Autor Wątek: Melitta Molino  (Przeczytany 9575 razy)

Offline de Villars

  • Wiadomości: 34
Melitta Molino
« dnia: 30 Sierpień 2019, 07:55:02 »
Rozglądam się za jakimś młynkiem żarnowym. W oko wpadł mi Melitta Molino. Czy ktoś miał z tym sprzętem do czynienia i mógłby się podzielić wrażeniami co do jakości mielenia? Z góry dzięki.

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1062
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Melitta Molino
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Sierpień 2019, 08:04:18 »
Do czego potrzebujesz ten młynek? W sensie jaką metodę parzysz kawę?
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline de Villars

  • Wiadomości: 34
Odp: Melitta Molino
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Sierpień 2019, 09:46:15 »
Na chwilę obecną mam ekspres przelewowy z wbudowanym młynkiem (z którego nawiasem mówiąc, średnio jestem zadowolony). Ale chciałbym coś poeksperymentować (drip, frenchpress, aeropress). Parzę także w kawiarce, ale mam do niej tylko młynek z ostrzami, więc pewnie przez to nie wykorzystuję w pełni jej mozliwości. Podsumowując - do alternatyw i kawiarki :)

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Melitta Molino
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Sierpień 2019, 09:59:26 »
Ten młynek ma nawet nie najgorsze recenzje aczkolwiek niektórzy zarzucają mu nie najlepszą jakość przemiału (ponoć jest nierówny). Z drugiej strony cena zachęca. Niewiele dokładając masz w sumie sprawdzony i polecany Severin KM 3873 lub Nivona Cafegrano 130. Mówimy oczywiście o przeznaczeniu do metod alternatywnych. Posiadam Severina i ze swojej strony mogę polecić.

Offline de Villars

  • Wiadomości: 34
Odp: Melitta Molino
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Sierpień 2019, 10:07:48 »
Ta Melitta też ma niezłe opinie na necie, ale nigdy nie wiadomo, czym kierują się wygłaszający je. Dlatego też pytam tutaj ;) Co do Severina też biorę go pod uwagę, natomiast tej Nivony jak dotąd nie sprawdzałem, zatem dzięki za podsunięcie tego tropu ;)
A co do Severina to jest jeszcze model KM 3874, który wizualnie mi się nawet bardziej podobał niż KM 3873, ale to jest chyba jednak istotnie słabszy model - nawet na Ceneo ktoś pisał, że neizależnie od ustawienia stopnia zmielenia, zawsze mieli tak samo. No to stawia pod znakiem zapytania sensowność jego zakupu... 

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Melitta Molino
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Sierpień 2019, 10:51:34 »
Severina KM 3874 odpuść. Co do Nivony to mankamentem (dla mnie) jest brak możliwości wyłączenia go w każdym momencie. Wyłącza się ustawionym timerem. Severin (KM 3873) oprócz timera ma również wyłącznik.

Offline yarbin

  • Wiadomości: 245
  • Ekspres: Lelit Grace/ V60 / Aeropress
  • Młynek: Timemore Sculptor 078S / Timemore C3
Odp: Melitta Molino
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Sierpień 2019, 11:20:12 »
Co do Nivony to mankamentem (dla mnie) jest brak możliwości wyłączenia go w każdym momencie. Wyłącza się ustawionym timerem
można wyłączyć mielenie nie czekając na timer, jest to opisane w instrukcji obsługi - trzeba hopper przekręcić na maksa w stronę "coarse" i poczekać aż timer zejdzie do zera.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Melitta Molino
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Sierpień 2019, 13:47:28 »
Melitta Molino to niestety takie samo rozwiązanie jak w Severin 3874, Delonghi KG itp. tanich młynkach.  Za mielenie odpoweidzalne są i małe, płaskie, tępe żarna. Szkoda na to pieniędzy.

Tak jak wspominali przedmówcy Nivona Cafe Grano 130, Severin 3873 to sprawdzone tanie młynki warte polecenia.  Nivona cichsza i szerszy zakres mielenia Severin może trochę wygodniejszy w obsłudze i ładniejszy? Trudno powiedzieć, zależy od prferencji. Jakość przemiału tych urządzeń porównywalna i zbliżona do wszystkich urządzeń z przedziału cenowego do 500 zł wśród nowych, elektrycznych młynków.


Offline de Villars

  • Wiadomości: 34
Odp: Melitta Molino
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Sierpień 2019, 21:40:10 »
Melitta Molino to niestety takie samo rozwiązanie jak w Severin 3874, Delonghi KG itp. tanich młynkach.  Za mielenie odpoweidzalne są i małe, płaskie, tępe żarna.
No to mi się rozjaśniło, dzięki! Z komentarzy ludzi w sklepach czy serwisach typu Ceneo takich informacji nie dało się wyciągnąć ;)
Taka Nivona, z tego co czytalem to może nawet by dała radę z ekspresem kolbowym, jeśli by mi się kiedyś zechciało pójść w tę stronę.

Offline uman Mężczyzna

  • Wiadomości: 439
  • Ekspres: Lelit Victoria, kawiarka, aeropress, V60
  • Młynek: Niche, Kingrinder K6, Porlex mini
Odp: Melitta Molino
« Odpowiedź #9 dnia: 31 Sierpień 2019, 10:53:20 »
Nie da rady, za mało stopni mielenia. Da radę do marketowych "ekspresów" z sitkiem super crema.

Offline de Villars

  • Wiadomości: 34
Odp: Melitta Molino
« Odpowiedź #10 dnia: 31 Sierpień 2019, 20:24:11 »
Jak rozumiem, najdrobniej zmielona będzie jeszcze za gruba? Ale dlaczego taki stopień wystarczy do ekspresów marketowych a do innych nie?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Melitta Molino
« Odpowiedź #11 dnia: 31 Sierpień 2019, 21:24:06 »
Do kaw palonych pod espresso powinno się dać wystarczająco drobno zmielić. Jednak może być problem żeby poprawnie zaparzyć, bo espresso wymaga dokładnej regulacji. W ekspresach z zaworkiem super crema jest łatwiej, bo tam nie ma tak wysokiego ciśnienia, mieli się grubiej i robi się trochę większą czarną - mniej esencjonalną niż espresso.

Do optymalnego zaparzania espresso trzeba mieć młynek dedykowany do tej metody. Na stronie głównej masz poradnik.
« Ostatnia zmiana: 01 Wrzesień 2019, 18:34:01 wysłana przez Fux »

Offline yarbin

  • Wiadomości: 245
  • Ekspres: Lelit Grace/ V60 / Aeropress
  • Młynek: Timemore Sculptor 078S / Timemore C3
Odp: Melitta Molino
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Wrzesień 2019, 08:49:02 »
Czyli mówią łopatologicznie najdrobniejsze ustawienie może być za drobne, a kolejne już za grube?

Offline uman Mężczyzna

  • Wiadomości: 439
  • Ekspres: Lelit Victoria, kawiarka, aeropress, V60
  • Młynek: Niche, Kingrinder K6, Porlex mini
Odp: Melitta Molino
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Wrzesień 2019, 14:57:24 »
Tal, może tak być.

Offline de Villars

  • Wiadomości: 34
Odp: Melitta Molino
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Wrzesień 2019, 13:43:33 »
A w wątklu o tym młynku piszą, że się nadaje do mielenia pod espresso...
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=694.0

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi