Autor Wątek: Krótkie opinie o kawach  (Przeczytany 226793 razy)

Offline Ijon Mężczyzna

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Oxo, Aeropress, V60
  • Młynek: Comandante Nitro
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #525 dnia: 09 Lipiec 2020, 14:11:58 »
Kawa: Gwatemala el Peñón
Palarnia: BeMyBean

Z ciekawości kupiłem kawę z działu outlet/eksperymenty, wg opisu na stronie: "Jest to pierwszy wypał naszej Gwatemali  – w porównaniu do finalnej wersji ma więcej goryczki i wyższy poziom kwasowości. "

Zrobiłem jako cold brew 6g / 100 ml wody, mielenie Comandante na 40-tym kliku. W smaku wyczuwam gorzką czekoladę i może jeszcze nuty orzechowe i owoców leśnych, kwasowość jest duża ale nie odrzucająca. Jako cold brew sprawdza się wyśmienicie, zrobiłem pół litra i popijam z kubka termicznego przez cały dzień.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #526 dnia: 09 Lipiec 2020, 14:51:56 »
RL9 - espresso (czarna)
W ramach koleżeńskiej wymiany ziaren miałem okazję spróbować kawy RL9. No cóż trzeba zobaczyć co tam wypalili dla naszej gwiazdy choć widok spalenizny i olejków na ziarnach nie napawał optymizmem. Aromat suchy bardzo mocno słodko-gorzki aż mdlił. Espresso płaskie i bez wyrazu z bardzo szybkim finishem. Spalenizna z czymś czekolado waniliowo podobnym. Nie jest najgorzej. Piłem gorsze kawy które w nazwach miały marketingowe hasła typu barista czy drum roasted. (a zdjęciu porównanie z Burundi Kayanza i opisem poniżej)



Palarnia To Kawa Burundi Kayanza
Cudowne espresso. Parzone na LaSpaziale doza kawy 16g z uzyskiem na poziomie 30-32g i temperaturze 95*C mamy gęstą gorzką czekoladę ze słodkimi borówkami. Gęste body i lekko cierpki herbaciany finish na języku. W filiżankach piękne afrykańskie cętki praktycznie za każdym razem.
W Rocie też cudnie ale delikatniej. Jest dużo bardziej krągło i słodko. Taka mleczna czekolada z nadzieniem z dżemu borówkowego.
« Ostatnia zmiana: 09 Lipiec 2020, 14:54:01 wysłana przez Koziołek »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10555
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #527 dnia: 09 Lipiec 2020, 19:07:18 »
Ale co to jest RL9?

Offline baks Mężczyzna

  • Wiadomości: 89
  • Ekspres: Kazak Rota, moka, V60-02, AP
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #528 dnia: 09 Lipiec 2020, 19:25:25 »

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #529 dnia: 09 Lipiec 2020, 19:37:44 »
"Oooo to to..." niech on lepiej kopie tą piłkę niż wypala kawę ;)

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #530 dnia: 09 Lipiec 2020, 20:51:45 »
Dali popis z tym opisem :)Marketingowe pitu-pitu.

Offline lukasp Mężczyzna

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Cafelat Robot, Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, Cafec Flower Dripper,
  • Młynek: 1ZPresso Jx, Timemore chestnut
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #531 dnia: 25 Lipiec 2020, 09:22:16 »


Palarnia: Gorilla Coffee
Kawa: Myanmar Blue mountain Estate
Stopień palenia: średnie

Strzał w dziesiątkę. Żadnej kwaskowatości, sama słodycz. Faktycznie da się wyczuc truskawki, no i przyjemną złożoność. Kawą bawię się w nowej zabawce - dripperze Cafec Flower, który postaram się zrecenzować na forum, bo na to zasługuje. Ale wróćmy do kawy - zachwyca mnie w niej kremowy posmak i bardziej ziemiste nuty. Zdecydowanie będę do niej wracał.

Offline lukasp Mężczyzna

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Cafelat Robot, Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, Cafec Flower Dripper,
  • Młynek: 1ZPresso Jx, Timemore chestnut
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #532 dnia: 10 Sierpień 2020, 18:02:08 »

Palarnia: Euro Cafe
Kawa: Sumatra Manndheling

Pycha. Spore, aromatyczne ziarenka dają kapitalny napar pozbawiony kwaskowatości. Długi i ciekawy posmak. Przeznaczenie pod espresso, ale ja zuzyłem opakowanie w dripie i jestem zachwycony. 

Offline lukasp Mężczyzna

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Cafelat Robot, Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, Cafec Flower Dripper,
  • Młynek: 1ZPresso Jx, Timemore chestnut
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #533 dnia: 17 Sierpień 2020, 08:28:20 »


Palarnia: Gorilla Coffee
Kawa: Costa Rica Finca Las Lajas Black Diamonds
Obróbka: Black Honey
Stopień palenia: jasne

Przeciekawa. Mimo że nie przepadam za kawami kwiatowymi, tę doceniam za złożoność smaku, silny i przyjemny aromat, oraz równowagę między kwaskowatością a słodyczą. Opakowanie nie kłamie i na pierwszym plan wysuwa się hibiskus, czuć troche rodzynek i , może, owocu róży? Zapadnie mi w pamięć, to pewne.

Metody: Kalita 155 i Cafec Flower Dripper, obydwa dają zbliżone napary, choć bardziej wkręciłem się w zabawę Flower Dripperem. Spróbowałem też tej kawy z kawiarki (GAT 2 tz) - nie powiem, wyszła ciekawa - mocna, aromatyczna, ale bardziej kwaskowa niż słodka.

Offline lukasp Mężczyzna

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Cafelat Robot, Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, Cafec Flower Dripper,
  • Młynek: 1ZPresso Jx, Timemore chestnut
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #534 dnia: 19 Sierpień 2020, 13:46:36 »

Palarnia: Tommy Coffee
Kawa: Jemen Mattari
Stopień palenia:

Potężne rozczarowanie. Ale chyba nie kawą, tylko wypałem. Jemen Mattari to moja ulubiona kawa - trudno ją dostać, do tanich nie należy, ale wypieki, które niegdyś kupowałem w Euro Cafe i Good Coffee dawały genialny, złożony i niezapomniany smak. Tymczasem Jemen Mattari z Tommy Coffee to bezpłciowa, kwaśna kawa pozbawiona jakiejkolwiek złożoności. Próbowałem ją ruszyć w dripperze, w Aeropressie i efekty są co najwyżej akceptowalne, ale od Jemen Mannari oczekuję więcej. Dobrze wypieczona jest genialna. Nie wiem czy to kwestia ziarem czy procesu palenia, ale tę partię Jemen Mattari opisałbym jako dno. Przepraszam za mocne słowa, ale nie mówię o lekkiej różnicy smaku/jakości, ale o przepaści dzielącej znane mi palenia i ten wypiek. A i aromat po otwarciu paczji nijaki, podczas gdy dobrze pamiętam silny, wytrawny, winny zapach wypieków z przeszłości. Może staję się zgredem, który wspomina jak to kiedyś było dobrze, ale nic na to nie poradzę.

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #535 dnia: 19 Sierpień 2020, 17:04:56 »
Tommy Coffee to wg mojej klasyfikacji pseudo speciality (udaje speciality opakowaniem i ceną) - omijać szerokim łukiem.

skansen

  • Gość
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #536 dnia: 19 Sierpień 2020, 18:24:40 »
Jolly Firenze
Ostatnio byłem z rodziną w rozjazdach u rodziny i znajomych. Na niektóre wyjazdy zabierałem ze sobą ekspres. Kawę dobierałem w ten sposób, by były w miarę świeżo palone i odpowiadały szerokim gustom. Wśród nich znalazła się m.in. Jolly Firenze (70% arabika, 30% robusta). Kawa jest średnio palona, jak na włoską, wręcz jasna :) Kawa zachwyca bogatą kremą.  Mnie smakiem nie oczarowała, ale zachwyciła mojego szwagra, gustującego w kawach włoskich. Jako "kompromisowa" mieszanka godzącą zwolenników kaw jaśniej palonych i typowo włoskich nadaje się doskonale.

Offline lukasp Mężczyzna

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Cafelat Robot, Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, Cafec Flower Dripper,
  • Młynek: 1ZPresso Jx, Timemore chestnut
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #537 dnia: 19 Sierpień 2020, 19:31:23 »
Tommy Coffee to wg mojej klasyfikacji pseudo speciality (udaje speciality opakowaniem i ceną) - omijać szerokim łukiem.

Taki mam plan :)

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #538 dnia: 23 Sierpień 2020, 11:18:55 »
@skansen
"na niektóre wyjazdy zabierałem ze sobą ekspres..."

widzisz i to jest duża zaleta "Elżbiety" która waży ok 11-12 kg ;)
Z  Lelit Mara  już by było gorzej , nie mówiąc o La Marzocco, Dalla Corte czy innych jeszcze  Slayerach, Faemach , San Marco.  Ważą po kilkadziesiąt kg  jeżdżą tylko na paletach i jeszcze podłączenia do wody chcą  ;)

skansen

  • Gość
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #539 dnia: 23 Sierpień 2020, 11:53:30 »
Tak się złożyło, że nie zabierałem ani razu Elizabeth :)

Zastanawiałem się ostatnio ze znajomym nad tańszą alternatywą dla Rocket Porta Via, czyli przewoźnego ekspresu kolbowego na wyjazdy, założę nowy watek, żeby w tym nie robić OT.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi