Autor Wątek: Kawowy kompas  (Przeczytany 3905 razy)

Offline szarud Mężczyzna

  • Wiadomości: 174
  • Ekspres: Phin, V60, Clever Dripper, kawiarka, AP
  • Młynek: KM3873
Kawowy kompas
« dnia: 09 Lipiec 2020, 01:24:20 »
Czy możecie polecić kawy na początek, które pozwolą wybrać mniej więcej kierunki w których iść? Raczej nie rozróżniam subtelności smakowych (mam nadzieję, że to się zmieni). Na razie nie chcę kupować młynka i będę kupował kawy mielone w palarni. Mam kawiarkę elektryczną Ariete Mokina.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Kawowy kompas
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Lipiec 2020, 08:10:29 »
Wybierz zatem kawę jakąś kawę z Brazylii i Kenii. To powinny być dwa znacząco różne doznania.

Online Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kawowy kompas
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Lipiec 2020, 08:28:09 »
Subtelności nie musisz rozróżniać. Ważne, żebyś rozróżniał gorzki i kwaśny smak -- kawa jest grą tych dwóch smaków, w trakcie palenia, zaparzania i testowania.
Kierunek obierz na własny nos, bo on prawdę Ci powie.
« Ostatnia zmiana: 09 Lipiec 2020, 08:31:07 wysłana przez Antonio »

Offline szarud Mężczyzna

  • Wiadomości: 174
  • Ekspres: Phin, V60, Clever Dripper, kawiarka, AP
  • Młynek: KM3873
Odp: Kawowy kompas
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Lipiec 2020, 08:42:37 »
Cytuj (zaznaczone)
W aromacie dripa jest mocno owocowo (czereśnie) i słodko, z nutą charakterystyczną dla fermentacji i pestek owoców. Po spróbowaniu podobnie, intensywne owoce i karmelowa słodycz, nuta słodkiej czekolady i akcenty fermentacyjne.

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=9464.0
Antonio, o czymś takim myślę pisząc o subtelnościach. :) Radzisz aby dosłownie wąchać kawy przed zakupem? :)


Online Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kawowy kompas
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Lipiec 2020, 12:16:53 »
Przed zakupem trochę trudno, ale każda kawa rozwinie Twoje zmysły. Zmysł węchu jest tu najbardziej czuły i bardzo dla nas ważny. Węch działa, gdy kawa jest już na podniebieniu. Kawa może być źle wypalona, źle zaparzona, a mimo to ujmie nas swoim aromatem. Albo nie: może być perfekcyjnie zaparzona, ale nie zachwyci aromatem...

Offline ile_klikow Mężczyzna

    • instagram.com/ile_klikow
  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Comandante
Odp: Kawowy kompas
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Sierpień 2020, 20:59:35 »
Czy możecie polecić kawy na początek, które pozwolą wybrać mniej więcej kierunki w których iść? Raczej nie rozróżniam subtelności smakowych (mam nadzieję, że to się zmieni). Na razie nie chcę kupować młynka i będę kupował kawy mielone w palarni. Mam kawiarkę elektryczną Ariete Mokina.
Nie zgodzę się z przedmówcami. Nie ma kaw dobrych na start, są co najwyżej kawy, które za bardzo cię napalą a jako początkująca nie znajdziesz tych niuansów i Cię zawiedzie. Kupuj przede wszystkim świeże kawy, próbuj wiele obróbek jak nautral, myta, honey... Im więcej różnych kaw wypijesz tym łatwiej będzie ci znaleźć coś dla siebie :)
instagram-> ile_klikow

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi