych tematów, jednak nie mam ani potrzeby ani możliwości, póki co, inwestować w prawdziwy ekspres.
Do tej pory używałem kawy mielonej (głównie złota lavazza i Carraro). Od niedawna używam okazyjnie kupionego mlynka Graef CM 800, który jak czytam, nie zbiera tu za dobrych opinii.
Jednak, jak wspomniałem, na razie nie mam dużych wymagan. Chciałem jedynie zapytać czy jest w ogóle sens używać lepszego mlynka z takim ekspresem.
Obecnie mam problem z dobraniem stopnia zmielenia; już mniej więcej w połowie 40-stopniowej skali zmielenia, ekspres potrafi nie przepchnąć wody przez kolbę (pracuje cicho, nic nie leci, a po wyłączeniu para ucieka bokami, zaś między kolbą a głowicą, po wyjęciu kolby, widać że ciśnienie rosło tam i nie pchało wody).
Zatem czy mam stosować grubsze zmielenia, nieadekwatne do ekspresu kolbowego, czy też może dać sobie spokój z mieleniem przy takim ekspresie?
Pozdrawiam

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2396
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Bardzo słaby ekspres - dobranie stopnia zmielenia
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Październik 2018, 10:17:20 »
Jeżeli masz, a myślę że tak sitka super crema z tzw podwójnym dnem, to niewiele poradzisz, można co najwyżej dążyć do możliwie drobnego mielenia które da w miarę esencjonalny napar a nie zatka zelmerka. Super crema plus zleżała kawa z marketu prowadzi do byle jakiej i gwałtownej ekstrakcji, wstrzelenie się w przemiał nawet ze świeżą kawą ziarnistą będzie bardzo trudne dla tego zestawu  :nienie:

Offline szym-h Mężczyzna

  • Wiadomości: 432
  • Ekspres: phin, pl41tem
  • Młynek: Cunill Tron, mym54
Odp: Bardzo słaby ekspres - dobranie stopnia zmielenia
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Październik 2018, 10:29:44 »
Nie inwestuj w ekspres. Młynek już masz, kawa będzie zmielona, a alternatywy kawowe na "wyciągnięcie ręki" - chociażby phin, czy najbliższa ekspresowi ciśnieniowemu kawiarka. Chyba że jednak na jakąś używaną Gaggie się dasz namówić ;)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Bardzo słaby ekspres - dobranie stopnia zmielenia
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Październik 2018, 10:56:55 »
Z sitkiem super crema i drobnym mieleniem należy uważać. Brat zapchał sobie całkowicie takie sitko mieląc za drobno. Napchało się kawy między obie warstwy i nie ma jak tego usunąć.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Bardzo słaby ekspres - dobranie stopnia zmielenia
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Październik 2018, 11:40:59 »
ekspres potrafi nie przepchnąć wody przez kolbę
Załącz ekstrakcję bez kolby, jeśli woda nie poleci, masz zatkanyą drogę gorącej wody przez kamień najprawdopodobniej albo uszkodzoną pompkę. Jeśli poleci, to zapnij kolbę bez kawy i załącz ekstrakcję. Jeśli wówczas woda nie przeleci przez pustą kolbę, zapchane masz podwójne sitko, tak jak Marek napisał.

Napchało się kawy między obie warstwy i nie ma jak tego usunąć.
Marku, kiedyś udało mi się uratować takie zapchane sitko. Wygiąłem cienki dość twardy drucik w literę "L" i włożyłem przez otwór. Można zamiast drucika użyć cienkiej igły do haftu gorsetów, tylko trzeba ją podgrzać nad gazem, żeby ją rozhartować inaczej pęknie przy wyginaniu. Grzebiąc w sitku tym drucikiem i trzymając sitko w garnku z wodą wreszcie się udało. Później Cafiza i jakoś to działa do dzisiaj.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Bardzo słaby ekspres - dobranie stopnia zmielenia
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Październik 2018, 11:50:13 »


Marku, kiedyś udało mi się uratować takie zapchane sitko. Wygiąłem cienki dość twardy drucik w literę "L" i włożyłem przez otwór. Można zamiast drucika użyć cienkiej igły do haftu gorsetów, tylko trzeba ją podgrzać nad gazem, żeby ją rozhartować inaczej pęknie przy wyginaniu. Grzebiąc w sitku tym drucikiem i trzymając sitko w garnku z wodą wreszcie się udało. Później Cafiza i jakoś to działa do dzisiaj.

Dzięki za podpowiedź. Na pewno bym skorzystał gdybym musiał, ale historia z zapchanym sitkiem zmusiła brata do nauki poprawnej obsługi ekspresu i młynka i teraz korzysta z sitka bez super cremy. Nie będę już mu mieszał


Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Krzychu304 Mężczyzna

  • Wiadomości: 58
  • Ekspres: Rancilio s24
  • Młynek: hendi 208878(żarno 63mm)
Odp: Bardzo słaby ekspres - dobranie stopnia zmielenia
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Październik 2018, 12:29:09 »
Spróbuj przewiercić drugie denko w sitku, w moim delonghim takie rozwiązanie świetnie się sprawdziło.

Offline Remogiusz

  • Wiadomości: 45
  • Ekspres: Gaggia Classic
  • Młynek: Ascaso i-1 mini
Odp: Bardzo słaby ekspres - dobranie stopnia zmielenia
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Październik 2018, 18:24:05 »
Jeśli masz cierpliwość to możesz też spiłować dolną warstwę wokół dziurki powodującej lewe ciśnienie od spodu sitka. Kiedyś się bawiłem tak z moim Zelmerkiem Piano jak go kupiłem na pierwszym roku studiów ^^

Offline Olek619

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Zelmer 13Z014
  • Młynek: Graef CM800
Odp: Bardzo słaby ekspres - dobranie stopnia zmielenia
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Październik 2018, 18:28:26 »
Jeśli masz cierpliwość to możesz też spiłować dolną warstwę wokół dziurki powodującej lewe ciśnienie od spodu sitka. Kiedyś się bawiłem tak z moim Zelmerkiem Piano jak go kupiłem na pierwszym roku studiów ^^
Spiłować ale do jakich rozmiarów? Po prostu zrobić tam większą dziurkę czy pozbyć się większości drugiego dna?

Offline Remogiusz

  • Wiadomości: 45
  • Ekspres: Gaggia Classic
  • Młynek: Ascaso i-1 mini
Odp: Bardzo słaby ekspres - dobranie stopnia zmielenia
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Październik 2018, 18:34:55 »
Sitko jest zrobione tak, że środek z dziurkami jest wtłoczony w blachę obudowy. Opiera się na dolnej części blachy. Żeby nie wypadło i wszystko było stabilne- musi zostać po ok. 0,5-1 cm na brzegach.
Trudno się toto czyści... I w tym momencie sporo lat temu kupiłem starą, używaną Gaggie Espresso. Nadal gdzieś ją mam w piwnicy ale przynajmniej sitka "normalne" i kolba 58 mm ;-)

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 683
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Bardzo słaby ekspres - dobranie stopnia zmielenia
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Październik 2018, 18:50:54 »
rozkręć pf i wywal to plastikowe g z środka. Łatwiej przyjdzie Ci zrobić kawę.

Offline WitekN Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: Różne Bialetti, AP, phin, V60-2, Konewki: Brewista, Tchibo
  • Młynek: Severin 3873, Porlex mini, Fio F4E nano, Xeoleo 50, MYM54, 1Zpresso JE-Plus
Odp: Bardzo słaby ekspres - dobranie stopnia zmielenia
« Odpowiedź #11 dnia: 19 Październik 2018, 11:45:06 »
Ja w sitku z podwójnym dnem powiększyłem otwór do ok. 2-3 mm wiertłem. Tylko uważaj aby nie uszkodzić tego sitka górnego.(odległość ok. 1 mm. Kawka po tym zabiegu i odpowiednim zmieleniu, (konieczny dobry młynek i świeża kawa), wychodzi duuuuuużo lepsza i nawet z kremą już nie sztuczną  :lol2:

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5086
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Bardzo słaby ekspres - dobranie stopnia zmielenia
« Odpowiedź #12 dnia: 19 Październik 2018, 11:50:39 »
Daj jakiemuś tokarzowi, stoczy denko i będzie po problemie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi