Autor Wątek: Melitta AromaFresh + timer  (Przeczytany 20893 razy)

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1138
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Melitta AromaFresh + timer
« dnia: 30 Październik 2019, 20:22:11 »
Witam, mam nadzieję że nie zostanę zrugany, gdyż chciałem się poradzić  i zakładam nowy wątek.

Mam okazję kupić "Melittę" AromaFresh z młynkiem - 30% wartości sklepowej z gwarancją ( żona taką najchętniej pija znaczy tylko przelew ,czasem Ap z mlekiem z pianką jak jej zrobię ) , tylko że młynek mamy Wilfy WSCG-2 ( całkiem nowy ), dwa nabyte ręczne dla mnie pod AP Prismo i pod kompresso którym póki co się bawię i testuję.

W dalekiej przyszłości chcielibyśmy kupić automat , ale to miejsce zajmuje , a gdzie postawić ,  większa kasa itd, odrębny temat.

Do rzeczy , czy warto kupować Melittę stawiając na automat , czyli włączamy timer, wsypujemy ziarna, wlewamy wodę , wkładamy filtr i rano mamy już gotową kawę , pozbawiając się poniekąd całego porannego rytuału : woda , waga , konewka itd , na który nie zawsze zresztą mamy czas.

Wiem że nikt za mnie nie podejmie decyzji , bardziej liczyłbym na jakieś konstruktywne wypowiedzi , może ktoś zna jakieś niuanse tejże Melitty dlaczego warto jednak by ją kupić , kusi cena , no ale cóż , sama Melitta tez zajmuje trochę miejsca na blacie w kuchni.

Może lepiej brać wersje bez młynka , albo może inny model , ale jeśli działa timer (nie potwierdzone na 100%) i samo sie wszystko robi , to byłaby bomba dla domowników.

Przepraszam za słabą składnię i braki interpunkcyjne.
Z góry dziękuje za pomoc.
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Melitta AromaFresh + timer
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Październik 2019, 22:04:29 »
Jeśli macie Wilfę to spokojnie możecie wziąć jakiś ekspres bez młynka. Ja kupiłem do biura Melittę Look de Luxe powystawową za 50 zł. Kiedyś było tego sporo na popularnym serwisie aukcyjnym. Uważam, że smaczną kawę można z niej uzyskać, niewiele gorszą niż zalewając ręcznie w dripperze, za to bardziej powtarzalną i wygodniejszą w przygotowaniu. Można też wsypać do niej kawę wieczorem i zostawić do rana jeśli zapach kawy ma Was budzić ;)

Jeśli koniecznie chcecie żeby było świeżo mielone i zaparzone o konkretnej godzinie to wtedy jak najbardziej można rozpatrzeć ten automat, czytałem opinie kilku osób które były zadowolone. Nawet chyba ktoś z naszego forum miał to urządzenie.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Melitta AromaFresh + timer
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Październik 2019, 22:31:10 »
Ja mam na co dzień w pracy i wszystko działa jak trzeba. Żarna zupełnie jak w Wilfie, tylko mniej ustawień. Obsługa banalna.

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1138
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Melitta AromaFresh + timer
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Październik 2019, 09:10:02 »
Dziękuje za zainteresowanie .


Edit , a czy ktoś może potwierdzić że timer potrafi  ( na 100%)odpalić młynek i cała resztę tzn . zagotowanie wody i zaparzenie ?
Potwierdzone organoleptycznie , mlynek timer ,wszystko działa.

Dzwoniłem i pisałem do kilku sprzedawców i twierdzili że nie ma takiej opcji , w tym do oficjalnego dystrybutora Melitty na mazowieckie, na czacie CoffeDesku miła Pani twierdziła że timer powinien również "wybudzać" młynek i całą procedure parzenia kawy.


Druga sprawa , może ktoś mnie naprowadzi , czy robienie rano dwóch kaw dziennie dla 2 osób to nie jest swoiste marnowanie kawy ?
W sumie nie lubimy odgrzewanej kawy i zazwyczaj jeśli zostanie nam w serwerze, po zaparzaniu Dripem to ją wylewamy.

Chodzi mi o to, że może sprzęty tego typu ( ekspresy przelewowe) są jednak bardziej przystosowane do robienia całego dzbanu/dzbana kawy i mała doza kawy będzie źle zaparzona , nie-do-parzona, wodnista?

Przepraszam za tyle pytań.

Pozdrawiam :)


« Ostatnia zmiana: 31 Październik 2019, 19:15:22 wysłana przez Heniutek »
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Melitta AromaFresh + timer
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Listopad 2019, 20:10:17 »
Trochę tak jest. Pytanie ile to te dwie kawy. Jeśli z 500ml to nie ma się co martwić. Jeśli chcesz parzyć z oznaczenia na ekspresie 2, to będzie jak mówisz.

No i Ekspres ma możliwość podgrzewania kawy (bodaj od 20 do 40 minut). To nie to samo co świeża, ale zawsze ciepła.

Offline sofib Kobieta

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Gabi, moka, frenchpress, przelewowy, drip,
  • Młynek: Baratza Encore
Odp: Melitta AromaFresh + timer
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Listopad 2019, 16:42:08 »
Kocham kawę z ekspresu przelewowego. Jeśli zaparzam 250 ml to stosuje dozę np 18 g kawy zamiast 15 g (zalecana doza 60 g na litr wody). Jeśli smak jest za delikatny próbuje z grubością mielenia. Zazwyczaj jest to 20 na młynku Baratza Encore. Jeśli kawa wychodzi mi za słaba to zmniejszamy grubość do 18.
Używam zwykłego ekspresu Siemensa z tunerem, ma czujnik małej ilości wody, wówczas wodę przelewa wolniej.  Z tego co wiem ekspresy Melitty (Z tych droższych i znaczkiem ECBC) tez mają taka opcję. Zatem da się zaparzyć przyzwoite 250 ml kawy.
« Ostatnia zmiana: 05 Listopad 2019, 16:45:45 wysłana przez sofib »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Melitta AromaFresh + timer
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Listopad 2019, 19:49:29 »
Oczywiście, że się da, ale tu mowa o konkretnym modelu w automacie. Nie ma on niestety owego systemu spowalniającego polewanie i niestety najdrobniejsze mielenie we wbudowanym doń młynku jest stosunkowo grube.

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1138
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Melitta AromaFresh + timer
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Listopad 2019, 21:19:50 »
Oszzz,  dzięki za info.
Cały czas się zastanawiam...
Oglądałem inne modele i mętlik w głowie, zaraz do głowy przychodzą pomysły od czapy, skończy się że kupię kolbę albo inny wynalazek ;)
« Ostatnia zmiana: 05 Listopad 2019, 21:29:35 wysłana przez Heniutek »
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Melitta AromaFresh + timer
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Listopad 2019, 21:56:07 »
Najważniejsze pytanie brzmi: co chcesz osiągnąć? Sprzętu masz ile tylko, po co kolejny?

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1138
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Melitta AromaFresh + timer
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Listopad 2019, 22:20:51 »
Mojej chciałem zrobić prezent i zautomatyzowac poranna kawe,  tudzież opedzić czasem gości do "ciasta" imieninowego...
Muszę sie z tym tematem jeszcze przespac, pomysł był, okazja kusiła ceną.
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Melitta AromaFresh + timer
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Listopad 2019, 08:27:18 »
Kup zwykłą przelewówkę, pod którą stanie chemex.

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1138
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Melitta AromaFresh + timer
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Listopad 2019, 09:24:59 »
Przepraszam, ciągnąc temat dalej, a coś ciekawego godnego uwagi niekoniecznie Melitta z przelewów?

Czy warto pchać się w coś z młynkiem, czy po kosztach, bez?
Wilfa mieli w 7-10 sekund , w sumie to nie problem.
Tylko znowu cały proces automatyzacji porannej kawy diabli trafią.
Jak ja rano zaspany robię kawę, to cytując :  "kuźwa kawa znowu jest w całej kuchni" ! :)

Dziękuje za pomoc.


Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline Sputnik Mężczyzna

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Bez ciśnienia i nie z automatu, tylko na spokojnie :)
  • Młynek: 1Zpresso K-Max i na prąd
Odp: Melitta AromaFresh + timer
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Listopad 2019, 16:24:27 »
Heniutek, mam podobny dylemat co Ty. Na codzień mielę w c40 do dripa, french press albo kawiarki sporadycznie i ostatnio chodzi mi po głowie jakiś ekspres przelewowy co by zrobić szybko kawę bez zbytniego angażowania się. Wpadła mi w oko właśnie ta melitta, ale jak to zawsze bywa człowiek zaczął szukać, czytać kombinować  :Bicz:  i teraz zastanawiam się nad podanym przez Ciebie modelu, czy może Aromasignature delux i do tego młynek Wilfa 130b.
Może ktoś z kolegów doradzi, czy przelew z tych dwóch ekspresów będzie się różnił, czy nie ma sensu kombinować bo finał w kubku bądź filiżance będzie taki sam. 

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Melitta AromaFresh + timer
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Listopad 2019, 20:18:25 »
Melitta aromafresh - to naprawdę samo mieli/waży zadaną dozę, samo parzy i smakuje niewiele gorzej niż v60? :O

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Melitta AromaFresh + timer
« Odpowiedź #14 dnia: 18 Listopad 2019, 08:51:15 »
Samo mieli (2/4/6/8/10 w trzech intensywnościach), samo parzy i smakuje inaczej niż V60 ale najczęściej poprawnie (cokolwiek to znaczy). Ot przelew na wysokiej temperaturze bez preinfuzji. A i młynek się całkiem sprawnie czyści.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi