Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1068963 razy)

Offline zalezi

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Lelit PL41TEM
  • Młynek: Szukam
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5100 dnia: 23 Kwiecień 2022, 17:11:21 »
Jak w Lelit Anna z PID zejść z temperatura do poziomu 92-94 stopni? Zawsze hamuje na 98 stopni.
Druga sprawa, średnio mi wychodzi spienianie mleka dyszą - macie jakieś przydatne filmiki instruktażowe?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

skansen

  • Gość
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5101 dnia: 24 Kwiecień 2022, 14:13:10 »
Jak w Lelit Anna z PID zejść z temperatura do poziomu 92-94 stopni? Zawsze hamuje na 98 stopni.
Co to znaczy, że hamuje na 98stopni? Ustaw na początek PID na 95C (fabrycznie zalecane ustawienie), wygrzej ekspres z zapiętą kolbą przez 15 minut. Dopiero potem przystąp do ekstrakcji. Robiąc kolejną kawę poczekaj chwilę aż się układ ustabilizuje. PID steruje tylko grzałką, nie ma możliwości schłodzenia grupy, więc jeśli temperatura jest zbyt wysoka to trzeba moment poczekać.
Robiąc kawę mleczną najpierw rób bazę-espresso, dopiero potem przełączaj w tryb pary.

Druga sprawa, średnio mi wychodzi spienianie mleka dyszą - macie jakieś przydatne filmiki instruktażowe?
Na YT jest sporo filmów instruktażowych, spienianie w Annie nie ma jakiś wyjątkowych cech, działa się podobnie jak w innych tego typu ekspresach.

Offline zalezi

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Lelit PL41TEM
  • Młynek: Szukam
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5102 dnia: 24 Kwiecień 2022, 14:24:50 »
Jak w Lelit Anna z PID zejść z temperatura do poziomu 92-94 stopni? Zawsze hamuje na 98 stopni.
Co to znaczy, że hamuje na 98stopni? Ustaw na początek PID na 95C (fabrycznie zalecane ustawienie), wygrzej ekspres z zapiętą kolbą przez 15 minut. Dopiero potem przystąp do ekstrakcji. Robiąc kolejną kawę poczekaj chwilę aż się układ ustabilizuje. PID steruje tylko grzałką, nie ma możliwości schłodzenia grupy, więc jeśli temperatura jest zbyt wysoka to trzeba moment poczekać.
Robiąc kawę mleczną najpierw rób bazę-espresso, dopiero potem przełączaj w tryb pary.

Druga sprawa, średnio mi wychodzi spienianie mleka dyszą - macie jakieś przydatne filmiki instruktażowe?
Na YT jest sporo filmów instruktażowych, spienianie w Annie nie ma jakiś wyjątkowych cech, działa się podobnie jak w innych tego typu ekspresach.
Dziękuje bardzo. Miele kawę w Fiorenzato F4 E Nano, jak nasypalem dokładnie 14g kawy to ledwo co przeleciała woda, a dobrze ubite, równomiernie tamperem Lelit tym metalowym 57.35 mm z czerwona rączka. Młynek jak daje podwójna kawę sypie około 11.7g kawy, wiec wg poradników za mało kawy na podwójne espresso pod kawę mleczna. Ustawienie grubości zmielenia w tym młynku mam na 1.7 w ich skali. Robienie dobrej kawy to masakra, marnuje Ariadnę+


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5103 dnia: 24 Kwiecień 2022, 14:46:03 »
Za mocno ubiłeś, za dużo kawy, za drobno.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5312
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5104 dnia: 24 Kwiecień 2022, 15:23:15 »
Robienie dobrej kawy to masakra,
To żmudna nauka, ale prędzej lub później zrozumiesz i  przyniesie Ci ogromną satysfakcję.
》tertium non datur《

Dawid1144

  • Gość
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5105 dnia: 24 Kwiecień 2022, 16:02:43 »
Jak w Lelit Anna z PID zejść z temperatura do poziomu 92-94 stopni? Zawsze hamuje na 98 stopni.
Co to znaczy, że hamuje na 98stopni? Ustaw na początek PID na 95C (fabrycznie zalecane ustawienie), wygrzej ekspres z zapiętą kolbą przez 15 minut. Dopiero potem przystąp do ekstrakcji. Robiąc kolejną kawę poczekaj chwilę aż się układ ustabilizuje. PID steruje tylko grzałką, nie ma możliwości schłodzenia grupy, więc jeśli temperatura jest zbyt wysoka to trzeba moment poczekać.
Robiąc kawę mleczną najpierw rób bazę-espresso, dopiero potem przełączaj w tryb pary.

Druga sprawa, średnio mi wychodzi spienianie mleka dyszą - macie jakieś przydatne filmiki instruktażowe?
Na YT jest sporo filmów instruktażowych, spienianie w Annie nie ma jakiś wyjątkowych cech, działa się podobnie jak w innych tego typu ekspresach.
Dziękuje bardzo. Miele kawę w Fiorenzato F4 E Nano, jak nasypalem dokładnie 14g kawy to ledwo co przeleciała woda, a dobrze ubite, równomiernie tamperem Lelit tym metalowym 57.35 mm z czerwona rączka. Młynek jak daje podwójna kawę sypie około 11.7g kawy, wiec wg poradników za mało kawy na podwójne espresso pod kawę mleczna. Ustawienie grubości zmielenia w tym młynku mam na 1.7 w ich skali. Robienie dobrej kawy to masakra, marnuje Ariadnę+


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ja bym spróbował doży 15 albo 16g i grubiej zmielić. Chyba każdy miał na początku frustrację, ale z czasem zacznie Ci wychodzić.

Spróbuj dojść do momentu że np przy dozie 15g wyjdzie Ci 30g kawy w 25 - 30 sekund
« Ostatnia zmiana: 24 Kwiecień 2022, 16:05:42 wysłana przez Dawid1144 »

Offline smoczajama Mężczyzna

  • Wiadomości: 20
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5106 dnia: 24 Kwiecień 2022, 22:36:59 »
Doza jest doba, 28g naparu z 14g kawy przez 25 sekund, kawa dobra (od Antonio Chocolate), wszystko wygrzane, crema wychodzi ładna, a espresso smakuje jak sok z pestek, nie da się wypić. Nie mam pojęcia  co robię nie tak.

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5107 dnia: 24 Kwiecień 2022, 22:59:11 »
Spróbuj zmielić trochę drobniej albo przeciągnąć shota do wiekszego ratio. 25 sekund przy standardowej pompie wibracyjnej to wg mnie za szybko.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5108 dnia: 25 Kwiecień 2022, 07:47:09 »
28g naparu z 14g kawy przez 25 sekund, kawa dobra (od Antonio Chocolate)

Nie bój się dłuższych czasowo ekstrakcji, przy tym samym uzysku czyli jak arob napisał - drobniej zmiel. 25 sekund to norma INEI, gdzie częściej stosuje się ciemniej wypalone ziarna, które łatwiej wyekstrahować.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline akrool

  • Wiadomości: 164
  • Ekspres: Bezzerà DUO TOP MN
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5109 dnia: 25 Kwiecień 2022, 09:34:02 »
Doza jest doba, 28g naparu z 14g kawy przez 25 sekund, kawa dobra (od Antonio Chocolate), wszystko wygrzane, crema wychodzi ładna, a espresso smakuje jak sok z pestek, nie da się wypić. Nie mam pojęcia  co robię nie tak.
Spróbuj z inna kawą może? Ja kiedyś tak miałem z jedną z szeroko polecanych tutaj kaw, że mi nie smakowało co bym nie kombinował. Zmieniłem kawę i od razu wszystko mi pasowało. Czyli może być kwestia gustu....
"Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów" - Isaac Newton

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5110 dnia: 25 Kwiecień 2022, 09:50:24 »
Doza jest doba, 28g naparu z 14g kawy przez 25 sekund, kawa dobra (od Antonio Chocolate), wszystko wygrzane, crema wychodzi ładna, a espresso smakuje jak sok z pestek, nie da się wypić. Nie mam pojęcia  co robię nie tak.
Spróbuj z inna kawą może? Ja kiedyś tak miałem z jedną z szeroko polecanych tutaj kaw, że mi nie smakowało co bym nie kombinował. Zmieniłem kawę i od razu wszystko mi pasowało. Czyli może być kwestia gustu....

+1
Ta kawa mnie nie podeszła.

Edit. Zjadło nie.
« Ostatnia zmiana: 25 Kwiecień 2022, 14:06:32 wysłana przez Fux »
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline akrool

  • Wiadomości: 164
  • Ekspres: Bezzerà DUO TOP MN
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5111 dnia: 25 Kwiecień 2022, 10:29:18 »
Doza jest doba, 28g naparu z 14g kawy przez 25 sekund, kawa dobra (od Antonio Chocolate), wszystko wygrzane, crema wychodzi ładna, a espresso smakuje jak sok z pestek, nie da się wypić. Nie mam pojęcia  co robię nie tak.

Spróbuj z inna kawą może? Ja kiedyś tak miałem z jedną z szeroko polecanych tutaj kaw, że mi nie smakowało co bym nie kombinował. Zmieniłem kawę i od razu wszystko mi pasowało. Czyli może być kwestia gustu....

+1
Ta kawa mnie podeszła.


Zwłaszcza, ze cały czas mam tę pierwotną kawę i ostatnio nawet do niej wróciłem żeby sprawdzić czy to nie był mój brak doświadczenia na początku i okazało się, ze nie.... Dalej mi mega nie smakuje espresso z tamtą kawą. Z to te które zacząłem kupować są wyśmienite i w mojej opinii dużo łatwiejsze też do przygotowania dobrego naparu
"Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów" - Isaac Newton

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5112 dnia: 25 Kwiecień 2022, 14:06:51 »
Miało być nie podeszła.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5113 dnia: 25 Kwiecień 2022, 15:04:53 »
@Fux nie może być inaczej: toż to same naturale, cuchnące i sfermentowane niczym kiszone ogórki ;),

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5114 dnia: 25 Kwiecień 2022, 15:06:07 »
@Fux nie może być inaczej: toż to same naturale, cuchnące i sfermentowane niczym kiszone ogórki ;),

Smaki, smaki, smaki....😉
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi