Autor Wątek: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa  (Przeczytany 118451 razy)

Offline NOK7

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Fiorenzato AllGround, Timemore C3 Pro
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #555 dnia: 13 Czerwiec 2022, 20:46:00 »
Dzien Dobry

jestem nowy na forum, ale juz od dluzszego czasu czytam na dyskusje, porownania, porady
przyznam sie ze jestem pod wrazenim kultury i bardzo merytorycznych dyskusji - szacun dla wszystkich!!

pare dni temu dolaczylem do szczesliwych posiadaczy MaraX, a przesiadlem sie z baaardzooo podstawowego DeLonghi - nie musze nikomu tlumaczyc jak duzy to dla mnie przeskok w jakosci naparu w filizance

wyjezdzam na dlugi weekend i mam do was pytanie czysto eksploatacyjne - czy zostawic wode w ekspresie na te 4 dni czy ja spuscic z bojlera i zostawic pusty ekspres?
delonghi zostawialem zwykle puste, ale tam jest termoblok, wiec to co innego

sa jakies odgorne wytyczne / co mi radzicie?

z gory dzieki

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 859
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #556 dnia: 14 Czerwiec 2022, 07:50:45 »
Cztery dni to nic wielkiego, zwłaszcza jeśli będzie to woda filtrowana. Moim zdaniem nie ma potrzeby jej spuszczania.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline NOK7

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Fiorenzato AllGround, Timemore C3 Pro
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #557 dnia: 14 Czerwiec 2022, 08:51:15 »
dzieki za odpowiedz

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #558 dnia: 08 Lipiec 2022, 10:47:45 »
Kolejne wersje kolorystyczne. To nie jest okleina tylko materiał z "przestrzenną" fakturą...
PXL_20220707_144205501_3_Easy-Resize.com.jpg

Jeśli ktoś ma ochotę przetestować wyświetlacz do Mary-X V2 proszę o kontakt przez PW.
« Ostatnia zmiana: 08 Lipiec 2022, 11:10:40 wysłana przez skansen »

Offline niyah

    • Arkadiusz Jóźwik NOVA DENT
  • Wiadomości: 2
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #559 dnia: 10 Sierpień 2022, 11:53:32 »
Kolejne wersje kolorystyczne. To nie jest okleina tylko materiał z "przestrzenną" fakturą...
 [ Invalid Attachment ]

Jeśli ktoś ma ochotę przetestować wyświetlacz do Mary-X V2 proszę o kontakt przez PW.

Gdzie to takie można dostać ?

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #560 dnia: 10 Sierpień 2022, 14:46:20 »
Kolejne wersje kolorystyczne. To nie jest okleina tylko materiał z "przestrzenną" fakturą...
 [ Invalid Attachment ]
Jeśli ktoś ma ochotę przetestować wyświetlacz do Mary-X V2 proszę o kontakt przez PW.
Gdzie to takie można dostać ?
Zdjęcie nowych wersji kolorystycznych zrobiłem w fabryce producenta.  @Michał będziecie mieli je w sprzedaży czy pozostają one na razie w sferze prototypu?

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1062
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #561 dnia: 10 Sierpień 2022, 20:14:43 »
W chwili obecnej jeszcze nie mamy możliwości zakupu tych perełek  8)
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #562 dnia: 10 Sierpień 2022, 20:34:08 »
Ale to się musi chyba strasznie czyścić  :)

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #563 dnia: 15 Sierpień 2022, 23:00:33 »
Jeśli ktoś ma ochotę przetestować wyświetlacz do Mary-X V2 proszę o kontakt przez PW.

Dzięki @skansen za podesłanie sprzętu.

Tak to wygląda (oczywiście jest to wersja testowa):

20220811_170900.jpg

Wyświetlacz podłącza się do pudełka Gicar wcześniej odkręcając blaszkę na dolę obudowy.

Lewy górny róg: temperatura w bojlerze parowym
Prawy górny róg: zadane temperatura w bojlerze parowym na PID (waha się od 112 do 118 stopni Celsjusza żeby utrzymać stałą temperaturę zaparzania bez konieczności flusha)
Lewy dolny róg: aktualna temperatura wody powracającej z grupy do wymiennika ciepła
Prawy dolny róg: wybrany tryb
Środek: shot timer

Sprzęt na co dzień jest całkiem przydatny. Najważniejsza funkcjonalność wg mnie to aktualna temperatura w wymienniku - pozwala określić czy ekspres jest już w pełni nagrzany lub czy wrócił do stanu równowagi po wykonywanych kawach. Dobrze widać kiedy, o ile i na jak długo przegrzewa się grupa po podniesieniu ciśnienia pary. W trakcie parzenia kawy wskazania czujnika będą trochę mylące, ponieważ po uruchomieniu pompy, sensor nie mierzy już temperatury wody "wracającej" z grupy. Woda, pod wpływem ciśnienia, dociera na ciastko zarówno górą jak i dołem termosyfonu, więc w miejscu pomiaru będzie cieplejsza (ok. 100 stopni). Na + również shot timer.

Osobiście raczej nie pchałbym tego wyświetlacza do środka obudowy, bo niepotrzebnie podniosłoby to cenę i zepsułoby analogowość ekspresu. Widziałbym wyświetlacz ewentualnie jako opcjonalne akcesorium wkomponowane podobnie jak np. wyświetlacz w Rocket R58.

Edit: dodałbym jeszcze, że wg mnie implementacja nowego trybu Coffee Only mode nie jest do końca udana, bo po zrobieniu kawy i dłuższej przerwie grupa przegrzewa się dokładnie tak samo. Jedyną różnicą jest brak działania grzałki podczas zaparzania.
« Ostatnia zmiana: 15 Sierpień 2022, 23:46:14 wysłana przez arob »

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #564 dnia: 16 Sierpień 2022, 18:59:12 »
Nie mogę już edytować posta.

Nagrzanie i pełna stabilizacja temperatury następuje po ~32min od uruchomienia.
Po zrobieniu kaw i dłuższej przerwie, ekspres bez flusha stabilizuje się po 15 - 20min w zależności od ilości zrobionych kaw.

Offline NOK7

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Fiorenzato AllGround, Timemore C3 Pro
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #565 dnia: 16 Sierpień 2022, 23:35:27 »
Edit: dodałbym jeszcze, że wg mnie implementacja nowego trybu Coffee Only mode nie jest do końca udana, bo po zrobieniu kawy i dłuższej przerwie grupa przegrzewa się dokładnie tak samo. Jedyną różnicą jest brak działania grzałki podczas zaparzania.

nie do końca rozumiem której grzałki...
czy masz na myśli, że nie działa grzałka podwyższająca temp pary do spieniania mleka?
mógłbyś wyjaśnić?

i jeszcze jedna wątpliwość - podobno priorytet kawy ma utrzymywać temp na stałym poziomie (kosztem braku pary do spieniania mleka) dzìęki czemu można zrobić dowolną ilość espresso bez obawy o espresso na przegrzanej wodzie...
czy wiadomo dlaczego grupa się przegrzewa? czy to wg ciebie celowe czy błąd w oprogramowaniu?
jeżeli celowe to przeczy tp całej idei trybu coffe mode

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #566 dnia: 16 Sierpień 2022, 23:42:38 »
nie do końca rozumiem której grzałki...
czy masz na myśli, że nie działa grzałka podwyższająca temp pary do spieniania mleka?
Mara-X jest dalej ekspresem typu HX i ma tylko jedną grzałkę, ogrzewającą bojler parowy. Woda do kawy jest ogrzewana w wymienniku zanurzonym w bojlerze parowym. Woda do kawy jest wiec ogrzewana pośrednio, grzałka najpierw ogrzewa wodę w bojlerze parowym a dopiero ta woda ogrzewa wymiennik w którym znajduje się woda do kawy... Widać to na przekroju Mary-X - zdjęcie zrobiłem w fabryce Lelita.

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #567 dnia: 17 Sierpień 2022, 08:10:42 »
i jeszcze jedna wątpliwość - podobno priorytet kawy ma utrzymywać temp na stałym poziomie (kosztem braku pary do spieniania mleka) dzìęki czemu można zrobić dowolną ilość espresso bez obawy o espresso na przegrzanej wodzie...

Jeżeli będziesz robił kawy w serii, to temperatura będzie stabilna. Natomiast po dłuższej przerwie, powiedzmy ok. 4 min, ekspres zacznie się przegrzewać, bo w obu trybach podbija ciśnienie do 1.5 bar+ żeby można było spienić mleko.

Offline MajkJaro

  • Wiadomości: 295
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Prof PID
  • Młynek: Mazzer Super Jolly Electronic
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #568 dnia: 17 Sierpień 2022, 08:19:52 »
A mnie się te kolory nie podobają. Bardziej mi pasują do marek typu SMEG niż do takiego producenta klasycznych ekspresów. Pewnie się target znajdzie - niekoniecznie dobrze parzący kawę ;)
Wolę klasyczną blachę.

Offline NOK7

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Fiorenzato AllGround, Timemore C3 Pro
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #569 dnia: 17 Sierpień 2022, 22:59:30 »
@skansen @arob - dzięki za wyjaśnienia

Jeżeli będziesz robił kawy w serii, to temperatura będzie stabilna. Natomiast po dłuższej przerwie, powiedzmy ok. 4 min, ekspres zacznie się przegrzewać, bo w obu trybach podbija ciśnienie do 1.5 bar+ żeby można było spienić mleko.

a ja żyłem w świadomości, że w ustawieniu coffe (pozycja 0) nie dam rady spienić mleka....
muszę z ciekawości wypróbować to ustawienie, do tej pory korzystałem tylko z trybu steam (pozycja1)

u mnie w ciągu ok 90-120sek od shoota (nie mierzyłem dokładnie) Mara podnosi ciśnienie pary nawet do 2.5bara
« Ostatnia zmiana: 17 Sierpień 2022, 23:10:37 wysłana przez NOK7 »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi