Autor Wątek: Pomiar airflow w procesie palenia  (Przeczytany 5305 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Pomiar airflow w procesie palenia
« dnia: 02 Listopad 2019, 17:17:33 »
Przeniosę moje refleksje i problemy tutaj. Pisałem o nieosiadaniu na laurach i pomiarach temperatury; wspomniałem o pomiarze ciśnienia wytwarzanego przez wentylator w bębnie pieca.


Hej , czy byś mógł zamieścić zdjęcie tego analogowego czujnika różnicowego jaką ma skalę  czy jest to magnehelic ? Co do phidgeta i pomiaru to się kiedyś właśnie zastanawiałem czy się nie stopi ;) generalnie to zasysa powietrze z zewnątrz ale chyba  gorzej jak się coś cofnie bynajmniej tak mi się wydaje . Pomysł ciekawy :) 

Cytat: antonio
Cytat: Antonio w 01 Listopad  2019, 19:09:16

W zasadzie nie chcę mierzyć różnicy tylko bezwzględne ciśnienie, wywołane w bębnie przez wentylator. Mam do dyspozycji czujnik różnicowy. Jeden z jego punktów pomiarowych jest połączony z bębnem. Drugi wisi w powietrzu, więc reaguje na zmiany ciśnienia atmosferycznego. W tym problem. Jeśli od różnicowego pomiaru ciśnienia bębna odejmę wskazania barometru, to wyeliminuję wpływ ciśnienia atmosfery na wskazania czujnika różnicowego.

Byłoby fajnie połączyć drugi punkt gdzieś do innego miejsca w bębnie -- ale inaczej, tak by ten punkt rejestrował np. odwrotność ciśnienia w bębnie. Wtedy różnicowy czujnik dałby dokładniejszy i niezależny od atmosfery pomiar...
 

Ważną sprawą w procesie palenia w piecu bębnowym jest ciąg gorącego powietrza (airflow). Ten ciąg powietrza wytwarzany jest przez wentylator "zasysający" gorące powietrze z bębna i wyrzucający je do komina. Wentylator zasysa powietrze, więc w bębnie tworzy się podciśnienie. Giesen tak zaprojektował swoje piece, by w trybie "auto" to podciśnienie było stałe. Gdy cokolwiek się zmienia, np. w kominie, automatyka pieca koryguje obroty wentylatora, tak by mierzone przezeń ciśnienie było stałe. Taki tryb automatyczny nie jest dla każdego ale to inna historia.

@sccoty, nie stosuję analogowego manometru. Tak, manometry Magnehelic z powodzeniem stosuje się w różnych procesach, w procesie palenia kawy też. Kilka lat temu kupiłem nawet taki specjalny manometr ale do pomiaru ciśnienia LPG. Było to wtedy, gdy nie ogarnęliśmy jeszcze w pełni manualnego sterowania piecem.

Do pomiaru podciśnienia powietrza w bębnie stosuję to, co proponuje Marko w swoim blogu nt. Artisana czyli najbardziej czuły 1136 Differential Pressure Sensor:
  -->> https://www.phidgets.com/?tier=3&catid=7&pcid=5&prodid=109



Jak widać moduł ten ma dwa porty pneumatyczne: +/-. W moim piecu do rury wydechowej podłączono w sumie 4 metalowe przewody. 3 są dalej połączone z 3 pressostatami -- jeśli coś złego stanie się z kominem, z ciśnieniem w bębnie, to one wyłączą dopływ gazu i/lub zatrzymają piec. Czwarty, wolny przewód wykorzystałem do podłączenia jednego z portów czujnika 1136. Czujnik jest różnicowy, więc de facto mierzymy nim w takim układzie różnicę ciśnień: Patm-Pdrum. Pdrum jest podciśnieniem, więc jest ujemne, podłączone do ujemnego portu -- wynik jest zatem dodatni. Wynik jest też wrażliwy na zmiany Patm.
« Ostatnia zmiana: 02 Listopad 2019, 17:40:31 wysłana przez Antonio »

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2365
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Pomiar airflow w procesie palenia
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Listopad 2019, 17:02:29 »
Czemu akurat czujnik różnicowy a nie zwykły?

Offline sccoty Mężczyzna

  • Wiadomości: 313
  • Ekspres: Nuova Personal 1
  • Młynek: Mahlkonig ek43, mazzer SJ Timer Mod, Mazzer Major Timer Mod
Odp: Pomiar airflow w procesie palenia
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Listopad 2019, 17:22:34 »
z ciekawości zamówiłem sobie też taki korciło mnie żeby zamówić magnehelica ale wygrała elektronika ;) . Tak mi się wydaje i z tego co Andrzej napisał Ciąg w kominie może być różny wentylator wyciągowy możemy ustawić na falowniku sterować jego prędkością ale no właśnie  jak ciąg komina jest różny to ustawienie prędkości wentylatora może nie zawsze się zgadzać i być takie samo . A tak ustawiamy wedle wskazań phidgeta .

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Pomiar airflow w procesie palenia
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Listopad 2019, 17:34:09 »
Czemu akurat czujnik różnicowy a nie zwykły?
Pomijasz wpływ ciśnienia atmosferycznego. Na wyjściu masz tylko interesującą Ciebie wartość...

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2365
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Pomiar airflow w procesie palenia
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Listopad 2019, 17:35:00 »
Do mnie przemawia absolutny pomiar airflow w bębnie a w zależności od potrzeb i uwzględniając ciśnienie w kominie ustawiasz odpowiednią moc wentylatora.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Pomiar airflow w procesie palenia
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Listopad 2019, 17:43:09 »
Wynik jest też wrażliwy na zmiany Patm.
W zależności jaki typ czujnika i co Ciebie interesuje. Generalnie lepiej mieć wartości bezwzględne ;)
https://www.aliexpress.com/item/32884010233.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dgxaYdx
Taki powyżej też zadziała. Ten proponowany przez pana XXX za 30USD i tak nie wykorzystasz. Nigdy nie osiągniesz w piecu wartości   - kP...


Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Pomiar airflow w procesie palenia
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Listopad 2019, 17:44:55 »
Do mnie przemawia absolutny pomiar airflow
no to przepływka powietrza albo rurka Pipata.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomiar airflow w procesie palenia
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Listopad 2019, 18:13:40 »
Do mnie przemawia absolutny pomiar airflow w bębnie a w zależności od potrzeb i uwzględniając ciśnienie w kominie ustawiasz odpowiednią moc wentylatora.
Do mnie przemawia oferta Phidgets, a w niej ten akurat czujnik jest różnicowy i bada najmniejsze wartości ciśnienia. Zawsze pomiar różnicowy jest dokładniejszy i pozbawiony wpływu zakłóceń, szumów. Przetwarzanie różnicowe jest genialne -- pamiętam ze studiów. Problemem jest tu aplikacja wejść pneumatycznych do odpowiednich miejsc w piecu... Nie można do tych czujników wdmuchać gorącego i brudnego powietrza ;).

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Pomiar airflow w procesie palenia
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Listopad 2019, 18:40:44 »
Nie można do tych czujników wdmuchać gorącego i brudnego powietrza

O ile układ będzie szczelny, nie ma to znaczenia. Popatrz pomiar różnicy ciśnień w filtrach cząstek stałych (DPF).

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi