Autor Wątek: Ekspres (i młynek) do espresso i cappuccino  (Przeczytany 3940 razy)

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Ekspres (i młynek) do espresso i cappuccino
« Odpowiedź #15 dnia: 02 Lipiec 2019, 13:41:02 »
Postaram się opisać Ci różnice w możliwie jak najlepszy i bezstronny sposób (ponieważ jestem ze stajni Ascaso :P )
Jeżeli napiszę gdzieś nieprawdę lub się pomylę proszę o poprawę.

A = Ascaso DUO PID     B = Bezzera Magica S PID

1. Oba ekspresy posiadają pompy wibracyjne. (A) posiada zawór OPV umożliwiający zmianę ciśnienie zaparzania nawet w trakcie zaparzania.
    (B) zapewne też posiada zawór OPV ale raczej schowany pod obudową.

2. Oba ekspresy pozwolą natychmiast przystąpić do spieniania mleka. (B) z bojlera 2l który raczej wystarczy aby sprawnie spienić mleko, a (A) z termobloku.

3. Konstrukcja grupy (mówię tu konkretnie o miejscu w którym znajduje się prysznic) jest niemal identyczna jak i sposób rozprowadzenia wody po prysznicu.

4. PID - (B) z tego co widzę nie dokońca jest PID'em który reguluje konkretnie temperaturę wody na kawę. Jak widzę jest to HX więc regulujemy właściwie
    temperaturę wody w bojlerze z którego to czerpiemy parę oraz wodę na kawę (przez HX). Zmniejszając temperaturę na PID zmniejszamy jednocześnie ciśnienie
    pary co może wpłynąć na łatwość spieniania mleka. Dodatkowo woda w bojlerze zawsze będzie przekraczać 110 stopni więc nieodzowne jest spuszczenie wody
    przez grupę w celu wyrównania temperatury i wymiany wody na świeżą. Ile? To zależy od pojemność HX ale strzelam że pomiędzy 100 a 150 ml.
    (A) - Woda na kawę jest podgrzewana bezpośrednio w bloku kawowym. Zaletą tego rozwiązania jest to że zawsze jest świeża i nie przegrzana więc posiada
    wszystkie minerały i napowietrzenie. Dodatkowo woda płynie przez wężownice ze stali nierdzewnej.

    Bezpośrednim efektem wyżej wymienionych konstrukcji jest czas nagrzewania się ekspresu do odpowiedniej temperatury roboczej.
    (A) - czas ten oscyluje między 10 a 15 minut w sposób swobodny, nie przepuszczając wody itp.
    (B) - Na tym konkretnie modelu nie pracowałem ale większość HX o pojemności około 2l potrzebuje około 30 minut.

    PID ustawienia:
    (B) - regulacja temperatury
    (A) - regulacja temperatury, regulacja pre-infuzji (0-5 sekund), shoot-timer, ustawienie auto off (05, 1, 2h)

5. Dozowanie wody. (B) - ręczne za pomocą dźwigni. (A) - programowany przełącznik w 2 pozycjach

6. Konserwacja i czyszczenie.
    W obu ekspresach należy dbać o to aby go nie zakamieniać i regularnie czyścić z osadów kawowych. W (B) w razie zakamienienia należy oddać ekspres do serwisu
    ponieważ w celu prawidłowego przeprowadzenia odkamieniania należy rozebrać cały ekspres. W (A) jeżeli nie doprowadzimy do całkowitego zapchania układu
    zaparzania można odkamienianie wykonać we własnym zakresie.

Reszta różnic to już sprawy kosmetyczne:
(A) - drewniane uchwyty, (B) - standardowe ale też piękne :)
(A) - elektryczny podgrzewacz filiżanek, (B) - płyta grzeje się od temperatury bojlera
(A i B) - dysze z nierdzewki w technologii "Cool-Touch"
(A) - pojemnik na wodę 2l, (B) - 4 l

Mam nadzieje że pomogłem.

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Ekspres (i młynek) do espresso i cappuccino
« Odpowiedź #16 dnia: 02 Lipiec 2019, 16:11:14 »
Podobny wątek do Twojego pojawia się co kilka dni:) Ja miałem podobne potrzeby. Brałem pod uwagę również wspomnianą Bezzerę. Nie zdecydowałem się na nią, ponieważ uznałem, że na moje potrzeby ma za duży bojler. Uznałem również, że obsługa HXa będzie zbyt skomplikowana zwłaszcza dla innych domowników.
Tego nie rozumiem. Ma ową Bezzerę i po 3 latach do dzisiaj nie wiem na czym polega obsługa HX-a. Nie ma żadnej obsługi HX-a. PID się ustawia raz na ileś miesięcy. jaśniejsze kawy ustawiam PID na 92 C, a ciemniejsze na 90 C. A nieraz sobie dla zabawy poeksperymentuję i ustawiam inną temperaturę dla siebie, żony i córki. I pijemy wyczuwając jak to wpływa na zmianę smaku. A wierzcie mi, że wpływa.

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Ekspres (i młynek) do espresso i cappuccino
« Odpowiedź #17 dnia: 02 Lipiec 2019, 16:16:50 »
W odpowiedzi na komercyjnego użytkownika zachwalającego Ascaso to poczytaj też tutaj test konsumencki : https://coffeeplant.pl/bezzera-magica-s-pid-test-konsumencki/

A tu masz test Ascaso Duo PID: http://popularcoffee.pl/ascaso-steel-prof-duo-pid-test/

Kupiłbym na Twoim miejscu jakis lepszy młynek. Żarna 64 mm. Dobry młynek wydobędzie z tej Bezzery wszystko co najlepsze.
« Ostatnia zmiana: 02 Lipiec 2019, 16:21:25 wysłana przez hlary »

Offline adamha

  • Wiadomości: 5
Odp: Ekspres (i młynek) do espresso i cappuccino
« Odpowiedź #18 dnia: 02 Lipiec 2019, 16:24:14 »
@Gmtb - dzięki, bardzo pomocne syntetyczne zestawienie.
&hlary - test czytałem, dzięki - zajrzę jeszcze raz przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jeśli chodzi o młynek, to decyzja o zwiększeniu budżetu już podjęta, poczytam jeszcze i się zastanowię, co konkretnie wybrać (pewnie będę celował w okolice 2k).

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Ekspres (i młynek) do espresso i cappuccino
« Odpowiedź #19 dnia: 02 Lipiec 2019, 16:25:28 »
Starałem się jak mogłem aby w paru słowach opisać różnicę i ich znaczenie zgodnie z faktami... no ale może marketing marki jest zbyt mocno zakorzeniony ;P

Offline Cob Mężczyzna

    • Brak
  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: Do wyboru do koloru ;)
  • Młynek: Też już kilka jest ;)
Odp: Ekspres (i młynek) do espresso i cappuccino
« Odpowiedź #20 dnia: 02 Lipiec 2019, 16:46:11 »
Ja bym dodał, że bezerra ma nieco mocniejszą parę do mleka (tradycyjną) a za to ascaso prostszy dostęp do pojemnika z wodą, poprawcie jeśli się mylę

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Ekspres (i młynek) do espresso i cappuccino
« Odpowiedź #21 dnia: 02 Lipiec 2019, 21:34:54 »
Jeśli chodzi o młynek, to decyzja o zwiększeniu budżetu już podjęta, poczytam jeszcze i się zastanowię, co konkretnie wybrać (pewnie będę celował w okolice 2k).
O, i to jest dobra decyzja. Jak kupiłem swój młynek okazyjnie za 1/4 ceny nowego. A był używany sporadycznie. Ktoś wyprzedawał dopiero co otwartą kawiarnię. Więc okazje zdarzają się. Szukaj, a znajdziesz. W młynku najważniejsze są żarna. Te o wielkosci 64 mm -  te młynki same z siebie są dobre. i porównywalne. Żarna zawsze wymienisz.
O, tu masz nawet fajny młyn: https://allegro.pl/oferta/automatyczny-zarnowy-mlynek-do-kawy-expobar-600-8173467926
« Ostatnia zmiana: 02 Lipiec 2019, 21:44:12 wysłana przez hlary »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi