Autor Wątek: Płyta gazowa solgaz  (Przeczytany 23536 razy)

Offline gkeb

  • Wiadomości: 14
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #30 dnia: 08 Kwiecień 2020, 20:11:20 »
@pafcio0 Dziękuję za link do afery marketingowej. Nie miałem o niej pojęcia. W pierwszym zdaniu pierwszego wpisu zwróciłem uwagę na to, że mój opis jest odpowiedzią na pytanie jednego z użytkowników forum. Nie czułem imperatywu wewnętrznego ogłaszania światu faktu zakupu tej płyty. Mnie pasuje. W zeszłym roku płaciłem ok. 25 zł, w tym mam na blankietach ok. 18 zł.  Taka oszczędność nie spłaci różnicy w cenie tej płyty do standardowych, a twierdzenia marketingu o 50% oszczędności w zużyciu gazu to bajka. Jak ktoś pyta, to odpowiadam. I tyle mojej "afery".

Afera z Solgazem była trochę dziwna. Do czasu jak firma rozdawała na wykopie gadżety to wszystko było jak najbardziej ok z firmą. Jak przestali to ludzie zaczeli na nich jechać. Takze cała sytuacja była dość ciekawa na rynku. I tym samym pokazuje (nie tylko to) że wykop to nie fundamentalne źródło prawdy o wszystkim. Widziałem też pozytywne recenzje. Na pewno jest Youtuberka która gotuje na Solgazie i sobie to chwali. Kilka filmów widziałem, musiałbym poszukać. Dorota ale nie pamiętam nazwiska. I jak widziałem to całkiem dobrze sie wypowiadała o ich rozwiązaniach.

Offline makma

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: kawiarki Aerolatte i Bialetti, V60 02, AP
  • Młynek: wyprodukowany dla Tchibo/Melitta Calibra
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #31 dnia: 09 Kwiecień 2020, 10:08:49 »
@gkeb Tak niestety jest, że marketing czasami szkodzi produktom, które ma sprzedać. Podawanie wątpliwych danych nt. zużycia gazu przez tą płytę to był decydowanie zły pomysł i zwykła nieuczciwość sprzedawcy. Kombinacje 'niezależnego blogera' reklamującego płytę w sieci to kompletne nieporozumienie. Znamy te praktyki i dlatego szukamy opinii użytkowników np. na takim forum jak to. Widzę, że administratorzy forum dbają o to, aby informacje od sprzedawców były jednoznacznie oznaczone. Dzięki temu wymiana informacji tutaj jest bardziej przejrzysta. Dzięki.
Co do płyty, to pewnie jest wielu zadowolonych użytkowników, bo jest to dobry produkt. Daje komfort używania płyty indukcyjnej tym, którzy nie mogą jej podłączyć. Cena bolała mnie długo, ale po roku użytkowania mogę się już z nią pogodzić. Za dodatkowe pieniądze, w stosunku do ceny zwykłej płyty gazowej czy indukcyjnej, kupiłem czystość w kuchni. Z przyjemnością teraz tam gotuję. Komfort kosztuje.
« Ostatnia zmiana: 09 Kwiecień 2020, 10:12:37 wysłana przez makma »

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #32 dnia: 09 Kwiecień 2020, 11:56:49 »
W płycie indukcyjnej fajna jest intensywność działania i tu gaz przegrywa. Np zagotowanie garnka wody to chwila. Dla mnie jednak nie jest to aż tak ważne. Płyta Solgazu jest dla mnie bardziej dizajnerskim rozwiązaniem niż praktycznym. Jak dla mnie przeważnie łatwiej doczyścić emalię standardowej kuchenki gazowej niż płytę. Więc nie do końca rozumiem tą uwagę o czystości. Każdy może lubić co innego, ja nie znoszę dotykowych paneli w kuchni.

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #33 dnia: 09 Kwiecień 2020, 12:08:47 »
No, czystość jednak jest przewagą indukcji, bo nie musisz podnosić kratek, a sama płyta jest płaska i łatwiej ją przetrzeć niż czyścić wokół palników. Ale też nie zamieniłbym gazowej na indukcję, ani tym bardziej na solgaz ;).

Swego czasu na jakichś azjatyckich targach widziałem kuchenkę indukcyjną, która emitowała na garnkach projekcję płomienia gazu, gdyby ktoś tęsknił :).

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #34 dnia: 09 Kwiecień 2020, 12:28:58 »
Płaska powierzchnia, ale moja babcia potrafiła przypalić indukcję tak, że masakra. Szczerze powiedziawszy, jestem zwolennikiem prostych rozwiązań. Do Solgazu trzeba jeszcze UPS zamontować żeby w razie awarii prądu, móc użyć gazu.

Offline gkeb

  • Wiadomości: 14
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #35 dnia: 09 Kwiecień 2020, 19:13:18 »
Płaska powierzchnia, ale moja babcia potrafiła przypalić indukcję tak, że masakra. Szczerze powiedziawszy, jestem zwolennikiem prostych rozwiązań. Do Solgazu trzeba jeszcze UPS zamontować żeby w razie awarii prądu, móc użyć gazu.
No tak. Skoro to zamknięta komora spalania to nie ma dostępu do samego palnika. Inna sprawa, że takie spalanie gazu jest chyba bardziej ekonomiczne i gaz jest spalany w wyższej temperaturze, a tym samym jest mniej szkodliwych związków w powietrzu. Tak mi się wydaje. Sam UPS to nie jest nic nadzwyczajnego przy takim rozwiązaniu.

Offline makma

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: kawiarki Aerolatte i Bialetti, V60 02, AP
  • Młynek: wyprodukowany dla Tchibo/Melitta Calibra
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #36 dnia: 09 Kwiecień 2020, 20:35:04 »
Trzeba trafu, że mam UPS, więc jakby co... Pobór mocy mikrokomputera sterującego płytą jest pewnie minimalny.
Też myślę, że gaz jest lepiej spalany w tej płycie, gdyż mam znaczniej mniej parafiny na ścianach niż przedtem. Prawie nic. Pewnie po to, aby dopalać spaliny jest w tej płycie powierzchnia do podgrzewania potraw wykorzystująca ciepło odpadowe.
Nie zauważyłem różnicy w czasie gotowania pomiędzy starą płytą gazową a tą. Myślę, że tą kwestię można pominąć. Czasami gotuję u córki na płycie indukcyjnej i nie zauważyłem, żeby było szybciej.
Chyba gotuję z większym rozmachem niż babcia Krystiansa, bo sprzątanie płyty gazowej emaliowanej wspominam jako koszmar. Teraz naprawdę mam komfort.

skansen

  • Gość
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #37 dnia: 09 Kwiecień 2020, 20:56:54 »
A tak trochę odwracając pytanie - jeśli mamy odpowiednią instalację elektryczną, to czy jest jakaś przewaga tej płyty nad płytą ceramiczną/indukcyjną? Pomijam ewentualne oszczędności prąd vs gaz.

Offline makma

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: kawiarki Aerolatte i Bialetti, V60 02, AP
  • Młynek: wyprodukowany dla Tchibo/Melitta Calibra
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #38 dnia: 09 Kwiecień 2020, 22:45:47 »
@skansen Sądzę, że dla użytkownika różnicy nie ma żadnej. Chyba że to pole podgrzewania w płycie Solgazu, jeśli dla kogoś ma to znaczenie. Rzadko używam tej opcji. Jeśli jakaś przewaga jednej czy drugiej płyty gdzieś jest, to szukałbym jej w kosztach całkowitych użytkowania np. rocznego. To zaś nie tylko cena energii, lecz kwestia liczby osób w gospodarstwie domowym, a tym samym intensywności użytkowania. Może gdzieś w sieci są przykładowe kalkulacje.

Offline heja banana

  • Wiadomości: 23
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #39 dnia: 14 Kwiecień 2020, 21:43:11 »
indukcja jest dla ludzi, którzy nie lubią stać przy garach:) dla mnie rewelacja, mega szybko, sprawnie i czysto, bez porównania z gazem. Gaz jest dobry dla tych celebrujących, którzy lubią godzinami gotować. Po prostu w czasie kiedy na gazie czekam aż woda się zagotuje na indukcji skończę robić obiad:)

e: poza tym indukcja nie wybucha:)

Offline maciekz

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Mazzer Super Jolly
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #40 dnia: 15 Kwiecień 2020, 19:32:34 »
Wszystko wybucha jak mamy duże moce ;-) https://www.radio90.pl/wybuch-pieca-indukcyjnego-w-jednym-z-zakladow-w-raciborzu.html

Taka płyta jest podobna do ceramiczne, tylko mocniejsza (=szybsza), tu nie ma większych różnic poza niższymi kosztami użytkowania. Jeśli chodzi o zalety w stosunku do indukcji to można używać dowolnych naczyń i potrawy grzeją się bardziej równomiernie, na indukcji w trybie turbo bez problemu można zagotować dolne pół garnka wody a górne mieć ledwo ciepłe, ogólnie z tym szybkim nagrzewaniem nie jest tak różowo.

Offline makma

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: kawiarki Aerolatte i Bialetti, V60 02, AP
  • Młynek: wyprodukowany dla Tchibo/Melitta Calibra
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #41 dnia: 15 Kwiecień 2020, 20:59:18 »
W sekcji nt. agd na stronie www.elektroda.pl jest cały wątek nt. porównania płyt gazowych, w tym także Solgazu, z płytami indukcyjnymi. Polecam tą lekturę, aby wyrobić  sobie zdanie nt. użytkowania i kosztów eksploatacji obu rodzajów płyt kuchennych.
Jak nie ma prądu, to ani indukcja, ani Solgaz nie zadziała. Tu jest przewaga klasycznych płyt gazowych.
Oczywiście, na żywym płomieniu garnek ogrzeje się szybciej niż na płycie ceramicznej, którą trzeba wstępnie ogrzać. Mimo to, nie zauważyłem aż tak długiego gotowania na płycie Solgazu, w porównaniu ze zwykłymi płytami gazowymi.
Litr wody do ogrzania do punktu wrzenia potrzebuje tyle samo energii bez względu na źródło ciepła. Tak przypuszczam.

Offline heja banana

  • Wiadomości: 23
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #42 dnia: 15 Kwiecień 2020, 21:09:19 »
Zgadza się, potrzeba tyle samo energii do podgrzania ale tu właśnie przewagę ma indukcja ponieważ im szybciej coś podgrzejesz tym mniejsze są straty energii po drodze:) Po prostu sprawność indukcji miażdży gaz. Cała energia idzie w podgrzanie, a nie w powietrze.

wiem że są fani gazu bo ponoć np. przy kawiarce mają większą kontrolę nad zaparzaniem ale to są nieliczne z plusów gazu.

Znam też takich co twierdzą, że najlepiej to było kiedyś w kuchni drewnem napalić i wtedy to było gotowanie

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #43 dnia: 15 Kwiecień 2020, 22:27:22 »
Gotowałem trochę na takiej opalanej drewnem kuchence. Ma to swój urok. Przede wszystkim jaką cierpliwość, sumienność i planowanie sobie człowiek wyrabia, żeby nie chodzić głodnym :)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Płyta gazowa solgaz
« Odpowiedź #44 dnia: 15 Kwiecień 2020, 22:54:21 »
Nooo i miały drucik-tryb turbo, odsuwaleś nim kółko i stawiałeś czajnik nad szczeliną :D

Nie wiem czy tylko mnie, ale kuchenki indukcyjne i ich nowonabyci właściciele to w świecie kuchennego AGD przypominają trochę takich, co właśnie rzucili palenie, nawróceni, swoją fizykę mają, rzeczy tak oczywiste że aż nie ma co o ich oczywistości oczywistować się, czemu tak się dzieje? To palnik pod garnkiem też przynależy do oświecenia?

Sam nie wiem po co się znowu tu i wogole, wszyscy mądrzy a w wątku o solgazie chyba tylko jeden z nas ja ma, oczywiście nie ja, bo takiej w życiu nie uzywalem :D

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi