Autor Wątek: Wino - o kawie przy winie  (Przeczytany 10560 razy)

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Wino - o kawie przy winie
« Odpowiedź #15 dnia: 12 Listopad 2019, 16:57:00 »
Nie nastawiałbym się na opinie w internecie. Wino ma smakować. Wiele osób, które "przenoszą się" na wino z innych trunków, po przeczytaniu recenzji i dokonaniu zakupu tylko się zniechęci. Jest jakiś "przymus", by "być fachowcem", co znaczy chwalić wina "wykręcające mordę".
Owszem wyrobiony smak skłania ku najbardziej wytrawnym winom, ale wytrawny nie oznacza cierpki.
To tak tytułem komentarza do powyższych.
W mojej zaś ocenie należy po prostu próbować. Warto poczytać to i owo o znanych szczepach, regionach, etc. To jest pierwsze, co pomoże ustalić, jakie jest wino kategoriach ogólnych (ciężkie, lekkie, mocniejsze itp.). Następnie zapamiętywać wino (nie konkretnego producenta, choć warto mieć go "z tyłu głowy", jak wino przypadło do gustu), tj. pochodzenie i szczep i wedle tego budować swoja własną "bazę danych smakowych".
Porównywać, ale nie tworzyć rankingu (rzecz jasna, pierwsza liga i tak się pojawi), bo z winem jak z kawą: można pijać ulubione, ale warto czasem wypić inne, które lepsze od ulubieńca nie jest, ale jest inne i SMAKUJE.

Offline lubusz Mężczyzna

  • Wiadomości: 495
  • Ekspres: FE-AR La Peppina, Aeropress, Hario, Kalita
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic Type A, Baratza Precisio
Odp: Wino - o kawie przy winie
« Odpowiedź #16 dnia: 12 Listopad 2019, 21:47:55 »
Wszędzie pisali, że z samego soku z winogron bez dodatku wody nie może się udać. Będzie za kwaśne. Zaryzykowałem i jesienią 2018 roku postawiłem 80 litrów czerwonego i 20 litrów białego. Teraz z żoną pijemy doskonały półsłodki trunek, a winom sklepowym przez dłuższy czas powiemy nie. Mamy też kilkanaście litrów wina z owoców czarnego bzu. Wyszło bardzo słodkie, smakuje jak bardzo dobry likier. Ciężko poznać, że to wino. Uważam, że nie tylko wina gronowe zasługują na zainteresowanie.

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Wino - o kawie przy winie
« Odpowiedź #17 dnia: 12 Listopad 2019, 22:25:29 »
Wszędzie pisali, że z samego soku z winogron bez dodatku wody nie może się udać. Będzie za kwaśne. Zaryzykowałem i jesienią 2018 roku postawiłem 80 litrów czerwonego i 20 litrów białego. Teraz z żoną pijemy doskonały półsłodki trunek, a winom sklepowym przez dłuższy czas powiemy nie. Mamy też kilkanaście litrów wina z owoców czarnego bzu. Wyszło bardzo słodkie, smakuje jak bardzo dobry likier. Ciężko poznać, że to wino. Uważam, że nie tylko wina gronowe zasługują na zainteresowanie.
Zasługa gorącego 2018r. Poza tym do wina jakościowego nie daje się wody.

A co do wina nie-gronowego to może i jest smaczne jak ktoś lubi słodkie likierowe napoje ale proponuję oddzielny wątek.

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Wino - o kawie przy winie
« Odpowiedź #18 dnia: 12 Listopad 2019, 23:01:30 »
Otóż nie tym razem! ;) Podczas ostatniej wizyty na Litwie degustowałem niebywałe, wytrawne wino z jagód. Jagód leśnych.
Faktem jest, że polskie "eko winka aroniowe i bzowe" to takie trochę soczki, ale to litewskie jagodowe było wyśmienite. Ponoć oni są nieźli w te klocki.
Żeby nie było, z kronikarskiego obowiązku tył etykiety:


Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Wino - o kawie przy winie
« Odpowiedź #19 dnia: 12 Listopad 2019, 23:16:10 »
Ciekawe, trochę z opisu wynika, że borówki są głównym składnikiem ale nie jedynym. Dalej już o czerwonym winie aromatyzowanym borówkami. Zakładam, że tłumaczenie średnie.

Zgadzam się też, że wina owocowe nie muszą być słodkie. Myślę, że im należy się poprostu osobna kategoria dla lepszego wyróżnienia tego świata.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Wino - o kawie przy winie
« Odpowiedź #20 dnia: 13 Listopad 2019, 00:58:57 »
A co do wina nie-gronowego to może i jest smaczne jak ktoś lubi słodkie likierowe napoje ale proponuję oddzielny wątek.
Jakiś czas temu piłem wytrawne gruszkowe. Dało radę, choć ciężko dobrać potrawę.

Offline zwinka055 Kobieta

  • Wiadomości: 3
Odp: Wino - o kawie przy winie
« Odpowiedź #21 dnia: 10 Styczeń 2020, 12:51:45 »
ja jestem wielbicielką wina jasnego, najlepiej wytrawnego :) najlepsze wino na świecie piłam na wakacjach we Włoszech, niestety, nie pamiętam nazwy dokładnej :(

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Wino - o kawie przy winie
« Odpowiedź #22 dnia: 10 Styczeń 2020, 20:23:56 »
No chociaż przywitaj się najpierw w odpowiednim wątku (jest wskazany w regulaminie).

Offline magas

  • Wiadomości: 81
Odp: Wino - o kawie przy winie
« Odpowiedź #23 dnia: 10 Styczeń 2020, 22:08:22 »
Na temat win dosładzanych cukrem , a takie są wina owocowe, zwane też fermentami owocowymi nie pogadamy, religia zabrania mi pić cukru z buraka cukrowego bezpośrednio po fermentacji, jak i destylowanego,  a zwykłe owoce mają zbyt niskie blg by z nich robić wina, ale mamy już dużo polskich winnic,  nie sadów, które robią naprawdę ciekawe wina. Oczywiście są to inne wina niż ktoś tam ma swoje ulubione z kraju słońca, ale naprawdę ciekawe, ceny to od 30zł w górę, ale nie może być taniej, nawet jak będzie 300% winnic więcej, taki klimat mamy. Wolę polskie wina prawdziwe, niż te z koncentratów afrykańskich, które dla nas rozrabiają południowcy, którzy eksportują więcej wina swojego niż mają upraw, to samo dotyczy oliwy, sami fałszują jedno i drugie. Kolumny lodowe mówi się na to w przemyśle, to zagęszczone wina z Afryki, które z wodą później rozrabiają Włosi ,  Hiszpanie, dzięki temu mamy super wina w niskiej cenie, taniej niż w kraju producenta, a po drodze jeszcze pośrednicy zarobili. Fajne winka ma winnica BOGU Miła, ludzie z serduchem podchodzą do wszystkiego, widać prawdziwą pasję, choć od niedawna są komercyjni, to uprawy mają od wielu lat. Kiedyś ich białe dostałem wytrawne to smakowało, jak by ktoś z szampana wytargał bąbelki, taki 
Dom PERIGNON bez gazu, a to chyba Solaris był.  https://www.facebook.com/Winnica.BoguMila/

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Wino - o kawie przy winie
« Odpowiedź #24 dnia: 10 Styczeń 2020, 22:19:50 »
A ja tam lubię Porto :)

Offline magas

  • Wiadomości: 81
Odp: Wino - o kawie przy winie
« Odpowiedź #25 dnia: 10 Styczeń 2020, 22:27:51 »
Ja też, lubię różne wina w zależności od sytuacji. Lubię od lekkich win do jedzenia, które traktuję jak ,,przyprawę'' bo podkręcają smak jedzenia, po wina likierowe, nie mylić ze słodkimi, likierowe w wypadku wina oznacza bardzo dużą zawartość alkoholu, mogą być słodkie jak i wytrawne. Jeszcze bardziej od win likierowych lubię beczki po nich.

Offline Konrad15

  • Wiadomości: 0
  • Ekspres: RAVEN EER001G ekspres oraz eletryczną kawiarenkę
Odp: Wino - o kawie przy winie
« Odpowiedź #26 dnia: 11 Marzec 2021, 17:27:33 »
Przede wszystkim słodkie, polecam bardzo Portadę, czy Mogen Davida. Oczywiście kawa na pierwszym miejscu, ale winko tak wieczorem do kolacji czy spotkaniu ze znajomymi jak najbardziej pasuje. Ostatnio nawet piliśmy wino do deseru, wybierając dzięki vineo.pl/jakie-wino-do-deseru

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Wino - o kawie przy winie
« Odpowiedź #27 dnia: 11 Marzec 2021, 19:04:48 »
Ładną macie tę stronę, ale marketing trochę nachalny jak widać... :hihihi:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi