Autor Wątek: Eureka Mignon Single Dose Grinder  (Przeczytany 86269 razy)

Offline Sendilkelm Mężczyzna

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Ascaso Uno Pid White&Wood
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Eureka Mignon Single Dose Grinder
« Odpowiedź #630 dnia: 29 Grudzień 2022, 20:33:40 »
Ja dziś dostałem swój egzemplarz i ...

To moja pierwsza styczność z takimi młynkami jak i ogólnie z kolbami, w ogóle moja pierwsza styczność z espresso poza automatem i kawiarką.
Po obejrzeniu w ostatnich tygodniach chyba wszystkich filmików na YT o tym młynku jak i Ascaso Uno Pid w praktyce nie jest to takie proste jak w necie. Potrzebuję chyba delikatnej pomocy.

1. Standardowo wielkość przemiału. Ustawiłem na 0, zmieliłem, wyglądało mi na w miarę drobno, ale po 14-15 sek. parzenia miałem już całą filiżankę :(
2. Zacząłem kręcić przemiałem, włączam młynek, nie działa :( Mam nadzieję, że nic nie popsułem, więc odkręcam przemiał znów kilka razy do 9 i ... EUREKA!!! działa :) No ale nie chodzi o to, aby mieć duży przemiał, więc staram się znaleźć ten punkt 0 i w pewnym momencie działa dziwnie, np. przy końcu mielenia jest dziwny dźwięk, boje się, że coś popsuję, więc odkręcam przemiał tak, żeby działał w miarę ok. No ale wtedy mam espresso w 10 sekund :/
3. Ciastko, mocno zbite, muszę podważyć czymś, żeby je wyrzucić.

Na razie używam domyślnie dołączonych sitek do ascaso, więc tam jest bodajże sitko 14g. Pewnie się przesiądę na polecane 18g, ale to dopiero początki także chcę sobie potestować zanim wydam kolejne złotówki.

Jeżeli możecie mnie nakierować, plus co wam ew. pokazać, żeby było łatwiej nakierować, byłbym mega dźwięczny.


[EDIT]
Ło rany, zanim ktoś zaakceptuje, to ja już sam rozwiążę swoje problemy. Dziwny dźwięk z młynka to na bank ocieranie się żaren przy zwalnianiu, a przemiał już wiem, że bardziej pod dripa niż espresso. Czyli muszę szukać regulacji :( Oby się jutro udało.
« Ostatnia zmiana: 29 Grudzień 2022, 23:03:00 wysłana przez Sendilkelm »

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 857
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Eureka Mignon Single Dose Grinder
« Odpowiedź #631 dnia: 30 Grudzień 2022, 08:57:32 »
U mnie maksymalne skręcenie, pokazujące 0 na pokrętle, jest jednocześnie momentem granicznym, blokującym żarna. Od tego momentu odkręcenie na wartości zaledwie 2-3 na indeksie jest pod espresso, dla sitka 14g. Większe dozy pozwalają pójść powyżej 3.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Sendilkelm Mężczyzna

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Ascaso Uno Pid White&Wood
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Eureka Mignon Single Dose Grinder
« Odpowiedź #632 dnia: 30 Grudzień 2022, 10:40:22 »
To u mnie tak nie jest, bo skale pomiędzy 0-9 mogę przekręcić ze 3 razy, oczywiście jest to odkręcanie śruby do zmiany, no ale się da mielić na większym zakresie.
Dziś natomiast sprawdziłem co innego i to poskutkowało tym, że teraz mieli za drobno. Zauważyłem, że przykręcanie i odkręcanie nie jest równomierne, więc zrobiłem sobie taki test na włączonym młynku:
- zwiększenie grubości o ok. 0,5-1 oczko
- zmniejszenie grubości o ok. 1-2 oczka (przy wyłączaniu delikatne ocieranie się żareń)
- ponowne zwiększenie o ok. 0,5-1 oczko
- ponowne zmniejszenie grubości o ok. 1-2 oczka

Dzięki temu udało się przekręcić śrubę w stronę zmniejszenia grubości o kilka oczek bez efektu tarcia żaren lubi tarcia żaren w momencie wyłączania młynka (przy zwalnianiu obrotów).

Może to kiedyś komuś pomoże w nastawach.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Eureka Mignon Single Dose Grinder
« Odpowiedź #633 dnia: 05 Styczeń 2023, 12:40:33 »
Brzmi to tak enigmatycznie i niewiarygodnie... Ale to Eureka ze swoim ruchomym dolnym żarnem, więc chyba uwierzę.

Offline Sendilkelm Mężczyzna

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Ascaso Uno Pid White&Wood
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Eureka Mignon Single Dose Grinder
« Odpowiedź #634 dnia: 05 Styczeń 2023, 13:23:06 »
Za każdym przekręceniem nie sprawdzałem grubości zmielenia, zresztą nawet nie byłbym w stanie, bo nie wiem jak to zmierzyć po zmieleniu, żeby te drobne zmiany wychwycić, chyba tylko parząc kawę i sprawdzając czas i ilość przelania (chociaż tutaj zawsze wchodzi czynnik dozy jeszcze i pewnie wyrównania i ubicia). Moim zdaniem a w szczególności przy moich umiejętnościach niemierzalne.

Jedno czego jestem pewny to głosu ocierania się żaren, nawet teraz czasami tak mam. Ogólnie mam teraz ustawiony przemiał około 1 (ciemne palenie), jak wsypuję kawę z jasnym paleniem to przekręcam na ok. 9 wstecz, czyli 1 -> 0 -> 9. Przy jednej kawie słychać już ocierki i muszę wrócić z ustawieniem, a przy następnej (innym razem już nie). Niestety moje doświadczenie nie pozwala na jasny werdykt, przydałoby się, aby ktoś bardziej doświadczony wpadł do mnie na kawę i przetestował :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Eureka Mignon Single Dose Grinder
« Odpowiedź #635 dnia: 05 Styczeń 2023, 23:09:57 »
To jasne, że jasne kawy wymagają drobniejszego zmielenia. Takie małe młynki mają jeszcze większe z tym problemy w trybie single-dose. Ten tryb, gdy wsypujesz niewielką porcję ziaren wymaga jeszcze bliższego ustawienia żaren. Na ogół nie ma problemu, gdy w hopperze jest więcej ziaren i gdy pracujemy w trybie on-demand.

Offline Sendilkelm Mężczyzna

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Ascaso Uno Pid White&Wood
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Eureka Mignon Single Dose Grinder
« Odpowiedź #636 dnia: 31 Sierpień 2023, 11:58:42 »
Czy ktoś wie czy da się dokupić do tego młynka drewnianą przykrywkę z góry? Pękła mi na pół i nie spełnia swojej funkcji, a nigdzie nie mogę znaleźć do dokupienia :( Hoppery, mieszek jest, ale samej drewnianej zakrywki nie.

Offline RadekSz

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: eureka mignon single dose
Odp: Eureka Mignon Single Dose Grinder
« Odpowiedź #637 dnia: 10 Wrzesień 2023, 07:47:40 »
Heja,

Czy jest jakiś łatwy sposób na kalibrację i zapamiętanie ustawień w tym młynku?
Jak to robicie?
Czy przy kalibrowaniu nowej kawy przekręcacie o jedną :kreskę" czy te ruchy są jeszcze mniejsze?

W moim przypadku żarna blokują się na około 5 przy maksymalnym dokręceniu.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Eureka Mignon Single Dose Grinder
« Odpowiedź #638 dnia: 10 Wrzesień 2023, 23:53:08 »
Czy ktoś wie czy da się dokupić do tego młynka drewnianą przykrywkę z góry?
Ja bym próbował u kogoś kto zajmuje się wycinaniem cnc, albo jakiegoś stolarza. Nie powinno to być drogie.


Offline mrha

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: rancillio silvia 5 + mecoffee
  • Młynek: eureka mignon sd
Odp: Eureka Mignon Single Dose Grinder
« Odpowiedź #639 dnia: 21 Wrzesień 2023, 21:17:00 »
Też rozbiłem swoje wieczko o podłogę (płytki)..
Jak uda mi się namówić znajomego na wytoczenie zamiennika to od razu zrobimy więcej ;)

Offline Sendilkelm Mężczyzna

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Ascaso Uno Pid White&Wood
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Eureka Mignon Single Dose Grinder
« Odpowiedź #640 dnia: 30 Wrzesień 2023, 18:55:51 »
To dajcie znać najlepiej w pw, jak coś będzie na rzeczy. Ja na razie swoje skleiłem taśmą i działa.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi