Autor Wątek: Phin  (Przeczytany 205081 razy)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Phin
« Odpowiedź #615 dnia: 13 Czerwiec 2019, 10:09:25 »
Ale one są strasznie wielkie, ja mam podobny chyba ze 300ml albo i więcej i go nie lubię ;) bo jest poprostu za duży, a robienie cieniutkiej warstwy kawy i nalewanie nie mniej wody nie daje dobrego efektu. Szkoda tylko że na ali większość aukcji nie ma podanej pojemności.

W phinie lubię taki kawiarko podobny efekt, mielenie drobniejsze, czasy dłuższe a efekt gęsty, tłusty i intensywny a jednocześnie zaskakująco klarowny. Używam innego, małego, bez zakręcanego sitka i nie widzę dużych różnic użytkowych, wręcz wolę wolne sitko, łatwiej wytrzeć go bez tej szpilki z gwintem. Chodź przy nim widać jak się nie równo ułożyło kawę, ale nie zdarzyło mi się jeszcze nigdy żeby buzująca kawa je przewróciła, faktycznie jak się nie zrobi dobrej preinfuzji to sporo jej wywali do góry, ale czy ja wiem czy dużo więcej niż przy zakręcanym, one przecież szczelne nie jest i bokami też buzuje aż miło.

Offline WitekN Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: Różne Bialetti, AP, phin, V60-2, Konewki: Brewista, Tchibo
  • Młynek: Severin 3873, Porlex mini, Fio F4E nano, Xeoleo 50, MYM54, 1Zpresso JE-Plus
Odp: Phin
« Odpowiedź #616 dnia: 13 Czerwiec 2019, 10:21:40 »
Ale one są strasznie wielkie, ja mam podobny chyba ze 300ml albo i więcej
On nie jest duży ok. 120 do 150 ml przy nalaniu wody do poziomu 10mm od góry. Myje się bardzo łatwo.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Phin
« Odpowiedź #617 dnia: 13 Czerwiec 2019, 10:42:27 »
Szkoda tylko że na ali większość aukcji nie ma podanej pojemności.

Jest podana wysokość urządzenia, po tym można rozpoznać pojemność.

nie zdarzyło mi się jeszcze nigdy żeby buzująca kawa je przewróciła, faktycznie jak się nie zrobi dobrej preinfuzji to sporo jej wywali do góry, ale czy ja wiem czy dużo więcej niż przy zakręcanym, one przecież szczelne nie jest i bokami też buzuje aż miło.

Wywrotka zdarza się przy świeżej kawie i większej dozie. Dlatego czasem warto spróbować preinfuzji bez górnego sitka. A przemiał ucieka do góry, bo phiny są niezbyt dokładnie wykonane w porównaniu do takich francuskich czy też belgijskich zaparzaczy, jak ten na zdjęciu.
https://images76.fotosik.pl/703/3f2dba99fb540f61.jpg
Phin


Mój mały phin jest dosyć spasowany i może dlatego najbardziej go lubię. ale dwusetka ma spore luzy na górnym sitku.

Polecam jeszcze dodać spienionego  (np. w frenchpressie) mleczka :)

Jako deser :).

Ale one są strasznie wielkie, ja mam podobny chyba ze 300ml albo i więcej
On nie jest duży ok. 120 do 150 ml przy nalaniu wody do poziomu 10mm od góry. Myje się bardzo łatwo.

Z opisu wynika, że to 200 ml phin.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Phin
« Odpowiedź #618 dnia: 13 Czerwiec 2019, 11:34:51 »
Przy zakupie można skorzystać z wzoru V (objętość) = Pi * r * r * h (wysokość)
r - promień :)

Offline WitekN Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: Różne Bialetti, AP, phin, V60-2, Konewki: Brewista, Tchibo
  • Młynek: Severin 3873, Porlex mini, Fio F4E nano, Xeoleo 50, MYM54, 1Zpresso JE-Plus
Odp: Phin
« Odpowiedź #619 dnia: 13 Czerwiec 2019, 11:54:45 »
Po zmierzeniu i "skomplikowanych obliczeniach" wychodzi faktycznie ok. 200 ml pod sam rant. W praktyce jest to ok. 150 ml kawy.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Phin
« Odpowiedź #620 dnia: 13 Czerwiec 2019, 12:50:21 »
z wymiarów z mojej aukcji wychodzi 330ml, wysokość ma 8cm na 7,3cm nie licząc z "talerzykiem", z którym ma 12. Wydaje mi się też że tyle wchodziło, to by pasowało.

Jak pomierzyłem linijką tego co lubię, pisało na nim made in vietnam i kupowałem go w sklepie orientalnym "na mieście" za jakieś sympatyczne paręnaście złoty, ma wymiary 6x6cm, takie niecałe te szóstki ;) to wyszło mi prawie 160ml aż sam się zaskoczyłem jaki on duży :) kawy z niego ~110-120g wychodzi, co by w sumie sens miało, 11g zazwyczaj sypię, to ~20 wody w niej zostanie, sama kawa i sitko też trochę objętości zabierają, no będzie i w sumie jest z tego 2/3 filiżanki :)

Czyli dziś celował bym w 200 mililitrowy, żeby z górką już nie zalewać :)

Offline Dziki029 Mężczyzna

  • Wiadomości: 48
  • Ekspres: Hario-V60, Aeropres, Phin, Bialetti+tuttocrema, GAT
  • Młynek: Comandante C40 MK3
Odp: Phin
« Odpowiedź #621 dnia: 23 Czerwiec 2019, 20:24:54 »
Jakiś czas temu, rówież zakupiłem phina wg. aukcji 200 ml (w/s/ = 6/6,7) cm.
Zacząłem od grubego przemiału ale okazało się, że przemiał pod espresso był najlepszy. Kapało 20 min+, a efekt był wyśmienity. Kawy miałem średnio palone Dominikana Urabacoa Organic oraz Tanzania Utengule Estete wychodziły przepyszne.
Z phinem kupiłem 0,5 kg kawy wietnamskiej i mam do odstąpienia 0,25 w/w kawy, ponieważ w ogóle mi nie podchodzi. Jak ktoś jest z Gdyni to zapraszam po odbiór osobisty choć również mogę nadać pocztą lub paczkomatem na mój koszt. Szkoda wyrzucić.
Kawa mielona Gourmet Blend - Trung Nguyen
https://images92.fotosik.pl/206/f912e6c01276846b.jpg
Phin


Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Phin
« Odpowiedź #622 dnia: 24 Czerwiec 2019, 20:00:32 »
Ja również wolę dłuższe ekstrakcje z phina... Mam ten mały, chyba 140 ml. Średnio kapie jakieś 10 minut.

Offline JarekB

  • Wiadomości: 262
Odp: Phin
« Odpowiedź #623 dnia: 20 Sierpień 2019, 19:41:01 »
Dziś przyszedł do mnie phin. Straszna tandeta ale funkcję chyba spełni no i kosztował aż 11zl.
Jutro będę testował.
Próbował ktoś z mlekiem skondensowanym?
Nada się jako słodki napój mleczno - kawowy?
« Ostatnia zmiana: 20 Sierpień 2019, 19:48:04 wysłana przez JarekB »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Phin
« Odpowiedź #624 dnia: 20 Sierpień 2019, 19:53:42 »
Taka sama tandeta jak np. Gabi i Bialetti, Aeropress...

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Phin
« Odpowiedź #625 dnia: 20 Sierpień 2019, 21:10:01 »
eeeee nie powiedział bym, te tanie wietnamskie wytwory potrafią być fest tandetne, mój ulubiony, za którego dałem chyba 16zł? niepamiętam już, wygląda tak że obstawiałem że po 3 miesiącach zardzewieje jak się zgrzewy nie rozprostują prędzej :) a używam go sporo ponad rok, może ze 2 będzie i jest ok.

Gabi nie miałem, biialetti to zły przykład bo te kawiarki są solidne, ale trochę badziewne, tak po włosku, jednocześnie z rozmacham ale bele jak ;) więc wybiorę se do porównania aeropres, bo też go lubię, więc aero jest zrobiony tip top ale też kosztuje trochę, wkońcu za kawałek plastiku trza dać stówkę. Warto, bo to dobrze wydane pieniądze, ale jednak jak ktoś nie wie czy chce czy nie chce, będzie to argument a przy phinie ta ogólna tandetność za minimalne pieniądze jest moim zdaniem jego plusem, pomyślałeś o phinie? no to super, kupuj-spróbuj

Nie dość że sam niewiele kosztuje to jeszcze nie potrzeba żadnych akcesoriów, ani filtrów ani konewek ani wagi (dla samego parzenia, no nie licząc odważenia ziaren), ani termometru, bo można zalewać do preinfuzji praktycznie zaraz po zagotowaniu i tak stalowe sitko od razu odbierze temperaturę

Offline JarekB

  • Wiadomości: 262
Odp: Phin
« Odpowiedź #626 dnia: 22 Sierpień 2019, 20:18:26 »
Jestem w temacie nowy i wybaczcie moje kolejne laickie pytanie.
O co chodzi w tym, że przy dripperze przelew nie powinien trwać dłużej niż 4 minuty bo się kawa przeparza a w phinie porządny czas to 10 minut.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Phin
« Odpowiedź #627 dnia: 22 Sierpień 2019, 22:58:10 »
Te 4 minuty to umowny czas dla V60, nie dla każdego dripera. W wielu urządzeniach można z powodzeniem zaparzać dłużej chociażby w kalicie, phinie czy chemexie.

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Phin
« Odpowiedź #628 dnia: 02 Wrzesień 2019, 14:39:05 »
Przeczytałem niemal cały wątek ;)

ALe tak naprawde nie znalazłem odpowiedzi czym się różnią te zaparzacze - dokręcany i nie dokręcany

chciałbym kupić 2 szt

140ml i 200ml
i myślę, żeby jeden taki, drugi taki

jaka jest między nimi różnica - i który sprawuje się lepiej?
ten bez gwintu jest popularniejszy i widziałem filmy - ale dokręcany wygląda solidniej

czy jest ktoś kto ma oba i mógłby opisać różnice???


czego oczekuję od kawy? napewno nie tego, że będzie jak espresso :P od tego mam dźwignię ;)
Ale oczekuję kawy, które będzie miała konkretny solidny smak, będzie jej filiżanka ok 120-150ml razem z mlekiem skondensowanym i będzie miała ten "legendarny" czekoladowy posmak ;)
czy on wynika z metody zaparzania czy z rodzaju kawy?

a tak na poważnie - szukam czegoś co da chwilę "odpoczynku" od espresso, będzie mega proste w przygotowaniu, nie będzie wymagało używania kuchenki czy palnika jak kawiarka czy tygielek, ale nie będzie lurowate...
miałem kiedyś kawiarkę i kawa z mlekiem bardzo mi smakowała- espresso - trochę za kwaśne - i dlatego przełamywałem je mlekiem
i myślę, że szukam czegoś podobnego w smaku do kawiarki, ale pozbawione tej kwaśności - i z opisów - wydaje mi się, phin właśnie to gwarantuje???
Never Give UP †

Offline WitekN Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: Różne Bialetti, AP, phin, V60-2, Konewki: Brewista, Tchibo
  • Młynek: Severin 3873, Porlex mini, Fio F4E nano, Xeoleo 50, MYM54, 1Zpresso JE-Plus
Odp: Phin
« Odpowiedź #629 dnia: 02 Wrzesień 2019, 19:07:18 »
Polecam ten z gwintem choć mogłoby go nie być.
https://www.aliexpress.com/item/32621107097.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.1ec64c4dqso7AO
Nie można w nim dokręcać do oporu tylko po dokręceniu zwolnić docisk o kilka obrotów (ok 5 mm)
Bo inaczej się zatka przepływ.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi