Autor Wątek: Lelit Elizabeth - recenzja  (Przeczytany 70085 razy)

Offline KLS Mężczyzna

  • Wiadomości: 86
  • Ekspres: Lelit Elizabeth, Ascaso Arc, Pintinox Bella
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3 RedClix
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #45 dnia: 27 Listopad 2020, 00:03:30 »
podczas parzenia na Lelitowkim jak i IMS mam raczej najczęściej około 9,25-9,5 bara. Prysznic też mam IMS.
U mnie przed modyfikacją nastawy OPV bywało różnie - od poniżej 9 (w sumie minimalna wartość jest nieistotna i nawet jej dokładnie nie zapamiętałem, bo większość szotów była nieudana) do 10,25 barów, zapewne dlatego, że mocno kombinowałem z wszystkimi dostępnymi zmiennymi. Po regulacji wypada mi 9 do 9,25 barów. W tej chwili zastanawiam się nad tym, jakie sitko kupić, bo te fabryczne od Lelita to katastrofa (potraktowałem je wiertłem 0,3mm i teraz jest znośnie). Myślałem o tym, żeby przy okazji odbioru Arca z serwisu kupić ze dwa sitka Ascaso (te 57mm w Arcu są zadziwiająco dobre), ale wymiana obudowy przedłuża się niemiłosiernie (zawiozłem ekspres 2.11, a dziś otrzymałem informację, że potrwa to do co najmniej 14.12), więc w tej chwili chodzi mi po głowie IMS B702TFH24NT.

A poniżej jeszcze jedna ciekawostka, czyli sposób na napełnianie zbiornika wody (w Ascaso było to jednak o wiele łatwiejsze) :smiech::
IMG_0247.jpeg

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #46 dnia: 27 Listopad 2020, 00:10:45 »
@KLS gratuluję zakupu :) Na jakiej wysokości masz szafki (od blatu)?
Ja sitka stockowe z kolei lubię, nawet sobie dokupiłem kilka (to tzw sitka Faema - nieoryginalne).

Offline KLS Mężczyzna

  • Wiadomości: 86
  • Ekspres: Lelit Elizabeth, Ascaso Arc, Pintinox Bella
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3 RedClix
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #47 dnia: 27 Listopad 2020, 00:31:35 »
@KLS gratuluję zakupu :) Na jakiej wysokości masz szafki (od blatu)?
Ja sitka stockowe z kolei lubię, nawet sobie dokupiłem kilka (to tzw sitka Faema - nieoryginalne).
Dziękuję :D
Szafki wiszą 49,5 cm nad blatem, więc nad ekspresem zostaje mi 11,5 cm - nie ma szans na bezpośrednie napełnianie zbiornika.

Offline KLS Mężczyzna

  • Wiadomości: 86
  • Ekspres: Lelit Elizabeth, Ascaso Arc, Pintinox Bella
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3 RedClix
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #48 dnia: 27 Listopad 2020, 09:56:40 »
U mnie też startuje od około 11 stopni. W zaawansowanych ustawieniach można zmienić tzw. temperature offset, ale ten fabryczny wydaje się w miarę OK. Też schodzę czasem aż do 88 stopni na PID.
Dla mnie z kolei wartości 88-90°C ustawione na LCC to są górne rejony temperaturowe, wyżej kawa robi się już niepijalna. Przed chwilą wszedłem do menu serwisowego i opcji regulacji jest ogrom, a każda z nich oznaczona jest w sposób dla laika enigmatyczny:

• KPc: 2.0
• KIc: 0.04
• KDc: 1.0
• Bc: 30
• KPs: 2.0
• KIs: 0.00
• KDs: 20.0
• Bs: 30
• Ec: 10
• Es: 5
• F01: 1
• TR: 0
• ToT.
• EVS: 1
• BLS1: 1
• BLS2: 1
• BLP1: 2
• BLP2: 2
• PRG: 5

Wchodzimy w menu serwisowe w ten sposób, że przy wyłączonym ekspresie wciskamy i przytrzymujemy oba przyciski (- i +) na LCC, po czym włączamy ekspres.

Znalazłem też taki oto dokument, co prawda dotyczy Bianki, ale tu też będzie przydatny (należy usunąć spację spomiędzy ukośników by link zadziałał):
https:/ /www.1st-line.com/wp-content/uploads/2018/12/Parameter-settings-technical-menu-Bianca-PL162T.pdf?__cf_chl_captcha_tk__=03dc02c54eda1301f9fa2ea1653a3fb9d764f1c1-1606467727-0-AZuYibtiNdeKz8eZc2KYzCaVhD22L72Z8_hF3QCqSKE3QujuFUQfZfTnbXpPx1cQ1gOQpt2KtC-sUdY1pEI6__hRfSjOybn9K1tr-iqzdEYLUGNowEah30qyMMnLMiWbO3nT_WPw8yUAo4Hh3zNXY2i4OW2hRUoGWJSa7521DxPO3ZxHYg5E1OlmDBcQFs_PzlVNQtuCTPQ8V_3PmstTgVBnRptWZ_9PYcPoW82vl27-vZS1mQAb2fkaVVNpv0IrpZnbt4CahoqBNmcma_QzlYmNCN9kSvKllMXC_sQot5xKl-yguA13f1f3NRYqVOWveImgHu2RpMSRWxNLnF8mqBri2uMlXPhjgRY_JDMPxOCEdq0OxbCODrWK6fbeRoqbZRoLqTV7t4iwgtC0GEFJcfa7D3JZCprXwq5rOUPCRBrobM4LrEmGSYUr7H_F03UpAeSxTnaURdfbMWE3OV4UHGZi0lMA2asHq6-oMo3hs9_ne3khpD8NJ5hvJjF5XltEgGiI_ArrVdDrX4Sp4vIhxuq3flQtMm_Ni1Z7U8Cm38JI3Hb1ldwnpMEIt3BUdtU4voaZ1kH7QnpgLrCT4POT6PTplja5JtrZcNLsYxl2KH9dmyQ8MeuKCA9s3Wno0dOqN2BhXFo9deI3zmN1fA2R2hnu6IIIjuCPpRlT7NIJCOZxZhUz8sCv70XV9ZW1rvD1mQ
« Ostatnia zmiana: 27 Listopad 2020, 10:13:46 wysłana przez KLS »

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #49 dnia: 27 Listopad 2020, 10:21:39 »
Krótki link: https://www.1st-line.com/wp-content/uploads/2018/12/Parameter-settings-technical-menu-Bianca-PL162T.pdf - trzeba przeklinać Captcha

Są te parametry też opisane dla Elizabeth, chyba na jakimś rosyjskim forum widziałem...

Offline Mireksm

  • Wiadomości: 222
  • Ekspres: Lelit pl91t, kremina, florina 6tz
  • Młynek: i1 mini, mym54, mym55
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #50 dnia: 27 Listopad 2020, 10:42:15 »
Są te parametry też opisane dla Elizabeth, chyba na jakimś rosyjskim forum widziałem...
Chyba tutaj...

https://prokofe.ru/plugins/forum/forum_viewtopic.php?203037.0

Offline KLS Mężczyzna

  • Wiadomości: 86
  • Ekspres: Lelit Elizabeth, Ascaso Arc, Pintinox Bella
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3 RedClix
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #51 dnia: 27 Listopad 2020, 11:23:28 »
Na pierwszy ogień przestawiłem "TR" na wartość "1", dzięki czemu widzę na bieżąco co się dzieje z temperaturą. Okazuje się, że dzieje się dużo!

Vitalista

  • Gość
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #52 dnia: 27 Listopad 2020, 13:15:49 »
Genialne, uwielbiam rozmowy o detalach :) SUPER!

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #53 dnia: 27 Listopad 2020, 13:21:01 »
@KLS gratuluje zakupu !
Ciesz się nowy ekspresem ,co najmniej  tak samo jak Twój avatar .
Pamiętam jak unboxing swojego ekspresu robilem... Jaki ładny , o ja  :wow2:
Pierwsze uruchomienie, jak pompa pracuje , pierwszy shot itd
Z takich drobiazgów trzeba się cieszyć . Zwłaszcza teraz , w tym dziwnym czasie.

Offline KLS Mężczyzna

  • Wiadomości: 86
  • Ekspres: Lelit Elizabeth, Ascaso Arc, Pintinox Bella
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3 RedClix
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #54 dnia: 27 Listopad 2020, 15:34:33 »
@KLS gratuluje zakupu !
Ciesz się nowy ekspresem ,co najmniej  tak samo jak Twój avatar .
Pamiętam jak unboxing swojego ekspresu robilem... Jaki ładny , o ja  :wow2:
Pierwsze uruchomienie, jak pompa pracuje , pierwszy shot itd
Z takich drobiazgów trzeba się cieszyć . Zwłaszcza teraz , w tym dziwnym czasie.

Cieszę się niemal tak bardzo jak mój pies, gdy mnie widzi po dwutygodniowej nieobecności :lol2:
Ten ekspres to niezły kombajn, a teraz, gdy już go ujarzmiłem zabawa z nim dostarcza mi dużej satysfakcji :taktak:

Po półgodzinnym rozgrzewaniu wszystko jest dostępne natychmiast, parzenie kawy, para do spieniania, gorąca woda. Jednak dwa bojlery robią gigantyczną różnicę. Ponadto moc pary jest tak potężna, że aby mieć wystarczająco dużo czasu do poprawnego spienienia mleka na pojedyncze cappu musiałem obniżyć temperaturę w bojlerze parowym do 120°C, bo przy stu czterdziestu stopniach te 120 mililitrów mleka robiło się gorące w czasie poniżej 10 sekund…

Offline arizonaoov Mężczyzna

  • Wiadomości: 179
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #55 dnia: 27 Listopad 2020, 16:52:08 »
Mam jeszcze pytanko odnośnie konserwacji Elżbiety:
1. Czy też czasami "skrzypi" Wam dysza od mleka przy jej ruszaniu? W zasadzie objawia się po spienianiu, przed nie mogę tego powtórzyć.Jeśli to normalne zjawisko to czym to konserwować?
2. Czy myjecie raz na jakiś czas baniak na wodę? Jeśli tak to w jaki sposób i co jaki czas? Ostatnio poprawiałem wężyk bo filtr się obijał o baniak podczas parzenia i było słychać pukanie. Przy tej okazji stwierdziłem, że wężyk jest troszkę, hmm, oślizgły? Ekspres nie zna nic poza Kryształem Żywieckim.
3. Proszek do backflusha. Ja używam brandowanego przez Lelita Puly cafe (Lelit PLA9201) i jest OK. Natomiast zastanawiałem się nad polecaną wszędzie Urnex Cafiza. Warte to zmiany, czy mogę poczekać do końca (dość sowitej) paczki Puly?

i przy okazji:
Na pierwszy ogień przestawiłem "TR" na wartość "1", dzięki czemu widzę na bieżąco co się dzieje z temperaturą. Okazuje się, że dzieje się dużo!
wtedy wahania temperatury są wyświetlane w czasie aktualnym? A czy gdyby, teoretycznie, ktoś coś zmieniał w tym menu serwisowym - to nie wiąże się to z przykrótką gwaranacją na sprzęt? :)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #56 dnia: 27 Listopad 2020, 16:57:24 »
2. Czy myjecie raz na jakiś czas baniak na wodę? Jeśli tak to w jaki sposób i co jaki czas? Ostatnio poprawiałem wężyk bo filtr się obijał o baniak podczas parzenia i było słychać pukanie. Przy tej okazji stwierdziłem, że wężyk jest troszkę, hmm, oślizgły? Ekspres nie zna nic poza Kryształem Żywieckim.

Raz na dwa tygodnie, wyłączasz ekspres z gniazdka i guzikiem (na wszelki wypadek), zalewasz zbiornik na full z zanurzoną rurką i wrzucasz na 30 minut:
https://allegro.pl/kategoria/artykuly-higieniczne-plyny-do-mycia-butelek-i-akcesoriow-99344?string=milton%20tabletki%20do%20dezynfekcji&bmatch=dict20110-a-ctx-fd-bab-1-5-1125

Potem wyjmujesz, wylewasz wodę, płuczesz. Rurkę wycierasz ręcznikiem papierowym. Zalewasz świeżą wodą.
« Ostatnia zmiana: 27 Listopad 2020, 17:07:03 wysłana przez pj.w »

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #57 dnia: 27 Listopad 2020, 17:27:32 »
1. Czy też czasami "skrzypi" Wam dysza od mleka przy jej ruszaniu? W zasadzie objawia się po spienianiu, przed nie mogę tego powtórzyć.Jeśli to normalne zjawisko to czym to konserwować?
Może warto posmarować mocowanie smarem Molykote?

2. Czy myjecie raz na jakiś czas baniak na wodę? Jeśli tak to w jaki sposób i co jaki czas? Ostatnio poprawiałem wężyk bo filtr się obijał o baniak podczas parzenia i było słychać pukanie. Przy tej okazji stwierdziłem, że wężyk jest troszkę, hmm, oślizgły? Ekspres nie zna nic poza Kryształem Żywieckim.
Od czasu do czasu wyjmuje zbiornik i płuczę go wodą z odrobiną płynu. Co kilka lat można zmienić wężyki...

3. Proszek do backflusha. Ja używam brandowanego przez Lelita Puly cafe (Lelit PLA9201) i jest OK. Natomiast zastanawiałem się nad polecaną wszędzie Urnex Cafiza. Warte to zmiany, czy mogę poczekać do końca (dość sowitej) paczki Puly?
Zużyj na razie fabryczny proszek.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #58 dnia: 27 Listopad 2020, 17:47:16 »
A to znacie:

https://sway.office.com/S5J4d9Jp4Y9LdVFx?

KPc = 0.2 (PID Proportional value coffee boiler)

KIc = 0.07 (PID Integral value coffee boiler)

KDc = 10

Bc = 30  (temperature  range over which PID acts - this
really doesn't matter with such a small boiler)

KPs = 2.0 (PID Proportional value steam boiler I left at
2 for a stronger response in case a higher value
firmware default is programmed even if 0 is used). I
also want to prevent any large overshoot at max
temp settings.

KIs = 0.00 (PID Integral value steam boiler – not
required, no benefit to changing this value)

KDs = 0.0 (PID derivative value steam boiler – not
required, no benefit to changing this value you don't
really want derivative on this boiler)

Bs = 1 (temperature  range over which PID acts I
would have set 0 if I could to act as a full power ON/
OFF controller)

EC = 10 (this is the offset for the brew boiler, it allows
for cooling of the brew water by the time it hits the
coffee and displays the tested brew temperature at
the coffee)

ES = 0 (I don't want an offset for steam, this way I can
convert temperature to an accurate pressure)

F01 = 1 (illumination on = 1 or off = 0)

TR1 = 1 (this allows the LCC to display the actual
temperature a value of 0 means the LCC only shows
the set temperature)

TOT= not used


Offline KLS Mężczyzna

  • Wiadomości: 86
  • Ekspres: Lelit Elizabeth, Ascaso Arc, Pintinox Bella
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3 RedClix
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #59 dnia: 27 Listopad 2020, 21:16:50 »
Już zdążyliśmy poznać, poszło kilka postów wcześniej ;)
Zanim cokolwiek zacznę grzebać i o ile w ogóle, to zobaczę, jak się zachowuje ekspres w czasie rzeczywistym. Dzięki przestawieniu LCC na wskazanie aktualnej temperatury będę mógł to ocenić. Moje podejście jest takie, że domyślnie ufam fabryce. Jak do tej pory jednak jedna rzecz mnie zastanawia, czyli rzeczywista temperatura parzenia vs. temperatura nastawy. Właśnie zamówiłem sobie odpowiedni termometr, dzięki któremu sprawdzę to dokładnie w taki sposób, że termopara wejdzie do ciastka kawowego podczas ekstrakcji. Wówczas będę miał pełen ogląd sytuacji. I tak fabryczne sitka spisuję na straty  [emoji38]
« Ostatnia zmiana: 27 Listopad 2020, 21:18:52 wysłana przez KLS »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi