Autor Wątek: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać  (Przeczytany 26262 razy)

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #60 dnia: 09 Październik 2022, 11:35:30 »
Brville są mistrzami w kwestii optymalizacji kosztów.

Offline kawazkolby86

  • Wiadomości: 125
  • Ekspres: LM GS3 MP, DeLonghi Eletta Explore
  • Młynek: Mahlkoenig E80 GBW ,Niche black
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #61 dnia: 04 Listopad 2022, 15:31:33 »
Czy w trakcie zalecanego przez producenta  odkamieniania przy użyciu zalecanych środków w przypadku Lelit Elizabeth, odkamieniany jest również bojler parowy ?

W ciągu dwóch lat odkamieniałem ekspres 2 razy, na codzień używałem  przefiltrowanej wody ,piszę bo  dostałem informację z serwisu, że w bojlerze parowym znajduje się bardzo dużo kamienia, który  dostał się do zaworu bezpieczeństwa bojlera pary, powodujące nie domykanie go i  jednocześnie wyrzucając gorącą parę.
Ekspres trafił do serwisu dwa razy w ciągu 2 tygodni, pierwszy raz z przyczyn przeciekających uszczelek , drugi raz z powodu miedzy innymi przegrzewania.
CZy taka sytuacja mogła mieć miejsce czy serwis naciąga sytuacje ?

Jak w przyszłości uniknąć takiej sytuacji , ponieważ serwis proponuje odkamienianie a w przypadku awarii podczas odkamieniania i uszkodzenia grzałki  wymianę całego bojlera w raz z grzałką.
« Ostatnia zmiana: 04 Listopad 2022, 15:41:43 wysłana przez kawazkolby86 »

skansen

  • Gość
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #62 dnia: 04 Listopad 2022, 16:50:57 »
Okamieniając ekspres zgodnie z instrukcją producenta sporządzoną dla Elizabeth (
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=9317.msg203085#msg203085 ) okamieniamy również bojler parowy.
Jeśli wylewka wrzątku w ogóle nie jest używana, to nie zaszkodzi od czasu do czasu opróżnić bojler parowy. W tym celu podkładamy naczynie pod wylewkę, uruchamiamy wylewkę i pozwalamy wodzie wypłynąć aż do "odcięcia". Jednorazowo wypłynie ok. 700ml.

Jeśli serwis stwierdził, że problem jest z kamieniem, to możliwe, ze filtracja jest niewystarczająca. Filtry dzbankowe z czasem działają coraz mniej skutecznie. Warto sprawdzić testem kropelkowym jego skuteczność.

Nie ma co też stosować środków inne niż zalecane, żeby nie uszkodzić podzespołów... 

Offline kawazkolby86

  • Wiadomości: 125
  • Ekspres: LM GS3 MP, DeLonghi Eletta Explore
  • Młynek: Mahlkoenig E80 GBW ,Niche black
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #63 dnia: 04 Listopad 2022, 17:56:05 »
Odkamieniałem używając Puly Descaler Espresso zgodnie z instrukcją którą zamieściłeś, z tego  względu zastanawiam się... jak to możliwe aby zebrał się kamień w ilości uszkadzającej działanie ekspresu.

Serwis proponuje odkamienianie  jednocześnie uprzedza o możliwości uszkodzenia grzałki w trakcie odkamieniania i ewentualnej konieczności wymiany bojlera z grzałką odpłatnie (ponad 1000zł ), czy to jest norma i faktycznie może ulec uszkodzeniu grzałka w trakcie profesjonalnego odkamieniania ?

mam wątpliwości czy nie chcą mnie "nabić w butelkę"


skansen

  • Gość
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #64 dnia: 04 Listopad 2022, 18:28:54 »
Okresowe odkamienianie nie oznacza, że możemy lać twardą wodę... Stąd moje pytanie jakiego filtra używałeś, jaka była twardość wody po filtracji (zwłaszcza po pewnym czasie od zmiany filtra) i czy korzystałeś z wylewki (często, wcale)...

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 791
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #65 dnia: 04 Listopad 2022, 19:48:57 »
Mocno zakamienione ekspresy odkamienia się wstępnie całkowicie mechanicznie - wykręca grzałkę i skrobie kamień. Potem, resztę kamienia w bojlerze można zalać odkamieniaczem.
Trudno orzec na odległość, bez zdjęć, co jest u Ciebie. W gastronomicznych, gdzie leją z ekspresów wodę do herbaty, a woda często bezpośrednio z rury wodociągowej, te bojlery są często zaorane. Czy w domu można doprowadzić do takiego stanu to nie mam pojęcia.




Offline kawazkolby86

  • Wiadomości: 125
  • Ekspres: LM GS3 MP, DeLonghi Eletta Explore
  • Młynek: Mahlkoenig E80 GBW ,Niche black
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #66 dnia: 04 Listopad 2022, 20:00:44 »
wylewki (
Wylewka wrzątku używana codziennie do zaparzania herbaty, 7/8 razy dziennie. Filtry w dzbankach wymieniam regularnie co dwa tygodnie, woda faktycznie twarda leci z kranu, od czasu do czasu dodatkowy filtr lelit do tanka. 

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #67 dnia: 05 Listopad 2022, 16:06:08 »
W ciągu dwóch lat odkamieniałem ekspres 2 razy
Pomyliłeś dwie kwestie: profilaktyczne odkamienianie przy miękkiej wodzie 2 razy w roku z częstą koniecznością odkamieniania bojlera przy twardej wodzie. Z Twoich informacji wynika, że zastosowana przez Ciebie filtracja była za mało skuteczna przy używaniu tej Twojej twardej wody. Kupuj ŻK i nie będziesz musiał w ogóle kupować żadnych filtrów.
》tertium non datur《

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 791
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #68 dnia: 05 Listopad 2022, 16:45:08 »
Ile stopni dH ma ŻK ?




Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #69 dnia: 05 Listopad 2022, 17:18:26 »
Podają ilość minerałów 76,63 mg/l. Trochę to dziwne, bo wszystkie wody źródlane mają ponad 200, ale kamienia nie "produkuje", a wiem, bo systematycznie oglądam grzałkę w Elektrze, choćby dzisiaj... czyściutka!
》tertium non datur《

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 791
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #70 dnia: 05 Listopad 2022, 17:49:53 »
Myślałem, że wiesz, sprawdziłeś.
Minerały to szerokie pojęcie




Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #71 dnia: 05 Listopad 2022, 18:05:22 »
Mnie tylko jedno interesowało.
》tertium non datur《

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 791
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #72 dnia: 05 Listopad 2022, 18:17:26 »
Tylko że nadal wiesz niewiele.
Może gdybyś eksploatował ekspres jak @kawazkolby86 efekt byłby podobny






Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #73 dnia: 05 Listopad 2022, 18:27:03 »
Okay. Nie mam pojęcia, dlaczego nie mam kamienia na grzałce w Elektrze przy laniu ŻK, a po filtracji Primavery [Wapniowy (Ca2+) 48,10 Magnezowy (Mg2+)6,68] Britą był.
« Ostatnia zmiana: 05 Listopad 2022, 18:32:23 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 791
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #74 dnia: 05 Listopad 2022, 18:51:46 »
A sprawdziłeś chociaż, raz co się dzieje z wodą, w kwestii jej twardości? Konkretnie, jak zmieniała się jej twardość w argumencie przefiltrowanych litrów wody?
Może używałeś złych filtrów, a może zbyt długo?



 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi