Autor Wątek: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)  (Przeczytany 38169 razy)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #120 dnia: 28 Styczeń 2018, 15:53:46 »
A próbowałeś przestawić śrubę regulacyjną? Może przy niej ktoś grzebał i coś pomieszał.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #121 dnia: 29 Styczeń 2018, 20:03:16 »
Dzięki "ruskiej metodzie" udało mi się zregenerować pompę. Efekt poniżej, jedna para łopatek po regeneracji, druga przed.



Pompa generuje tylko 13 bar. Coś jeszcze jest nie tak, podejrzewam grzybek od zaworu regulacyjnego. Przeczyszczę jeszcze dokładniej gniazdo w pompie. Oring również do wymiany, coś przepuszcza przy max ciśnieniu.

Pytanie do was ;)
Jaką długość ma sprężyna, naciskająca na grzybek?

Jutro zabieram się za sterownik. 

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #122 dnia: 30 Styczeń 2018, 08:48:17 »
Jaką długość ma sprężyna, naciskająca na grzybek?

Długość 21 mm, siłę sprężyny określa grubość drutu która w mojej pomiarowej ma 1,4 mm.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #123 dnia: 04 Marzec 2018, 19:37:20 »
Projektu ciąg dalszy....
Zgodnie z założeniami wszystko sprawdziłem na stole.
Sterownik o dziwo działa pomimo wcześniejszego podejrzenia uszkodzenia:) Sprawdziłem poszczególne SSR-y.

Kondensator z zasilania miał podaną wartość 470uF, po zmierzeniu okazało się, że ma 52uF. W dodatku był to kondensator, który w ogóle nie powinien być zainstalowany w tak gorącym miejscu. Jego graniczna temperatura pracy była 85st.C. Typowy babol konstrukcyjny. Zainstalowałem inny to pracy w podwyższonej temperaturze do 105st.C.

Zrobiłem również izolację na boiler.

Skusiłem się na niby oryginalny ARMAFLEX 10mm. Niestety nie różny się niczym, od dostępnej na Alleg... pianki kauczukowej, która dodatkowo jest znacznie tańsza. Podstawową wadą pianki jest jej delikatność, bardzo łatwo ją rozerwać czy uszkodzić. Tak więc obszyłem ją folią aluminiową powlekaną jakimś plastiko-podobnym materiałem. Zrobiłem test w piekarniku na 140st.C i się nie "rozpuścił".

Skoro wszystko było rozebrane, to trochę szkoda by było nie dopicować tego klasyka. Ramę dałem to malowania proszkowego. Koszt w przeliczeniu 90PLN.

Dzisiaj wszystko poskładałem, zainstalowałem zawór do kontroli przepływy i zapodałem sztrum. Odbyło się bez niespodzianek. Jakieś niewielkie przecieki. Wszystko wystartowało chyba jak powinno..... Jedyna rzecz, która nie działa to jeden z przycisków sterujący. Narazie nie ma to dla mnie znaczenia.

Regulacja przepływu działa jak trzeba i teraz czekam tylko na elektrozawór trójdrożny i kilka czujników ciśnienia. W między czasie napisałem w 80% nowy program sterujący. Tylko jeszcze nie wiem czy iść jednak w nowe sterowanie czy po prostu kupić przyciski i odtworzyć oryginalne......? 

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #124 dnia: 06 Marzec 2018, 18:11:10 »
Od kilku dni bawię się ekspresem, robię kawkę i takie tam.... Coś jakoś to espresso zimne mi się wydawało i jakieś takie bez wyrazu. W dodatku że wszyscy tutaj bardzo fajnie opisują swoje doznania.

Tak więc podpiąłem termoparę do grupy wcześnie sprawdzając temperaturę we wrzącej wodzie, aby nie popełnić jakiegoś karygodnego błędu. Karygodnego błędu nie popełniłem ale wyniki pomiarów są karygodne.....

Maxymalną temperaturę grupy uzyskałem 85,5st.C po 50min :( dodatkowo podczas przepuszczania dozy temperatura spadała do 80-82 st.C. Oznacza to że albo HX ma dramatyczną niską sprawność albo są duże straty cieplne.  Następnie zainstalowałem termoparę w portofiltrze, tak aby mierzyć temp wody wypływającą z grupy. Wyniki poniżej:
min        temp wody          temperatura grupy
60               88                          85
66               89
70               90
72               90
78               91,5
80               89
94               93

Wychodzi na to że po 93min od włączenia, dopiero można zrobić prawidłową kawę :( Czemu nikt o tym nie mówił!!.
No ale nikt nie mówił również, że będzie łatwo... Na tą chwilę widzę kilka dróg działania zaradczego, bo sterowanie tym ekspresem to pikuś w porównaniu do permanentnego niedogrzania:
- izolacja Armaflexem rurki "gorącej"
- izolacja bloku grupy
- instalacja termopary w bloku grupy
- instalacja dodatkowych grzałek w bloku grupy.

Co wy na te wieści?
« Ostatnia zmiana: 06 Marzec 2018, 18:17:54 wysłana przez hi_aro »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #125 dnia: 06 Marzec 2018, 19:10:25 »
Nie znam się, ale na pewno masz coś nie tak. Po 30 minutach grupa u mnie jest tak gorąca, że flush trwa z 10-15 s zanim woda przestanie skwierczeć.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #126 dnia: 06 Marzec 2018, 19:16:16 »
A co się dzieje w środku bojlera? Może masz uszkodzoną grzałkę?

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3165
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #127 dnia: 06 Marzec 2018, 19:35:45 »
A co się dzieje w środku bojlera? Może masz uszkodzoną grzałkę?
Może trzeba zapytać inaczej - po jakim czasie ciśnienie w bojlerze osiąga wartość docelową (czyli po jakim czasie zaczyna Ci się wyłączać grzałka)? Grupa jest grzana przez cyrkulującą wodę - kiedyś przy innej dyskusji (na temat kryzowania HX-a) ściągnąłem taki obrazek:



Na czerwono masz zaznaczony obieg wody, która grzeje grupę i utrzymuje jej temperaturę. W zielonej elipsie masz obszar, gdzie się zakłada kryzę, która reguluje prędkość przepływu wody przez grupę "na postoju", czyli prędkość nagrzewania grupy. Może masz za małą / zatkaną kryzę, lub też masz coś przytkane w samej grupie, że woda cyrkuluje za wolno?

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #128 dnia: 06 Marzec 2018, 19:36:44 »
Zastanawiam się co może być nie tak, jednak nic nie przychodzi mi do głowy.
Wszystko jest odkamienione, HX, grzałka, czyste aż błyszczące. Grzałka pobiera 4,9A czyli jakieś 1130W. Producent podaje 1300W. To nie to.

Zastanawiam się ile macie wody w bojlerze, ile jest wysunięta sonda poziomu.

Nie ma nigdzie problemu z przepływem, ciśnieniem.... Jeszcze sprawdzę jaka jest temperatura boilera

@krakus
pierwsze wyłączenie presostatu jest po 12min. Grzanie grupy zaczyna działać gwałtownie po tym właśnie czasie. Pary jest dużo i nawet przy maksymalnym poborze z dyszy, ciśnienie mało co spada.
« Ostatnia zmiana: 06 Marzec 2018, 19:42:39 wysłana przez hi_aro »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3165
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #129 dnia: 06 Marzec 2018, 19:41:43 »
Grzanie grupy zaczyna działać gwałtownie po tym właśnie czasie.
OK, czyli za wolno grzejesz grupę. @Miklas ma przerzut temperatury, Ty masz za wolny wzrost.

Przy okazji pytanie - jaką masz temperaturę grupy wody na wylocie po np. trzech godzinach? Może masz tak wyregulowany ekspres, że nie wymaga flusha?

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #130 dnia: 06 Marzec 2018, 19:45:41 »
po np. trzech godzinach
Nigdy nie sprawdzałem po takim czasie. Woda po 90min to 93st. Zgodnie z tą tabelką jaką załączyłem. Oczywiście w między czasie puszczone jest 7 podwójnych doz.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3165
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #131 dnia: 06 Marzec 2018, 19:52:54 »
Oczywiście w między czasie puszczone jest 7 podwójnych doz
Czyli rozgrzewasz grupę wodą do ekstrakcji, a to już zupełnie inna bajka. Spróbuj wziąć na wstrzymanie i nie ruszać ekspresu przez te 90 minut od włączenia (albo nawet dłużej).

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #132 dnia: 06 Marzec 2018, 20:55:44 »
Tak jestem lekko niecierpliwy, lecz czekanie minimum 1h na uzyskanie odpowiedniej temp, to jest nie halo....

Jedyne co mi przychodzi do głowy, to ilość wody w bojlerze. Wymiana ciepła HX w parze i w wodzie jest pewnie inna, muszę poszukać.
@miklas, @siewcu ile wystają z bojlera wasze sondy poziomu wody?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #133 dnia: 06 Marzec 2018, 22:14:23 »
Na oko :D U mnie coś ponad połowa bojlera jest, tak doradzali na forum - 50-75% wypełnienia wodą. Obrazowo ciężko porównać, bo sie może okazać, że masz ciut innej długości i będzie zonk... Ja wyjąłem sondę, popatrzyłem mniej więcej w jakim miejscu wypadnie, tak złapałem palcem i do tego samego miejsca wsunąłem :D Tak, wiem, żenada, ale innego pomysłu nie miałem.

@Krakus - ale chyba przy zakamienionym na zewnątrz wymienniku temperatura będzie rosła w środku wolno nawet pomimo odpowiedniego nagrzania wody w bojlerze, przynajmniej tak mi się wydaje...

Offline mfun

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: NS Oscar I
  • Młynek: Casadio Enea
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #134 dnia: 06 Marzec 2018, 23:41:40 »
Jakie masz ciśnienie w bojlerze? Może presostat jest rozregulowany/uszkodzony? To że para leci z dyszy nie oznacza jeszcze, że temperatura jest dostatecznie wysoka.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi