Autor Wątek: Bielska nanopalarnia  (Przeczytany 5233 razy)

Offline Jann

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Aeropress, Hario V-60, Cafflano Kompresso
  • Młynek: Feldgrind 2, Nivona 130, Rhinowares
Bielska nanopalarnia
« dnia: 04 Kwiecień 2020, 22:30:35 »
Cześć, witam w mojej kuchni.

Moje imię możecie wywnioskować z nazwy, jestem aktualnie 17-letnim uczniem z marzeniem założenia własnej palarnio-kawiarni pewnego pięknego dnia. Kawą zajmuję się od 3 lat, przez ostatnie 2 byłem związany aż z trzema kawiarniami specialty z mojej okolicy, co uważam za swoje osiągnięcie i z czego jestem dumny  ;). Zdarzyło mi się startować w kawowych zawodach, stać za barem, prowadzić cupping, lecz w pewnym momencie uznałem, że to dla mnie za mało, od miesiąca palę więc dumnie kawę  :-D. Póki co miałem styczność z dwoma ziarnami - etiopską Chalbessą i Kolumbią La Praderą.

Do palenia używam prostej konstrukcji zwanej Hive (https://hiveroaster.com/), mało znanej jeszcze w Polsce i na świecie (póki co posiadam jedyny egzemplarz w naszym kraju). Wybrałem opcję droższą, z podłączeniem do systemu Artisan, by mieć więcej danych do uczenia się. Wydawać się może, że taka "patelnia" nie może dobrze i równomiernie wypalać kawy, jednak nic bardziej mylnego. Z powodu panującej na świecie sytuacji mam czas na zgłębianie sztuki palenia i wyniki są... znośne. Kawy ciągle palę za ciemno, bo próby jaśniejszych wypałów kończyły się underdevelopmentem, w espresso smakują ok. Ziarna są równo wypalone, myślę, że z czasem będzie coraz lepiej.

Ten wątek założyłem, by w pewien sposób udokumentować moją drogę, a także by dzielić się z Wami moimi błędami i całym procesem nauki. Może dla kogoś będzie to pomocne. Jutro wrzucę zdjęcie moich wypałów, być może krzywe z Artisana...

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2373
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Bielska nanopalarnia
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Kwiecień 2020, 22:43:03 »
Powodzenia  :szampan:

To się namachasz tym szejkerem do palenia...
Prawdę mówiąc to trochę wątpię w powtarzalność rezultatów przy tak daleko idącej "manualizacji" mieszania kawy, oddalenia od palnika itd. idp.
Ale praktyka czyni mistrza  [emoji106]

Słychać crack?

Offline Jann

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Aeropress, Hario V-60, Cafflano Kompresso
  • Młynek: Feldgrind 2, Nivona 130, Rhinowares
Odp: Bielska nanopalarnia
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Kwiecień 2020, 22:48:01 »
Powodzenia  :szampan:

To się namachasz tym szejkerem do palenia...
Prawdę mówiąc to trochę wątpię w powtarzalność rezultatów przy tak daleko idącej "manualizacji" mieszania kawy, oddalenia od palnika itd. idp.
Ale praktyka czyni mistrza  [emoji106]

Słychać crack?

Wiadomo, że ciężko o baaaaardzo dokładną powtarzalność rezultatów, ale przy cuppingu dwóch kaw, z czego druga szła po takiej samej krzywej temperatury jak pierwsza, wyraźną było czuć dopiero po wystudzeniu :). Machanie jest męczące, prawda. Crack słychać i kocham ten dźwięk!

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Bielska nanopalarnia
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Kwiecień 2020, 02:06:33 »
Hej, rozbij proszę pierwsze zdanie na jakieś osobne myśli, bo nic chyba nie rozumiem. Witaj w klubie :). Piszesz, że zimne napary smakowały podobnie?

Pawle, ktoś tu wchodzi pod Twoje logo? Pod skrzydła? ;)
« Ostatnia zmiana: 05 Kwiecień 2020, 02:13:07 wysłana przez Antonio »

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2373
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Bielska nanopalarnia
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Kwiecień 2020, 10:21:42 »
Pawle, ktoś tu wchodzi pod Twoje logo? Pod skrzydła?
Póki słowo użyte potocznie - nie będę wyciągać armat prawnych  :lol2:

Offline Jann

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Aeropress, Hario V-60, Cafflano Kompresso
  • Młynek: Feldgrind 2, Nivona 130, Rhinowares
Odp: Bielska nanopalarnia
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Kwiecień 2020, 11:04:08 »
Hej, rozbij proszę pierwsze zdanie na jakieś osobne myśli, bo nic chyba nie rozumiem. Witaj w klubie :). Piszesz, że zimne napary smakowały podobnie?

Pawle, ktoś tu wchodzi pod Twoje logo? Pod skrzydła? ;)


Oczywiście, już rozbijam :). Na urządzeniu, które działa jak zaawansowana patelnia ciężko o bardzo powtarzalne rezultaty. Zrobiłem dwa wypały tej samej kawy, przy czym robiąc drugi ustawiłem sobie w Artisanie profil pierwszego jako tło i starałem się jak najdokładniej go odwzorować w drugim wypale. Gdy po 3 dniach zrobiłem cupping tych kaw, początkowo smakowały bardzo podobnie, różnicę w smaku zacząłem czuć dopiero po wystudzeniu (zjadłem słowo w poprzednim wpisie).

Przepraszam bardzo Nanopalarnię toruńską za kradzież nazwy, oczywiście było to świadome nawiązanie i filozofia palenia, za którą chciałbym podążać. Dzięki!

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2395
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Bielska nanopalarnia
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Kwiecień 2020, 11:56:40 »
Bielska patelniopalarnia, powodzenia i udanych wypałów  :mrgreen:

Offline Jann

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Aeropress, Hario V-60, Cafflano Kompresso
  • Młynek: Feldgrind 2, Nivona 130, Rhinowares
Odp: Bielska nanopalarnia
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Lipiec 2020, 21:00:20 »
Cześć, z pewnych powodów nie byłem w stanie postować tutaj przez dłuższy czas, co nie znaczy, że nie wypalałem. Za mną już kilka wypalonych kilogramów, myślę, że idzie mi coraz lepiej. efekty powoli stają się pijalne. Poniżej zamieszczam Wam krzywą z mojego pierwszego eksperymentalnego wypału Kenii w naturalu. Chciałem specjalnie wypalić ją w krótszym czasie i zdjąć w trakcie pierwszego cracku, do czego zainspirowały mnie niesamowicie jasne wypały Rubensa Gardelliego. Po 48 godzinach mogę stwierdzić, że to bardzo przyjemna kawa, z wyważoną, "soczystą" kwasowością i słodyczą przywodzącą na myśl trzcinę cukrową. Zdecydowanie brakuje jednak body. Chciałbym również po kolejnym wypale być w stanie dokładniej określić występujące nuty smakowe.

Wiem też, że RoR mógłby być równiejszy, w kolejnym wypale chciałbym również sprawić, by po osiągnięciu najwyższej wartości naturalnie spadał, a prostował się dopiero w trakcie pierwszego cracku.


https://imgur.com/a/vcKPSda

Offline Jann

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Aeropress, Hario V-60, Cafflano Kompresso
  • Młynek: Feldgrind 2, Nivona 130, Rhinowares
Odp: Bielska nanopalarnia
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Lipiec 2020, 13:23:58 »
Cześć. mój (niestety) ostatni wypał Kenii w naturalu nie wyszedł zbyt dobrze - chciałem iść w krótki czas palenia (8 minut) i stabilny, idący w dół RoR. Niestety, źle dobrałem palnik i wielkość płomienia co poskutkowało długim, 11-minutowym wypałem. Przy okazji podczas 1szego kraku wydarzyło się coś, z czym się dotychczas nie spotkałem, RoR gwałtownie podskoczył, może ktoś z doświadczonych kolegów wie, z czego to wynika (wiem, że podczas 1szego kraku dochodzi do gwałtownych procesów chemicznych, ale aż tak?). Kawę zdjąłem jeszcze podczas trwania kraku. Poczekam 48 godzin, zobaczymy, jak będzie smakować :)

Krzywa: https://imgur.com/a/wX8RM9B

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Bielska nanopalarnia
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Lipiec 2020, 13:43:29 »
Reakcja egzotermiczna...

Offline Jann

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Aeropress, Hario V-60, Cafflano Kompresso
  • Młynek: Feldgrind 2, Nivona 130, Rhinowares
Odp: Bielska nanopalarnia
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Lipiec 2020, 14:17:04 »
Reakcja egzotermiczna...

Dziękuję! Zdziwiło mnie, że RoR podskoczył przy niej aż tak wysoko, o kilka stopni...:)

Offline Jann

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Aeropress, Hario V-60, Cafflano Kompresso
  • Młynek: Feldgrind 2, Nivona 130, Rhinowares
Odp: Bielska nanopalarnia
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Sierpień 2020, 14:48:15 »
Cześć, zawitało do mnie do domu ziarno dość niespotykane: Nikaragua Las Vegas Strawberry Candy z obróbki yeast fermentation. Dziś pierwsze palenie, chciałem uderzać w coś jasnego, w związku z czym zdjąłem ją jeszcze w trakcie pierwszego kraku (początek - 8:50, drop - 9:45). Z niecierpliwością odliczam 48 godzin, aż będę mógł zrobić cupping!

Z innych odkryć, dowiedziałem się, iż łatwiej kontrolować RoR, gdy "Sampling Interval" jest ustawiony na 0,5 sekundy, zamiast na 3 sekundy - niby oczywiste, ale może komuś kto będzie kiedyś zaczynać pomoże ta informacja.

Wykres: https://imgur.com/a/wzvpfeE

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Bielska nanopalarnia
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Wrzesień 2020, 14:52:38 »
[user=7398]Jann[/user] i jak kawka ? W ostatnich dniach po raz kolejny miałem okazję wypalić kawę na patelni i powoli zaczyna mi się podobać ta czynność choć sprzątania łuski jest sporo. [emoji38]
« Ostatnia zmiana: 01 Wrzesień 2020, 14:57:54 wysłana przez Koziołek »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi