Autor Wątek: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje  (Przeczytany 252581 razy)

Offline MajkJaro

  • Wiadomości: 295
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Prof PID
  • Młynek: Mazzer Super Jolly Electronic
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1365 dnia: 05 Lipiec 2023, 12:45:17 »
No w końcu Gwatemala!!! Ile można było czekać :D

Mogę spytać czy Nikaragua wymaga naprawdę drobnego mielenia czy mój młynek ześwirował?

Offline RADMAN Mężczyzna

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Gabi Master A, Hario V60-02, AP, kawiarka, FP, Clever Driper, Oxo Good Grips, phin, Kalita 155, Picopresso
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Nitro Blade, Jx Pro
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1366 dnia: 05 Lipiec 2023, 14:13:07 »
Ja ostatnio wpadam na dużo kaw z Blenda co wymaga naprawdę drobnego mielenia, bo te 2-3 kliki mniej to często zdecydowanie za mało dla metod w których robię.

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1367 dnia: 05 Lipiec 2023, 18:40:45 »
@MajkJaro

Próbowałem sobie to jakoś logicznie wytłumaczyć czemu akurat DUŻA część kaw z Nikaragui wymaga drobniejszego mielenia. Generalnie 3/4 ziaren z tego kraju jakie mieliśmy trzeba było traktować drobniej (i to sporo drobniej) niż zwykle. Po bardzo długim zastanowieniu jest chyba tylko jedno wytłumaczenie. Odmiany sadzone w tym kraju wizualnie są raczej dosyć duże, a wysokość w okolicach 1200-1300m przez co nie będą aż tak gęste jak te, które rosną wyżej. Autentycznie zgaduję, że chodzi o duże i kruche ziarna - nie mam pojęcia czemu akurat ten kraj tak ma, ale można zaobserwować pewną regułę w tym temacie.

@RADMAN

Ostatnio rzeczywiście trochę było "siuraków". Na kruchość ziarna największy wpływ mają: obróbka, wysokość upraw. Stopień palenia oczywiście też, ale jak coś jest odpowiednio smaczne a trzeba mielić drobniej to nie da się już tego naprawić w piecu :) Szkoda, bardzo byłoby to pomocne :) Najczęściej trzeba drobniej przy: kawach z alkoholem w profilu, anaerobach, ziarnach z Nikaragui. Prawie zawsze warto zacząć trochę grubiej przy Etiopiach.

Teraz trochę mniej związanego z tym co powyżej :)
Nie podajemy konkretnych klików, bo uważam taką informację za niezbyt użyteczną. Przy Hario v60 wystarczy tylko zmienić wysokość polewania i kliki mogą się zgadzać a kawa nie będzie lecieć, przy testach używamy kilku dripperów + cupping i właściwie zawsze robimy wszystko tak samo, żeby zaobserwować co trzeba zmienić. Co mnie cieszy najbardziej, to znikoma ilość pytań o przepis. Staramy się palić większość ziaren "na balans" przez co jest dosyć duże pole do zabawy smakiem i zrobienia po swojemu. Obecnie mimo dwóch osób palących kawę nie obserwuję spadku jakości, co jeszcze bardziej mnie cieszy :) Co więcej - drugi Paweł też już powoli profiluje kolejne nowości także można się w razie potrzeby nawet rozchorować - co jest autentycznie fantastyczne!

Pozdrawiam,
Paweł

Offline margrabius

  • Wiadomości: 32
  • Ekspres: Senseo, Chemex, kawiarka, V60, FP, Aero, Gabi
  • Młynek: Wilfa Svart, JX-PRO
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1368 dnia: 06 Lipiec 2023, 14:45:50 »
Czemu nie zrobiłeś zestawu Sweet Valley?

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1369 dnia: 06 Lipiec 2023, 18:09:33 »
Jest zbyt duże ryzyko, że wywiałoby wszystko w miesiąc i znowu mielibyśmy powtórkę z rozrywki. Mamy tej kawy dużo więcej niż rok temu a po pierwszym tygodniu 35kg ze 170 już zniknęło.

Nie napisałem nic o końcówkach, więc:

Espresso
Nikaragua Castilblanco 5kg
Meksyk Liberica 6kg
Brazylia Monte Cristo 2,5kg
Honduras Liquidambar 15kg
Nikaragua Plum Sauce 15kg

Przelewy
Honduras Las Adelfas 1,5kg
Rwanda Ishema 8kg
Burundi Agahore 12kg
Kolumbia La Esperanza 12kg
Brazylia Summer 12kg
Meksyk Electronicas ok. 8kg licząc pół na pół z espresso

Pozdrawiam,
Paweł

Offline wacek_1984

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: Aeropress, FP, V60
  • Młynek: Xeoleo 45
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1370 dnia: 10 Lipiec 2023, 14:01:13 »
SweetValley już do mnie leci, ma ktoś może Timemore C3 i może podpowiedzieć na jakich ustawieniach lecieć?

Offline shaker

  • Wiadomości: 44
  • Młynek: Comandante C40 MK3
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1371 dnia: 12 Lipiec 2023, 22:23:43 »
Ostatnio jak zamawiałem kawę, to Sweet Valley jeszcze nie było dostępne do zamawiania, ale dostałem próbkę 60g z dopiskiem, żeby mielić drobniej. Zmieliłem minimalnie drobniej, niż zazwyczaj. Dosłownie 1 klik różnicy na Fellow Ode v2 (7 i 1/3). Ta kawa jest jeszcze bardziej intensywna, niż pamiętam z poprzednich lat. Z tym 1 klikiem mniej musiałem po zaparzeniu dolać wody, bo było zbyt intensywnie :D Rzeczywiście "przesiurkało" bardzo szybko, 500ml wody przeleciało przez 30g kawy w v60 poniżej 2:30. Wspaniała kawa jak zwykle, ale nie wszystkim może podejść taka intensywność. Jak zamówię całą paczuszkę i będzie tak samo wypalona, to planuję potestować albo mega grube mielenie, albo parzenie z większą ilością wody, albo jakieś aeropressowe bajpasy.

@mr_blend Pytanie "z innej paki". Widziałem w jakichś social mediach, że zaopatrzyliście się w maszynę do sortowania ziarenek. Jak wrażenia? Czy to potrafi tylko wyłapywać żółtki z kawy, czy coś jeszcze? Wszystkie sprzedawane przez Was ziarna przechodzą przez to?
« Ostatnia zmiana: 12 Lipiec 2023, 22:38:21 wysłana przez shaker »

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1372 dnia: 13 Lipiec 2023, 00:14:05 »
@shaker
My na Fellow Ode v2 lecimy przy Hario poniżej 6 na 300ml :) Strzelam (być może kulą w płot), że wylewka z czajnika jest dosyć wysoko przez co jest kontra przy mieleniu w grubszą stronę. Tak siurająca kawa na grubym przemiale może wyjść trochę wodnista, szedłbym raczej w niższą temperaturę zaparzania przy drobniejszym przemiale. Wtedy wyciągniemy mniej z ziaren, w tym mniej "alkoholu" i mniej kwasowości. Niższa temperatura (poniżej 90 stopni) trochę też spowolni przepływ wody. 

Niezmiennie polecam taki sam przepis startowy dla każdej kawy w Hario, nic lepszego nie znalazłem co byłoby łatwiejsze w przygotowaniu i bardziej uniwersalne. Uprzedzam, że przepisy w okolicach 28 klików z wielokrotnym zalewaniem ( tzw. osmotic flow) mniej mi pasują, jest to prywatna preferencja. Nie jestem też zdania, że wrzątek będzie super za każdym razem. Nie sprawdza mi się w słodziakach, wg mnie powoduje że kawa jest jeszcze słodsza a ja lubię balans :)

Tajemny przepis:
-18g/300
-Temperatura wody ok. 94 stopnie
-Okolice kliku nr 22 w C40 jako punkt startowy
-Preinfuzja 30-40s i 70g wody + zamieszanie dripperem
-Dolanie wody "na raz" do 300ml okrężnym ruchem ---> ważne, żeby strumień był mocny, szeroki i była turbulencja przy zalewaniu
-Total: 2:00-2:40 (szerokie widełki, ale większość się broni)

Co nam to daje?
-Schodzimy niżej z klikami, więc smaki są bardziej wyraziste niż na grubszym przemiale
-Balansujemy słodkie napary przez więcej owoców (czyt. szybki flow)
-Myte kawy, w których szukamy kwasowości - zdecydowanie ją mają
-Prosty i powtarzalny przepis, który ma tylko 1 zmienną w postaci mielenia 1-2 kliki w lewo lub w prawo

Generalnie już po samej preinfuzji widać, czy ziarenka są za grubo, czy za drobno zmielone. Jak mamy sucho w dripperze po 25 sekundach polecam zwolnić trochę polewanie, bo zapowiada się miękkie ziarno i trzeba następnym razem zmienić mielenie na drobniejsze. Hario jest niezwykle popularne, tanie i parzy dobrą kawę, ale... jest bardzo wrażliwe. To jak wysoko trzymamy wylewkę w stosunku do powierzchni i czy lejemy mocnym strumieniem, czy słabym - uważam za mocno niedoceniane :) Bliskie trzymanie wylewki i mocny strumień zdecydowanie polepszają przepływ i wtedy jesteśmy w stanie schodzić niżej z przemiałem a to da nam więcej smaku.

Polecam spróbować i wyrobić sobie zdanie - nic więcej :) Może akurat komuś się przyda. Jak się poszukuje informacji na temat parzenia to jest spory szum i wszystko jest ważne. Może i jest, ale warto mieć przepis, który jest łatwy i pozwoli na sprawdzenie kawy. Jak wiem co dane ziarno ma do zaoferowania i jak do tego podejść to później łatwiej bawić się parametrami parzenia. Nie znam przeliczników skali na wszystkie młynki, chyba najłatwiej sprawdzić samemu. Zostawiam to tutaj, może ktoś skorzysta.

-----------

Czy ta sama kawa może być trochę inna, niż rok temu?
Jak najbardziej. Pomijając warunki atmosferyczne, delikatną zmianę proporcji odmian - producent mógł też coś zmienić w procesie fermentacji. W tym roku zaobserwowaliśmy, że Sweet Valley (jako surowiec) jest lepszej jakości niż rok temu i jednocześnie ziarno jest delikatniejsze. Wyrzucamy je 2 stopnie szybciej, niż rok temu a espresso wyskakuje z pieca w takiej temperaturze jak niektóre przelewy - mimo tego jest średnio palone :) Kawa jest rzeczywiście bardzo pełna, owocowa , złożona, z alkoholowym finiszem. Zdecydowanie trzyma poziom, ale zgadzam się że nie jest identyczna. Chyba równie dobra, nie mnie to jednak oceniać - trzeba byłoby zestawić jedno i drugie obok siebie :)

-------------

No i tak - w końcu odpowiem na pytanie na temat Sortusia :) Sortuś jest laserowym sorterem optycznym i jest z nami na pokładzie od ok. miesiąca. Jeśli chodzi o przyjemność pracy, to został kupiony przede wszystkim z myślą o nas samych. Wypadkową tego jest również zadowolenie wszystkich pijących kawę i ładniejsze ziarno :) Już mówię o co chodzi. Sortuś może przebierać zarówno kawę zieloną, jak również paloną. Defekty w kawie są przeróżne, czarne ziarenka zdecydowanie lepiej widać wśród zielonych. Jeśli sobie z czymś nie radzi to można go czegoś nauczyć poprzez zrobienie zdjęć z dwóch wewnętrznych kamer i pokazanie mu ---> to jest ok a tamto masz wyrzucać. Ustawień jest multum i niektóre zakrawają na automatykę i robotykę, ale nie jest trudny w obsłudze. Mamy kilka programów do różnych rzeczy i operujemy czułością sensorów. Tylko tyle i aż tyle :)

Mimo, że wszystko co kupujemy jest segmentu specialty to czasem to co do nas przychodzi jest lepsze lub gorsze - szczególnie jeśli chodzi o ziarno o zasięgu krajowym, czy wojewódzkim. Kupujemy tę samą nazwę a dostajemy raz taką kooperatywę a innym razem coś co ma na worku zupełnie inne napisy. Nazwa jest ta sama... Zdarzyło się, że dosyć duża partia ziarna dla kawiarni - z tej samej kooperatywy - z roku na rok była coraz gorszej jakości i po ręcznym przebieraniu kolejnych ton kawy między jednym a drugim wsadem gdzieś przyszedł czas na większą inwestycję. Sortuś jest tutaj bardzo pomocny i uważam, że jest niezwykle ważny dla dalszego rozwoju, utrzymania jakości a czasem doszlifowania tego co dała matka natura :) Będzie też w przyszłości bardzo pomocny przy potencjalnym wdrażaniu nowych osób w tajniki roastingu, gdyż oko ludzkie/zmysły bywają zawodne a mimo tego kawa na samym końcu będzie po prostu smaczna. Czy wszystkie ziarna przez to przechodzą? Powiedziałbym, że 95% - czasem jest zbyt duży rozstrzał w kolorze ziarenek (np. anaerobic) i wtedy zwyczajnie nie warto :)

Trochę rozgadałem się technicznie :)

Pozdrawiam serdecznie,
Paweł

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1373 dnia: 13 Lipiec 2023, 08:14:18 »
Sortuś jest laserowym sorterem optycznym i jest z nami na pokładzie od ok. miesiąca.

Możesz podać jaki to model sortownika.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1374 dnia: 13 Lipiec 2023, 10:39:21 »
zainwestowałeś w optyczny sorter? super, kolejny krok w podkręcaniu i trzymaniu jakości

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1375 dnia: 13 Lipiec 2023, 11:06:15 »
Sortuś jest laserowym sorterem optycznym i jest z nami na pokładzie od ok. miesiąca.

Możesz podać jaki to model sortownika.

@ranGo
Najlepiej samemu podjechać do Piły i potestować, popytać :) Po pierwszym miesiącu pracy jesteśmy bardzo zadowoleni. W palarni jest obecnie trochę głośniej z powodu mini kompresora, który musi być podłączony do Sortusia.
 
https://cmsale.com/products/packaging/color-sorting/coffee-color-sorter-mini-125


Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1376 dnia: 13 Lipiec 2023, 13:32:57 »
Myślałem, że to inny sorter, bo napisałeś że to sorter laserowy. Raczej tu nie ma laserów a jedynie światła ledowe, ale i tak starczy do rzetelnego sortowania. Wyższe modele dodatkowo działają na podczerwień, ale kosztuje dwukrotnie drożej.
Będziemy podłączać nasz sortownik do wspólnego kompresora z maszyną do pakowania, więc będzie do sprzedaży kompresor od sortownika. Jest kompaktowy, wydajny i BARDZO cichy. U nas hałas raczej od spadających ziarenek niż od kompresora ;)




Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1377 dnia: 13 Lipiec 2023, 17:03:10 »
Zgadza się wszystko :) Tak jak na wizualizacji. Z tego co rozumiem to też będziesz coś podobnego @ranGo - gratulacje, super sprawa!!! Z tym kompresorem to też bez przesady, włącza się na chwilę może raz 30 minut w naszym trybie pracy także nie jest to jakoś bardzo uciążliwe :)

Pozdrawiam,
Paweł

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1378 dnia: 14 Lipiec 2023, 15:12:07 »
ajemny przepis:
-18g/300
-Temperatura wody ok. 94 stopnie
-Okolice kliku nr 22 w C40 jako punkt startowy
-Preinfuzja 30-40s i 70g wody + zamieszanie dripperem
-Dolanie wody "na raz" do 300ml okrężnym ruchem ---> ważne, żeby strumień był mocny, szeroki i była turbulencja przy zalewaniu
-Total: 2:00-2:40 (szerokie widełki, ale większość się broni)

To jest dobry przepis. Ja tak robiłem zarówno w Kalicie jak i v60, także  przy większych przelewach około 500 ml i bardzo dobrze się sprawdzało tylko wtedy jakieś pół minuty dłużej się przelewało.

Offline RADMAN Mężczyzna

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Gabi Master A, Hario V60-02, AP, kawiarka, FP, Clever Driper, Oxo Good Grips, phin, Kalita 155, Picopresso
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Nitro Blade, Jx Pro
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1379 dnia: 31 Lipiec 2023, 12:00:56 »
EKWADOR CATURRA/GESHA to coś niesamowitego. Słodziak totalny. Zwłaszcza zaparzony w driperku Tetsu jego metodą 4:6. Wspaniała kawa. Faktycznie przecieka strasznie szybko w V60, ale dalej smakuje doskonale. To prawdziwy RARYTAS wart każdej złotówki :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi