Autor Wątek: Sage Barista SES875BKS - problem z ciśnieniem podczas parzenia espresso  (Przeczytany 669 razy)

Offline espressowizard

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Ekspres kolbowy Sage Barista SES875BKS
  • Młynek: Sage Barista
Cześć!

Proszę o pomoc bo od dłuższego czasu mam problem z moim ekspresem klonowym. Posiadam go od około 3 lat i wcześniej nie było raczej żadnych problemów.

Od kilku miesięcy mam problem z wskazywanym za dużym ciśnieniem wskazywanym na barometrze podczas ekstrakcji. Jeżeli do pojedynczego sitka zmiele 11g kawy to udaje mi się uzyskać ok.22-27g naparu w ciągu 28 sekund, jednak strzałka na barometrze całkowicie wykracza poza „espresso range” - idziemy maksa do prawej strony aż skończy się skala. Gdy wsypie mniej kawy lub gdy zmiele ją grubiej, żeby zmniejszyć ciśnienie w kolbie, kawa całkiem przelatuje jak woda i otrzymuję nawet ponad 40g uzysku, gdy zmiele drobniej - tylko kapie. Próbowałam nawet używać razora to wyrównania kawy w kolbie do odpowiedniej ilości, ale wtedy znów kawa się po prostu leje (mimo, że wcześniej zawsze musiałam sypać trochę więcej niż te 9g żeby był dobry czas i ratio, ale przy tym ciśnienie zawsze było w normie). Mam wrażenie, że albo kawa ledwo leci przy za dużym ciśnieniu i wtedy ma odpowiednie ile parametry, albo po prostu leci jak z wiadra przy odpowiednim ciśnieniu i jest jej zdecydowanie za dużo, jakby po prostu leciało za dużo wody do kolby?
Na krążku kawy po zaparzenie odbija się śruba wskazująca na to, że kawy jest za dużo, ale jak dam mniej to jest po prostu lura (i nawet wtedy czasami lekko się odbija, albo jest całkowite błotko).

Kawa jest dobrej jakości, świeża, prostu z palarni, wypalona zawsze najpóźniej 2 tygodnie przed dostawą i kupuję zawsze paczki 250, żeby nie wietrzała.

Pls help me

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5305
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Zacznij używać wyłącznie podwójnego sitka. Pojedyncze jest do d... ze względu na swój kształt, niedookiełznania.

Poczytaj:

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=8560.0

@Darecky zrobił niemożliwe!
« Ostatnia zmiana: 16 Luty 2024, 17:03:55 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Darecky

  • Wiadomości: 255
  • Ekspres: Breville Barista Max VCF126
Jak tam z czyszczeniem , odkamienianiem ?

Offline espressowizard

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Ekspres kolbowy Sage Barista SES875BKS
  • Młynek: Sage Barista
Jak tam z czyszczeniem , odkamienianiem ?

Był odkamieniany i czyszczony, nic się nie zmieniło.

Offline espressowizard

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Ekspres kolbowy Sage Barista SES875BKS
  • Młynek: Sage Barista
Zacznij używać wyłącznie podwójnego sitka. Pojedyncze jest do d... ze względu na swój kształt,

Niby tak, ale lubię pić zawsze małą kawkę, więc za bardzo mnie to nie ratuje, bo połowa szłaby do kosza, a jednak wcześniej cały czas też używałam pojedynczego sitka i nie było takiego problemu 🤷‍♀️
« Ostatnia zmiana: 26 Luty 2024, 07:26:17 wysłana przez espressowizard »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5305
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Prawdopodobnie na innym ziarnie wpływ pojedynczego sitka, jego nieodpowiedni kształt nie był tak znaczący. Musisz sama sobie odpowiedzieć, co jest dla Ciebie ważniejsze: jakość naparu czy ubytek w kieszeni kasy?
》tertium non datur《

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1965
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Posiadam go od około 3 lat i wcześniej nie było raczej żadnych problemów.
Skoro to jest już 3trzy lata to może warto poczytać coś niecoś co pisano tutaj o tych ekspresach.

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=12252.0

A nóź /widelec coś się niedobrego dzieje czego nie życzę.

JKa


Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi