Autor Wątek: Ekspres (i młynek) do espresso i cappuccino  (Przeczytany 3939 razy)

Offline adamha

  • Wiadomości: 5
Ekspres (i młynek) do espresso i cappuccino
« dnia: 30 Czerwiec 2019, 23:02:18 »
Dzień dobry - w końcu się zarejestrowałem po zaglądaniu tu od kilku miesięcy i czytaniu wątków dot. ekspresów i młynków.

W końcu chyba doszedłem do momentu, którym jestem na 98% pewien, jakiego ekspresu potrzebuję i padło na Bezzerę Magica S PID. Początkowo zakładany budżet był niższy i skłaniałem się ku innym modelom producenta, ale po lekturze niniejszego forum doszedłem do wniosku, że to będzie optymalne rozwiązanie przy moim ograniczeniu budżetowym (do 6k) i domowych potrzebach (żona 1-2 cappuccino dziennie, ja 3-5 espresso dziennie). Chciałem się jeszcze u bardziej doświadczonych Użytkowników upewnić, że jest to wybór zbliżony do optymalnego.

Jeśli chodzi o młynek, to padło na Eurekę Mignon.

Waszym zdaniem jest to zestaw ok przy budżecie 7k na całość czy coś byście zmodyfikowali?



Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1124
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: Ekspres (i młynek) do espresso i cappuccino
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Lipiec 2019, 00:51:07 »
Witaj na forum ludzi uzależnionych od dobrej kawy  :taniec: ekspres wybrałeś świetny! bez dwóch zdań.  Jednak sugerował bym, wiem, wiem łatwo jest wydawać cudzą kasę  8) lepszy młynek. Ja mam osobiście ECM S-Manuelle z żarnami 64 mm, jestem z niego zadowolony na maxa.
Jeśli sprzęt kupujesz w coffesite, można coś ponegocjować. Przy zakupie brałem pod uwagę wielkość żaren i moc silnika. Nie tylko fakt zakupu ekspresu tej samej marki co ekspres (mam ECM Casę IV) Podoba mi się jeszcze CEADO E5P. Mi automatyka nie jest potrzebna. Konkretny młynek, akceptowalna wielkość  :ok:
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres (i młynek) do espresso i cappuccino
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Lipiec 2019, 08:37:18 »
W końcu chyba doszedłem do momentu, którym jestem na 98% pewien, jakiego ekspresu potrzebuję i padło na Bezzerę Magica S PID. Początkowo zakładany budżet był niższy i skłaniałem się ku innym modelom producenta, ale po lekturze niniejszego forum doszedłem do wniosku, że to będzie optymalne rozwiązanie przy moim ograniczeniu budżetowym (do 6k) i domowych potrzebach (żona 1-2 cappuccino dziennie, ja 3-5 espresso dziennie).

Podobny wątek do Twojego pojawia się co kilka dni:) Ja miałem podobne potrzeby. Brałem pod uwagę również wspomnianą Bezzerę. Nie zdecydowałem się na nią, ponieważ uznałem, że na moje potrzeby ma za duży bojler. Uznałem również, że obsługa HXa będzie zbyt skomplikowana zwłaszcza dla innych domowników.

W zbliżonym do Twojego budżecie jest ASCASO STEEL DUO PID, Lelit Elizabeth czy Profitec 600. Zaletą wspomnianych ekspresów jest programowanie dozy i preinfuzja.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres (i młynek) do espresso i cappuccino
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Lipiec 2019, 08:37:56 »
Kup lepszy młynek i tańszy ekspres. Wyjdziesz na tym dużo lepiej.

Offline jatohalo

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Profitec Pro 300
  • Młynek: Ceado E5P
Odp: Ekspres (i młynek) do espresso i cappuccino
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Lipiec 2019, 08:40:47 »
Co do młynka - mam CEADO E5P i polecam. Po pierwsze wokół młynka porządek. Po drugie łatwo go rozkręcić i wyczyścić. Po trzecie jest cichy! Urokiem nie grzeszy ale o gustach się nie dyskutuje.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Ekspres (i młynek) do espresso i cappuccino
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Lipiec 2019, 10:00:08 »
Urokiem nie grzeszy ale o gustach się nie dyskutuje.
To jest dość dyskusyjne. Producent mógłby zrobić to, co inni -- pomalować na kolory tęczy ;). Na razie szkoda im na to czasu i środków. Rozwijają linię E37.

Offline Cob Mężczyzna

    • Brak
  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: Do wyboru do koloru ;)
  • Młynek: Też już kilka jest ;)
Odp: Ekspres (i młynek) do espresso i cappuccino
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Lipiec 2019, 12:29:21 »
@adamha  kupuj szybko i za dużo nie myśl, młynek za słaby to wymienisz na lepszy, Bezerra wszystko ma co trzeba.
Miałem taki sam dylemat jakąś chwilę temu i jeśli czytałeś forum to pewnie go widziałeś.
Im więcej będziesz czytał i pytał tym mniej będziesz wiedział co wybrać. Hihi
Ja skonczyłem na acaso duo pid ze wzgędów estetyczno rodzinnych...

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres (i młynek) do espresso i cappuccino
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Lipiec 2019, 21:38:50 »
@adamha  kupuj szybko i za dużo nie myśl, młynek za słaby to wymienisz na lepszy, Bezerra wszystko ma co trzeba.
Miałem taki sam dylemat jakąś chwilę temu i jeśli czytałeś forum to pewnie go widziałeś.
Im więcej będziesz czytał i pytał tym mniej będziesz wiedział co wybrać. Hihi

Kupuj szybciej, taniej nie będzie:) A tak zupełnie na poważnie - mi lektura forum i założony przeze mnie wątek z pytaniami sporo pomógł. Ekspres wybrałem w oparciu o oględziny ekspresów, lekturę forum i założony na forum wątek...

Ja skonczyłem na acaso duo pid ze wzgędów estetyczno rodzinnych...
W kategorii wzornictwa jest to dla mnie numer 1. Ale jak wynika z innych wątków, nie wszyscy podzielają mój entuzjazm dla jego wzornictwa...

Jako, że wątek pojawia się dość często proponowałbym stworzenie listy polecanych ekspresów. Żeby uniknąć przepychanek nie używałbym nazwy ranking. Do każdej kategorii byłoby po kilka propozycji.

Np. kategoria entry level: Rancillio Silvia, Gaggia Classic, Lelit Anna, Ascaso Basic

Kategoria dual bolier: Ascaso Duo, Lelit Elizabeth, Lelit Diana itd.

O każdym ekspresie jedno, dwa zdania. @fux  co o tym myślisz?
« Ostatnia zmiana: 01 Lipiec 2019, 22:12:47 wysłana przez skansen »

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Ekspres (i młynek) do espresso i cappuccino
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Lipiec 2019, 22:16:20 »
1. Co potrzebujesz w ekspresie? Głównie espresso czy dużo spieniania mleka?
2.
Przy zakupie brałem pod uwagę wielkość żaren i moc silnika.
Nie wprowadzajmy kolegi w błąd. Wielkość żaren tak, ale jak ostatnio wspomniał @Antonio na podstawie MSJ - moc nie jest drugorzędną sprawą.
Brałbym Ceado albo Niche, ale to moje osobiste preferencje.
3. Listę polecanych ekspresów próbowano stworzyć, ale trzeba zważyć na potrzeby każdej osoby.
Dla jednej będzie to Silvia, a dla mnie już nie, bo muszę mieć parę na zawołanie, a nie czekać więc wolałbym coś używanego jakbym już miał w tej cenie szukać.
Według mnie zamiast tworzyć listę lepiej jest czytać mnóstwo bieżących tematów.

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres (i młynek) do espresso i cappuccino
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Lipiec 2019, 22:20:01 »
3. Listę polecanych ekspresów próbowano stworzyć, ale trzeba zważyć na potrzeby każdej osoby.
Dla jednej będzie to Silvia, a dla mnie już nie, bo muszę mieć parę na zawołanie, a nie czekać więc wolałbym coś używanego jakbym już miał w tej cenie szukać.
Według mnie zamiast tworzyć listę lepiej jest czytać mnóstwo bieżących tematów.

Moja propozycja listy polecanych ekspresów zakładała, że w każdej kategorii będzie po kilka propozycji. Np. w najtańszej Rancillio Silvia, Gaggia Classic, Lelit Anna, Ascaso Basic.

Wbrew pozorom początkujące może dostać wspomnianego przez @Cob oczopląsu. A tego typu zestawienie pomogłoby usystematyzować pewne rzeczy.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Ekspres (i młynek) do espresso i cappuccino
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Lipiec 2019, 22:30:42 »
1. Jedna osoba stwierdzi, że woli mieć mieć, ale nowe. Druga, że więcej, ale używane.
Będą kosztowały tyle samo i mieścić się w grupie najtańsze.
2. Jeżeli patrzymy tylko na sprzęty nowe to też ciężko stwierdzić, bo można lub też nie dostać jakiś rabat, trafić na promocję i sprawa się komplikuje, bo nagle przedziały cenowe robią się mniejsze lub większe.
3. Jeszcze w przypadku najtańszych nowych ekspresów do 2k sprawa jest w miarę łatwa, bo dużo nie ma, ale przedział 4-6k daję nam ogrom możliwości i wyboru i ciężko stwierdzić co się komu podoba, co dla kogo jest ważne.

Według mnie warto czytać tematy, które są albo założyć nowy temat i sprecyzować własne potrzeby.

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres (i młynek) do espresso i cappuccino
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Lipiec 2019, 22:43:32 »
1. Jedna osoba stwierdzi, że woli mieć mieć, ale nowe. Druga, że więcej, ale używane.
Będą kosztowały tyle samo i mieścić się w grupie najtańsze.
2. Jeżeli patrzymy tylko na sprzęty nowe to też ciężko stwierdzić, bo można lub też nie dostać jakiś rabat, trafić na promocję i sprawa się komplikuje, bo nagle przedziały cenowe robią się mniejsze lub większe.
3. Jeszcze w przypadku najtańszych nowych ekspresów do 2k sprawa jest w miarę łatwa, bo dużo nie ma, ale przedział 4-6k daję nam ogrom możliwości i wyboru i ciężko stwierdzić co się komu podoba, co dla kogo jest ważne.

Podobnie jest w przypadku samochodów, elektroniki itd.
Mimo to, tego typu zestawienia/rankingi powstają.
Są one dobrym wyjściem i pozwalają usystematyzować oczekiwania/potrzeby itd.

Offline adamha

  • Wiadomości: 5
Odp: Ekspres (i młynek) do espresso i cappuccino
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Lipiec 2019, 22:46:01 »
Dziękuję Wam bardzo za pomoc, chociaż kosztowało mnie to już dziś ponad 2 godziny ponadprogramowego researchu :) Wygląda jednak na to, że "głupi jestem tak jak byłem".

Zacząłem czytać o polecanym tu Ascaso Duo, ale sam już nie wiem, czy pod kątem espresso i cappuccino różni się on zasadniczo od planowanej wcześniej Bezzery. Czy są jakieś istotne parametry (design pomijam), które kazałyby wybrać jeden bądź drugi ekspres? Wygląda to na pewne niuanse, których laickim okiem nie potrafię dostrzec, ale przy codziennym użytkowaniu mogą robić jakąś różnicę.

Ekspres potrzebuję i do dobrego espresso (dla siebie) i do porządnego spieniania mleka (żona ma w tym względzie wysokie oczekiwania i nawet na mieście (Wa-wa) nie ma zbyt wielu miejsc, które by je spełniały), więc muszę być w stanie ogarnąć tę funkcję i opanować ją w stopniu przynajmniej bardzo dobrym.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Ekspres (i młynek) do espresso i cappuccino
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Lipiec 2019, 08:01:10 »
Ale samochody się różnią a ekspresy nie.

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, c40
Odp: Ekspres (i młynek) do espresso i cappuccino
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Lipiec 2019, 13:01:38 »
Bezzera jest jak najbardziej ok.  Napnij się tylko, przyciułaj 1000pln więcej i kup lepszy młynek.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi