Autor Wątek: Książka - nie tylko kawą żyje człowiek  (Przeczytany 3030 razy)

RadoGost

  • Gość
Książka - nie tylko kawą żyje człowiek
« dnia: 18 Czerwiec 2019, 19:37:02 »
Witajcie!

Z rana pijąc swoje ulubione espresso triplo lubię sobie spokojnie poczytać kawka, tak z kilkanaście minut, by po szybkim wypiciu jeszcze trochę delektować się jego smakiem w ustach, zanim pasta do zębów zrobi swoje.

Do napisania tego postu natchnęła mnie czytana obecnie książka (zdjęcie), a mianowicie jej fragment mówiący o Sorenie Kierkegaardzie. Późno zacząłem się interesować filozofią (14 lat temu), aż któregoś razu będąc w bibliotece (uwielbiam myszkować w starych książkach), mając dosyć na jakiś czas powieści (lubię obyczajowo-psychlogiczne) natknąłem się na taką pozycję: "Świat Zofii" Jostein Gaarder: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4864149/swiat-zofii  Polecam, gdyż czyta się ją jak powieść, a można w przystępny sposób poznać niełatwy świat filozofii, dla mnie był. Obecnie trochę lepiej z nią się czuję.

A wracając do "Terapii" ten fragment (od strony 160 do 167, w tym wydaniu, a więc do końca pierwszej części, jakby ktoś czytał inne wydanie), gdzie narrator rozprawia o Kierkegaardzie i bardzo klarownie wyjaśnia, co miał na myśli filozof pisząc swoje traktaty (powiem szczerze, że kompletnie go nie rozumiałem). A tu proszę po latach wpada mi w ręce książka, dzięki której "widzę jaśniej" Kierkegaarda.

Dzięki filozofii zacząłem diametralnie inaczej postrzegać siebie i otaczający świat. To takie oczyszczające i banalne uczucie, gdy wierzysz tylko w coś, co można udowodnić empirycznie, racjonalnie i zmysłami. Resztę postrzegam ambiwalentnie, jeśli mi nie zagraża.

Polecam obydwie książki, a tę o dziejach filozofii na przestrzeni wieków, szczególnie. Może także i Was wciągnie fascynujący świat filozofii, jeśli do tej pory omijaliście ją szerokim łukiem.

Mam nadzieję, że nie przynudzałem i dalej będziecie mnie odbierać przez pryzmat mojej fascynacji espresso singolo na pojedynczym sitku :)

Smacznej popołudniwej  :kawa:, bo moja była bardzo, dzięki dzisiejszej dostawie od @Antonio
« Ostatnia zmiana: 18 Czerwiec 2019, 20:18:52 wysłana przez RadoGost »

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Książka - nie tylko kawą żyje człowiek
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Czerwiec 2019, 20:48:09 »
To wrzuć skany tych kilku kartek aby było o czym dywagować.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Książka - nie tylko kawą żyje człowiek
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Czerwiec 2019, 20:59:40 »
gdy wierzysz tylko w coś, co można udowodnić empirycznie, racjonalnie i zmysłami

To się na pewno nie tyczy filozofii Kierkegaarda. Też czekam na skany.

RadoGost

  • Gość
Odp: Książka - nie tylko kawą żyje człowiek
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Czerwiec 2019, 21:15:50 »
gdy wierzysz tylko w coś, co można udowodnić empirycznie, racjonalnie i zmysłami

To się na pewno nie tyczy filozofii Kierkegaarda. Też czekam na skany.

Nie napisałem, że maja percepcja oparta jest na filozofii Kierkegaarda: oddzielny akapit, jedynie, że  trochę lepiej go rozumiem. @fux, Ty też tak to zinterpretowałaś? Miałem na myśli filozofię ogólnie.

A empiryzm, racjonalizm i zmysły to: albo gdzieś wyczytałem u jakiegoś filozofa (może Kant), albo połączyłem różnych, ponieważ tak myślę. Taka moja? subiektywna: teza, antyteza i synteza.
« Ostatnia zmiana: 18 Czerwiec 2019, 22:46:02 wysłana przez RadoGost »

Offline wasku

  • Wiadomości: 321
Odp: Książka - nie tylko kawą żyje człowiek
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Czerwiec 2019, 21:30:16 »
Ten przyrząd pod książką to do celów terapeutycznych ma się rozumieć?
¯\_(ツ)_/¯

RadoGost

  • Gość
Odp: Książka - nie tylko kawą żyje człowiek
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Czerwiec 2019, 21:37:45 »
Nie. Dzisiaj ósemkę przywiozłem do kompletu, bo były tylko: 10,13,17,19, ale wiem do czego zmierzasz🙂 To, o czym prawdopodobnie obydwaj myślimy, najlepiej by się nadawała, największa 19-tka!
Aaaa, co jakiś czas wrzucam profesjonalne narzędzia wyprodukowane w Niemczech i Austrii, bo może komuś się przyda do jakiejś roboty, gdyż oprócz najwyższej jakości są bardzo pomysłowe.
Już ktoś mnie się pytał na PW, więc mówię stanowczo, że nie będę ich sprzedawał na forum. Jedynie zrobiłę przysługę @Krakus-owi.
« Ostatnia zmiana: 18 Czerwiec 2019, 22:15:09 wysłana przez RadoGost »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi