Autor Wątek: Lelit Elizabeth - recenzja  (Przeczytany 70418 razy)

Offline abdon

  • Wiadomości: 26
  • Ekspres: Lelit Elizabeth
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #375 dnia: 12 Październik 2023, 11:31:37 »
Jak kamień, to zła woda. Trzeba lać tylko ŻK. Ja po rozkręceniu ekspresu po ponad 3 latach, nic, czysto.
No ale bez jaj. Robię konserwację, jak zaleca producent, a nawet więcej, bo dodatkowo filtruję przez dzbanek. Producent nie zaleca stosowania specjalnej wody źrodlanej :P

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5321
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #376 dnia: 12 Październik 2023, 11:38:40 »
Używam tylko oryginalnych filtrów LELIT PLA930M, które wymieniam raz na 5 tygodni. Do tego używam tylko filtrowanej wody z czajnika Brita, z filtrem Hard Water.
Odkamieniam ekspres raz na pół roku środkiem Puly Espresso. Generalnie robię wszystko, co mogę zrobić.
Raz na tydzień robię również czyszczenie z użyciem PULY CAFF POWDER PLUS.
Widocznie za mało przy Twojej wodzie i kamień dalej jest.
》tertium non datur《

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1990
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 3 elektryczne + 2 ręczne
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #377 dnia: 12 Październik 2023, 12:19:20 »
No ale bez jaj. .................................., a nawet więcej, bo dodatkowo filtruję przez dzbanek.

No właśnie bez jaj :redface:
Tak wygląda u mnie woda z dzbanka filtrującego po tygodniu od zmiany filtra w dzbanku do gotowania wody.
Samo obserwowanie dzbanka filtrującego nie wiele nam powie bo mnie też się wydawało że taka woda będzie dobra.
Czajnik wyprowadził mnie z błędu bo to co widzę w nim to to samo będzie w ekspresie tylko tego tam nie zobaczę.
I by nie było to już chyba trzeci zestaw filtrów jaki stosuję teraz są do twardej wody i jak widać coś tam się osadza.

20231012_120951.jpg

Jka

Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1647
  • Ekspres: Poccino 820R mod. OPV
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #378 dnia: 12 Październik 2023, 12:27:26 »
Te dzbanki, to mi się wydaje, że nie działają w 100%
Rozkręcałem Bezzerę, gdzie była lana tylko woda z dzbanka z filtrem. W hx'ie było tyle kamienia, że praktycznie nie było miejsca na wodę.

Offline abdon

  • Wiadomości: 26
  • Ekspres: Lelit Elizabeth
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #379 dnia: 12 Październik 2023, 13:04:09 »
Też zaglądam w czajnik, żeby ocenić, czy filtr w Bricie jest do wymiany :)
Oprócz Brity jest jeszcze filtr Lelita, więc powinien on dodatkowo wyciągać kamień.
Co więcej, robię też odkamienia, wiec na moje to ten kamień, podczas odkamienia, powinien zniknąć.

Generalnie rozumiem problem wody i osadzania się kamienia. Nie rozumiem jednak, jak stosując się do zaleceń producenta, a nawet znacznie je przekraczając, można nie załapać się na gwarancję producenta.

Offline abdon

  • Wiadomości: 26
  • Ekspres: Lelit Elizabeth
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #380 dnia: 12 Październik 2023, 13:51:51 »
Jak kamień, to zła woda. Trzeba lać tylko ŻK. Ja po rozkręceniu ekspresu po ponad 3 latach, nic, czysto.

jak stosujęcie Krysztal Żywiecki to dodatkowo macie filtr Lelita czy nie?

Offline kfiatos

  • Wiadomości: 309
  • Ekspres: Linea Micra
  • Młynek: Eureka Mignon XL
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #381 dnia: 12 Październik 2023, 13:58:59 »
Jak kamień, to zła woda. Trzeba lać tylko ŻK. Ja po rozkręceniu ekspresu po ponad 3 latach, nic, czysto.

jak stosujęcie Krysztal Żywiecki to dodatkowo macie filtr Lelita czy nie?
Ja leję do LM Kryształ i nie używam niczego więcej. Elizabeth też tylko Kryształ i anti vac i tak musiałem po roku wymienić choć chyba nie z powodu kamienia

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1990
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 3 elektryczne + 2 ręczne
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #382 dnia: 12 Październik 2023, 14:48:34 »
jak stosujęcie Krysztal Żywiecki to dodatkowo macie filtr Lelita czy nie?
Do Lelit Voctoria jakiej wody bym nie używał zawsze stosowałem to.

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=13649.0

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline ikpara

  • Wiadomości: 177
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #383 dnia: 12 Październik 2023, 16:35:57 »
Odkamieniam ekspres raz na pół roku środkiem Puly Espresso. Generalnie robię wszystko, co mogę zrobić.
W większej części Polski mamy wodę z wodociągów twardą lub bardzo twardą i raz na pół roku odkamienianie to stanowczo za mało nawet przy używaniu wkładu typu "hard water" (ja jakoś nie widzę dużej różnicy, a mam wodę ponad 20 stopni niemieckich), chociaż np. w pralce przy dużym filtrze z żywicą jonowymienną nie ma problemu z kamieniem . Informacje o twardości wody można znaleźć w miejscowym wodociągu lub sprawdzić testem kropelkowym (do kupienia w sklepie zoologicznym). Tak jak napisał kolega @Jka57 widok czajnika do wody może być dobrym  wskaźnikiem do odkamieniania również ekspresu. U mnie odkamienianie ekspresu to tak mniej więcej raz miesiącu - tak jak krzyczy ekspres przelewowy ustawiony na twardą wodę.
Żywiecki kryształ to najlepsze rozwiązanie (ogólnie woda niskozmineralizowana), ale jego dostępność jest niestety słaba. Dobra, może nawet lepsza jest również woda EDEN NANO (nie zwykła, tylko nano), ale troszkę droższa i trzeba zawrzeć umowę.

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1128
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #384 dnia: 12 Październik 2023, 23:50:47 »
Dzbanki to żart i ściema. Załóżcie sobie najtańszą „osmozę” plus mineralizator i po kłopocie.
Najtańszy 400-500 zł. Lub nowoczesny bez bańki na wodę 1200-1500.
Mam taki od 20 lat, kolejne nowocześniejsze wersje. Zero kamienia. Idealny smak wody.
Nie ma co odkamieniać.


https://sklep.osmoza.pl/filtr-wody-osmoza-cristalle-400-m-p-1423.html
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2993
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #385 dnia: 13 Październik 2023, 07:10:33 »
Pisałem gdzieś ostatnio.
Stacja uzdatniania wody na cały dom.
2-3 kpln i po kłopocie. Wszystko czyste, bes osadów, kamienia.
 :ok:
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline ikpara

  • Wiadomości: 177
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #386 dnia: 13 Październik 2023, 12:52:56 »
Dzbanki to żart i ściema. Załóżcie sobie najtańszą „osmozę” plus mineralizator i po kłopocie.
Najtańszy 400-500 zł. Lub nowoczesny bez bańki na wodę 1200-1500.
Mam taki od 20 lat, kolejne nowocześniejsze wersje. Zero kamienia. Idealny smak wody.
Nie ma co odkamieniać.


https://sklep.osmoza.pl/filtr-wody-osmoza-cristalle-400-m-p-1423.html
Nam woda z osmozy nie do końca odpowiada (nawet z mineralizacją), więc zestaw służy teraz do żelazka i akwariów. Myślę, że odkamienianie mimo wszystko nie jest specjalnie uciążliwe, zapuszczamy wszystkie sprzęty razem i tyle. Ja osobiście polecam środki oparte na kwasie mlekowym. A taki filtr typu Brita ogólnie nie jest zły jeśli chodzi o usuwanie z wody różnych niepożądanych rzeczy, natomiast z twardością nie do końca sobie radzi.



Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1128
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #387 dnia: 14 Październik 2023, 01:17:02 »
Naprawdę nie wiem co może Wam nie odpowiadać. Ale skoro „kranówa” z chlorem i całym syfem komuś odpowiada i smakuje,  to nie ma przeszkód. Można pić.
Ja wolę krystalicznie czysty smak wody.
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline ikpara

  • Wiadomości: 177
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #388 dnia: 16 Październik 2023, 19:39:57 »
Naprawdę nie wiem co może Wam nie odpowiadać. Ale skoro „kranówa” z chlorem i całym syfem komuś odpowiada i smakuje,  to nie ma przeszkód. Można pić.
Ja wolę krystalicznie czysty smak wody.
Obecnie zdecydowana większość wody wodociągowej w PL nie jest chlorowana (tylko ozonowanie + UV) + filtracja i jako takiej szkodliwości nie wykazuje. Do tego zwykły dzbanek filtrujący dla ewentualnego usunięcia resztek. Problemem jest woda z miejscowych studni i płytkich odwiertów - często jest skażona szambem lub tym co spłynie z pól. Wbrew pozorom taka miękka woda (nawet z mineralizatorem) nie wszystkim smakuje. Ja na przykład jeśli chodzi o wodę ("z butelki") to zdecydowanie wolę wysokozmineralizowaną, a do innych napojów na średnim poziomie.

Offline Tadzik

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: Lelit Elizabeth, Aeropress GO
  • Młynek: Eureka Mignon XL, Hario Slim PLUS
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #389 dnia: 30 Listopad 2023, 17:21:30 »
Cześć,

drugi rok i kolejna wizyta ekspresu w serwisie Konesso.
Problem, który się pojawił to goraća woda, która zaczęłą płynąc do zbiorniak z wodą wężykiem zwrotnym, co spowodowało nawet odkształcenie filtra.
Co więcej, od spodu urządzenia zaczęła wydobywać się para, podobnie jak rok temu.

Serwis ODRZUCIŁ usterkę, gdyż stwierdzili, że to przez mój brak konserwacji urządzenie. Bardzo mnie to zdziwiło, ponieważ wszystko wykonywałem zgodnie z zaleceniami producenta, a nawet więcej.

Używam tylko oryginalnych filtrów LELIT PLA930M, które wymieniam raz na 5 tygodni. Do tego używam tylko filtrowanej wody z czajnika Brita, z filtrem Hard Water.
Odkamieniam ekspres raz na pół roku środkiem Puly Espresso. Generalnie robię wszystko, co mogę zrobić.
Raz na tydzień robię również czyszczenie z użyciem PULY CAFF POWDER PLUS.

Naprawdę nie mam pojęcia co jeszcze mógłbym zrobić, żeby zachować ekspres w lepszym stanie. Chętnie się jednak dowiem i bardzo proszę o te wskazówki.

A serwsis napisał, że: "W toku postępowania reklamacyjnego technik serwisu stwierdził brak odpowiedniej konserwacji sprzętu , której niedochowanie, jak i następstwa nie podlegają bezpłatnej naprawie. W załączniku wiadomości przesyłam zdjęcia obrazujące stan weryfikowanego urządzenia.

Naprawa gwarancyjna została odrzucona z powodu zakamienienia obu bojlerów. Wymiany wymagają uszczelnienia obu bojlerów, grupa kawowa oraz zawór bezpieczeństwa. Należy również rozkręcić urządzenie i przeprowadzić proces odkamieniania."

Rozumiem tok rozumowania Konesso. Zobaczyli kamień i odrzucają gwarancję. Jednak serio nie wiem, co mogłem zrobić inaczej.

Mam dokładnie tak samo z serwisem konesso. Mimo regularnego odkamieniania, wg oficjalnej instrukcji odkamieniania, używania miękkiej wody 2-4 stopni niemieckich, serwis odrzucił naprawę gwarancyjną, a koszt jeszcze nie ostateczny wycenił na 910 zł... W czym jest problem?
Cześć,

drugi rok i kolejna wizyta ekspresu w serwisie Konesso.
Problem, który się pojawił to goraća woda, która zaczęłą płynąc do zbiorniak z wodą wężykiem zwrotnym, co spowodowało nawet odkształcenie filtra.
Co więcej, od spodu urządzenia zaczęła wydobywać się para, podobnie jak rok temu.

Serwis ODRZUCIŁ usterkę, gdyż stwierdzili, że to przez mój brak konserwacji urządzenie. Bardzo mnie to zdziwiło, ponieważ wszystko wykonywałem zgodnie z zaleceniami producenta, a nawet więcej.

Używam tylko oryginalnych filtrów LELIT PLA930M, które wymieniam raz na 5 tygodni. Do tego używam tylko filtrowanej wody z czajnika Brita, z filtrem Hard Water.
Odkamieniam ekspres raz na pół roku środkiem Puly Espresso. Generalnie robię wszystko, co mogę zrobić.
Raz na tydzień robię również czyszczenie z użyciem PULY CAFF POWDER PLUS.

Naprawdę nie mam pojęcia co jeszcze mógłbym zrobić, żeby zachować ekspres w lepszym stanie. Chętnie się jednak dowiem i bardzo proszę o te wskazówki.

A serwsis napisał, że: "W toku postępowania reklamacyjnego technik serwisu stwierdził brak odpowiedniej konserwacji sprzętu , której niedochowanie, jak i następstwa nie podlegają bezpłatnej naprawie. W załączniku wiadomości przesyłam zdjęcia obrazujące stan weryfikowanego urządzenia.

Naprawa gwarancyjna została odrzucona z powodu zakamienienia obu bojlerów. Wymiany wymagają uszczelnienia obu bojlerów, grupa kawowa oraz zawór bezpieczeństwa. Należy również rozkręcić urządzenie i przeprowadzić proces odkamieniania."

Rozumiem tok rozumowania Konesso. Zobaczyli kamień i odrzucają gwarancję. Jednak serio nie wiem, co mogłem zrobić inaczej.

Mam to samo z serwisem konesso. Odrzucili mi naprawę gwarancyjną, pomimo regularnego odkamieniania, wg oficjalnej instrukcji odkamieniania Lelita, środkiem PULY DESCALER ESPRESSO LIQUID, używając cały czas miękkiej wody 2-4 stopni niemieckich. W czym, więc jest problem? Naprawę wyliczyli na 910 zł. Co mam teraz zrobić? Co musiałbym zrobić, żeby nie było kamienia, bo wg zdjęć, które mi przysłali wygląda to źle.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi