Autor Wątek: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.  (Przeczytany 53522 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #30 dnia: 04 Styczeń 2017, 21:41:10 »
Toż od początku mówię, że same z tym karkołomności, a to że wody za mało, a to, że szybko trzeba przelać bo stygnie, a to że tamto i w ogóle, a na koniec się okazuję, że nic z tego.

Czyli mam rozumieć, że chcesz postawić na szali: gotowanie dwa razy po litrze wody (dobre rozgrzanie i dobre utrzymanie temperatury potem), zabawę w dwukrotne przelewki (rozgrzanie i woda właściwa), wcześniejsze przygotowanie wszystkiego, bo potem nie ma chwili do stracenia, bo woda stygnie, konieczność dwukrotnego doprowadzenia wody do 100°C, bo inaczej za mało nagrzeje konewkę, albo za szybko wystygnie przy drugim przelewaniu, stwierdzenie na koniec, że i tak jest ledwo 95°C VS ustawienie 96°C na panelu zalanej 300ml wody bonavity?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #31 dnia: 04 Styczeń 2017, 22:04:13 »
To ja wolę sobie konewkę na indukcji postawić,  jak głośno szumi to otwieram pokrywę,  jak widzę bulgotanie to zdejmuje konewkę. Zazwyczaj termopara naciąga do 97C. W międzyczasie, wcześniej, nie wrzątkiem,  pewnie koło 80C, przelałem już filtr,  zmieliłem i wyspałem kawę. Czekam aż temp spadnie poniżej 96C i zaczynam zaparzać kawę.
LMWDP #469

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #32 dnia: 04 Styczeń 2017, 22:13:32 »
Akurat wolę tę swoją małą konewkę, od wypasionej elektronicznie. Ale może, jak przeczytam jeszcze kilka takich elaboratów, to zmienię zdanie :).

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #33 dnia: 04 Styczeń 2017, 22:24:32 »
To ja wolę sobie konewkę na indukcji postawić
I to jest słuszna koncepcja, tak samo jak u dopemana z palnikiem, czy choćby z elektrycznym Buono i z termometrem w przykrywce. Nie ma przelewania, nie ma straty ciepła. :ok:

Ale może, jak przeczytam jeszcze kilka takich elaboratów, to zmienię zdanie .
Nie ma co zmieniać upodobań, bo nie o tym rozmawiamy.  ::) Zdaje się tematem naszej dyskusji była możliwość polewania 94°C i wyżej.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #34 dnia: 04 Styczeń 2017, 22:27:04 »
Zdaje się tematem naszej dyskusji była możliwość polewania 94°C i wyżej.

Oczywiście. Tradycyjna konewka, temperatura wody 96°C, nie stanowi jakiegoś problemu.
« Ostatnia zmiana: 04 Styczeń 2017, 22:29:26 wysłana przez WS »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #35 dnia: 04 Styczeń 2017, 22:30:08 »
:sciana:

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #36 dnia: 04 Styczeń 2017, 22:31:12 »
Ma który nadwyżkę popcornu?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #37 dnia: 04 Styczeń 2017, 22:53:32 »

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #38 dnia: 05 Styczeń 2017, 09:00:56 »


gotowanie dwa razy po litrze wody

Resztka wody z konewki, ze 100-150ml wystarcza, doprowadzam do wrzenia, ta "stara" wodą służy do przelania filtra.
Zaraz jak ja wyleję i zaleję świeżo zagotowanym wrzątkiem do pełna (0,7L) to mam 97'C i temperatura trzyma się dobrze. Spada wraz z ubytkiem wody w trakcie polewania.

To tylko apropo tego zużycia wody - nie jest aż tak źle :)

A temat był o tym czy w ogóle warto zainwestować w elektryczną konewkę z termoregulacją.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #39 dnia: 05 Styczeń 2017, 10:09:22 »
A temat był o tym czy w ogóle warto zainwestować w elektryczną konewkę z termoregulacją.

Wolałbym dołożyć do dobrego młynka :).

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #40 dnia: 05 Styczeń 2017, 11:46:40 »
Mam komendanta do alternatyw. Musi starczyć ;)

Offline Fish Mężczyzna

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: AeroPress, Hario V60-01/02, Kalita Wave, kawiarki
  • Młynek: Wilfa Svart 130B
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #41 dnia: 26 Styczeń 2017, 23:42:38 »
Dzisiaj przyjechał czajnik Brewista Smart Brew Digital Kettle, kupiony u partnera Forum.

Wybrałem go ze względu na trochę większą pojemność i moc. No i może dlatego, że (według mojego gustu) jest trochę mniej szpetny od Bonavisty i jakoś lepiej komponuje się w kuchni przy innych sprzętach  :smiech:
Poza tym przeczytałem trochę tematów o tych czajnikach (konewkach), obejrzałem wszelkie zdjęcia u wujka G. i z popcornem seanse na znanym portalu z krótkometrażowymi filmami. Wszystkie znaki wskazywały, że Brewista jest tym "wybrańcem".

Rozpakowanie paczki, wyjęcie z pudełka i... niestety pojawiły się mieszane uczucia, a nawet spory dysonans pozakupowy. Oczywiście wiedziałem, że jest to produkt ChRL "średniej" jakości, ale nie sądziłem, że aż tak średniej. Żeby nie powiedzieć, że nawet poniżej średniej krajowej  :sciana: Chyba zbyt wiele oczekiwałem od czajnika, który przecież sporo kosztuje i nie jest tylko zwykłym, stalowo-bakelitowym zaparzaczem wody z jakiegoś marketu w cenie ~150 PLN.

Co zmąciło mój entuzjazm i myśli o pięknie polanym drippie z czajnika z wyższej półki... cenowej? W zasadzie dwie rzeczy:

1. Krzywa wylewka "gooseneck" - odchylenie o ok. 5-6o w prawo, patrząc od strony rączki. Trzeba przechylić czajnik do siebie (w lewą stronę o te kilka stopni), żeby wylewka była prosto.

2. Odchodzący w jednym lub kilku miejscach plastikowy panel sterowania stacji. Klej nie trzyma - szczególnie pośrodku na górze i/lub w rogach. Dociśnięcie w tych miejscach palcem daje krótkotrwały efekt. Po paru godzinach jest to samo, zwłaszcza środek odstaje.

Tu mam pytanie do posiadaczy/użytkowników tejże Brewisty. Czy w Waszych czajnikach też występują te "niedogodności"? Czy każdy z tych czajników ma takie lub inne felery, czy tylko mnie trafił się wyjątkowy egzemplarz?

Zastanawiam się co z tym fantem zrobić? Teoretycznie da się z tym żyć, ale niesmak pozostaje. To taka sól w oku dla kogoś, kto zwraca szczególną uwagę na detale.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #42 dnia: 27 Styczeń 2017, 09:58:05 »
Myślę, że sklepy z Supermarketu poważnie podchodzą do interesów. Odsyłaj, wymieniaj na towar w 100% trzymający parametry. Na bank następca zostanie dokładnie sprawdzony przed wysyłką, a i może jakieś miłe pokrycie strat moralnych się w czajniku znajdzie  :diabelek:

Wylewkę pewnie można by dogiąć, a panel dokleić, no ale jak sam piszesz nie tego się oczekuje od czajnika kosztującego kilka kilogramów dobrej kawy :)
LMWDP #469

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #43 dnia: 27 Styczeń 2017, 10:01:10 »
Reklamuj. Szkoda że to taka tandeta.. Sam chciałbym taki czajnik.

Offline mikus Mężczyzna

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: Bellezza Bellona
  • Młynek: ZF64W
Odp: Czajnik elektryczny Brewista, Bonavita itd.
« Odpowiedź #44 dnia: 27 Styczeń 2017, 12:26:21 »
Ja używam Bonavity i jestem całkiem zadowolony. Do sposobu grzania/trzymania temperatury wody nie mam zastrzeżeń, chociaż jak zaleję pełną pojemność to troszkę trzeba poczekać, no i jak chcę zrobić chemexa 8 to trzeba trochę się naprzelewać, bo 1 l starcza na samo parzenie a jeszcze filtr do przelania...

Zastanawia mnie natomiast czy ktoś z użytkowników tego czajnika zauważył też, że grzeje się podkładka kiedy jest podłączona do prądu. U mnie w okolicy cewki jest dość wyraźnie rozgrzany plastik, niezależnie czy gotowałem wodę czy czajnik stał wyłączony (ale podłączony do prądu). Trochę mało to komfortowa sytuacja, i ciekawe ile ciągnie wtedy prądu, bo przecież coś to podgrzewa...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi