Autor Wątek: Ważenie kawy  (Przeczytany 6362 razy)

Offline Białek

  • Wiadomości: 16
Ważenie kawy
« dnia: 10 Grudzień 2019, 11:16:43 »
Nie ma wątpliwości, że powtarzalna ilość kawy w kolbie ma znaczenie. Do tej pory ważyłem ziarna przed mieleniem, ale widzę, że raz wyleci trochę więcej, raz mniej. Widziałem film, na którym barista mieli kawę do odpowiedniego naczynka, waży i przesypuje do kolby (naczynko idealnie pasuje do kolby - wystarczy przyłożyć i odwrócić) co ma jednocześnie umożliwiać lepszą dystrybucję.

Znalazłem w miarę pasujące naczynko, spróbowałem - działa ale co do jakości dystrybucji mam wątpliwości. Młynek mój nie odmierza.

I teraz pytanie: Jak bez młynka z kontrolą dawki najlepiej odmierzać kawę:

1) Ważyć ziarno przed mieleniem?
2) Ważyć przemiał i przesypywać?
3) Kupić wagę na której można ważyć cały portafiltr? (wszystkie wydają mi się za małe by podeprzeć całą kolbę albo za mało dokładne (1g))
4) Sypać z górką i zgarniać?
5) Ustalić raz dawkę i mielić ze stoperem?

I pytanie dodatkowe:
Od jakiego poziomu cenowego młynki z odmierzaniem mają sens (tzn. nie mylą się więcej niż 0,5g)?

Offline novocaina

  • Wiadomości: 51
  • Młynek: Ceado E37S
Odp: Ważenie kawy
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Grudzień 2019, 11:27:38 »
to powinno choć trochę pomóc



Pozdrawiam,
Novocaina

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2395
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Ważenie kawy
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Grudzień 2019, 11:42:08 »
Ważyć po zmieleniu do kolby, ja wstawiam kolbę razem z podstawką tampingową i taruję wagę, mielę i ważę. Później jeżeli po takiej kalibracji opieram się na czasówce w młynku o ile przebieg ekstrakcji nie wymusza korekty ustawień.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 649
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Ważenie kawy
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Grudzień 2019, 14:58:19 »
Do tej pory ważyłem ziarna przed mieleniem, ale widzę, że raz wyleci trochę więcej, raz mniej.

Młynek może trochę zatrzymać w środku ale nie powinien tego robić losowo. Może potrzebuje czyszczenia bo się wylot zalepił?

Też odradzam przesypywanie - jednak jak kawa trafia z młynka prosto do pf to jakoś lepiej. Kup dobrą wagę. Awaryjnie waż samo sitko z namieloną kawą i wkładaj do pf (musisz wyjąć sprężynkę jeśli jest).

skansen

  • Gość
Odp: Ważenie kawy
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Grudzień 2019, 16:14:52 »
Ja ważę samo sitko ze zmieloną kawą. W ten sposób kontroluję dozę co jakiś czas, w praktyce jest to pomiar rzadziej niż raz na 20 ekstrakcji.

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Ważenie kawy
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Grudzień 2019, 12:20:34 »
Wyciągasz gorące sitko z gorącego PF i ważysz? Ja podobnie jak @mlopus taruję i ważę razem z kolbą. Ale robię to rzadko, raczej tylko jak zmienię kawę i koryguje przemiał.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Ważenie kawy
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Grudzień 2019, 12:43:22 »
Przyznam szczerze, że nie ważę. Zakładam, że poziom w którym "schowa" mi się tamper do rantu, jest właściwą dozą, a potem patrzę na efekt. Jak mi się nie podoba, modyfikuję ilość i grubość przemiału.
« Ostatnia zmiana: 11 Grudzień 2019, 12:47:14 wysłana przez rapoh »

skansen

  • Gość
Odp: Ważenie kawy
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Grudzień 2019, 12:52:45 »
Wyciągasz gorące sitko z gorącego PF i ważysz?

Nie wkładam w ogóle sitka do PF, nagrzewam samą kolbę.


Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Ważenie kawy
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Grudzień 2019, 12:58:18 »
Wymontowujesz sitko z kolby po każdej kawie?

skansen

  • Gość
Odp: Ważenie kawy
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Grudzień 2019, 13:06:08 »
Nie ważę każdej porcji.

Jeśli zaraz robię kolejną kawę to nie zdejmuje sitka. Jeśli nie, to zdejmuje sitko i zakładam samą kolbę, bez sitka.
Takie rozwiązanie zaleca też instrukcja ekspresu/

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Ważenie kawy
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Grudzień 2019, 13:10:48 »
Nie jestem w stanie włożyć sitka z kawą do kolby "bez strat". Może gdybym ubił wcześniej, ale potem i tak trzeba by poprawiać.

skansen

  • Gość
Odp: Ważenie kawy
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Grudzień 2019, 13:14:29 »
Ważę rzadziej niż raz na 20 ekstrakcji.

Mielę do sitka, lekko obtrząsam, kładę na wagę a następnie wkładam do kolby... Odbywa się to niemal bezstratnie...

Offline jarak10

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: Ascaso dream PID / Lelit Victoria
  • Młynek: Ascaso i2-mini / Lelit William pl72
Odp: Ważenie kawy
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Styczeń 2022, 11:01:09 »
Cześć, odkopuję temat sprzed 2 lat, ale lepiej to niż zakładać nowy taki sam :)
Mam do was pytanie odnośnie ważenia kawy. W moim Ascaso i1-mini niesamowicie denerwuje mnie retencja na poziomie 3-4g. co powoduje, że młynek trzeba "bujać", "trzepać od tyłu" aby zleciało jak najwiecej się da. Powoduje to to, że raz mi się wysypuje idealnie 19g. raz 18  a następnym razem potrafi wlecieć 20 lub więcej!! i jest czubato że aż się wysypuję przy tampowaniu.

Jak dotąd robiłem tak, że ważyłem ziarna przed mieleniem (waga z dokładnością do dziesiątych części). I wsypywałem do pustego młynka tylko tyle ile potrzebowałem. Natomiast widzę, że to nie ma sensu, bo młynek żyje własnym życiem. Przez to ekstrakt raz wychodzi na 7 barach, a następnym razem na 12....

1.Co polecacie? olać ważenie przed i zasypać go kawą, następnie ważyć po zmienieniu razem z portafiltrem?
2.Czy może jak na wielu filmikach widziałem mielić sobie do metalowego pojemniczka i następnie po zważeniu przesypywać do filtra.
« Ostatnia zmiana: 04 Styczeń 2022, 11:13:55 wysłana przez jarak10 »

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Ważenie kawy
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Styczeń 2022, 14:36:41 »
Sama procedura nie ma znaczenia o ile będzie wygodna dla Ciebie. Dopasuj ergonomię jak Ci wygodniej by w miarę utrzymywać stała dozę kawy.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Ważenie kawy
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Styczeń 2022, 19:34:48 »
Twój młynek, jak zresztą zdecydowana większość potrzebuje mieć zasypany hopper, aby dobrze mielił. Lepsze efekty uzyskasz, gdy jest tam kawa, która dociska ziarna poniżej, w efekcie kawa jest równiej zmielona.
Co do mielenia do kolby lub kubeczka, to jak Ci wygodniej. Ważne, aby finalnie kawa była dobrze "ułożona" w sitku. Musisz chyba sam trochę pokombinować, ale tęż nie przejmuj się tak tym ważeniem, ważne aby kawa smakowała i dawała radość przy jej przygotowywaniu.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi