Autor Wątek: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder  (Przeczytany 340654 razy)

Online kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #165 dnia: 13 Kwiecień 2018, 16:21:49 »
Z każdą nową kawą trzeba trochę 'zmarnować' na ustawienia młynka. Później tylko ustawienie zapamiętujesz i odpowiednio ustawiasz młynek. A warunki typu wilgotność wpływają na każdy młynek, czy gastro, czy manual czy w koncepcji SD. Więc każdego dnia może zajść potrzeba dodatkowej regulacji, niezależnie od młynka.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #166 dnia: 13 Kwiecień 2018, 16:22:26 »
Rzeczywiście nieźle to zmierzył. Ciekawe czy to prawda z tą retencją 0.5 gram... Nie widać co było przed filmem, czy młynek nie był czyszczony, itp. Nie mówię, że to ściema, ale tego się nie dowiemy zanim ktoś nie sprawdzi.

Co do single doising, to rzeczywiście w przypadku ciągłej zmiany kaw, ma to sens...  (aczkolwiek z masą roboty w pakiecie). Tylko po co ciągle zmieniać ziarno? :)


Dlatego najlepiej mieć młyn gastro zasypany blendem do espresso. Przychodzą goście to używasz na szybko młyna gastro.
Dla smakoszy chcących poczuć słodycz, kwasek itd  tzw  singli ( są zwykle sporo droższe od blendu do espresso) używasz mlynka SD.
Tu nie chodzi tylko o poranne zrzucenie kilku gram kawy z młyna gastro.

Młyn do SD łatwiej poprawnie ustawić/szybciej bo robisz korektę ustawienia i masz juz "inaczej" zmielona całą dozę a nie tylko jej "górna" cześć.
Są single np z Kona Coffee czy BM Jamajka które kosztują po ok 700-900 zł kg.  Wtedy każdy gram cenny :) i szybkie właściwe ustawienia młyna jest wielką zaletą.

Offline Ferdynand

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Rocket
  • Młynek: Macap
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #167 dnia: 13 Kwiecień 2018, 16:51:20 »
Dzięki za odpowiedzi, już chyba zrozumiałem filozofię tego młynka... to po prostu nie jest młynek dla wygodnickich, którzy kawę zmieniają co 250 gram...  :)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #168 dnia: 13 Kwiecień 2018, 17:09:22 »
To dam Ci mój przykład - piję góra jedno espresso dziennie, a pracę mam taką, że wyjeżdżam nawet na tydzień, lub dłużej. Zwykle zapominam opróżnić hopper - i po powrocie jest zonk. Ponadto mój młynek jest bardzo czuły na zmianę wilgotności kawy. A u mnie kawa zmienia wilgotność dość szybko.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #169 dnia: 13 Kwiecień 2018, 17:11:12 »
@Ferdynand
Sa szklane/ plastikowe  cylindry( na  str Lynn Weber np)
Ważysz raz np do 10 czy 12 cylindrów tą samą dozę i problem późniejszego ważenia odpada.
Sypiesz śweże ziarno  z cylindra do młynka i masz pachnący przemiał.
Dla wygodnickich też się nadaję  ;)

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #170 dnia: 13 Kwiecień 2018, 17:41:11 »
Aaaa bo Niche ma 63mm, racja.
Widziałem koło siebie leżące żarna 63 i 68 mm i różnica jest  faktycznie duża.
W roburze to Mazer raz podaje 68 innym razem 71, trochę zamieszali.Ja oprócz wielkości żaren teraz baczną uwagę zwracam na małą komorę mielenia i bardzo krótki wylot.
Te wszystkie wielkie młyny na tym tracą,  magazynują tam dużo zmielonej kawy i do SD się absolutnie nie nadają.
Niche powinien być fajny o ile wydajny silnik wstawią.
Zewnętrzne żarno dużo nie mówi, liczy się wewnętrzne. Compak K10 jest oszczędny w materiale, robur mniej. Ale ich żarna są praktycznie takie same.
Za to Kony ma mnóstwo stali, byłby jakoś M50-M55 przeliczając na K10.

A co do ważenia do główna zaleta (i dla niektó®ych wada młynka), to jest młynek single dosing. A kawę trzeba ważyć zawsze lub żyć/ pić z dużą wariancją...

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #171 dnia: 13 Kwiecień 2018, 18:05:27 »
No i jeszcze jest waga acaia z dozownikiem

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #172 dnia: 14 Kwiecień 2018, 13:59:35 »
waga acaia z dozownikiem
A co za różnica, czy ważysz przed przemiałem, czy po? No chyba, że te super hiper młynki z timerami z dokładnością do 0,01s odmierzają zawsze dokładnie tyle samo kawy ;-)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #173 dnia: 14 Kwiecień 2018, 14:30:14 »
Nie bardzo rozumiem w jakim kontekście zadałeś mi to pytanie.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #174 dnia: 14 Kwiecień 2018, 14:35:12 »
za każdym razem trzeba pod inne ziarno zmienić ustawienie młynka
tylko w ekspresie takie zabawy. Przy alternatywnych metodach nie trzeba aż takiej precyzji.

Cytat: kulka w 13 Kwiecień  2018, 16:03:32
Tylko po co ciągle zmieniać ziarno?

Cytat: Ferdynand w 13 Kwiecień  2018, 15:56:40
Żeby rano wypić czekoladowe cappuccino, a w południe grejpfrutowe doppio
a kolejnego dnia porzeczkowy phin, słodki aeropress czy czekoladowa moka. Używanie na przemian kilku różnych singli i kilku różnych zaparzaczy daje ogromną różnorodność, nieporównywalną z ekspresem, do tego jeszcze możliwość samodzielnego komponowania własnych mikro-mieszanek, przy każdym parzeniu inna :).
Dopasowywanie się ze wszystkim pod ekspres, używanie w kółko jednej mieszanki tylko po to żeby nie stracić nastaw a kawa była powtarzalna i ciągle taka sama...hmmm...trochę jakby wieje nudą.
« Ostatnia zmiana: 14 Kwiecień 2018, 14:42:06 wysłana przez grex »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #175 dnia: 14 Kwiecień 2018, 16:17:10 »
waga acaia z dozownikiem
A co za różnica, czy ważysz przed przemiałem, czy po? No chyba, że te super hiper młynki z timerami z dokładnością do 0,01s odmierzają zawsze dokładnie tyle samo kawy ;-)


Mythos One przy pierwszych 500 kawach po czyszczeniu odmierza dokładnie tyle samo kawy
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #176 dnia: 14 Kwiecień 2018, 16:25:52 »
Mythos One przy pierwszych 500 kawach po czyszczeniu
Mówisz z własnego doświadczenia, czy z opowieści? Ja spotkałem się z odmienną opinią.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #177 dnia: 14 Kwiecień 2018, 16:38:58 »
Używam czterech Mythosów One. Dwa kilkuletnie, dwa roczne. Czyszczone codziennie, rzadko co drugi dzień. Jak zaprogramuje dozę na powiedzmy 7.33 sekundy i w pierwszym szocie w kolbie będę miał 18 gramów, w setnym szocie będę miał rozbieżność ~0.2g. Pracuje na nich od ponad trzech lat. Obecnie dziennie ponad 700 kaw w 7,5 godziny.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #178 dnia: 14 Kwiecień 2018, 16:46:09 »
Obecnie dziennie ponad 700 kaw w 7,5 godziny
I to jest cały sekret. W domowych warunkach nie byłoby tak pięknie, a sporo polskich kawiarni ma domową sprzedaż lub domowe przestoje -- stąd inne opinie.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Niche Zero - The Quiet Coffee Grinder
« Odpowiedź #179 dnia: 14 Kwiecień 2018, 22:08:25 »
I to jest cały sekret.
Jak pisałem - opieram się wyłącznie na wiedzy zasłyszanej (sam nigdy od Mythosa nie stałem bliżej niż 2m ;-)). Kawiarnia, mogła rzeczywiście być z typu tych "niszowych" ;-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi