Autor Wątek: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać  (Przeczytany 25552 razy)

Offline jaroslav Mężczyzna

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Lelit anita
  • Młynek: Wbudowany Fred
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #45 dnia: 06 Kwiecień 2022, 20:28:35 »
W naszej Anicie z 2021 roku, w instrukcji jest napisane, żeby  używać wyłącznie naturalnych odkamieniaczy.

"To avoid any possibility od damaging the machine's components, ADD ONLY NATURAL DESCALING PRODUCTS INTO THE WATER TANK."

skansen

  • Gość
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #46 dnia: 06 Maj 2022, 18:54:18 »
została tylko kwestia wymyślenia czyszczenia zbiornika na wodę z dziurką jak rura odkurzacza
W Elizabeth swego czasu uciąłem część góry zbiornika. W Anicie Rodziców nie chciałem robić takiej przeróbki więc niedawno kupiłem otwarty zbiornik Lelit 1000199. Jest to akcesoryjny zbiornik pasujący do modeli Anita, Anna, Glenda i prawdopodobnie Diana EDIT: Do Diany nie będzie pasować.
Jest to zbiornik którego plastikowa część jest taka sama jak w ekspresach Bianca i Mara-X. Różnica polega na braku czujnika i wlotu wody na dnie.
Zbiornik Anita-min.jpg
« Ostatnia zmiana: 06 Maj 2022, 19:28:18 wysłana przez skansen »

Offline Adammalyszjumper

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: MaraX V2
  • Młynek: Comandante C40
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #47 dnia: 15 Wrzesień 2022, 15:35:18 »
Czy błędem będzie użycie odkamieniacza zawierającego kwas mlekowy zamiast amidosulfonowy do MaraX?

Pytałem sprzedawcę od którego kupiłem ekspres i "śmiało można", ale wolę zapytać tutaj niż potem żałować

skansen

  • Gość
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #48 dnia: 15 Wrzesień 2022, 18:34:21 »
Producent odradza stosowanie innych środków do odkamieniania. Można oczywiście gdybać, czy zaszkodzą one, czy nie. Dla mnie jednak fakt, że nie były testowane i nie wiadomo jak wpłyną na ekspres jest wystarczającym powodem aby ich nie używać.
Samego odkamieniania nie ma co robić zbyt często. Producent zaleca raz na rok. Trzeba zapobiegać. Lać miękką wodę. Zaopatrzyć się w dzbanek, w ostateczności w filtr umieszczany w zbiorniku ekspresu.

Poniżej zdjęcie zakamienionego zbiornika w Mara-X. Zarówno w wymienniku jak i w samym bojlerze kamień odkłada się w wyższych partiach, w których panuje wyższa temperatura. Zdjęcie wykonałem w fabryce Lelita.   

Offline Adammalyszjumper

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: MaraX V2
  • Młynek: Comandante C40
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #49 dnia: 15 Wrzesień 2022, 19:10:44 »
Do pojemnika leję Żywiec Zdrój, zdaje się że gdzieś na forum wyczytałem że ta woda jest ok
Z mojej okolicy woda jest zbyt twarda. W samym zbiorniku zainstalowany mam ten filtr żywiczny? Lelita

Sam ekspres kupiłem w stanie powystawowym, więc nie wiem jak długo stała w nim woda, a wydaje mi się że od kupna, z dnia na dzień jest coraz głośniejszy i chciałbym go odkamienić samemu, żeby wiedzieć kiedy minie zalecany "rok" :)

Ekspres podczas tłoczenia wody do grupy po podniesieniu dźwigienki jest w miarę cichy. Wydaje mi się że podczas uzupełniania wody ekspres jest mega głośny, dużo głośniejszy niż podczas użytkowania.
Podpiąłem go do Smart wtyczki i nie da się przespać jego włączenia, budzik jest totalnie zbędny :D

skansen

  • Gość
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #50 dnia: 15 Wrzesień 2022, 20:14:43 »
Zaraz po uruchomieniu ekspres dopompowuje wodę do układu. Uzupełniana jest woda w bojlerze parowym i ewentualnie wymienniku. Aby uniknąć pobudki wystarczy wieczorem ustawić automatyczne włączenie ekspresu na niecałą minutę. Np. wtyczka niech włącza ekspres o 22:30, nastąpi dopompowanie wody, o 22:31 ekspres może być automatycznie wyłączany. Dzięki temu rano pompa już się nie powinna włączyć.

Offline Adammalyszjumper

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: MaraX V2
  • Młynek: Comandante C40
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #51 dnia: 15 Wrzesień 2022, 20:45:11 »
Włącza się w godzinach 7:00-8:00 i 13:00-14:15, za każdym razem wydaje odgłosy w tej kolejności: pompa, bulgot i syczenie, pompa i może jeszcze raz pompa (ale na krótko). Po tym zrywającym z łóżka combo, słychać już tylko ciche i bardzo krótkie posykiwanie grzałki co kilka minut.
"PID" ustawiony jest na 0, w trybie espresso, jeśli to ma znaczenie. To MaraX V2
Druga kawa jest z mlekiem, ale po zrobieniu kawy ma jeszcze dobre 15 minut "na prądzie".
Po wyłączeniu nie dotykam pokręteł ani dźwigni - rano jest taki jak się wyłączył poprzedniego dnia i znowu zaczyna się hałas...  :mhh:

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 857
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #52 dnia: 16 Wrzesień 2022, 09:27:27 »
Tryb nie ma znaczenia. Przy zimnym starcie MaraX zawsze zachowuje się podobnie. Różnica może dotyczyć tylko pierwszego dopełnienia bojlera tuż po włączeniu zasilania.
MaraX zawsze rozpocznie od uruchomienia pompy jeśli zostanie wyłączona tuż po zrobieniu ostatniego espresso lub spienianiu, gdy grzałka zdąży podbić temperaturę powyżej 1 BARa. Wiąże się to z późniejszym spadkiem ciśnienia podczas stygnięcia do temperatury pokojowej. Jeśli zostawi się maszynę po ekstrakcji w spokoju, do momentu aż ciśnienie w bojlerze spadnie i ustabilizuje się na spoczynkowym 0.5 BARa, a w międzyczasie ekspres raz sobie odpali pompę, wtedy zimny start z reguły będzie cichy. Koncert dźwięków zacznie się dopiero od fazy syczenia pary odprowadzanej do tacki ociekowej.
« Ostatnia zmiana: 16 Wrzesień 2022, 09:30:04 wysłana przez Kekacz »
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Adammalyszjumper

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: MaraX V2
  • Młynek: Comandante C40
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #53 dnia: 21 Wrzesień 2022, 17:47:04 »
Dzięki, bałem się że może coś się zdążyło popsuć
Teraz mogę próbować spać spokojnie :D

Tak przy okazji znalazłem niepubliczny filmik od Lelit o odkamienianiu MaraX i Bianca
Jeśli było, to sorki

Nie mogę wrzucać linków, wrzucam w postaci wklejki na YT
/watch?v=RxEIAAcuyjs

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 857
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #54 dnia: 22 Wrzesień 2022, 09:04:03 »
Dotychczas raz odkamieniałem MaręX, właśnie na podstawie tego filmiku. Powoli zbliża się kolejny (edit: czas na odkamienienie).
« Ostatnia zmiana: 22 Wrzesień 2022, 10:34:24 wysłana przez Kekacz »
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline mac47

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Baratza Virtuso+, Lelit William PL72, Commandante C40 MK4
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #55 dnia: 07 Październik 2022, 22:34:00 »
Kupiłem do Anna PL41TEM zbiornik, który był tu już wymieniany w temacie PLA8330. Ma on na dnie charakterystyczne elementy. Do czego one służą?

skansen

  • Gość
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #56 dnia: 07 Październik 2022, 22:38:32 »
Ma on na dnie charakterystyczne elementy. Do czego one służą?
W ekspresach Mara-X i Bianca w tym miejscu jest pływak do czujnika niskiego poziomu wody oraz "czerpnia" wody. Wspomniane ekspresy pobierają wodę z dna zbiornika... W zbiorniku akcesoryjnym kupionym przez Ciebie te elementy nie są używane...
« Ostatnia zmiana: 07 Październik 2022, 22:43:01 wysłana przez skansen »

Offline mac47

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Baratza Virtuso+, Lelit William PL72, Commandante C40 MK4
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #57 dnia: 08 Październik 2022, 00:26:26 »
Ma on na dnie charakterystyczne elementy. Do czego one służą?
W ekspresach Mara-X i Bianca w tym miejscu jest pływak do czujnika niskiego poziomu wody oraz "czerpnia" wody. Wspomniane ekspresy pobierają wodę z dna zbiornika... W zbiorniku akcesoryjnym kupionym przez Ciebie te elementy nie są używane...

Skoro pojemnik jest dedykowany do ekspresów pobierających wodę z dna to zastanawiam się poco producent umieścił te elementy. Jedynie utrudniają czyszczenie.

skansen

  • Gość
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #58 dnia: 08 Październik 2022, 12:13:08 »
Wynika to ze względów technologicznych - używana jest ta sama forma.
Twój ekspres pobiera wodę z góry, za pomocą wężyków.
Bianca i Mara-X pobierają wodę z dna. Ich zbiornik ma w tym miejscu dodatkowy otwór. Mają też czujnik poziomu wody który jest zamontowany w drugim z pokazanych przez Ciebie elementów. Widać to np. tutaj: https://www.espressooutlet.net/product_images/uploaded_images/mara-water-tank.jpg

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 428
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #59 dnia: 08 Październik 2022, 12:15:01 »
Wynika to ze względów technologicznych - używana jest ta sama forma.

Raczej ze względów oszczędnościowych ;)



 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi