Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1063413 razy)

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1026
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5130 dnia: 19 Maj 2022, 18:58:40 »
27 sekund odkąd wcisnąłem przycisk

27 sekund na zaparzenie 21g kawy to za mało. Zmiel drobniej i zobacz jaki będzie efekt.

Trzymaj się tej samej dozy i uzysku, zmieniaj jedynie mielenie na drobniejsze aż do uzyskania zadowalającego efektu. Jeśli i to nie pomoże to możesz spróbować zwiększyć uzysk z tej samej dozy. Zamiast 40g celuj na przykład w 45g.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5131 dnia: 19 Maj 2022, 19:05:57 »
Zamiast 40g celuj na przykład w 45g.
Ja przy VST22, doza 21g czasami uzyskuję jeszcze mniej i jest dobrze, tylko ekstrakcja trwa 30s.
》tertium non datur《

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1026
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5132 dnia: 19 Maj 2022, 19:29:46 »
Wiadomo, kawa jest kawa, każda może zachowywać się inaczej. Zawsze warto sprawdzać różne opcje i manipulować zmiennymi.

Offline spawaczek Mężczyzna

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Oscar II
  • Młynek: Grinta
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5133 dnia: 19 Maj 2022, 21:55:34 »
27 sekund odkąd wcisnąłem przycisk

27 sekund na zaparzenie 21g kawy to za mało. Zmiel drobniej i zobacz jaki będzie efekt.


Trzymaj się tej samej dozy i uzysku, zmieniaj jedynie mielenie na drobniejsze aż do uzyskania zadowalającego efektu. Jeśli i to nie pomoże to możesz spróbować zwiększyć uzysk z tej samej dozy. Zamiast 40g celuj na przykład w 45g.


Tylko nie wiem czy mogę jeszcze drobniej. Obecnie mam ustawione na 3 ząbku od „pozycji zero”. Jeżeli dobrze rozumiem to dalej już iść nie mogę bo się zablokują zarna? Spróbuje jutro rano jeszcze zmniejszyć plus zrobić ten test z monetą.

Offline spawaczek Mężczyzna

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Oscar II
  • Młynek: Grinta
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5134 dnia: 20 Maj 2022, 09:22:15 »
Rozumiem że za dużo?
Ustawiłem mielenie prawie najdrobniej jak się dało. 39g w 30 sekund od naciśnięcia przycisku, muszę chyba zmienić czas bo to maksymalna długość (ekspres sam się wyłączył)
Kwaśna :/
AF8D08E0-53E1-446C-8066-2C390CE64D8D.jpeg

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5135 dnia: 20 Maj 2022, 09:33:20 »
@spawaczek a jaka to kawa, kiedy palona? Bo chyba gdzieś umknęła ta informacja jak czytam wątek?

Offline spawaczek Mężczyzna

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Oscar II
  • Młynek: Grinta
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5136 dnia: 20 Maj 2022, 09:38:03 »
@spawaczek a jaka to kawa, kiedy palona? Bo chyba gdzieś umknęła ta informacja jak czytam wątek?

Taka
86D39601-924C-4A8A-8F91-F2BCF35F9481.jpeg

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5137 dnia: 20 Maj 2022, 10:12:36 »
Masz pewnie sporo tej kawy ale może spróbuj z jakąś inną (najlepiej nie od razu kilo tylko 250g) bo może akurat wyjdzie, że ziarno po prostu kapryśne.

Offline spawaczek Mężczyzna

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Oscar II
  • Młynek: Grinta
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5138 dnia: 20 Maj 2022, 10:30:32 »
Masz pewnie sporo tej kawy ale może spróbuj z jakąś inną (najlepiej nie od razu kilo tylko 250g) bo może akurat wyjdzie, że ziarno po prostu kapryśne.


@Koziołek coś w tym może być. Już kiedyś ją miałem, jakoś niedawno, śnieg był jeszcze. I udało mi się dojść jakoś do "porozumienia".
Przed tą kawą miałem też jakąś inną brazylię (teraz nie pamiętam jaka) i też wychodziła super. Nie wiem czy to kwestia pogody czy co, ale ta tym razem nie chce współpracować :(

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5139 dnia: 20 Maj 2022, 12:39:25 »
Karmowa kawa jest raczej jasno palona. Pewnie nie w Twoim guście, po prostu. Karma jest jedną z najbardziej ekskluzywnych, na punkcie "specialty" zwariowanych palarni. Kwaśny, kwaśny, kwaśny -- to jest też bardzo dyskusyjne. Niekwaśny, niekwaśny, niekwaśny zaś najczęściej oznacza gorzki, a tego unika się w stylu "specialty".
« Ostatnia zmiana: 20 Maj 2022, 12:42:11 wysłana przez Antonio »

Online ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2371
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5140 dnia: 20 Maj 2022, 13:01:15 »
Z Cafemporio mieliśmy trzy lata temu w ofercie BRAZIL CHAPADAO DE FERRO, jednak w smaku to była słodycz, równowaga i niska kwasowość. Stopień palenia kaw brazylijskich u nas jest przeważnie pomiędzy kawami pod filtry a espresso więc i z jaśniej paloną kawą nie powinno tu być za dużo kwasowości. Popracuj jeszcze nad dozą i mieleniem.

https://eurocafe.com.pl/brazil-brazil-chapadao-de-ferro.html

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5141 dnia: 20 Maj 2022, 13:15:46 »
Ustawiłem mielenie prawie najdrobniej jak się dało
Zastanawiam się właśnie czy Grinta dobrze sobie radzi z takimi rzemieślniczymi kawami. Może spróbować na jakimś ręcznym dobrym młynku zobaczyć czy coś lepiej wyjdzie.

Offline Gravis Mężczyzna

  • Wiadomości: 102
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5142 dnia: 01 Lipiec 2022, 13:48:12 »
Ile powinienem sypać dozy do sitka Ascaso 57mm precision competition filter 14gr? 18gr będzie odpowiednie? Czy z 18g uzyskane 40ml (z cremą) w ciągu 30 sek od załączenia pompy jest dobrym wynikiem czy jeszcze powinienem coś poprawić? Jest bardzo smaczna i wyczuwam różne nuty orzechowe z mojej kawki, ale może da się coś jeszcze poprawić o czym nie wiem ;)
Lelit Anna PL41TEM
NPF Portafilter & Ascaso 57mm Precision Competition Filter 14g
Młynek Eureka Mignon Specialita @ Single Dose
Waga SearchPean Tiny2S
Pierścień dozujący ze stali nierdzewnej 57mm
Dystrybutory Kazak Sputnik & italparts 57mm
Tamper Motta 57mm
Dzbanek Joe Frex 350ml
Odbijak DeLonghi

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5143 dnia: 01 Lipiec 2022, 13:50:47 »
Tylko nie wiem czy mogę jeszcze drobniej. Obecnie mam ustawione na 3 ząbku od „pozycji zero”.

Możesz, ale raczej z innym młynkiem.

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1026
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5144 dnia: 01 Lipiec 2022, 14:27:41 »
Czy z 18g uzyskane 40ml (z cremą) w ciągu 30 sek od załączenia pompy jest dobrym wynikiem czy jeszcze powinienem coś poprawić? Jest bardzo smaczna i wyczuwam różne nuty orzechowe z mojej kawki, ale może da się coś jeszcze poprawić o czym nie wiem

Czy da się jeszcze coś poprawić to już możesz określić tylko Ty sam. Celem jest uzyskanie smacznej kawy, a czym jest smaczna kawa to już każdy z nas może coś innego powiedzieć. Najprościej będzie zmienić ratio bo to przynosi jednocześnie największy efekt. Zobacz jak zmienia się napar wraz ze zmianą ratio i będziesz w stanie określić swoje preferencje.

W ogóle to przez internet, z samych cyferek nie określimy czy Twoja kawa została zaparzona poprawnie ;) Tylko smakując można coś na ten temat powiedzieć. Cyferki w podstawowym zakresie to jakiś tam punkt wyjścia, a dalej każdy już sam musi sobie daną kawę dopasować pod siebie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi