Autor Wątek: Dobór sprzętu do moich upodobań  (Przeczytany 3609 razy)

Offline bajusz

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Brak
  • Młynek: Brak
Dobór sprzętu do moich upodobań
« dnia: 13 Wrzesień 2020, 17:47:54 »
Witam wszystkich,

Przybliżę szybko co ostatnio zaprząta mi głowę. Otóż przez ostatni tydzień szukałem ekspresu, oczywiście automatycznego, i oczywiście do 1500 zł. Znajomy temat?

Po przeczytaniu forum odpuściłem i zmieniłem upodobanie. Teraz wiem, że na pewno znajdę coś z alternatyw.

Moim celem jest zakup młynka, urządzenia do parzenia alternatywnego oraz jakiegoś termometru. Pytanie do Was, co dokładnie wpasuje się w moje upodobania?

Kawę pije maksymalnie dwa razy dziennie. W zależności od humoru i smaku jest to kawa z mlekiem lub zwykła czarna, wielkości americano. Do tej pory kawę oraz spienione mleko robiłem we french pressie.

French press zostaje, więc szukam czegoś nowego co pozwoli mi zrobić w miarę solidna bazę pod kawę mleczną i "americano".  Espresso to nie będzie, dobrze o tym wiem. Pytanie jakim alternatywnym sprzętem dojdę do najlepszego efektu? Przyznam się, że podoba mi się patent w stylu aeropressu, który wydaje mi się sprawniejszym urządzeniem niż kawiarka.

O młynek nie będę pytał, spokojnie prześledzenie obecne tematy. Na powyższe pytanie natomiast ciężko mi było znaleźć odpowiedź opcją "szukaj" dlatego proszę o poradę.

Pozdrawiam
Bartek

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Dobór sprzętu do moich upodobań
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Wrzesień 2020, 08:23:54 »
Zainteresuj się urządzeniem o nazwie phin. Jest tani, nie trzeba żadnych filtrów a kawa wychodzi naprawdę solidna.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Dobór sprzętu do moich upodobań
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Wrzesień 2020, 08:38:14 »
pozwoli mi zrobić w miarę solidna bazę pod kawę mleczną i "americano"
Pod Americano nie warto robić bazy. Dużo lepiej wyjdzie coś z klasycznego drippera. https://www.konesso.pl/product-pol-1651-Plastikowy-Drip-Hario-V60-02-CLEAR.html, ewentualnie wersja V60-01 (jeżeli wolisz mniejsze pojemności). Do tego zestaw filtrów papierowych o odpowiedniej wielkości.

Nie potrzebujesz termometru, potrzebujesz za to czajniczek z szyjką gąski do polewania: https://www.konesso.pl/product-pol-3593-Czajnik-Melitta-Stalowa-konewka-do-kawy-Melitta-0-7l.html

Pod kawy mleczne: Cafelat Robot lub Kazak Rota. I to nie kompromis, to pełnoprawne espresso, do picia i samodzielnie i jako baza napojów mlecznych.

Opcja ekonomiczna, to wspomniany Aeropress oraz nakładka Fellow Prismo. Nie będzie to epsresso, ale smak kawy przez mleko się przebije.


Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Dobór sprzętu do moich upodobań
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Wrzesień 2020, 08:52:23 »
Kazak Rota + Tura, french press (masz) do ubicia mleka i do wypicia bardzo dobrej kawy nic więcej poza kawą nie potrzeba :)
Jeszcze może pomyśl o phinie, ja lubię z phina + spienione mleko.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Dobór sprzętu do moich upodobań
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Wrzesień 2020, 09:12:41 »
Aeropress też jest spoko. Bardzo uniwersalne urządzenie jak na początek. Ewentualnie dokupić odrazu plastikowy dripper v60 za około 20zl. Młynek - przeczesaj forum i coś napewno wybierzesz.
W tym zestawie masz kubek czarnej kawy (dripper
lub aeropress), możesz też zrobić małą, mocną, esencjonalna kawę z aeropresu (dodajesz do standardowej ilości kawy mniej wody - poczytaj dedykowany aeropresowi wątek na forum) i dodać mleko spienione we french Press.
W zasadzie później możesz dokupić konewke jak radzi @pj.w i masz naprawdę fajny sprzęt. Zadbaj tylko o świeżą kawę dobrej jakości i wodę filtrowaną lub butelkowaną.

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Dobór sprzętu do moich upodobań
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Wrzesień 2020, 09:46:16 »
Po przeczytaniu Twojego posta mam wrażenie, że wybór "alternatyw" został dokonany po przeczytaniu kilku tematów, gdzie zamiast automatu doradzane były właśnie te metody. Mam również wrażenie, że wcześniej nie bardzo miałeś do czynienia z rzeczonymi metodami, skoro nadal chcesz pić "americano"...

Moja rada: odłóż poszukiwania sprzętu i najpierw przejdź się po kilu sprawdzonych kawiarniach w Twojej okolicy, spróbuj przekrojowo co tam podają z naciskiem na alternatywy i będziesz wiedział co Ci pasuje. Obecnie to trochę błądzenie we mgle.

Offline bajusz

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Brak
  • Młynek: Brak
Odp: Dobór sprzętu do moich upodobań
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Wrzesień 2020, 10:21:05 »
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Mając na myśli "americano", nie bez powodu umieściłem je w cudzysłowiue. W główniej mierze chodziło o wielkość kawy, którą przeważnie uzyskiwałem z french pressa. W temacie natomiast chodzi mi o alternatywę, dzięki której będę najbliżej poprawnej bazy pod kawy mleczne, czyli mało pojemnościowej czarnej kawy, przebijającej się przez mleko.

Miałem przyjemność pić kawy w kawiarniach właśnie z french pressa i aeropressu, niemniej jednak menu przeważnie ogranicza się do większej kawy, bez mleka. Zresztą dziwne byłoby zamówić cappuccino czy late z aeropressu, nawet chyba nie wypada :)

Powiesz w takim razie kup ekspres? Ale jak sam zauważyłeś, przeczytałem kilka tematów. Wywnioskowałem z nich, że moim priorytetem nie jest wydać kilka tysięcy na młynek i kolejne na ekspres. Kawę w domu pije sam, a smakować mi będzie jeśli będzie zrobiona na urządzeniu, które kosztem nie przekroczy mojej granicy rozsądku i da najlepszy efekt, zbliżony do espresso...no dobra, zbliżonym do "ekspreso"

Pozdrawiam



« Ostatnia zmiana: 14 Wrzesień 2020, 17:30:16 wysłana przez Fux »

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Dobór sprzętu do moich upodobań
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Wrzesień 2020, 17:48:04 »
To wszystko jasne.
Najtaniej aeropres i przeciskanie na 3-4 papierkach wg przepisu z Prismo lub od razu dodatek Prismo. French press do bicia piany i jazda 😊.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Dobór sprzętu do moich upodobań
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Wrzesień 2020, 18:16:37 »
Eee nie trzeba 3-4 papierków, efekt zapewni drobno zmielona kawa, minuta spokojnego mieszania i standardowe wyciskanie przez jeden papierek da kawiarkowy efekt.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Dobór sprzętu do moich upodobań
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Wrzesień 2020, 18:29:29 »
zbliżony do espresso...no dobra, zbliżonym do "ekspreso"
Dlaczego tylko zbliżony smak?
W Twoim budżecie możesz kupić Rotę - http://kazak.com.pl/en/product/1134/
Możesz Cafelat Robot. - https://www.brewcompany.de/CAFELAT-Robot-REGULAR-Creamy-White
Taniej Flair Espresso Neo. - https://www.brewcompany.de/Flair-NEO-white

Wszystkie te maszynki pozwolą Ci zrobić pełnoprawne espresso.

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Dobór sprzętu do moich upodobań
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Wrzesień 2020, 19:32:54 »
Te maszyny są fajne, ale trzeba mieć do nich serce, trzeba lubić rytuał, mieć czas i ochotę na taką zabawę i naukę. Jeśli ktoś poprostu chce się napić kawy, jeszcze nie wydając przy tym dużo kasy to byłbym ostrożny z ich rekomendacją...

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Dobór sprzętu do moich upodobań
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Wrzesień 2020, 20:40:31 »
Te maszynki do ręcznego espresso są super. Ale prawda, wymagają nieco rytuału. Sądzę jednak, że skoro kolega odszukał nasze forum i jest w stanie już odróżnić dripper od aeropresu, to też jest w stanie znaleźć na YouTubie filmy pokazujące obsługę tych maszyn. Może mu się spodoba.

Prostym urządzeniem jest też standardowa kawiarka o małej pojemności. Da kawę zbliżoną do espresso przy odrobinie wprawy. W zasadzie, to kawiarka kosztuje też pare dyszek więc ryzyko finansowe ze złego zakupu nie jest wielkie( tylko kupuj w razie co firmową kawiarke, nie z marketu). Nie mniej jednak dalej trzymam się tego, aby na początek wybrać aeropress. Źle zaparzyc kawę w aeropresie jest naprawdę prawie niemożliwe.

Offline ralph Mężczyzna

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: DeLonghi EC 685, V60-02, AP, CD, Bialetti 4tz
  • Młynek: Severin KM 3873, C40 MK3
Odp: Dobór sprzętu do moich upodobań
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Wrzesień 2020, 20:55:21 »
Nie mniej jednak dalej trzymam się tego, aby na początek wybrać aeropress.

nie jest drogi a w razie czego na pewno ktoś odkupi gdyby jednak nie było Ci z nim po drodze ;)
...żeby być starym i mądrym, najpierw trzeba być młodym i głupim...

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6241
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Dobór sprzętu do moich upodobań
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Wrzesień 2020, 20:56:22 »
Hmm, nie napisaliście za dużo o młynku, a przecież to jest podstawa i z tego co zrozumiałem ma się zmieścić w budżecie 1500 zł z urządzeniem do zaparzania kawy. Jeśli ma być na długo to albo ręczny np.  Timemeore, 1zpresso, Comandente, Kinu, ew. elektryczna Wilfa Uniform bez wagi. Albo coś co będzie wystarczające na początek czyli np. elektryczna  Nivona Cafe Grano pozwoli na przemiał bardzo drobny do zabaw a la espresso jak i gruby do alternatyw. Nie jest tak dobra jak wspomniana Wilfa, ale jakieś 4x tańsza.. Możesz do tego kupić, kawiarkę lub ekspres niskociśnieniowy + dripper + aeropress i zostanie jeszcze na sporo kawy albo jakiś kurs home baristy.

Więc wpierw bym radził rozwiązać kwestię młynka czy jak najlepszy czy wystarczający.

Jeśli chciałbyś jak najbliżej espresso, to tak jak napisał pj.w Kazak Rota lub Cafelat Robot i do tego dobry młynek ręczny, ale to już ponad budżet 1500 zł. Ewentualnie jakiś używany mały domowy ekspres za kilkaset złotych i dobry ręczny młynek.  Powinny się zmieścić w budżecie.
« Ostatnia zmiana: 14 Wrzesień 2020, 21:31:28 wysłana przez krystians »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2222
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Dobór sprzętu do moich upodobań
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Wrzesień 2020, 21:15:12 »
Wilfa Preciso
Chyba chodziło Ci o Uniform 👍

Całkiem „espressowe” prismo wychodzi z papierowym filtrem i bardzo drobnym przemiałem. Do młynków włączyłbym Baratza Sette 30 AP z elektrycznych i Kazaka Turę z ręcznych
WITAM I POZDRAWIAM :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi