Autor Wątek: Wybór młynka i ekspresu (dźwigniowego ?)  (Przeczytany 3440 razy)

Offline Nataniel

  • Wiadomości: 293
  • Ekspres: Bezzera Magica PID, Kazak Rota, Caravel V1, v1.3
  • Młynek: Delicio ZF64w, Izpresso JE
Wybór młynka i ekspresu (dźwigniowego ?)
« dnia: 24 Styczeń 2019, 19:49:05 »
Witam !
Na samym początku chciałbym przywitać wszystkich forumowiczów, już od dłuższego czasu przeglądam forum i zgłębiam więdze na temat kawy. Chciałbym Was prosić o wybór młynka jak i ekspresu do kawy. Mój budżet  który chce na to poświęcić to max 3000zl, niekoniecznie chcę wydać całą sumę, Szukam czegoś co mi posłuży na długie lata. Obecnie skłaniam się do kupna ekspresu dzwigniowego ponieważ zawsze mi się podobał i prędzej czy pózniej na pewno bym jakiś kupił  wybór pomiędzy Caravel od francesco a La Pavoni europicola wersja milenium. Może będą jakieś ciekawe nowe propozycje. W ekspresie zazwyczaj robię dwie kawy(przeważnie z mlekiem używając french pressa) jednocześnie jednak chciałbym aby sprawdził sie przy robieniu kawy dla większej ilości osób. Młynek o jakim cały czas myślałem to mazzer super jolly, ze wzgledu na dobry przemiał i cenę(dopiero pożniej zobaczyłem jego rozmiar  :o ). Prosiłbym o pomoc w wyborze sprzętu, może być używany

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Wybór młynka i ekspresu (dźwigniowego ?)
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Styczeń 2019, 19:53:36 »
Wszystko ok, tylko nie wiem jak to jest z wieloma kawami pod rząd w tych małych dźwigniach.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Nataniel

  • Wiadomości: 293
  • Ekspres: Bezzera Magica PID, Kazak Rota, Caravel V1, v1.3
  • Młynek: Delicio ZF64w, Izpresso JE
Odp: Wybór młynka i ekspresu (dźwigniowego ?)
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Styczeń 2019, 19:57:47 »
Dzięki za odpowiedź jednak liczę na jakieś propozycje odnośnie młynka, bo nie wiem czy to najlepszy wybór ze względu jego rozmiary. Chciałbym aby było można w nim mielić odmierzone porcje kawy, ale nie wiem czy nie jest za duży ?

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Wybór młynka i ekspresu (dźwigniowego ?)
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Styczeń 2019, 20:03:03 »
To nie jest młynek single dose. Poprawnie działa z zasypanym hopperem. Idź w kierunku niche lub baratza sette lub ręcznych z bezstopniową regulacją.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Wybór młynka i ekspresu (dźwigniowego ?)
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Styczeń 2019, 08:27:20 »
Za dużo kaw nie zrobisz pod rząd. Bojler w Europiccoli za duży nie jest...

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2372
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Wybór młynka i ekspresu (dźwigniowego ?)
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Styczeń 2019, 09:04:44 »
tylko nie wiem jak to jest z wieloma kawami pod rząd w tych małych dźwigniach.

Może być nawet bardzo szybko i sprawnie, zwłaszcza jeśli ma się kilka sitek i wpierw napełni się je kawą. Potem idzie taśmowo ;) (mam na myśli Caravela, spokojnie 6-7 szotów się zrobi, no i zawsze można dolać wody)
« Ostatnia zmiana: 25 Styczeń 2019, 09:06:57 wysłana przez pafcio0 »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Wybór młynka i ekspresu (dźwigniowego ?)
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Styczeń 2019, 09:18:43 »
Za dużo kaw nie zrobisz pod rząd. Bojler w Europiccoli za duży nie jest...



mam na myśli Caravela, spokojnie 6-7 szotów się zrobi, no i zawsze można dolać wody)



Może właśnie caravelle będzie wtedy rozwiązaniem, tak jak pisze @pafcio0, tam można dolać wody w trakcie. Gorzej z europicola, tam trzeba bawić się że spuszczeniem ciśnienia.

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Wybór młynka i ekspresu (dźwigniowego ?)
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Styczeń 2019, 09:27:37 »
Jeśli ma być LaPa to zostaje Professional, bo ma trochę większy bojler - poza tym lipton. Gdyby do Europiccoli dało się dolać wody, eh... Tak zostaje chyba jedynie Caravel.

Offline Nataniel

  • Wiadomości: 293
  • Ekspres: Bezzera Magica PID, Kazak Rota, Caravel V1, v1.3
  • Młynek: Delicio ZF64w, Izpresso JE
Odp: Wybór młynka i ekspresu (dźwigniowego ?)
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Styczeń 2019, 11:00:40 »
Wielkie dzięki za odpowiedzi. Myślałem bardziej czy jest możliwość zrobienia z 4 shotow za pomocą la pavioni i spienieniu mleka. A jak jest gramatura shotw z caravela jak i la pavoni i jak jest z dostępnością npf do obu ekspresów?

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Wybór młynka i ekspresu (dźwigniowego ?)
« Odpowiedź #9 dnia: 25 Styczeń 2019, 11:04:25 »
Jeśli wybór między tymi dwoma i zależy Ci na kilku kawach pod rząd to łatwiej będzie z Caravelem. Tak jak pafcio wspominał, można w każdym momencie dolać wody zagotowanej w czajniku. I w Caravelu czym więcej kaw tym lepiej, bo grupa się bardziej rozgrzewa przy każdej kolejnej kawie. Mi zazwyczaj pierwsza kawa wychodzi kiepska, nawet jeśli rozgrzeje flushami i użyję świeżego przemiału. Kolejne wychodzą coraz lepiej. Piję espresso więc może to nie jest wyczuwalne z mlekiem.

W ekspresach z zamkniętymi bojlerami (LaPavoni) jest problem przegrzewania się grupy. Po kilku kawach będziesz musiał zbijać temperaturę (wpięcie zimnej kolby, albo przyłożenie mokrej zimnej szmatki). Więc trochę więcej zachodu.

Z innych ekspresów, do robienia większej ilości kaw i dobrego spieniania mleka świetnie może nadać się Ponte Vecchio Lusso. Grupa jest fizycznie oddzielona od bojlera i ma termosyfon który ciągle utrzymuje temperaturę grupy na podobnym poziomie po rozgrzaniu. Tyle, że tutaj jest sprężyna, więc trzeba poczekać z 30-60 sek na zejście ciśnienia przed wypięciem kolby po ekstrakcji. Jest też wersja z 2 grupami, więc tutaj szybkość robienia kolejnych kaw jeszcze bardziej wzrasta :)

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2372
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Wybór młynka i ekspresu (dźwigniowego ?)
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Styczeń 2019, 11:08:15 »
A jak jest gramatura shotw z caravela
Taka, jaką sobie wykoncypujesz balansując zmiennymi typu doza, przemiał, technika użycia dźwigni.

Offline Nataniel

  • Wiadomości: 293
  • Ekspres: Bezzera Magica PID, Kazak Rota, Caravel V1, v1.3
  • Młynek: Delicio ZF64w, Izpresso JE
Odp: Wybór młynka i ekspresu (dźwigniowego ?)
« Odpowiedź #11 dnia: 25 Styczeń 2019, 11:57:32 »
Do może zadam konkretne pytanie czy la pavoni zrobi bezproblemowe 2 kawy z mlekiem i jaka maksymalny uzysk udało wam się zrobić za pomocą caravela

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi