Autor Wątek: Kalita Wave  (Przeczytany 54473 razy)

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1026
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #30 dnia: 31 Grudzień 2015, 16:26:00 »
Mam co prawda kalitę 185, ale problemów z przelewaniem filtrów nie mam żadnych. Ot leję wodę dokładnie na środek filtra, który uprzednio przytrzymuję dłonią i tyle.

Jedyne co mnie zastanawia to fakt, że na twojej grafice wygląda to tak jakby ścianki kality szły po skosie i później pionowo. W 185 ścianki po prostu idą skośnie do samego dna. Nie ma tego zagłębienia.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #31 dnia: 31 Grudzień 2015, 16:27:24 »
mam taki sam model kality czyli szklany 155. Mogę opisać jak ja to robię.  Sprawa jest prosta :

0.Jeśli trzymasz filtry  w oryginalnym worku, to najlepiej wyjąć wszystkie i dopiero zdjąć ze stosu jeden, inaczej można je powyginać. Najlepiej znaleźć jakiś pojemnik, puszkę czy duży kubek żeby trzymać te falbanki w nim bo z czasem się rozchylają i mają tendencje do łatwego zagniatania.
1. kładziesz filtr na kalicie i zostawiasz na razie. 
2. przygotowujesz sobie naczynia, zagrzaną wodę w konewce i zmieloną kawę
3. jeśli jesteś praworęczny to kładziesz kciuk i palec wskazujący lewej ręki na przeciwległych bokach flitra i wciskasz delikatnie i równomiernie do dna kality, nie za mocno bo zacznie się wyginać przy przelewaniu.
4. bierzesz w prawicę konewkę i trzymając dalej równo wciśnięty filtr palcami, po obu jego stronach, lejesz bardzo powoli, idealnie na środek denka aż filtr osiądzie i namoknie od dołu. Po kilku razach na pewno załapieszten moment. Jeśli za długo będziesz trzymał filtr zacznie się wyginać i zlepiać.
5. puszczasz filtr
6. silniejszym strumieniem nalewasz do pełnej wysokości kality tak żeby dobrze przelać filtr.
7. po przelaniu wody wsypujesz kawę

dalej już wiesz co i jak

« Ostatnia zmiana: 31 Grudzień 2015, 16:43:13 wysłana przez krystians »

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #32 dnia: 31 Grudzień 2015, 16:50:44 »
Tak idą po skosie, a następnie pionowo w dół. Też mnie to zdziwiło.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #33 dnia: 31 Grudzień 2015, 17:46:29 »
tak jest, od dołu do wysokości "spodka" czyli gdzieś 1/4 całości jest pionowo przynajmniej w szklanym 155.  Taka budowa nie ułatwia osadzeniu falującego filtra dlatego z mojego doświadczenia najlepiej go na początku przytrzymać.

Offline lubusz Mężczyzna

  • Wiadomości: 495
  • Ekspres: FE-AR La Peppina, Aeropress, Hario, Kalita
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic Type A, Baratza Precisio
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #34 dnia: 31 Grudzień 2015, 18:16:07 »
Nie wiem czy z małym filtrem też, ale z dużym genialnie sobie radzi lejek od aeropressu - namaczamy filtr przezeń, wyjmujemy i dokańczamy przelewanie. Siedzi elegancko.

Robię tak jak napisał @pafcio0. Dociskam filtr lejkiem od AP. Przelewam. Wyciągam lejek i wsypuję kawę. Ten sposób wraz ze zdjęciem zamieścił ktoś kiedyś na tym forum.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 31 Grudzień 2015, 18:18:31 wysłana przez lubusz »

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #35 dnia: 31 Grudzień 2015, 18:23:26 »
Z Kalitą185 nie ma potrzeby nic kombinować. Przyjemnie zaparza się 300ml jak i 500mł. Filtr siedzi idealnie.


Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #36 dnia: 31 Grudzień 2015, 18:39:20 »
155 jak dla mnie jest idealna w przedziale objętościowym 250-450ml czyli jak dla mnie w sam raz. Bardzo ładna ta karafkowa kalita, ale ja niestety nie miałbym gdzie jej trzymać  :) ranGo właśnie piję Twój Honduras zaparzony w kalicie na bardzo przyjemny początek wieczoru :) Życzę wszystkim wielu wspaniałych kaw w przyszłym roku :)

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #37 dnia: 01 Styczeń 2016, 16:13:11 »
Szkoda ze jak pytałem o kalita to nikt nie powiedział że jest taki problem z filtrami w modelu 155 że szkła. Jak bym o tym wiedział wybrał bym pewnie wersję z metalu. Lub kupił bym 185

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka


Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #38 dnia: 01 Styczeń 2016, 16:39:59 »
myślę że się przyzwyczaisz, ja nie wiem jak jest w innych modelach bo nie próbowałem, ale po paru dniach przestało mi te filtry sprawiać problem. Z tego co wiem to wersja metalowa najmniej polecana jest ze względu na zmianę w smaku naparu, nie wiem czym to miałoby być podyktowane, może poprzez szybką wymianę ciepła.

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1026
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #39 dnia: 01 Styczeń 2016, 17:22:55 »
A ma ktoś jakiś pomysł co też producent chciał osiągnąć konstruując kalitę 155 w taki sposób jak to było przedstawione na tym rysunku?

Co mają dać te prostopadłe ścianki?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #40 dnia: 01 Styczeń 2016, 18:09:13 »
Myślę, że ma to ułatwić odprowadzanie naparu.

Offline lubusz Mężczyzna

  • Wiadomości: 495
  • Ekspres: FE-AR La Peppina, Aeropress, Hario, Kalita
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic Type A, Baratza Precisio
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #41 dnia: 01 Styczeń 2016, 21:48:31 »
Szkoda ze jak pytałem o kalita to nikt nie powiedział że jest taki problem z filtrami w modelu 155 że szkła. Jak bym o tym wiedział wybrał bym pewnie wersję z metalu. Lub kupił bym 185

Ja mam 155 ze szkła, używam i jest ok. Widzę, że masz AP. Próbowałeś z lejkiem ?

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #42 dnia: 01 Styczeń 2016, 21:49:39 »
Tak, patent działa, no ale to kłopotliwe i tak nie powinno być bo nie każdy ma ap.

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka


Offline bmalkow Mężczyzna

  • Wiadomości: 102
  • Ekspres: i-STEEL UNO.13, Chemex, Kalita, Aeropress i inne
  • Młynek: i-STEEL UNO.13, Porlex Mini, Wilfa Svart
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #43 dnia: 05 Styczeń 2016, 11:04:42 »
Ja do mojej 155 używam lejka od aeropresu tylko muszę go lekko podnieść jedną ręką w chwili gdy drugą leję z czajnika wodę, żeby nie odkształcił mokrego filtra. Koordynacja level master ;-)
Konewkę mam Tiamo i nie jestem w stanie zalać nią filtra, bo ze względu na niski przepływ woda szybciej z kality ucieka niż wpływa, dlatego gimnastykuję się z lejkiem AP i normalnym czajnikiem.

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1026
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #44 dnia: 06 Styczeń 2016, 10:23:40 »
Poradźcie proszę czy jest jakiś sposób aby używając Kality podkręcić w kawie owocowe smaczki/aromaty.

Otworzyłem niedawno paczkę Etiopia Guji od Antonia i gdy pierwszy raz powąchałem zaparzoną kawę bardzo się zdziwiłem. Prosto z serwera pachniało skórką limonki, a gdy przelałem kawę do kubka poczułem bardzo wyraźny aromat moreli. Przyznam, że raczej kiepski ze mnie łowca takich aromatów, ale w tym przypadku były one bardzo wyraziste. Niestety z kolejnymi kubkami tej samej kawy ten aromat wydawał mi się co raz słabiej wyczuwalny. Nie wiem czy to kwestia tego, że się przyzwyczaiłem czy też po prostu coś się zmieniło w przygotowaniu kawy (choć to raczej niczego nie kombinowałem).

Jak zatem postępujecie aby wyciągać z kawy posmaki owocowe?

Z góry dzięki za poradę  :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi