Autor Wątek: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać  (Przeczytany 25980 razy)

Offline renkloda

  • Wiadomości: 20
  • Ekspres: Lelit Anna PL41E
  • Młynek: Macap M2M
lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« dnia: 04 Czerwiec 2020, 08:00:47 »
Witam.
Użytkuję ekspres Lelit Anna od kilku tygodni. Wyczytałem w instrukcji takie oto zdanie:

Aby ograniczyć stopień odkładania się kamienia zalecamy, aby stosować filtry wody Lelit (Mc747 lub MC747PLUS). Filtry zapobiegają osadzaniu się osadów wapiennych, które mogą uszkodzić ekspres lub skrócić jego żywotność, jak i wpływać na smak zaparzanej kawy.Należy regularnie wymieniać filtry wody w zależności od intensywności użytkowania, aby zagwarantować ich optymalne działanie. Instrukcja montażu filtra wody znajduje się na opakowaniu filtra.
NIE ZALECA SIĘ UŻYWANIA ŚRODKÓW CHEMICZNYCH DO ODKAMIENIANIA.

Rozumiem, że filtrów używa się w wypadku twardej wody i one mają wydłużyć czas do odkamieniania, ale sam zabieg odkamieniania wydawał mi sięniezbędny. Jak to rozumieć wobec zapisu drukowanymi literami w instrukcji? Odkamieniać, czy nie odkamieniać?

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1613
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Czerwiec 2020, 08:49:35 »
Tak wygląda pewnie nigdy nie odkamieniany bojler, także tego...

avidrock

  • Gość
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Czerwiec 2020, 09:12:26 »
Wiem banalne pytanie dla większości, ale jak się powinno odkamieniać ekspres w moim przypadku Lelit Grace i jak często? Ja stosuje tylko filtr lelit 75l, oraz backflush średnio raz w tygodniu. Czy macie jakieś sprawdzone metody do czyszczenia bidona na wodę w lelitach? Na dnie mam już delikatny kamień, ale otwór w tym bidonie jest tak malutki, że za cholery nie wiem czym mam wyczyścić. Jakaś szczotka albo kwas?

@skansen  przepraszam, że nurtuję ale w sprawie Lelit ty zawsze dobrze doradzisz. Jeżeli możesz doradzić coś na temat w/w pytania to bardzo proszę o pomoc.
« Ostatnia zmiana: 04 Czerwiec 2020, 09:33:30 wysłana przez avidrock »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Czerwiec 2020, 09:16:33 »
Małego jednobojlerowca odkamieniałem raz w miesiącu, Hx-a raz na pół roku.

Offline renkloda

  • Wiadomości: 20
  • Ekspres: Lelit Anna PL41E
  • Młynek: Macap M2M
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Czerwiec 2020, 09:27:55 »
Dezcal w saszetkach to dobry wybór?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Czerwiec 2020, 09:33:52 »
Tak, chociaż częściej używam kwasku cytrynowego.

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1138
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Czerwiec 2020, 09:54:48 »
Wiem banalne pytanie dla większości, ale jak się powinno odkamieniać ekspres w moim przypadku Lelit Grace i jak często? Ja stosuje tylko filtr lelit 75l, oraz backflush średnio raz w tygodniu. Czy macie jakieś sprawdzone metody do czyszczenia bidona na wodę w lelitach? Na dnie mam już delikatny kamień, ale otwór w tym bidonie jest tak malutki, że za cholery nie wiem czym mam wyczyścić. Jakaś szczotka albo kwas?

@skansen  przepraszam, że nurtuję ale w sprawie Lelit ty zawsze dobrze doradzisz. Jeżeli możesz doradzić coś na temat w/w pytania to bardzo proszę o pomoc.


Dobre pytanie, swój myłem z zmywarce + wcześniejsze namaczanie, chociaż mam mieszane uczucia odnośnie zmywarki i agresywnych środków zawartych w tabletkach, na niektórych "plastikowych" pudełkach żywnościowych porobiły się jakby wżery, ale to nie ten temat.

Zastanawiałem się czy do bidonu" nie nalać coli, może delikatnego roztworu octu, tylko ten zapach, albo klasycznie wrzucić tabletkę corega tabs...
Chodziło mi po głowie żeby poszerzyć ten otwór, albo podmienić ten pojemnik, który swoją drogą ma dziwny zapach " plastiku":/


Witam, witam i o zdrowie pytam!

avidrock

  • Gość
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Czerwiec 2020, 09:58:10 »
Dobre pytanie, swój myłem z zmywarce

Czy odkamieniasz swój ekspres?
« Ostatnia zmiana: 04 Czerwiec 2020, 10:01:00 wysłana przez avidrock »

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1138
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Czerwiec 2020, 10:11:32 »
Jeśli masz na myśli backflush ze ślepym sitkiem, to tak staram się z łyżeczką "cafizy" ( plus puly cafe ) raz na miesiąc.
Natomiast jeśli chodzi o zbiornik na wodę i kamień, bardziej boję się "zaglonienia", nie wiem jak to fachowo nazwać.
Zauważyłem, że po dłuższym nieużywaniu rurki od wody robią się jakby takie ślisko-lepkie, więc mniemam że zbiornik na wodę też może się taki zrobić.
Jak sam wiesz ciężko jest przez ten otwór cokolwiek włożyć, a wody nigdy nie wlewam na max-a, wiec ciężko organoleptycznie to sprawdzić, może jakiś wacikiem na patyku od szaszłyków?
 :)

Przepraszam za lekki offtop.

Witam, witam i o zdrowie pytam!

avidrock

  • Gość
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Czerwiec 2020, 10:20:46 »
Jeśli masz na myśli backflush ze ślepym sitkiem
Bo ja myślałem że oprócz backflush trzeba jakoś jeszcze inaczej odkamieniać, coś typu wlanie wody z czymś tam  do zbiornika i później przepuścić tak  żeby  do bojlera  środek  odkamieniający trafił. Ale jak sam backflush starczy bardzo mnie to cieszy:). Teraz została tylko kwestia wymyślenia czyszczenia zbiornika na wodę z dziurką jak rura odkurzacza :)

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 858
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Czerwiec 2020, 10:26:56 »
Nie starczy niestety.

Backflush dba tylko o prysznic, grupę, ewentualny zawór OPV i usuwa osady kawowe, które są tłuste.
To co jest w bojlerze to inna sprawa i tu albo się odkamienia odpowiednimi środkami lub miksturami kwasku cytrynowego, w stosownym stężeniu i temperaturze, lub mechaniczne czyści. Ale tutaj to już po rozbiórce.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

avidrock

  • Gość
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Czerwiec 2020, 10:34:42 »
odkamienia odpowiednimi środkami lub miksturami kwasku cytrynowego
A można prosić o jakiś sprawdzony przepis/instrukcję? Jak często trzeba to robić?

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1138
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Czerwiec 2020, 10:42:03 »
Nie starczy niestety.

Backflush dba tylko o prysznic, grupę, ewentualny zawór OPV i usuwa osady kawowe, które są tłuste.
To co jest w bojlerze to inna sprawa i tu albo się odkamienia odpowiednimi środkami lub miksturami kwasku cytrynowego, w stosownym stężeniu i temperaturze, lub mechaniczne czyści. Ale tutaj to już po rozbiórce.

@Kekacz  Byłbyś tak miły i podpowiedział coś więcej.
Zakupić płyn do odkamieniania, rozpuścić w odpowiedniej ilości wody, przepuścić przez cały ekspres tę wodę (około litra? )?
Czy to wystarczy?

Edit: spróbuje wg tego co pisał @WS

60 g na litr wody.

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=1998.0
« Ostatnia zmiana: 04 Czerwiec 2020, 10:49:46 wysłana przez Heniutek »
Witam, witam i o zdrowie pytam!

skansen

  • Gość
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Czerwiec 2020, 10:56:14 »
@skansen  przepraszam, że nurtuję ale w sprawie Lelit ty zawsze dobrze doradzisz. Jeżeli możesz doradzić coś na temat w/w pytania to bardzo proszę o pomoc.

Instrukcja mojego ekspresu zabrania odkamieniania chemicznego. Znajduje się w niej taki fragment: NEVER, UNDER ANY CIRCUMSTANCES, ADD ANY DESCALING PRODUCTS TO THE WATER TANK. Amerykański dealer Lelita nie bardzo się tym chyba przejął i przygotował specjalnie dla Elizabeth procedurę odkamieniania zalecając użycie delikatnego odkamieniacza, np. Durgolu

Nie wiem jakie były założenia producenta w zakresie odkamieniania. Nie bardzo sobie wyobrażam, żeby w ogóle, nigdy nie odkamieniać ekspresu. Być może producent zakładał, że odkamienianie będzie robił serwis w ramach przeglądów. Kilka razy producenci robili już takie podejście i kończyło się na tym, że udostępniali procedury użytkownikom :)

Mam bardzo twardą, krakowską wodę. Dlatego leję wodę z Brity i stosuje dodatkowo filtr na wężyku. 70L. Nie odnotowałem negatywnego wpływu podwójnej filtracji na smak kawy. Nie planuje często odkamieniać ekspresu, sądze, że przy takiej filtracji wystarczy odkamienianie co kilka miesięcy czy nawet rzadziej. Na pewno łatwiej wyczyścić chemicznie niż mechanicznie. Z rozebraniem bojlera jest trochę pracy.

została tylko kwestia wymyślenia czyszczenia zbiornika na wodę z dziurką jak rura odkurzacza :)

Tu rozwiązania są dwa - droższe
zbiornik.png
i tańsze:
zbiornik wyciety.jpg.

avidrock

  • Gość
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Czerwiec 2020, 11:11:44 »
Dziękuje. Instrukcję dam żonie do przetłumaczenia, bo ja słabo znam angielski :sciana: a google jakoś krzywo tłumaczy

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi