Autor Wątek: Przechowywanie Kawy  (Przeczytany 67366 razy)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #15 dnia: 17 Wrzesień 2014, 12:31:10 »
Przy niewielkim zużyciu im mniejsze opakowanie tym lepiej. Nie ma sensu kupować 2x0,5kg jeśli ma to wystarczyć na 3-*4 miechy - po co ma się kawa starzeć w domu?

Offline Edwin Jagger Mężczyzna

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Alternatywy
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #16 dnia: 17 Wrzesień 2014, 12:33:30 »
Rozumiem, że jak 1 kg schodzi w 2-3 tygodnie to problemu nie ma?
Przechowywane w pojemnikach z uszczelką.

Offline pali112 Mężczyzna

  • Wiadomości: 298
  • Ekspres: Kazak Rota, Gaggia Classic, Brasilia Lady, alternatywy
  • Młynek: MSJ, Mahlkonig Vario, Ascaso i-1 mini, Lido2, MYM54
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #17 dnia: 17 Wrzesień 2014, 12:35:34 »
No to prawda. U mnie szybko schodzi około 3-4 tyg 0.5, teraz pewnie jeszcze szybciej bo zacząłem bawić się chemexami.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #18 dnia: 17 Wrzesień 2014, 12:41:53 »
Na pojemnik szkoda zachodu moim zdaniem. Ja kupuję kawę w 500 g opakowaniach. Po otwarciu dzielę je na dwie połowy. Jedna wędruje do hoppera, a tę w torebce zaklejam szczelnie taśmą i tak czeka na swoją kolej. Z małżonką wypijamy 2,5- 3 kg kawy miesięcznie.

Offline harkie

  • Wiadomości: 149
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #19 dnia: 17 Wrzesień 2014, 21:53:41 »
A co myślicie o pojemnikach próżniowych? Chyba to całkiem dobre rozwiazanie np kiedy ma się w domu 1 kg kawy. Tylko ciekawe czy to odsysanie powietrza za każdym razem nie wpłynie negatywnie na kawę a dokładniej szybsze wietrzenie ?

Cześć pali112.

Jak chyba na tym forum pisałem kiedyś o szklanych pojemniczkach próżniowych (nazwy teraz nie pamiętam, gdzieś tam jest chyba pudełko). Próżnia w tych pojemniczkach utrzymywała się może dzień , może kilka (także pustych). Odstawiłem je. Potem zwykłe szklane zakręcane, które używam do teraz. Dodatkowo, za tutejszą radą trzymam je w strunowych torebkach z Tesco. Te torebki wg mnie są warte tyle ile kosztują. Świeże kawy trzymam chwilę w torebkach z wentylem dodatkowo zawijanych i blokowanych klipsami.

Co do próżni. Każdorazowe odsysanie aromatów z pojemnika z kawą pewnie jej nie służy, a potem jeszcze szybki łyk powietrza przy otwieraniu. Pompowanie jest także męczące (nuda). Teraz jestem na etapie: e tam będę się wygłupiał. Idealnej kawy nie zrobię - bo na taką nie mam smaku (czyt. 25/25). To co parzę w zupełności mi wystarcza. Staram się mieć zawsze świeże ziarno i trzymać je nie dłużej niż 3 tygodnie, miesiąc. W zamierzchłych czasach, kiedy człowiek wiedzy nie miał, kupowałem i składowałem kawę nawet po 3 miesiące. Zawsze jednorodną. Skoro masz 1 kg, to porcjuj ją w mniejszych ilościach, do np. torebek i w słoiki. Jeżeli jest z robustą, to jej smak wyczujesz nawet bez specjalnych wybiegów. ;)

Z torebkami, pojemnikami, puszkami metalowymi także ostrożnie, bo część z nich to ponoć PC (tworzywo sztuczne numer 7). Ja co prawda używam PP. Na bidonach mam 7 (triton, czy jakoś tak) ale kto ich tam wie?

Co do angielszczyzny. Najlepiej jest odessać kawę w torebkach (pojemnik jest sztywny) i taką dopiero mrozić. Fanem mrożenia nie jestem. Zwykle jak się coś mrozi, to potem trzeba to w moment skonsumować. 250 gramów kawy w dwa dni nie wypijesz, a co się będzie z nią robiło po rozmrożeniu to dla mnie tajemnica.

To pisałem ja, laik kawowy, którem nawet niekiedy nie chce się zmielić, a co dopiero zaparzyć.

Offline pali112 Mężczyzna

  • Wiadomości: 298
  • Ekspres: Kazak Rota, Gaggia Classic, Brasilia Lady, alternatywy
  • Młynek: MSJ, Mahlkonig Vario, Ascaso i-1 mini, Lido2, MYM54
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #20 dnia: 17 Wrzesień 2014, 23:30:39 »
Wow dzięki za taki  długi post. Napisałem o tych pojemnikach bo wydawało mi sie dobrym rozwiązaniem stosować te pojemniki. Ja jednak chciałem codziennie otwierać i zamykać taki pojemnik, pompka jest elektryczna wiec żaden problem. Jednak codzienne odsysanie powietrza będzie szybciej postarzalo kawę. I mój pomysł schodzi na dalszy plan.Może sie to sprawdzić kiedy otworzymy 1 kg i dzielimy na 2 to pewnie jeszcze ok, można przesypać do pojemnika wywołać próżnię i tyle. 

Offline dunker

  • Wiadomości: 26
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #21 dnia: 08 Październik 2014, 01:00:34 »
Witam
Zamówiłem sobie moje pierwsze kawy ziarna starter pack .Wszystkich jest 5 paczek po 250gr. Każda ma takie dziurki na przodzie z których wydobywa się aromat kawy. Czy powinienem wszytskie te kawy schować do jakiegoś pojemnika ?
Fotka poniżej

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #22 dnia: 08 Październik 2014, 06:15:34 »
Nie, ta dziurka działa w jedną stronę. Jak którejś kawy nie będziesz otwierać dłużej niż tydzień to (w oryginalnie zamkniętym opakowaniu) możesz ją dać do zamrażarki. Po wyciągnięciu dajesz jej dobę zanim otworzysz rorebkę.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #23 dnia: 08 Październik 2014, 10:31:08 »
Kilograma kawy do zamrażarki bym nie chował :). A jeżeli już koniecznie, to szczelnie zabezpieczone folią.

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #24 dnia: 08 Październik 2014, 15:31:25 »
Dlatego mówię, że w grę wchodzi tylko oryginalne opakowanie i oryginalnie zamknięte. Ja kupuję zazwyczaj 3 opakowania kawy - dwa się mrożą, jedno używam. Pierwsze się kończy - wyjmuję następne. Taką metodę zasugerował guru meditejszyn - Scot Rao ;) Gwoli niescisłości - z otwartymi już opakowaniami - wara od zimnego.

Offline dunker

  • Wiadomości: 26
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #25 dnia: 08 Październik 2014, 18:57:42 »
taki pojemnik używa ktoś może ,dobry będzie ?

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4424
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #26 dnia: 08 Październik 2014, 19:09:05 »
Oryginalne opakowanie umiejętnie przyciete i do tego metalowy klips nic nie zastąpi.

Offline dunker

  • Wiadomości: 26
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #27 dnia: 08 Październik 2014, 19:11:50 »
taki klip może być ?

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #28 dnia: 08 Październik 2014, 19:14:32 »
Może być, może też być plastikowy a nawet zawinięty brzeg i gumka  ;)
Nie jest ważne co, byle było szczelne i umożliwiało pozbycie się nadmiaru powietrza z opakowania.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #29 dnia: 08 Październik 2014, 19:58:45 »
U mnie zawinięcie strunowe na oryginalnej paczce.
Pojemności od 0,25-0,5, więc długo się nie uchowa.
Ja bym traumy z tego przechowywania nie robił.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi