Autor Wątek: MELITTA Aroma Elegance Deluxe - testy  (Przeczytany 15042 razy)

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: MELITTA Aroma Elegance Deluxe - testy
« Odpowiedź #15 dnia: 13 Czerwiec 2020, 23:42:43 »
Przy drobniejszym zmieleniu i małej ilości kawy(dwa kubki) bez aroma control większość wody przejdzie przez filtr górą a nie przez kawę i będzie coś w kolorze herbaty. Niestety sprawdzone.

Offline RADMAN Mężczyzna

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Gabi Master A, Hario V60-02, AP, kawiarka, FP, Clever Driper, Oxo Good Grips, phin, Kalita 155, Picopresso
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Nitro Blade, Jx Pro
Odp: MELITTA Aroma Elegance Deluxe - testy
« Odpowiedź #16 dnia: 14 Czerwiec 2020, 00:43:43 »
Ale racje ma donkiszot z tym, że pomieszałem immersje z preinfuzją. Coś mi się ubzdurało, że dłuższe przerwy są w polewaniu przy Aroma Control. Dzięki przy okazji za wskazówki. Faktycznie skupiłem się na mieleniu i kombinowaniu z techniką, a można ratio też poprawić.  Tym bardziej, że schodzenie z mieleniem raczej od pewnego momentu dawało tak jak Bacek wspomina coś w kolorze herbaty. Z 7/100g póki co problem, że daje zdecydowanie mocniejszy napar, ale gubi też większość niuansów. Następne próby przy 6,5/100.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: MELITTA Aroma Elegance Deluxe - testy
« Odpowiedź #17 dnia: 14 Czerwiec 2020, 14:09:06 »
bez aroma control większość wody przejdzie przez filtr górą
Ale dlaczego miałaby przejść przez filtr górą? Pomijając abstrakcyjność tego opisu, to nie rozumiem zasady. Jeśli masz poprawnie założony, odpowiedni do danego urządzenia filtr, to woda będzie płynęła tam gdzie ciągnie ją grawitacja. Inaczej dripery składające się z drobnych podpórek pod filtr jak pourigami czy inne podróżne zaparzacze, nie miałyby racji bytu. Ta teoria o przelewaniu się wody nad kawą już dawno została obalona.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: MELITTA Aroma Elegance Deluxe - testy
« Odpowiedź #18 dnia: 14 Czerwiec 2020, 21:22:57 »
Ale dlaczego miałaby przejść przez filtr górą? Pomijając abstrakcyjność tego opisu, to nie rozumiem zasady.
Leje wodę szybciej niż wsiąka przez kawę. Dlatego praktycznie czysta woda cieknie przez sam filtr na boki.

Filtr nie ma nic do rzeczy. Jak masz 3 cm wody nad kawa to łatwiej przeleci przez filtr na boki niż przez grubą warstwę drobno zmielonej kawy +filtr w dół.

Jak do dowolnego drippera nalejesz za szybko, dużo wody to też poleci bokami, a przez kawę tylko to co zostanie w leju. To jest właśnie fizyka.
« Ostatnia zmiana: 14 Czerwiec 2020, 22:46:55 wysłana przez Bacek »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: MELITTA Aroma Elegance Deluxe - testy
« Odpowiedź #19 dnia: 14 Czerwiec 2020, 23:01:08 »
Rozumiem, że w takim razie w takich urządzeniach jak poniżej kawa się nie zaparza, bo całość ucieka bokiem?

Raczej jeśli zmielisz za drobno, to jest zbyt wolny przepływ wody, albo woda znajduje sobie jeden kaał, którym przepływa i dlatego jest słabsza ekstrakcja.





« Ostatnia zmiana: 14 Czerwiec 2020, 23:04:44 wysłana przez krystians »

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: MELITTA Aroma Elegance Deluxe - testy
« Odpowiedź #20 dnia: 14 Czerwiec 2020, 23:24:10 »
Bardzo dobry filmik. Dokładnie na nim widać na koniec na widoku Z boku że woda praktycznie nie wystaje ponad poziom kawy. A teraz 3x szybciej polej tą wodę i dostaniesz efekt o którym ja piszę. 

Ekspres z tematu w normalnym trybie do małej ilości kawy za szybko leje wodę. Po to dorobili tryb wolniejszy. No i przemiał jak to do dripa jest w tym filmie gruby.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: MELITTA Aroma Elegance Deluxe - testy
« Odpowiedź #21 dnia: 14 Czerwiec 2020, 23:30:09 »
Azjaci tak polewają dripa, przemiał obkleja wtedy całą wysokość filtra. Gdyby było tak jak mówisz to kawa by się nie zaparzała w ogóle, bo woda uciekłaby bokiem. Teoria o uciekaniu całej wody bokiem jest po prostu nieprawdziwa.
« Ostatnia zmiana: 14 Czerwiec 2020, 23:33:56 wysłana przez krystians »

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: MELITTA Aroma Elegance Deluxe - testy
« Odpowiedź #22 dnia: 14 Czerwiec 2020, 23:41:22 »
Ok cała to licencja poetica. Ale w sumie nawet nie aż tak bo z rozpędu raz sypnalem przemiał do espresso na filtr. No i wtedy z góry i pobokach kawa była trochę zwilzona a w środku suchy pył. Przykład przerysowany i bez sensu ale jak się chce to i taki efekt się uzyska. A jak kawy będzie mało a wody wysoko to nawet jak coś się oblepi to i tak górą woda pójdzie szybciej.

Piszę tylko o tym co widziałem w tej Aromie. Przy dozie na 3-4 kubek nie ma problemu. Przy mniejszych jest wodnisto. I tak też ta Aroma Control jest opisane więc nie wiem o co tu kruszyć kopji.
Nie dyskutujemy tu o gościu z konewką który leje jak trzeba tylko o swobodnym wypływie wody.
« Ostatnia zmiana: 14 Czerwiec 2020, 23:47:47 wysłana przez Bacek »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: MELITTA Aroma Elegance Deluxe - testy
« Odpowiedź #23 dnia: 14 Czerwiec 2020, 23:49:30 »
Ja nie podważam Twojej obserwacji ekstrakcji. Efekt jest pewnie taki jak piszesz, tylko powód jego uzyskania jest inny.

Przy małej ilości można w pierwszej fazie wyjąć dzbanek i jak wody trochę się nagromadzi, to wyłączyć na chwilę ekspres i zamieszać kawę. Potem odpalić ekspres i włożyć dzbanek, żeby uruchomić przepływ.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: MELITTA Aroma Elegance Deluxe - testy
« Odpowiedź #24 dnia: 14 Czerwiec 2020, 23:57:17 »
Efekt jest pewnie taki jak piszesz, tylko powód jego uzyskania jest inny.
Ale jaki? Woda płynie przez kawę ale z takim obrzydzeniem że nie robi ekstrakcji? Są  tylko dwie drogi albo idzie przez kawę albo przez sam filtr, trzeciej opcji nie ma. No ok idzie tu i tu i proporcja jest niekorzystna.

A co do preinfuzji i kombinowania z dzbankami to jak najbardziej. Tylko to miał być ekspres w stylu włącz i jak skończy to porozlewaj. Dla zabawy i eksperymentowania można. Ale w normalnym użytkowaniu po co się męczyć skoro aroma Control działa i daje zadawalające efekty.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: MELITTA Aroma Elegance Deluxe - testy
« Odpowiedź #25 dnia: 15 Czerwiec 2020, 21:13:35 »
A teraz 3x szybciej polej tą wodę i dostaniesz efekt o którym ja piszę. 
Jak 3 × szybciej polejesz wodą, to 3 × bardziej wzburzysz kawę, więc nici z tego piszesz. Jest zupełnie na odwrót i widać to w Gabi – jeśli wodę bardzo delikatnie położysz na drobinach kawy, to wtedy przeleci bokiem po filtrze, bo nie będzie miała siły penetrować przemiału. I to się czasem dzieje w przelewach.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: MELITTA Aroma Elegance Deluxe - testy
« Odpowiedź #26 dnia: 16 Czerwiec 2020, 01:24:12 »
No tak ale w przelewowcach często jest dużo dysz więc w konsekwencji sam strumień spokojniejszy niż przy jednym solidnym źródle.

Offline ralph Mężczyzna

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: DeLonghi EC 685, V60-02, AP, CD, Bialetti 4tz
  • Młynek: Severin KM 3873, C40 MK3
Odp: MELITTA Aroma Elegance Deluxe - testy
« Odpowiedź #27 dnia: 16 Lipiec 2020, 09:08:00 »
Próbował ktoś zaparzyć 200ml kawy? zastanawiam się czy jest jakaś minimalna ilość wody jaką należy wlać na jeden cykl czyli np. na 1 kubek kawy. Chodzi mi po głowie ten ekspres czyli Melitta Elegance Delux bo na pewno przydałby się w przypadku kiedy przyjdzie kilka osób ale w codziennym użytku jestem jedynym kawoszem w domu. Widziałem, że kolega opisywał wcześniej zrobienie 300ml więc domyślam się, że i 200 da rade ale chętnie usłyszę to od jakiegoś praktyka ;) @RADMAN poratujesz odpowiedzią ;)
...żeby być starym i mądrym, najpierw trzeba być młodym i głupim...

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: MELITTA Aroma Elegance Deluxe - testy
« Odpowiedź #28 dnia: 16 Lipiec 2020, 10:03:05 »
Duży klamot jak na 200 tylko.
Ja kupowałem pod kątem 2-4 osób na raz.
Mogę spróbować w weekend.
« Ostatnia zmiana: 16 Lipiec 2020, 10:16:49 wysłana przez Bacek »

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: MELITTA Aroma Elegance Deluxe - testy
« Odpowiedź #29 dnia: 16 Lipiec 2020, 10:36:30 »
Napewno jako tako to wyjdzie, bo czemu by się miało nie dać, ale czy ma sens używać ekspresu dla 200ml? z racji konstrukcji pojawiają się problemy, masz duży dripper do nagrzania, rurkę czy prysznic do nagrzania, mało to jest stabilne przy początku ekstrakcji, jak robisz pół dzbanka to jeden pies ale tak to będziesz kończył jak to się ledwo ustabilizuje. Duży filtr w dużym dripperze a mało kawy skończy się cienką jej warstwą na dole, ciężko żeby sie to ładnie równo parzyło.

Granica raczej nie będzie jednoznaczna, zależnie od kawy czy osoby pijącej, gdzieś tam będzie czyhać ta niesmaczność. Lepiej i prościej użyć aeropresa, clever dripa, co sam polecam bo używam albo też np oxo good drip czy gabi, jest parę zabawek, gdzie poprostu zalewasz z dowolnego czajnika i idealnie pasują do jednego kubka czy jednej filiżanki.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi