Autor Wątek: Noże kuchenne i deski do krojenia  (Przeczytany 53299 razy)

Offline wasku

  • Wiadomości: 321
Noże kuchenne i deski do krojenia
« dnia: 02 Lipiec 2019, 21:49:11 »
Ogólnie po nieznacznym liźnięciu tematu chciałbym Was poprosić o opinie.
Jakiego sprzętu używacie, czym się sugerowaliście w wyborze i czy jesteście zadowoleni z zakupu?

Nie będę skórował krokodyla, ani bił się z bandytami, szukam kompletu lub pojedynczych noży do podstawowych zadań kuchennych  ;) Takiej nożowej Gaggia Classic.
Taki zestaw noży Boker za 1000 zł  wydaje się fajny, ale czy nie jest to już overkill?
Rozumiem, że taki Gerlach czy Fiskars za 250-300 zł to badziewie i w tej cenie lepiej kupić Victorinox.

Co do deski, to jedna duża czy parę małych? Teraz wszędzie widze bambusowe, ewentualnie dębowe.
Co lepsze? Nie wiem.

 :mhh:
« Ostatnia zmiana: 02 Lipiec 2019, 21:59:54 wysłana przez wasku »
¯\_(ツ)_/¯

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Noże kuchenne i deski do krojenia
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Lipiec 2019, 22:14:59 »
Ja trafiłem w outlecie (ciuchowym) na noże Brabantia kute - świetnie mi się w kuchni sprawdzają, są wygodne, łatwe do ostrzenia (bez ekscesów - zwykłą ostrzałką kuchenną). Nie pamiętam ile kosztowały, ale chyba te małe w okolicach 80-100pln, większe do 150pln. Jestem bardzo zadowolony i jednocześnie żałuję, że nie kupiłem całego zestawu bo za tydzień już ich nie było, a wziąłem 3 na próbę.
Kieruję się ceną i czujem po potrzymaniu noża w ręce. W tym zakresie wystarczają mi zupełnie, a gdy się zniszczą to kupię kolejne.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Noże kuchenne i deski do krojenia
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Lipiec 2019, 22:33:59 »
Victorinox jest polecany na forum noży.

A deska najlepsza jak wygląda jak szachownica. Reszta to gorsze deski.

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2373
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Noże kuchenne i deski do krojenia
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Lipiec 2019, 22:58:01 »
Ja mam białą deskę z tworzywa, jest płaska i działa jak deska...i działa.
Mam nóż szefa Victorinoxa i jest dokładnie tak samo okej jak posiadły w spadku nóż Gerlacha z głębokiego PRL. Co więcej, jest tak samo okej jak jakiś zwłykłas z IKEI. Jak naostrzę - noże są ostre, a tempo tępienia wszystkie mają z grubsza porównywalne. Jeśli w istocie różne, to dla mnie niedostrzegalne i zaniedbywalne, zwłaszcza że i tak regularnie ostrzę.

Pasja nożowa to rodzaj fetyszyzmu którego - mimo prób zagłębienia - trochę nie ogarniam. Z tego co rozumiem ideę noża to ten sprzęt ma wygodnie i dobrze kroić, no i nie "zepsuć się" w kilka lat. Nic nie ma wpływu na smak, żadnych skomplikowanych układów, mechanizmów... Tajemna moc atawistycznych męskiech fetyszy ;)

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 429
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Noże kuchenne i deski do krojenia
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Lipiec 2019, 22:58:15 »
popieram ;)
poszukaj w grafice googlem: deska bukowa sztorcowa
co do ilości ja mam kilka, 2 to absolutne minimum, jedna do mięsa (+ew. inne produkty poddawane obróbce cieplnej, gruba i ciężka, żeby dało sie na niej np. bitki zrobić)  i reszta

do chleba mam (wygoda) z tworzywa

noże? co kto lubi ;) Victorinoxy są OK (np. mam Fibrox 5.6603.15 do mięs) a i tak podstawa to ostrzenie, bez którego nie da się obejść... pikutek Victoinoxa to u mnie #1 ;) ale jak się stępi to nowy, bo ząbkowanych nie potrafię naostrzyć :( (i nie mam czym, a kosztuje grosze...)

Nie mając doświadczenia w ostrzeniu (ja się uczę ;) ) droższego bym nie kupował.


Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Noże kuchenne i deski do krojenia
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Lipiec 2019, 23:30:11 »
Aby uzyskać korzyści i przyjemności z korzystania z nożami trzeba:
1. Zdecydować, gdzie i jak noże będą ostrzyć. Nie jest to łatwe i tanie.
2. Wybierz jakośćowe i nie za drogie noże.
Polecam:
- początkowy poziom TRAMONTINA Linia: Profissional lub Century
- dla bardziej zaawansowanych użytkowników Tojiro DP : F-503, F-802, F-800.

Victorinox, Fiskars, Zwilling - plastelina.
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5084
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Noże kuchenne i deski do krojenia
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Lipiec 2019, 23:48:52 »
@Valerii zda to egzamin? Ile to ostrze wytrzymuje bez ostrzenia? Cena wysoka nie jest, a u mnie w domu zawsze problem z nożami - tępią się, ostrzałka taka se marki fiskars i efekty takie se średnie...

https://allegro.pl/oferta/tramontina-century-noz-kuchenny-20cm-kuty-24010108-7063464632
https://allegro.pl/oferta/tramontina-century-noz-szefa-kuchni-25cm-24011110-7063464567

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Noże kuchenne i deski do krojenia
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Lipiec 2019, 00:21:24 »
Ostrzenie podstawowe, nóż wtórny.
Okres trwałości zależy od kultury korzystania z nożami.
Poprawnie posługiwać się nożami umieją 5 mężczyzn z 100 i 5 kobiet z 1000.

Ja i moja żona korzystamy Tojiro DP, okres trwałości trzech noży około 3 miesiące. To biorąc pod uwagę to, że umiem prawidłowo ostrzyć noże. Przy niskiej jakości ostrzenia okres trwałości może być zmniejszony do 3 razy.

Wszystkie noże z fabryki naostrzony nie dobrze. Po profesjonalnego ostrzenia działają znacznie lepiej.

Wniosek: Najpierw trzeba rozwiązać problem z ostrzeniem.
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Noże kuchenne i deski do krojenia
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Lipiec 2019, 01:09:54 »
A co to znaczy, że nóż jest naostrzony niedobrze? Wybaczcie ignorancję, ale kroi bez kłopotu - np. udziec cielęcy (dużo ciągnących się błonek) czy pomidora - to nóż ostry, w przeciwnym wypadku nieostry i trzeba przejechać ostrzałką (sam używam tej kuchennej Victorinox).

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Noże kuchenne i deski do krojenia
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Lipiec 2019, 05:35:03 »
A co to znaczy, że nóż jest naostrzony niedobrze?

Trudno wytłumaczyć. Musiałbyś spróbować jak kroi ten naostrzony dobrze - to jest przepaść i ostrzałką z marketu jej nie zasypiesz. Tak samo jak z kawą, dopóki nie zasmakujesz w speciality żółta cibo to delicje.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2394
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Noże kuchenne i deski do krojenia
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Lipiec 2019, 07:30:28 »
@Valerii a to że deska do krojenia z tworzywa bardzo tępi noże to moje subiektywne i mylne odczucie czy też to zauważasz?
Napisz może zdanie lub dwa na temat tej kultury używania noży bo to ciekawe zagadnienie.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1794
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Noże kuchenne i deski do krojenia
« Odpowiedź #11 dnia: 03 Lipiec 2019, 07:38:06 »
Ja z 10 lat temu brałem bodajże tu: https://japanesechefsknife.com/ noże w ciągłym użyciu i chyba będzie dla następnego pokolenia :)

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 649
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Noże kuchenne i deski do krojenia
« Odpowiedź #12 dnia: 03 Lipiec 2019, 07:54:41 »


Pasja nożowa to rodzaj fetyszyzmu którego - mimo prób zagłębienia - trochę nie ogarniam. Z tego co rozumiem ideę noża to ten sprzęt ma wygodnie i dobrze kroić, no i nie "zepsuć się" w kilka lat. Nic nie ma wpływu na smak, żadnych skomplikowanych układów, mechanizmów... Tajemna moc atawistycznych męskiech fetyszy ;)

Jesteś na etapie żółtego Tchibo ;-)
Dobry nóż ma odpowiednią geometrię ostrza, kształt i wyważenie. Im częściej używasz tym bardziej to doceniasz. Do tego dochodzi dobra stal, która pozwala dłużej zachować ostrość roboczą (czyli wg moich standardów taka że goli włosy na przedramieniu). Jasne że nie są to różnice duże, ale dla niektórych istotne.

Deska to wiadomo że najlepiej drewno na sztorc, choć i zwykła deska bukowa jest ok. Dąb zawiera taniny, więc tak średnio (ja akurat używam ale po woskowaniu). Bambus jest ok, tani i łatwo dostępny, ale trochę tępi nóż. Plastik wymaga częstego parzenia bo jest mniej higieniczny. Absolutne nie dla desek szklanych.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3460
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Noże kuchenne i deski do krojenia
« Odpowiedź #13 dnia: 03 Lipiec 2019, 08:10:14 »
A ma ktoś do polecenia fachowca z Warszawy, który ostrzy noże?

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3168
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Noże kuchenne i deski do krojenia
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Lipiec 2019, 11:54:19 »
ale kroi bez kłopotu
Moja dobrze naostrzony nóż określiła mianem "niebezpieczny". Przecina skórę palców bez ostrzeżenia.

Absolutne nie dla desek szklanych
Fenomenalnie tępią noże.

fachowca z Warszawy, który ostrzy noże?
Z moich krakowskich doświadczeń wynika, że nikt. Jest jeden, ale ostrzy niejednakowo (akurat piszę o nożyczkach krawieckich). Kiedyś nożyczki naostrzył z ręki, w związku z czym kąt tnący wyszedł mu losowy.
« Ostatnia zmiana: 03 Lipiec 2019, 12:08:25 wysłana przez Krakus »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi