Autor Wątek: Dystrybucja - poprawa jakości i narzędzia  (Przeczytany 32212 razy)

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Dystrybucja - poprawa jakości i narzędzia
« Odpowiedź #105 dnia: 13 Grudzień 2020, 13:08:02 »
@Henry Szkoda, że nie widzimy tego piękna...  :'(
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 649
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Dystrybucja - poprawa jakości i narzędzia
« Odpowiedź #106 dnia: 13 Grudzień 2020, 13:56:20 »
Znając życie, to jakbym się rozłożył z aparatem to nic by nie wyszło. Jak się człowiek za bardzo stara to nie wychodzi - potrzebna odrobina beztroski ;-)

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 649
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Dystrybucja - poprawa jakości i narzędzia
« Odpowiedź #107 dnia: 16 Grudzień 2020, 21:38:01 »
Hmm... No w sumie działa, ale już tego idealnego strzału z soboty nie powtórzyłem.  :(



Teraz testuję lekkie wyrównanie  druciakiem i wtedy krótko na wibrator. Nie da się zastąpić WDT przez VDT.





Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Dystrybucja - poprawa jakości i narzędzia
« Odpowiedź #108 dnia: 16 Grudzień 2020, 22:36:24 »
Cudo, miód i malina ja się patrzy :pycha:

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2220
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Dystrybucja - poprawa jakości i narzędzia
« Odpowiedź #109 dnia: 09 Kwiecień 2022, 10:29:28 »
Testy kilku narzędzi do dystrybucji. Oczywiście ocd lipa, WDT wypada bardzo dobrze.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Dystrybucja - poprawa jakości i narzędzia
« Odpowiedź #110 dnia: 09 Kwiecień 2022, 10:43:36 »
Haha właśnie chcialem o tym napisać :) fajnie to zrobił, swoje nastrzelał i bardzo fajnie działały igły do pokręcenia na sitku, Valerii chyba należy do pionierów tego pomysłu, prosty i powtarzalny.
W sumie nic nowego, wyniki spodziewane chodź lepiej obstawiałem działa przesiewanej kawy, rozbija klumpy idealnie ale nie spodziewałem się, jak źle rozdystrybuowana jest ona po tym

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1441
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Dystrybucja - poprawa jakości i narzędzia
« Odpowiedź #111 dnia: 21 Kwiecień 2022, 12:14:20 »
Przy dobrej jakości przemiale z sensownego młynka narzędzia do dystrybucji są w zasadzie zbędne :) istotny będzie równy poziom tampingu i tyle. Przerobiłem wszystkie te cuda i na dzień dzisiejszy nie używam żadnego.

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Dystrybucja - poprawa jakości i narzędzia
« Odpowiedź #112 dnia: 21 Kwiecień 2022, 12:56:17 »
narzędzia do dystrybucji są w zasadzie zbędne  istotny będzie równy poziom tampingu i tyle

Nie uzyskasz równego poziomu tampingu bez dystrybucji w sitku, bo młynek tworzy kopczyk z kawy i jak zaczniesz go tampingować, to w środku będziesz miał większą gęstość, która maleć będzie wraz z odległością w kierunku obwodu sitka.
Chyba, że będziesz kolbą kręcił kółka pod młynkiem z którego wypada kawa, ale to już jest manualna dystrybucja (poza tym nie będzie równo i powtarzalnie) ;) Podobnie jak stuku-puk w kolbę ręką, tutaj ręka robi za narzędzie dystrybucji :)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Dystrybucja - poprawa jakości i narzędzia
« Odpowiedź #113 dnia: 21 Kwiecień 2022, 17:13:09 »
@rollo45
Z takim młynem jak Twój, to też bym cwaniakował :taktak:
》tertium non datur《

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1441
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Dystrybucja - poprawa jakości i narzędzia
« Odpowiedź #114 dnia: 21 Kwiecień 2022, 17:24:07 »
No tak młynek trochę pomaga:), ale co do uwag powyżej :) to racja :)jakaś drobną dystrybucje wykonuje stukając sitkiem po zmieleniu  plus mieląc do sitka rzeczywiście poruszam celem równomiernego rozłożenia przemiału , natomiast Tamper mam Bravo samopoziomujacy i w zasadzie to jeden ruch i po temacie ,kiedyś mieszałem dobre kilka minut sputnikiem itp ale zauważyłem ze w mojej konfiguracji sprzętowej to zupełnie niepotrzebne :).

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Dystrybucja - poprawa jakości i narzędzia
« Odpowiedź #115 dnia: 21 Kwiecień 2022, 18:47:47 »
Do Bianki też mełłeś na Kafateku?
》tertium non datur《

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 479
Odp: Dystrybucja - poprawa jakości i narzędzia
« Odpowiedź #116 dnia: 21 Kwiecień 2022, 19:26:35 »
Po prostu ma dźwignię gdzie raz, że ma preinfuzję, dwa raczej niskie ciśnienie podczas ekstrakcji, pewnie z 6bar i to też nie on/off tylko narastająco, dlatego nie ma problemów z dystrybucją.

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1441
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Dystrybucja - poprawa jakości i narzędzia
« Odpowiedź #117 dnia: 21 Kwiecień 2022, 19:37:54 »
Tak , ten sposób dystrybucji stosowałem tez w Biance i tez mielilem na kafateku ,mam w młynku żarna SSP HU   
Trzeba tak czy inaczej trafić w punkt z przemiałem wiec nie jet tak kolorowo ,natomiast jak już się trafi to jest naprawdę zacnie jeśli chodzi o profil smakowy, dźwignia zdecydowanie poprawiła te wrażenia :):). Zgoda pełna co do preinfuzji stosowałem na Biance no i oczywiście stosuje na dźwigni , zasadniczo trudno mi sobie wyobrazić zrobienie perfekcyjnego espresso z jasnego lub omni  palenia bez preinfuzji.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Dystrybucja - poprawa jakości i narzędzia
« Odpowiedź #118 dnia: 21 Kwiecień 2022, 20:11:08 »
Zgoda pełna co do preinfuzji stosowałem na Biance no i oczywiście stosuje na dźwigni , zasadniczo trudno mi sobie wyobrazić zrobienie perfekcyjnego espresso z jasnego lub omni  palenia bez preinfuzji.
Na pompie bez preinfuzji nie jest łatwo osiągnąć powtarzalne efekty bez WDT (dla mnie to wygoda - po prostu zamieszam i gotowe), gdzie na mojej Elektrze już nie trzeba się aż tak gimnastykować. Sądzę, że mniejszej średnicy sitka w naszych dźwigniach też pomagają. Mam na myśli te do podwójnej dozy.
« Ostatnia zmiana: 21 Kwiecień 2022, 20:17:32 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1441
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Dystrybucja - poprawa jakości i narzędzia
« Odpowiedź #119 dnia: 21 Kwiecień 2022, 20:23:47 »
Gdzieś czytałem ze sitko 49 to optymalny rozmiar do robienia espresso, robiłem ostatnio w 14 dozę 7g i wyszło rewelacyjnie czego na 58 w pojedynczym sitku nigdy nie uświadczyłem,mając dźwignie nie ma sensu robić espresso na pompie -przynajmniej ja tego sensu nie widzę :):)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi